Prof. Dr. Şükrü Yazar

13.153 görüntülenme
8270 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile Post Bariatrik Cerrahi estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Post Bariatrik (Obezite) Cerrahisi Ne Demektir?

Diyet programları ya da bazı tedaviler sonrasında kilo alan ve aldıkları kiloları veremeyen kişilerden Beden Kitle İndeksi (BKE) 40’dan yüksek olanlar veya 35’den yüksek olup kronik hastalıkları bulunanların önemli sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için uygulanan cerrahi operasyonlara Post Bariatrik Cerrahi denilmektedir. Obezite tedavisi süreçlerinde önemli bir yeri olan bu cerrahi operasyonlar, kişilerin normal kilolarına dönmelerini sağlar ve aşırı kilolar sebebiyle yaşadıkları fiziksel ve genel sağlık sorunlarını düzeltir.Obezite Nedir?

Sağlığı bozacak şekilde vücutta yağ birikmesi olarak tanımlanan duruma obezite denmektedir. Genel olarak yetişkin bir kadının vücut ağırlığının yaklaşık %30’undan, erkeğin ise % 25’inden fazla yağ olması durumudur. Dünya genelinde her geçen gün daha da artan obezite, en önemli sağlık sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezite cerrahisi, hem estetik bir görünüm kazandırmak adına hem de hastanın şeker hastalığı, koroner arter hastalığı, hipertansiyon, kalp yetmezliği, solunum bozuklukları, gastroözofageal reflü, depresyon, kısırlık, adet düzensizlikleri, iktidarsızlık, eklem hastalıkları, varis, beyin kanaması, felç ve depresyon gibi birçok hastalığın önlenmesi adına çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Kimler Obezite Ameliyatı Olabilir?

Günümüzde obezite tanımı koymak için Beden Kitle İndeksi (BKİ) kullanılmaktadır. Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile bulunan BKI, eğer hastada 35 ve üzerinde ve bu hasta diyet, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamıyor ise obezite ameliyatı tavsiye edilir.

• 18-60 yaş aralığında olan,
• BKI en az 40 kg/m2 olan,
• BKI 35-40 kg/m2 aralığında olup da şeker, kalp, solunum ve eklem hastalıkları gibi olan hastalar obezite ameliyatı olabilirler.


Post Bariatrik Obezite Cerrahisi Çeşitleri Nelerdir?

Obezite cerrahisinde iki farklı yöntem bulunur. Bunlar;

▬ Mide hacminin küçültülmesi (Sleeve Gastrektomi, Mini Gastrik Bypass)
▬ Yiyeceklerin emiliminin bazı aşamalarda engellenmesidir (Biliopankreatik Diversiyon, Duodenal Switch).

Hangi cerrahi yöntemin kullanılacağı hastaya göre değişiklik göstermektedir. Mide hacmini küçülten operasyonlarda mide boyutu küçültülür. Ancak zamanla tekrar büyüme olasılığı nedeniyle obezite ameliyatı sonrası, hasta doktorun ve diyetisyenin verdiği talimatlara uymalıdır ve diyet yapmaya devam etmelidir. Emilimi kısıtlayıcı operasyonlarda ise hem mide boyutu küçültülür hem de bağırsaklarda emilimin azaltılması sağlanır. Emilim azaltılırken faydalı besinlerin de alımı engelleneceği için düzenli doktor takibi yapılarak gerekli besin takviyeleri yapılmalıdır.


Post Bariatrik Obezite Cerrahisi Ameliyat Süreçleri Nasıldır?

✓ Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide):
Mide uzunlamasına kesilerek dışarıda kalan kısım atılır. Böylece yaklaşık 2 cm çapında bir tüp haline gelen midenin hacmi yaklaşık 1 çay bardağının hacmi kadar olur. Bu nedenle erken doyma hissi yaşanır. Buna ek olarak iştah hormonu olan “Ghrelin” i salgılayan hücreler de alındığı için hasta iştah sorunu yaşamaz.

✓ Mini Gastrik Bypass (MGB):
Mide, yaklaşık 2 cm kalınlığında ve yaklaşık 4 yemek kaşığı kadar suyun hacmi ile aynı hacimde bir tüp haline getirilir. Bu mide tüpü, ince bağırsakların ortasındaki bir bölgeyle bir araya getirilerek dikilir. Bu teknikte bağırsak bütünlüğü bozulmaz ve tek bir bölgede işlem yapılır.

✓ Biliopankreatik Diversiyon (BPD):
Bağırsaktaki yağ ve nişasta emilimi bozularak yapılan bu teknikte midenin boyutu diğer tekniklerdeki gibi küçük değildir. Midenin ⅔ lik bölümü alınarak kalan mide ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yerle dikilerek birleştirilir. Aynı yerden 50 cm uzağa da emilimi kısıtlanan bağırsak dikilir.

✓ Duodenal Switch:
Mide, uzunlamasına kesilerek duodenumun ilk bölümünün bypass edilmesi engellenir. Böylece dumping sendromu ve demir emilimi daha az bozulur.


Post Bariatrik Obezite Ameliyatı Sonrası Vücut Şekillendirme Nasıl Olur?

Yaşanan kilo kaybı nedeniyle cildin sarkma olasılığı yüksektir. Bununla birlikte uygulanan plastik cerrahi tekniklerle vücut şekillendirilerek vücudun birçok bölgesindeki yağlı doku ve deri azaltılır.Obezite tedavisi sonrası vücut şekillendirme operasyonlarından başlıcaları şunlardır:

✧ Abdominoplasti Karın Germe,
✧ Mamoplasti Göğüs Dikleştirilmesi,
✧ Jinekomasti,
✧ Üst Kol Germe,
✧ Üst Bacak Germe,
✧ Alt Beden Germe,
✧ Liposuction,
✧ Yüz Gençleştirme,
✧ Genital Germe,


Post Bariatrik Cerrahi Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı estetik kliniklerinin ve merkezlerinin web sitelerinde Post Bariatrik (Obezite) cerrahi işlemleriyle alakalı fiyat belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan estetik merkezlerine cezai müeyyideler uygulamaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın Post Bariatrik (Obezite) cerrahi fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmesi için öncelikle detaylı olarak hastayı muayene etmesi gereklidir.

Nişantaşı Şükrü Yazar Klinik İletişim
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "obezite tedavisinin fiyatları ne kadar, mide küçültme ameliyatı ne kadar, neler yapmalıyım ve Post Bariatrik (Obezite) cerrahi süreçleri nasıl ilerliyor" vb. gibi özel sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla obezite sorunuyla alakalı görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Obezite ameliyatı olanlar, ameliyat sonrasında düzenli ve sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmaları gerekmektedir. Ameliyat sonrasında 6 ile 8 hafta arasında çok dikkatle uygulanması gereken bir beslenme programı vardır. Sonrasında ise hastalar normal beslenme düzenlerine geçebilirler.


▬ Obezite cerrahisi diğer operasyonlarda olduğu gibi nadiren de olsa bir takım riskler mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

✓ Obezite ameliyatının ölümcül riski % 0,1 – 0,4 arasında değişir.
✓ Anestezinin çok nadir olsa da genel riskleri mevcuttur.
✓ Akciğer embolisi ve bacaklarda pıhtı oluşumu gerçekleşebilir.
✓ Kanama riski % 1-2 oranında söz konusudur.

Günümüzde birçok obezite merkezi, obezite cerrahisi üzerine çalışmaktadır ancak her hastalık ve tedavi sürecinde doktorun deneyimi ve uzmanlığı başarı şansını arttıran önemli bir unsurdur.


Post Bariatrik Obezite ameliyatı sonrasında vücudun aşağıdaki bölgelerine estetik işlemler yapılmalıdır.

Meme Bölgesi:
Kadınlarda zayıflama sonrası volümünü kaybetmiş ve sarkmış durumda olan memeye dikleştirme işlemi uygulanır. Memenin volümünü artırmak için hastanın kendi dokusu kullanılabildiği gibi, hastanın tercihine göre implant da uygulanabilir. Erkeklerde de meme bölgesi için yine sarkmış olan fazla dokular alınırken, meme olması gerektiği konuma getirilir. Ayrıca memenin yan bölgelerinde biriken fazla deriler de alınarak bu bölgedeki şekillendirme işlemi tamamlanır. Meme estetiğiyle alakalı tüm merak ettiklerinizi https://www.sukruyazar.com.tr/meme-estetigi linkini ziyaret edebilirsiniz.

Kol Bölgesi:
Zayıflama sonrası kol bölgesinde, koltuk altından başlayarak dirseğe kadar cilt sarkabilir. Bazen bu cilt fazlalığı göğüs ön duvarına kadar uzanır. Bu hastalarda kol germe işlemi ya da liposuction işlemi yapılabilir. Bazen her iki işlem de kombine edilir. Karın ve pubis bölgesi: Karın deliği aşağı kayarken, karın ve genital bölgede ciddi sarkma ve deformiteler oluşabilir. Karındaki fazla deri alınıp ve gerilerek karın daha düz hale getirilir. Göbek deliği yeniden oluşturularak, normal yerinde konumlandırılır. Pubis bölgesinde de sarkan deri alınarak şekillendirme yapılır.

Sırt Bölgesi:
Zayıflama sonrası sırt bölgesinde cilt fazlalığı ve katlantılar oluşur. Bu fazla deriler cerrahiyle alınır ve katlı görüntü düzeltilir. Ayrıca bel oyuğu oluşturulur.

Bacak Bölgesi:
Özellikle iç bacak bölgesinde ciddi sarkma ve deri fazlalıkları görülür. Bunlar cerrahi ile alınarak şekillendirilir. Bu işlemde dikiş kasık bölgesinde olabileceği gibi bacağın iç bölgesinde ya da her ikisinde de olabilir.

Popo Bölgesi:
Zayıflama sonrası popo bölgesinde düzleşme ve şekil bozuklukları oluşur. Sarkmış fazla deri alınıp, germe işlemi yapılırken volüm kazandırıcı ve dikleştirici şekillendirme işlemi yapılır. Bu şekillendirme işlemi yine hastanın kendi dokusu ile yapılabileceği gibi implant ile de yapılabilir.


▬ Obezite cerrahisi 18 ile 65 yaş arasında obezite sorunu yaşayan herkese önerilir. Ancak ciddi sağlık problemleri olan 13 ile 17 yaş arasındaki gençlere de obezite ameliyatı ise uzman ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.


▬ Genel olarak obezite ve vücut şekkillendirme estetik ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

→ Hastanın sağlık geçmişi dinlenerek ayrıntılı bir değerlendirme yapılır.
→ Detaylı kan testleri yapılır ve hastanın ameliyat için bir engelinin olup olmadığına bakılır.
→ Hasta psikolojik bir muayeneden geçirilir.
→ Hastaya gastroskopi ve üst batın ultrasonu yapılır.
→ Ameliyat öncesi hastaların lavman yapmasına, müshil almasına ya da traş olmalarına gerek yoktur.
→ Ameliyattan bir gün önce gece 11.00‘den sonra yemek yenmemelidir.


▬ Obezite cerrahisinden sonra hastalar hızlı bir şekilde kilo vermeye başlar. Kilonun büyük oranda verilmesiyle cildin içi boşalır, ciddi bir cilt fazlalığı ve deformite oluşur. Bu fazlalıklar çoğunlukla kollarda, memelerde, meme yanlarında, sırtta, karında, karın yanlarında, bacak ve bacak içlerinde oluşurken popo bölgesi de silikleşir.


▬ Obezite ameliyatında karına büyük bir kesik atılmadığı için ameliyat sonrasında yaşanan ağrı çok değildir. İlk 1-2 gün hastaların bazılarında bulantı olur. Bu durum en fazla 36 saat sürer. Hastalar ameliyattan 3-4 saat sonra ayağa kaldırılarak yürütülür. Bacaklarda pıhtı oluşumunu önlemek için mekanik baskı çorapları ve kan sulandırıcı iğne kullanılır. Hastalar genellikle 3. gün taburcu edilir. Bir hafta sonra ise rahatlıkla işe ya da okula gidebilir. Yaklaşık 1,5 yıl sonra kilo kaybı durur. Obezite ameliyatı sonrasında tekrar kilo almamak için düzenli olarak kontrole gidilmelidir.


▬ Obezite cerrahisinden sonra yapılan vücut şekillendirme operasyonlarında vücuttan çok büyük oranlarda cilt dokusu kesilerek alınır. Cilt dokusu kaybıyla birlikte kan, protein, elektrolit-sıvı kaybı olur. Bu sebeple işlemin deneyimli bir kadro tarafından ameliyathane koşullarında ve yoğun bakımın bulunduğu bir hastanede yapılması çok önemlidir.


▬ İlk aşamada kilo verme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Bu süreç ortalama 1,5 ile 2 sene arasında değişmektedir. Süreler beslenme ve diyet uzmanları ile genel cerrah ile birlikte belirlenir.


▬ Obezite cerrahisinden sonra yapılan vücut şekillendirme operasyonlarında büyük kesiler olduğu için ameliyat izleri de büyük oluyor. Bu izler için jel, masaj ya da silikonlu bantlar ya da kabaran izler için steroid enjeksiyonlar uygulanabildiği gibi lazer uygulamalarıyla izlerin hafifletilmesi sağlanabilir.


Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR