Prof. Dr. Şükrü Yazar

100.924 görüntülenme
6712 beğeni
Puan 5.00/5

Yüz Germe

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile yüz germe estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu talep edebilirsiniz.

Yüz Germe Nedir ve Neden Tercih Edilir?

Yüzde ve boyunda oluşan gözle görülebilir yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için yapılan estetik cerrahi prosedürlere yüz germe denilmektedir. Ritidektomi olarak da adlandırılan yüz germe estetiğinde hastanın alın, yüz ve boyun derisindeki sarkık ve düzensizlikler giderilerek yanak ve boyundaki fazla olan yağ dokuları alınır. Yüz fasya (vücudumuzdaki tüm sistemlerle bağlantılı, kan kadar hayati bir yapı) ve yağ dokuları anatomik olarak olması gereken yerlere çekilerek asılır ve yüz dokularına da takviye yapılır. Bu süreçte hastanın göz kapakları da düzeltilir. Gerektiğinde yüz germe işlemiyle birlikte deri soyma, dolgu veya botoks gibi tamamlayıcı işlemler de yapılmaktadır.Yüz Germe Ameliyatları Nelerdir?

▬ Endoskopik Yüz Germe
▬ Orta Yüz Germe
▬ Klasik Yüz Germe

Hastaya lokal ya da genel anestezi uygulanır. Bu konudaki en iyi seçimi cerrah yapacaktır. Uzman doktor ameliyat esnasında hastanın durumuna göre çeşitli yöntemler kullanılabilir. Bunlar;

▬ Yüz implantları veya yağ transferiyle konturun iyileştirilmesi,
▬ Yenileme teknikleriyle yüz derisi tonunun ve dokusunun geliştirilmesi,
▬ Kırışıklıkların yağ veya dolgu maddesi enjeksiyonuyla azaltılmasıdır.

Ayrıca istenilen değişimin büyüklüğüne bağlı olarak operasyonda 3 farklı sistem uygulanabilir. Örneğin;

▬ Geleneksel yüz germe,
▬ Sınırlı kesi yüz germe,
▬ Boyun germe,

Geleneksel yüz germe, hastanın yüzünden, çenesinden ve boynundan fazla yağların alınarak, bu yağların yeniden uygun şekilde yüze dağıtılması işlemidir. Bu süreçte altta yatan doku yeniden yüze konumlandırılır, fazla olan deri kesilir. Yüz germe sisteminde kulak çevresinde kısa kesikler kullanılır ve işlem sonuçları oldukça başarılıdır. Boyun germe ise çene altında sarkmış olan bölgenin iyileştirilmesidir. Boynun gevşekliği ve birikmiş olan yağı giderilir. Bütün işlemler bittikten sonra kesikler ya birkaç gün içinde kendiliğinden çözülen ya da cerrah tarafından çıkarılması gereken dikişlerle kapatılır. Bazen kesiklerin kapanması için cilt tutkalları da kullanılmaktadır.

Yüz Germe Estetik Fiyatları

▬ Türkiye'de Sağlık Bakanlığı onaylı hastanelerin, estetik klinikleri ve tedavi merkezlerininin internet sitelerinde yüz germe estetiği fiyatlarıyla alakalı bilgi belirtmeleri kanun ve genelgeyle yasaklamıştır. Ayrıca cerrahi uzmanı tüm hekimlerin yüz germe işlemleri ve ücretleriyle alakalı hastaya doğru bilgiler verebilmesi için muayane aşaması çok önemlidir.

☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak, info@sukruyazar.com.tr e-mail adresini kullanarak ya da iletişim formu soru sor iletişim kanallarından birini tercih ederek "yüz germe ameliyatı fiyatları ne kadar, yüz germe estetiği fiyatları nedir, 2020 yılı yüz germe ameliyatı ortalama ücretlerini öğrenebilir miyim" vb. gibi tüm merak ettiklerinizi Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın deneyimli asistanlarına sorarak en kısa sürede sorularınıza cevap alabilirsiniz.


Yüz Germe Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ Yüz ve boyun derisinde yaşlanmayla beraber sarkmalar başlayan kişiler yüz germe estetiği için ideal adaylardır diyebiliriz. Bu hastaların sağlık durumunun iyi ve yüzündeki elastikiyetini kaybetmemiş olması tedavi için çok önemlidir. Genellikle orta yaş (30-50 yaş arası) ve 50 yaş üstü tüm sağlıklı kişilere bu estetik işlem uygulanabilmektedir. Ciltteki sarkma ve düzensizliklerin en büyük nedeni yaş kaynaklı deformasyonlardır.

Yaşlanma belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

→ Cildin gevşemesi nedeniyle yüzde oluşan sarkma,
→ Burun ve ağız arasında köşe kısımlarda derinleşen kıvrım çizgileri,
→ Alt kısımdaki yağın kaybolması nedeniyle incelen yüz derisi,
→ Yanaklarda ve çenede ortaya çıkan büzülme,
→ Boynun görünen kısımlarının aşırı yağlanması,

Kişilerde yaşlanma belirtilerini; yerçekimi, güneş, sigara, stres ve kalıtımsal vb. gibi nedenler hızlandırmaktadır.


▬ Ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonları minimal düzeyde tutmak adına hastanın operasyon öncesinde dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

→ Kan inceltici ilaçlar veya takviyeler alınmamalıdır. Bu durum hastada ameliyat sonrası hematom riskini artırabilmektedir.
→ Ameliyatı engelleyici sağlık problemleri (diyabet, yüksek tansiyon vb.) varsa kesinlikle operasyondan önce doktorla paylaşılmalıdır.
→ Hasta ameliyattan 2 hafta öncesine kadar sigara içmemelidir. Sigara ameliyat yaralarının geç iyileşmesini, hematom ve cilt kaybı gibi problemlerin riskini artırmaktadır.


▬ Ameliyat sonrası birkaç gün hasta, ağrıları azaltmak amacıyla cerrahının önerdiği ağrı kesici ilaçları kullanabilir. Ayrıca hasta, ağrıyı hafifletmek ve yüzündeki şişliği azaltmak için yüzüne soğuk kompleks uygulayabilir. Operasyonun ertesi günü drenaj tüpü çıkarılır ve hastaya antibiyotik merhem sürülerek yüze yeni bandajlar yerleştirilir. 2-3 gün sonra ise, bandaj takmadan elastik bir yüz askısı kullanılır. Ortalama bir hafta sonra dikişler alınır. Bu sürecin en iyi şekilde geçmesi için güneş ışınından uzak durmak ve ağır aktiviteler yapmamak çok önemlidir. Ayrıca kadınların makyaj yapmaması gerekir.

Yüz germe ameliyatı yüze ve boyun bölgesine çok daha genç ve estetik bir görünüm verebilir ancak sonuçları ömür boyu kalıcı değildir. Genellikle 8-10 yıl etkisini göstermektedir.


▬ Yüz germe ameliyatı birçok operasyon gibi bazı komplikasyonlara neden olabilir. Bunlardan bazıları uygun ilaç tedavisi veya küçük cerrahi dokunuşlarla kısa sürede düzeltilebilirken uzun süreli ya da kalıcı olan komplikasyonlar ise nadiren ortaya çıkmakla beraber komplikasyonun durumuna göre tekrar cerrahi müdahaleyle ortadan kaldırılmaya çalışılır.

→ Cildin alt kısmında toplanan kanın şişlik ve basınca neden olması (hematom),
→ Yaranın kabarık kırmızı izler haline gelmesi,
→ Sinirlerin zarar görmesiyle oluşan his kaybı,
→ Kesi bölgelerinde ortaya çıkan geçici veya kalıcı saç dökülmesi,
→ Kanama,
→ Enfeksiyon,


▬ Cildi elastikiyetini yitirmemiş ve çok önemli sağlık problemi olmayan erkekler de kadınlar gibi bu estetik ameliyatını olabilir. Yüz germe estetik operasyon süreçleri erkek-kadın cinsiyete bağlı olmadan yüzün yapısına bağlı olarak herkeste aynıdır.


▬ Son yıllarda uygulanan teknikler ve uygulamalarla yüz germe operasyonu güvenli bir cerrahi süreç haline gelmiştir. Ancak uzman doktorun deneyimi bu ameliyatın başarısı için çok çok önemlidir. Yüz bölgesi yaşam boyunca kişinin psikolojisini güçlü tutan en önemli ve hassas bölgedir. Bu sebeple uzman bir cerrah ile bu ameliyat aşamalarını değerlendirmeniz gerekir. Yüz estetiğinde defalarca germe işlemlerinde bulunmuş bir cerrahı tercih etmeniz, ameliyat başarı şansını arttırarak, risk ve komplikasyonların da ortaya çıkma oranını düşürecektir.


▬ Operasyon sonrasında oluşan şişlik ve morluklar ortalama 7-10 gün içerisinde geçmeye başlar. Dikişler ise 1 hafta içerisinde alınır. Bu süreçten sonra hasta her gün daha hızlı şekilde normal hayatına döner. Morluk ve şişlikleri azaltmak için ilk hafta nabzı 100’ün üzerine çıkaracak hareketlerden kaçınması gerekir. Ameliyat sonrası da buz uygulaması hastanın iyileşmesini hızlandırır. Morluk ve şişliklerin tam olarak geçmesi 3-4 haftalık bir süreci kapsamaktadır.


▬ Yüz germe ameliyatı genel olarak 30 yaşını aşmış kadın ve erkek hastalar için uygundur. Daha erken yaşlarda hem yapısal hem de genetik etkenler yüzünden bu operasyon uzman doktorun kontrolüyle tam ya da limitli olarak uygulanır.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR