Ameliyat İzleri

11.972 görüntülenme
7089 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile Post Bariatrik Cerrahi estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Post Bariatrik (Obezite) Cerrahisi Ne Demektir?

Diyet programları ya da tedaviler sonrasında kilo veremeyen ve Beden Kitle İndeksi (BKE) 40’dan yüksek olanlar veya BKİ’si 35’den yüksek olup kronik hastalıkları bulunan bu sebeple de önemli fiziksel ve sağlık sorunları yaşayan kişilere uygulanan cerrahi operasyonlara Obezite Cerrahisi veya Bariatrik Cerrahi denilmektedir. Obezite tedavisi süreçlerinde önemli bir yeri olan bu cerrahi operasyonlar kişilerin normal kilolarına dönmelerini ve sağlıksız kilolar sebebiyle yaşadıkları sağlık sorunlarının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Günümüzde obezite Sağlık Bakanlığı tarafından da kabul edilen hastalıklar listesinde yer almaktadır.Obezite Nedir?

Sağlığı bozacak şekilde vücutta yağ birikmesi olarak tanımlanan duruma obezite denmektedir. Genel olarak yetişkin bir kadının vücut ağırlığının yaklaşık %30’undan, erkeğin ise % 25’inden fazla yağ olması durumudur. Dünya genelinde her geçen gün daha da artan obezite, en önemli sağlık sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezite cerrahisi, hem estetik bir görünüm kazandırmak adına hem de hastanın şeker hastalığı, koroner arter hastalığı, hipertansiyon, kalp yetmezliği, solunum bozuklukları, gastroözofageal reflü, depresyon, kısırlık, adet düzensizlikleri, iktidarsızlık, eklem hastalıkları, varis, beyin kanaması, felç ve depresyon gibi birçok hastalığın önlenmesi adına çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Kimler Obezite Ameliyatı Olabilir?

Günümüzde obezite tanımı koymak için Beden Kitle İndeksi (BKİ) kullanılmaktadır. Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile bulunan BKI, eğer hastada 35 ve üzerinde ve bu hasta diyet, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamıyor ise obezite ameliyatı tavsiye edilir.

• 18-60 yaş aralığında olan,
• BKI en az 40 kg/m2 olan,
• BKI 35-40 kg/m2 aralığında olup da şeker, kalp, solunum ve eklem hastalıkları gibi olan hastalar obezite ameliyatı olabilirler.


Post Bariatrik Obezite Cerrahisi Çeşitleri Nelerdir?

Obezite cerrahisinde iki farklı yöntem bulunur. Bunlar;

▬ Mide hacminin küçültülmesi (Sleeve Gastrektomi, Mini Gastrik Bypass)
▬ Yiyeceklerin emiliminin bazı aşamalarda engellenmesidir (Biliopankreatik Diversiyon, Duodenal Switch).

Hangi cerrahi yöntemin kullanılacağı hastaya göre değişiklik göstermektedir. Mide hacmini küçülten operasyonlarda mide boyutu küçültülür. Ancak zamanla tekrar büyüme olasılığı nedeniyle obezite ameliyatı sonrası, hasta doktorun ve diyetisyenin verdiği talimatlara uymalıdır ve diyet yapmaya devam etmelidir. Emilimi kısıtlayıcı operasyonlarda ise hem mide boyutu küçültülür hem de bağırsaklarda emilimin azaltılması sağlanır. Emilim azaltılırken faydalı besinlerin de alımı engelleneceği için düzenli doktor takibi yapılarak gerekli besin takviyeleri yapılmalıdır.


Post Bariatrik Obezite Cerrahisi Ameliyat Süreçleri Nasıldır?

✓ Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide):
Mide uzunlamasına kesilerek dışarıda kalan kısım atılır. Böylece yaklaşık 2 cm çapında bir tüp haline gelen midenin hacmi yaklaşık 1 çay bardağının hacmi kadar olur. Bu nedenle erken doyma hissi yaşanır. Buna ek olarak iştah hormonu olan “Ghrelin” i salgılayan hücreler de alındığı için hasta iştah sorunu yaşamaz.

✓ Mini Gastrik Bypass (MGB):
Mide, yaklaşık 2 cm kalınlığında ve yaklaşık 4 yemek kaşığı kadar suyun hacmi ile aynı hacimde bir tüp haline getirilir. Bu mide tüpü, ince bağırsakların ortasındaki bir bölgeyle bir araya getirilerek dikilir. Bu teknikte bağırsak bütünlüğü bozulmaz ve tek bir bölgede işlem yapılır.

✓ Biliopankreatik Diversiyon (BPD):
Bağırsaktaki yağ ve nişasta emilimi bozularak yapılan bu teknikte midenin boyutu diğer tekniklerdeki gibi küçük değildir. Midenin ⅔ lik bölümü alınarak kalan mide ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yerle dikilerek birleştirilir. Aynı yerden 50 cm uzağa da emilimi kısıtlanan bağırsak dikilir.

✓ Duodenal Switch:
Mide, uzunlamasına kesilerek duodenumun ilk bölümünün bypass edilmesi engellenir. Böylece dumping sendromu ve demir emilimi daha az bozulur.


Post Bariatrik Obezite Ameliyatı Sonrası Vücut Şekillendirme Nasıl Olur?

Yaşanan kilo kaybı nedeniyle cildin sarkma olasılığı yüksektir. Bununla birlikte uygulanan plastik cerrahi tekniklerle vücut şekillendirilerek vücudun birçok bölgesindeki yağlı doku ve deri azaltılır.Obezite tedavisi sonrası vücut şekillendirme operasyonlarından başlıcaları şunlardır:

✧ Abdominoplasti Karın Germe,
✧ Mamoplasti Göğüs Dikleştirilmesi,
✧ Jinekomasti,
✧ Üst Kol Germe,
✧ Üst Bacak Germe,
✧ Alt Beden Germe,
✧ Liposuction,
✧ Yüz Gençleştirme,
✧ Genital Germe,


Post Bariatrik Cerrahi Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı estetik kliniklerinin ve merkezlerinin web sitelerinde Post Bariatrik (Obezite) cerrahi işlemleriyle alakalı fiyat belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan estetik merkezlerine cezai müeyyideler uygulamaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın Post Bariatrik (Obezite) cerrahi fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmesi için öncelikle detaylı olarak hastayı muayene etmesi gereklidir.

Nişantaşı Estetik Kliniği İletişim:
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "obezite tedavisinin fiyatları ne kadar, mide küçültme ameliyatı ne kadar, neler yapmalıyım ve Post Bariatrik (Obezite) cerrahi süreçleri nasıl ilerliyor" vb. gibi özel sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla obezite sorunuyla alakalı görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Obezite ameliyatı olanlar, ameliyat sonrasında düzenli ve sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmaları gerekmektedir. Ameliyat sonrasında 6 ile 8 hafta arasında çok dikkatle uygulanması gereken bir beslenme programı vardır. Sonrasında ise hastalar normal beslenme düzenlerine geçebilirler.


▬ Obezite cerrahisi diğer operasyonlarda olduğu gibi nadiren de olsa bir takım riskler mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

✓ Obezite ameliyatının ölümcül riski % 0,1 – 0,4 arasında değişir.
✓ Anestezinin çok nadir olsa da genel riskleri mevcuttur.
✓ Akciğer embolisi ve bacaklarda pıhtı oluşumu gerçekleşebilir.
✓ Kanama riski % 1-2 oranında söz konusudur.

Günümüzde birçok obezite merkezi, obezite cerrahisi üzerine çalışmaktadır ancak her hastalık ve tedavi sürecinde doktorun deneyimi ve uzmanlığı başarı şansını arttıran önemli bir unsurdur.


Post Bariatrik Obezite ameliyatı sonrasında vücudun aşağıdaki bölgelerine estetik işlemler yapılmalıdır.

Meme Bölgesi:
Kadınlarda zayıflama sonrası volümünü kaybetmiş ve sarkmış durumda olan memeye dikleştirme işlemi uygulanır. Memenin volümünü artırmak için hastanın kendi dokusu kullanılabildiği gibi, hastanın tercihine göre implant da uygulanabilir. Erkeklerde de meme bölgesi için yine sarkmış olan fazla dokular alınırken, meme olması gerektiği konuma getirilir. Ayrıca memenin yan bölgelerinde biriken fazla deriler de alınarak bu bölgedeki şekillendirme işlemi tamamlanır.

Kol Bölgesi:
Zayıflama sonrası kol bölgesinde, koltuk altından başlayarak dirseğe kadar cilt sarkabilir. Bazen bu cilt fazlalığı göğüs ön duvarına kadar uzanır. Bu hastalarda kol germe işlemi ya da liposuction işlemi yapılabilir. Bazen her iki işlem de kombine edilir. Karın ve pubis bölgesi: Karın deliği aşağı kayarken, karın ve genital bölgede ciddi sarkma ve deformiteler oluşabilir. Karındaki fazla deri alınıp ve gerilerek karın daha düz hale getirilir. Göbek deliği yeniden oluşturularak, normal yerinde konumlandırılır. Pubis bölgesinde de sarkan deri alınarak şekillendirme yapılır.

Sırt Bölgesi:
Zayıflama sonrası sırt bölgesinde cilt fazlalığı ve katlantılar oluşur. Bu fazla deriler cerrahiyle alınır ve katlı görüntü düzeltilir. Ayrıca bel oyuğu oluşturulur.

Bacak Bölgesi:
Özellikle iç bacak bölgesinde ciddi sarkma ve deri fazlalıkları görülür. Bunlar cerrahi ile alınarak şekillendirilir. Bu işlemde dikiş kasık bölgesinde olabileceği gibi bacağın iç bölgesinde ya da her ikisinde de olabilir.

Popo Bölgesi:
Zayıflama sonrası popo bölgesinde düzleşme ve şekil bozuklukları oluşur. Sarkmış fazla deri alınıp, germe işlemi yapılırken volüm kazandırıcı ve dikleştirici şekillendirme işlemi yapılır. Bu şekillendirme işlemi yine hastanın kendi dokusu ile yapılabileceği gibi implant ile de yapılabilir.


▬ Obezite cerrahisi 18 ile 65 yaş arasında obezite sorunu yaşayan herkese önerilir. Ancak ciddi sağlık problemleri olan 13 ile 17 yaş arasındaki gençlere de obezite ameliyatı ise uzman ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.


▬ Genel olarak obezite ve vücut şekkillendirme estetik ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

→ Hastanın sağlık geçmişi dinlenerek ayrıntılı bir değerlendirme yapılır.
→ Detaylı kan testleri yapılır ve hastanın ameliyat için bir engelinin olup olmadığına bakılır.
→ Hasta psikolojik bir muayeneden geçirilir.
→ Hastaya gastroskopi ve üst batın ultrasonu yapılır.
→ Ameliyat öncesi hastaların lavman yapmasına, müshil almasına ya da traş olmalarına gerek yoktur.
→ Ameliyattan bir gün önce gece 11.00‘den sonra yemek yenmemelidir.


▬ Obezite cerrahisinden sonra hastalar hızlı bir şekilde kilo vermeye başlar. Kilonun büyük oranda verilmesiyle cildin içi boşalır, ciddi bir cilt fazlalığı ve deformite oluşur. Bu fazlalıklar çoğunlukla kollarda, memelerde, meme yanlarında, sırtta, karında, karın yanlarında, bacak ve bacak içlerinde oluşurken popo bölgesi de silikleşir.


▬ Obezite ameliyatında karına büyük bir kesik atılmadığı için ameliyat sonrasında yaşanan ağrı çok değildir. İlk 1-2 gün hastaların bazılarında bulantı olur. Bu durum en fazla 36 saat sürer. Hastalar ameliyattan 3-4 saat sonra ayağa kaldırılarak yürütülür. Bacaklarda pıhtı oluşumunu önlemek için mekanik baskı çorapları ve kan sulandırıcı iğne kullanılır. Hastalar genellikle 3. gün taburcu edilir. Bir hafta sonra ise rahatlıkla işe ya da okula gidebilir. Yaklaşık 1,5 yıl sonra kilo kaybı durur. Obezite ameliyatı sonrasında tekrar kilo almamak için düzenli olarak kontrole gidilmelidir.


▬ Obezite cerrahisinden sonra yapılan vücut şekillendirme operasyonlarında vücuttan çok büyük oranlarda cilt dokusu kesilerek alınır. Cilt dokusu kaybıyla birlikte kan, protein, elektrolit-sıvı kaybı olur. Bu sebeple işlemin deneyimli bir kadro tarafından ameliyathane koşullarında ve yoğun bakımın bulunduğu bir hastanede yapılması çok önemlidir.


▬ İlk aşamada kilo verme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Bu süreç ortalama 1,5 ile 2 sene arasında değişmektedir. Süreler beslenme ve diyet uzmanları ile genel cerrah ile birlikte belirlenir.


▬ Obezite cerrahisinden sonra yapılan vücut şekillendirme operasyonlarında büyük kesiler olduğu için ameliyat izleri de büyük oluyor. Bu izler için jel, masaj ya da silikonlu bantlar ya da kabaran izler için steroid enjeksiyonlar uygulanabildiği gibi lazer uygulamalarıyla izlerin hafifletilmesi sağlanabilir.Hasta Yorumları

Prof. Dr. Şükrü Yazar estetik kliniği hastalarının iyileşme hikayeleri

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Estetiği Nedir? Göğüslerin şeklini ve sarkıklığını düzenlemek için ya...

Meme Dikleştirme
Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Kişilerin yüzlerinin daha estetik bir görünüme kavuşm...

Burun Estetiği
Çene Ucu Törpüleme

Çene Ucu Törpüleme Nedir? Hastalarda çenenin estetik görüntü aç...

Çene Ucu Törpüleme
Liposuction

Liposuction (Fazla Yağların Alınması) Nedir? Karın, uyluk ve kalça gibi bölgelerde var olan dire...

Liposuction

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

26.06.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

09.09.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki der...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR