Prof. Dr. Şükrü Yazar

68.546 görüntülenme
10546 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Plastik Cerrahi / Yüz Kemik Kırıkları

Yüz Kemik Kırıkları

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile yüz kırıklıkları cerrahi işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Yüz (Maksilla, Zigoma, Orbita) Kırığı Nedir?

Yüz kırıkları; ev, iş ve trafik kazaları nedeniyle oluşabilen ve yüzün bütününü oluşturan kemiklerden biri veya birkaçının birlikte kırılarak yer değiştirdiği durumlardır. Kırık bazen deride herhangi bir sorun olmadan gelişebilir ancak bu kırıklar çoğunlukla yüz derisini zedeleyen patolojilerle birlikte görülür. Yüz kırıkları oluştuğu zaman problemin olduğu bölgede kanama, şişlik, duyu kaybı, hassasiyet ve ağrı ortaya çıkar. Genellikle ilk günlerdeki ödem ve şişlik, deri altındaki patolojiyi gizleyeceği için tam olarak değerlendirmek zor olur. Bu durumda aradan geçen günler içinde ödemlerin azalmasıyla alttaki deformite ve şekil bozukluğu ön plana çıkar.Yüz Kırıklıkları Nelerdir?

✚ Burun Kırığı
✚ Çene Kırığı
✚ Göz Yuvası Kırığı
✚ Elmacık Kemiği Kırığı
✚ Orta Yüz Kırıklıkları

Yüz Kırığı Oluştuğunda Tedaviye Nasıl Karar Verilir?

Yüz kırıklarında radyolojik görüntüleme ya da tomografi yöntemleriyle ayrıntılı bir inceleme yapılarak kırık bölgeler tespit edilir. Daha sonraki aşamada bu kırıkların yerine oturtulması, vida-plak yardımıyla bazen de tellenerek tespiti gerekir. Yüz kırıkları genellikle başka beden travmalarının da eşlik ettiği yaralanmalardır. Yüz kırığı olan bir insanda kafa travması olup olmadığına bakılır. Genel cerrahiyi ilgilendiren karın, kol ya da bacak yaralanması ihtimaliyle araştırmalar yapılır. Kaza anında bir şuur kaybı gerçekleşmiş, bulantı ya da kusma varsa hastanın beyin cerrahisi tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Yüz Kırığı Ameliyatlarında Hangi İşlemler Uygulanır?

Yüz kırıkları ameliyatı çoğu zaman genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında ince kesiler yapılarak kırık bölgesine ulaşılır. Kesilerin bir kısmı ağız içinden, bir kısmı da yüz derisi üzerinde yapılabilir. Yüz derisinde yapılan kesiler genellikle kıvrım yerleri, saç kenarı, kaş kenarı ya da alt göz kapağında olur. Hastanın vücudundan kemik veya dokuya ihtiyaç duyulduğunda ise başka bir kesi daha yapmak gerekir. Kırık düzeltilerek yerine oturtulduktan sonra, kemik aşağıdakilerin biri veya birkaçı kullanılarak tespit edilir:

→ Titanyum plaklar ve/veya vidalar
→ Eriyebilir plak ve/veya vidalar
→ Tel dikişler
→ Dişlere uygulanan metal ark ve teller
→ Eksternalfiksatör (dışarıdan uygulanan tespit aracı)
→ Vücudunuzdan alınan kemik
→ Kadavradan alınmış kemik, kıkırdak, kemik macunu, kemik tozu
→ Silikon, porozhidroksiapatit, metil metakrilat, titaniyummeş gibi alloplastik malzemeler

Bir problem çıkartmadıkları takdirde yüz kırıklıkları için kullanılan malzemeler ömür boyu yerlerinde kalabilir. Problem çıkması halinde ise bunları yerinden çıkartmak için ikinci bir ameliyat gerekebilir.


Yüz Kemik Kırıkları Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane, estetik ve tedavi merkezlerinin web sitelerinde yüz kırıklıklarının tedavi işlemleriyle ilgili fiyatlarını belirtilmesi yasaktır ve bu kurala uymayan estetik kliniklerine cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu sebeple burun, çene, göz yuvası, orta yüz kırıklığı vb. gibi yüz kırıklıklarıyla alakalı ücretleri Nişantaşı Şükrü Yazar Estetik Kliniği, web sayfasından ziyaretçilerine iletememektedir. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın yüz kırıklığı ameliyatı fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmesi için hastanın mevcut durumunu analiz etmesi gereklidir.

Türkiye Plastik Cerrahi Uzmanı
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "yüz kırıklıkları tedavi işlemlerinin fiyatı nedir, yüz kırıklığı tedavi süreçleri nedir" vb. gibi sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Yüz kırıklıkları ameliyatı sonrasında hastanın ağız ya da yüzünde şişlik ve morluklar oluşacaktır. Bu şiş ve morluklar ameliyatta yapılan işlemlere ve bazen de kişinin özelliklerine göre çeşitlilik gösterir. İlk 24 saat içinde hastanın ağzındakikesi yerlerinden kan sızabilir. Hastanın ağız ve yanaklarındaki şişmelerin bir kısmını engellemek için 2-3 yastıkla başını yükseltecek şekilde yatması gerekebilir. Hastanın beslenme şekli ameliyat sonrası bakımında önemli bir yer alır. Ameliyat sonrasında hastaya ne zaman hangi gıdaları alması gerektiği, çiğneyerek yemek yemeye ne zaman izin verileceği bildirecektir. Ağız temizliği için bir gargara önerilecektir. Bu gargaranın her yemekten sonra mutlaka kullanılması gerekir. Hastanın ağzındaki dikişler 1-2 ay içinde eriyebilen türdendir. Bu sebeple temiz bir şekilde tutmak dışında özel bir bakım gerektirmezler. Bakterilerin dikişlere yapışmasını engellemek için ağzın içini temiz tutmak çok önemlidir. Ciltte dikiş var ise genellikle 5-7 gün içinde alınır.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR