Yüz Gençleştirme Uygulamaları

67.896 görüntülenme
585 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Yüz Estetiği / Yüz İmplantı

Yüz İmplantı

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile yüz implantı estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Yüz İmplantı Nedir?

Travmalar, ameliyatlar ya da yaşlanma veya diğer sebeplerle elmacık kemikleri ve çene arasındaki uyumu bozan şekil bozukluklarını ya da asimetrileri düzeltmek amacıyla yapılan yüze eklenen silikon veya medpor denilen malzemelerle yapılan cerrahi yüz implantı denilmektedir. Bu işlem yüze önden veya yandan baktığımızda görünümün niteliğini burun, elmacık kemikleri ve çene bütünlüğü sağlar. Böylece estetik açıdan yüze cezbedici bir özellik kazandırılır. Gelişen teknolojiyle birlikte başarılı sonuçlar ortaya çıkarılan bu tür uygulamalar yerine, eskiden böyle sorunların çözümü için hastanın kendi vücudundan alınan kemik ya da kıkırdaklar kullanılırdı. Artık bunlara gerek kalmadan hazır şekilli implantlar ile bu tür ameliyatlar mükemmel sonuçlar ortaya koymaktadır.

Yüz İmplantları Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yüz implantları özellikle çene ve yanak için kullanılır. Bu implantlar sayesinde yüz çok daha etkileyici ve estetik bir görünüme sahip olarak oldukça ahenkli bir hale gelir. Ayrıca yüz implantları burnun çok daha hoş görünmesini mümkün kılar.

✓ Çene İmplantı
Çene ile burun arasındaki uyum yüzün genel görünümünü doğrudan belirleyen bir faktördür. Düz durulduğunda alından üst dudağa inen düz bir çizgi çeneye kadar indiğinde çene ucu ile aynı hizada ise çene ile burun açısı idealdir. Ancak aynı hizada değilse ve çene bu çizginin dışına taşıyorsa gereğinden fazla güçlü olan bir çene söz konusudur. Böyle bir durumda burun olduğundan basık ya da küçük görünür. Eğer çene bu çizgiye ulaşmıyorsa o zaman da çene yeterince belirgin değildir. Bu da normal bir burnun olduğundan çok daha büyük görünmesine neden olur. Bu durumların düzeltilmesi için de çene implantı ameliyatı yapılarak burun ve çene orantısı sağlanmaya çalışılır.

✓ Yanak İmplantı
Yanak implantı elmacık kemiklerine uygulanır. Çok daha belirgin olan elmacık kemikleri kadınlara oldukça çekici bir ifade verir. Bu ameliyat çene implantı kadar rağbet görmese de sıklıkla tercih edilmektedir. Genel olarak hastalar sonuçlardan memnun kalarak yeni görünümlerinin tadını çıkarmaktadır. Yanak implantı yaptıranlar arasında daha çok mankenler ya da oyuncular olsa da, bu uygulama her geçen gün daha da popüler hale gelmektedir.


Yüz İmplantı Merak Edilenler

Profesör Doktor Şükrü Yazar'a Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları


▬ Yüz impalntı işlemlerinde örneğin çene implantı ameliyatında çene kemiğinin önüne protez yerleştirilir. İsteğe göre ağız içinden ya da çenenin altından kesi yapılır. Genellikle cerrah implantı ağız içinden yerleştirmeyi tercih eder. Ancak yüz germe ameliyatıyla birlikte işlem yapılıyorsa çene altından kesi yapılması daha uygundur. Böylece her iki işlem için de aynı kesi kullanılabilir. Ameliyat ortalama yarım saat sürer.

Elmacık kemiği implantı ise genel olarak kesi ağız içerisinde yanaklar ile diş etleri arasında yapılır. Bu nedenle ameliyat izi görünmez. Ancak ameliyat göz kapağı ya da yüz germe ameliyatlarından biri eşliğinde yapılırsa, kesi için alt göz kapaklarının içi ya da kulaklarınızın ön tarafı tercih edilir. Yanakların ön kısmına çıkıntı verileceği zaman implant önden yerleştirilirken, yüzün daha geniş olması amaçlanır ise elmacık kemiğine dikey yerleştirilir. Yanak implantı operasyonu yaklaşık bir saat sürer.


▬ Yüz implantlarından olana çene implantında ameliyat ortalama yarım saat sürerken, yanak implantında yaklaşık bir saat sürmektedir. Hasta aynı gün içinde taburcu edilir. Beş güne kadar ağrı yaşanır. Genellikle herhangi bir morarma yaşanmaz. Ortalama on gün boyunca ödem devam eder. Bu nedenle sık sık buz kompresi yapılması tavsiye edilir. Hasta birkaç gün içerisinde günlük hayatına tekrar geri dönebilir. Ameliyatın sonucu ise yaklaşık iki ay sonra net bir şekilde görülür. Ameliyattan bir gün sonra makyaj yapılabilir.


▬ Operasyonun uzman ve deneyimli bir cerrah tarafından yapılması, sonuçların başarılı olması ve implant sonrası sorunlar yaşanmamasın adına oldukça önemlidir. Ancak yine de her ameliyatta olduğu gibi yüz implantında da ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonlar mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

- Eğer uygulama esnasında herhangi bir sinir zedelenmesi yaşanırsa hissizlik ya da uyuşukluk kalıcı olabilir.
- Olası bir implant enfeksiyon durumunda öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer enfeksiyon geçmezse implantın çıkarılması gerekebilir.
- İmplantlar simetrik olarak yerleştirilmezse ya da yerinde herhangi bir oynama olursa asimetrik bir görünüm ortaya çıkar.


▬ İmplantlar, ömür boyu hastanın vücudunda zarar vermeden kalacak şekilde üretilen ve istenildiğinde kolaylıkla çıkarılan malzemelerdir. Bunlar çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilir. Ayrıca özellikle medpor ve sert silikon implantlar sorunsuzca kullanılabilme özellikleri nedeniyle yoğun bir şekilde tercih edilir.


▬ Asimetrik yüze sahip olan kişiler için ideal olan yüz implantı, bu tür uyumsuzlukları sorun olarak gören kişiler için oldukça cazip bir uygulamadır. Çoğu kişinin yüz kemiği asimetriktir. Ancak bazılarında bu tür eşitsizlikler kolaylıkla fark edilebilir durumdadır ve bu durum kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Bu nedenle bu tür belirgin asimetrik yüze sahip olanlar çene ve yanak implantlarını kurtarıcı olarak görür. Bu operasyon için bayanların 15 yaşının üstünde olması gerekir. Çünkü yüz kemikleri ancak bu yaşta tamamıyla gelişimini bitirir ve yerine oturur.


Diğer Estetik Hizmetleri

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın kusursuz estetik hizmetlerini keşfedin

Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir? Şakak veya ense gibi saç bulunan bölgelerden alınan sağlıklı saçların, saçsız bölgelere yer...

Saç Ekimi
Meme Onarımı

Meme Onarımı Ameliyatları (Meme Rekonstrüksiyonu) Tıptaki gelişmeler sayesinde artık doğal bir memeye çok be...

Meme Onarımı
H100 Aşısı

H100 Aşısı Nedir? İki formüllü hyaluronik asit özelliği ile hem volüm içeren hem de cilde su ve nem veren an...

H100 Aşısı
Çene Estetiği

Çene Estetiği Nedir? Çenenin küçük ya da büyük olması yanında geride ya da ileride durması nedeniyle oluşan ...

Çene Estetiği
Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği Nedir? Yüz estetiğimizin en belirgin ve en dikkat çekici organı burundur. Yüzümüzdeki gör...

Burun Ucu Estetiği

Hasta Yorumları

Şükrü Yazar Kliniği'nin hasta görüşleri ve iyileşme hikayeleri

Mustafa Bayar 13.02.2017
Ağız İçi Dil Altı Kitle Ameliyatı

Sayın profesör Şükrü YAZAR hocamız ağız içi dil altı kitle ameliyatlarından sonra doku nakli ameliyatı yaptı. Sorunsuz bir ameliyat geçti çok şükür. Ancak bu kadar başarı yetmez kıymetli hocamıza, çok önemli başka düzeltme ameliyatlarını da usta elleriyle yapmasını bekliyoruz. Kendisine çok güveniyoruz ve minnettarız. Türkiye'nin hatta tüm insanlığın ona ihtiyacı var. İşini çok iyi bilen ve yapan değerli profesör doktor hocamıza sonsuz teşekkürler. 

Blog


Estetik hakkında merak edilen tüm detaylar için yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme sahip olmayı hedefleyenler a...

24.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Nedir, Ne İçin Tercih Edilir? İlerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta deği...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki derisinin deformetisini gidermek için ...

09.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir? Kaynar su, elektrik, alev ya da kimyasal maddeler sebebiyle vücutta oluşan cilt tahribatına yanı...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmil...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR