PRP Nedir, Nasıl Uygulanır?

100.743 görüntülenme
8313 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Cerrahisiz Estetik / PRP Tedavisi

PRP Tedavisi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile PRP tedavisi işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

PRP (Platelet Rich Plasma) Nedir?

Son yıllarda cilt gençleştirme işlemleri için geliştirilen zenginleştirilmiş plazma uygulamasının kısaltılmış ismine PRP (Platelet Rich Plasma) denir. PRP uygulaması kişinin kendisinden alınan 8- 20 cc kanın belli işlemlerden geçerek tekrar kendisine enjekte edilmesi yoluyla gerçekleştirilmektedir. PRP’de kişiden alınan kan özel bir işleme tabi tutulur. Bu işlem sonucunda plazması ayrıştırılarak yeniden vücuda geri enjekte edilir. Bu plazma platelet denilen hücreleri içeririr. Platetlerin temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. PRP yöntemiyle elde edilen serumdaki plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2-3 kat daha fazladır ve plateletlerin içerisindeki büyüme faktörleri yara iyileşmelerinde önemli rol oynarlar.Güneş ışınlarından sigara kullanımına, gebelikten stresli yaşama şekline ya da dengesiz beslenme gibi birçok faktör cildi yıpratarak erken yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız pıhtı hücrelerini bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda pıhtı hücresi verebilmektir. Böylece hedef dokunun onarımı hızla ve güçlü bir şekilde başlar.


PRP Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

PRP tedavisi vücudun çok çeşitli alanlarında kullanılır. Kişinin kendi kanı aracılığıyla gerçekleştirilen bir işlem olduğu için oldukça doğal ve güvenilir bir yöntemdir. Vücudun kendi tamir mekanizmalarını uyararak harekete geçirerek kendi kendini iyileştirmesi amaçlanır.

PRP tedavisi kişinin vücudunda birçok olumlu etkiye sahiptir. Bunların bazıları şu şekilde sıralanabilir:

▬ Deriye esneklik ve parlaklık kazandırır.
▬ Saç dökülmesini önler ve saça canlılık kazandırır.
▬ Kırışıklıkları giderir ve hacim kaybını engeller.
▬ Yara, çatlak gibi deri hasarında deriyi yeniden yapılandırır.
▬ Lazer gibi işlemler sonrasında derinin hızla yapılanmasını sağlar.
▬ Yüz, el ve kollar, bacak içleri, boyun ve dekolte gibi bölgelerde yaşlılık belirtilerini giderir.

PRP Tedavisi Ne İşe Yarar ve Hangi Alanlarda Uygulanır?

Kandaki platelet olarak adlandırılan hücrelerin kullanılması ile gerçekleştirilen PRP tedavisi tıp alanında birçok amaçla sıklıkla kullanılır. Bunların başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

● Diyabet hastalarının tedavisi,
● Varise bağlı ağrının giderilmesi,
● Tendon yaralanmalarının iyileştirilmesi,
● Diş implantlarından sonra iyileşmenin hızlandırılması,
● Derideki elastikiyetin artırılması,
● Derideki sarkmaların giderilmesi,
● Saç tedavisi,
● Bel ve boyun fıtığı tedavisi,
● Dizdeki kireçlenmelerin giderilmesi,
● Menisküs tedavisi,
● Topuk dikeninin iyileşmesi için PRP tedavisi tercih edilir.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP tedavisi için kişinin kolundan 10 cc gibi az miktarda alınan kan kullanılır. Alınan kan santrifüj cihazında 3000 gibi yüksek bir devirde 10 dakika süresince çevrilir. Sonrasında bu kanın içerisinden platelet denilen kan hücreleri ve GF adındaki zengin plazma kısmı elde edilir. Temin edilen bu karışım cildin belirlenen bölümlerine çok ince uçlu iğneler aracılığıyla enjekte edilir. Böylece ciltteki kollajen ve elastin artışı sağlanarak doğal yolla cildin gelişmesi ve tazelenmesi gerçekleşir. PRP tedavisinden iyi sonuçlar almak için 2 hafta aralıkla 4 seans uygulamak gerekir. Duruma bağlı olarak yenilenmesi de gerekir.

Tedavi sonrası kişi günlük hayatına hemen geri dönebilir. İşten ya da okuldan izin alınmasına ya da ev istirahatına ihtiyaç duyulmaz. Tedavi süresince kişi güneş ışığından ve solaryumdan kaçınmalıdır. Birkaç gün süresince hafif morluk ve kızarıklık oluşur. Bunlar kısa süre sonra kaybolur. Kişinin kendi kanı kullanılarak yapılan bir işlem olduğu için tamamiyle doğaldır ve herhangi bir alerjik reaksiyon ortaya çıkmaz. PRP tedavisi yaptıranlar, enjeksiyonun yapıldığı alanda bir iki gün çok hafif bir ağrı hissedebilirler. Ortalama iki hafta süresince ağır aktivitelerden uzak kalınmalıdır.


PRP Tedavisi Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane, estetik ve tedavi merkezlerinin web sitelerinde PRP tedavisinin fiyatlarını belirtmeleri yasaktır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın 2020 yılı PRP fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmesi için hastanın mevcut sağlık durumunu, şikayetlerini ve beklentilerini analiz etmesi gereklidir.

Nişantaşı Şükrü Yazar Klinik
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "2019 PRP fiyatları ne kadar, ödemeler nasıl yapılıyor" vb. gibi sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


▬ PRP tedavisi her yaştan kişiye uygulanabilir. Ancak;

● Hamileler
● Pıhtılaşma sorunu bulunanlar
● Platelet sayısında ya da fonksiyonunda sıkıntı olanlar
● Kanser hastası olan kişiler PRP tedavisi için uygun aday değildir.


▬ Doğal bir yöntem olması nedeniyle oldukça güvenilirdir ve yan etkisi bulunmaz. Ancak kişiden alınan kanın sterilite koşullarına uygun bir alanda muhafaza edilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle doktor seçimi yaparken kendisinin uzman ve deneyimli olmasının yanı sıra çalıştığı yerin steril olması da gereklidir.


▬ PRP işleminden sonra kişinin cildinde sağlıklı bir parlaklık görülmeye başlanır. Özellikle 3 ya da 4üncü uygulamadan sonra etki kalıcı olmaya başlar. Ancak kalıcı sonuç için 3 hafta aralıkla en az 3 enjeksiyon yapılması gerekir. Daha sonrasında da her 6 veya 12 ayda bir yapılacak bir uygulama ile sonuçların kalıcılığı korunur.


▬ PRP tedavisi, ışık tedavileri, mezoterapi, lazer ya da radyofrekans yöntemleri ile bir arada uygulanabilir. Özellikle bu uygulamalardan sonra PRP’nin serum halinde kullanılması uygulanan yöntemin etkisini artırarak, iyileşme sürecini hızlandırır.


▬ PRP tedavisi, zenginleştirilmiş plazma iken kök hücre kulak arkasındaki derideki yağdan elde edilen komplike bir uygulamadır. PRP tedavisi içerisinde kök hücre olmakla birlikte kök hücre aktarımı değildir. PRP, kandaki büyüme faktörleri ile yenileyici doku transferidir.


▬ Saçların canlılığını kazanması için yapılan PRP uygulama ve tedavisiyle ilgili ayrıntılı bilgileri Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın sizler için hazırladığı ► https://www.youtube.com/watch?v=BchNTO4uJlo video linkini izleyerek keşfedebilirsiniz.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR