Ameliyat İzleri

11.673 görüntülenme
6790 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile Post Bariatrik Cerrahi estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Post Bariatrik (Obezite) Cerrahisi Ne Demektir?

Diyet programları ya da tedaviler sonrasında kilo veremeyen ve Beden Kitle İndeksi (BKE) 40’dan yüksek olanlar veya BKİ’si 35’den yüksek olup kronik hastalıkları bulunan bu sebeple de önemli fiziksel ve sağlık sorunları yaşayan kişilere uygulanan cerrahi operasyonlara Obezite Cerrahisi veya Bariatrik Cerrahi denilmektedir. Obezite tedavisi süreçlerinde önemli bir yeri olan bu cerrahi operasyonlar kişilerin normal kilolarına dönmelerini ve sağlıksız kilolar sebebi ile yaşadıkları sağlık sorunlarının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Günümüzde obezite Sağlık Bakanlığı tarafından da kabul edilen hastalıklar listesinde yer almaktadır.

Obezite Nedir?
Sağlığı bozacak şekilde vücutta yağ birikmesi olarak tanımlanan duruma obezite denmektesir. Genel olarak yetişkin bir kadının vücut ağırlığının yaklaşık %30’undan, erkeğin ise % 25’inden fazla yağ olması durumudur. Dünya genelinde her geçen gün daha da artan obezite, en önemli sağlık sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezite cerrahisi, hem estetik bir görünüm kazandırmak adına hem de hastanın şeker hastalığı, koroner arter hastalığı, hipertansiyon, kalp yetmezliği, solunum bozuklukları, gastroözofageal reflü, depresyon, kısırlık, adet düzensizlikleri, iktidarsızlık, eklem hastalıkları, varis, beyin kanaması, felç ve depresyon gibi birçok hastalığın önlenmesi adına çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Obezite Ameliyatı Kimler Olabilir?
Günümüzde obezite tanımı koymak için Beden Kitle İndeksi (BKİ) kullanılmaktadır. Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile bulunan BKI, eğer hastada 35 ve üzerinde ve bu hasta diyet, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamıyor ise obezite ameliyatı tavsiye edilir.

• 18-60 yaş aralığında olan,
• BKI en az 40 kg/m2 olan,
• BKI 35-40 kg/m2 aralığında olup da şeker, kalp, solunum ve eklem hastalıkları gibi olan hastalar obezite ameliyatı olabilirler.

Obezite Cerrahisi Çeşitleri Nelerdir?

Obezite cerrahisinde iki farklı yöntem bulunur. Bunlar;

- Mide hacminin küçültülmesi (Sleeve Gastrektomi, Mini Gastrik Bypass)
- Yiyeceklerin emiliminin bazı aşamalarda engellenmesidir (Biliopankreatik Diversiyon, Duodenal Switch).

Hangi cerrahi yöntemin kullanılacağı hastaya göre değişiklik göstermektedir. Mide hacmini küçülten operasyonlarda mide boyutu küçültülür. Ancak zamanla tekrar büyüme olasılığı nedeniyle obezite ameliyatı sonrası, hasta doktorun ve diyetisyenin verdiği talimatlara uymalıdır ve diyet yapmaya devam etmelidir. Emilimi kısıtlayıcı operasyonlarda ise hem mide boyutu küçültülür hem de bağırsaklarda emilimin azaltılması sağlanır. Emilim azaltılırken faydalı besinlerin de alımı engelleneceği için düzenli doktor takibi yapılarak gerekli besin takviyeleri yapılmalıdır.

Obezite Cerrahisi Ameliyat Süreçleri Nasıldır?

✓ Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide):
Mide uzunlamasına kesilerek dışarıda kalan kısım atılır. Böylece yaklaşık 2 cm çapında bir tüp haline gelen midenin hacmi yaklaşık 1 çay bardağının hacmi kadar olur. Bu nedenle erken doyma hissi yaşanır. Buna ek olarak iştah hormonu olan “Ghrelin” i salgılayan hücreler de alındığı için hasta iştah sorunu yaşamaz.

✓ Mini Gastrik Bypass (MGB):
Mide, yaklaşık 2 cm kalınlığında ve yaklaşık 4 yemek kaşığı kadar suyun hacmi ile aynı hacimde bir tüp haline getirilir. Bu mide tüpü, ince bağırsakların ortasındaki bir bölgeyle bir araya getirilerek dikilir. Bu teknikte bağırsak bütünlüğü bozulmaz ve tek bir bölgede işlem yapılır.

✓ Biliopankreatik Diversiyon (BPD):
Bağırsaktaki yağ ve nişasta emilimi bozularak yapılan bu teknikte midenin boyutu diğer tekniklerdeki gibi küçük değildir. Midenin ⅔ lik bölümü alınarak kalan mide ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yerle dikilerek birleştirilir. Aynı yerden 50 cm uzağa da emilimi kısıtlanan bağırsak dikilir.

✓ Duodenal Switch:
Mide, uzunlamasına kesilerek duodenumun ilk bölümünün bypass edilmesi engellenir. Böylece dumping sendromu ve demir emilimi daha az bozulur.

Obezite Ameliyatı Öncesi Hazırlık Süreçleri Nasıldır?

Genel olarak obezite ve vücut şekkillendirme estetik ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

→ Hastanın sağlık geçmişi dinlenerek ayrıntılı bir değerlendirme yapılır.
→ Detaylı kan testleri yapılır ve hastanın ameliyat için bir engelinin olup olmadığına bakılır.
→ Hasta psikolojik bir muayeneden geçirilir.
→ Hastaya gastroskopi ve üst batın ultrasonu yapılır.
→ Ameliyat öncesi hastaların lavman yapmasına, müshil almasına ya da traş olmalarına gerek yoktur.
→ Ameliyattan bir gün önce gece 11.00‘den sonra yemek yenmemelidir.

Obezite Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Karındaki kesik büyük olmadığı için ameliyat sonrasında yaşanan ağrı çok değildir. İlk 1-2 gün hastaların bazılarında bulantı olur. Bu durum en fazla 36 saat sürer. Hastalar ameliyattan 3-4 saat sonra ayağa kaldırılarak yürütülür. Bacaklarda pıhtı oluşumunu önlemek için mekanik baskı çorapları ve kan sulandırıcı iğne kullanılır. Hastalar genellikle 3. gün taburcu edilir. Bir hafta sonra ise rahatlıkla işe ya da okula gidebilir. Yaklaşık 1,5 yıl sonra kilo kaybı durur. Obezite ameliyatı sonrasında tekrar kilo almamak için düzenli olarak kontrole gidilmelidir.

Obezite Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Obezite cerrahisi diğer operasyonlarda olduğu gibi nadiren de olsa bir takım riskler mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

• Obezite ameliyatının ölümcül riski % 0,1 – 0,4 arasında değişir.
• Anestezinin çok nadir olsa da genel riskleri mevcuttur.
• Akciğer embolisi ve bacaklarda pıhtı oluşumu gerçekleşebilir.
• Kanama riski % 1-2 oranında söz konusudur.

Günümüzde birçok obezite merkezi, obezite cerrahisi üzerine çalışmaktadır. Ancak her hastalık ve tedavi sürecinde doktorun deneyimi ve uzmanlığı başarı şansını arttıran önemli bir unsurdur.

Post Bariatrik Obezite Ameliyatı Sonrası Vücut Şekillendirme Nasıl Olur?

Yaşanan kilo kaybı nedeniyle cildin sarkma olasılığı yüksektir. Bununla birlikte uygulanan plastik cerrahi tekniklerle vücut şekillendirilerek vücudun birçok bölgesindeki yağlı doku ve deri azaltılır. Vücut şekillendirme operasyonlarından başlıcaları şunlardır:

✧ Abdominoplasti Karın Germe,
✧ Mamoplasti Göğüs Dikleştirilmesi,
✧ Jinekomasti,
✧ Üst Kol Germe,
✧ Üst Bacak Germe,
✧ Alt Beden Germe,
✧ Liposuction,
✧ Yüz Gençleştirme,
✧ Genital Germe,

Post Bariatrik Obezite Ameliyatı Sonrası Estetik Uygulamaları

Meme Bölgesi:
Kadınlarda zayıflama sonrası volümünü kaybetmiş ve sarkmış durumda olan memeye dikleştirme işlemi uygulanır. Memenin volümünü artırmak için hastanın kendi dokusu kullanılabildiği gibi, hastanın tercihine göre implant da uygulanabilir. Erkeklerde de meme bölgesi için yine sarkmış olan fazla dokular alınırken, meme olması gerektiği konuma getirilir. Ayrıca memenin yan bölgelerinde biriken fazla deriler de alınarak bu bölgedeki şekillendirme işlemi tamamlanır.

Kol Bölgesi: Zayıflama sonrası kol bölgesinde, koltuk altından başlayarak dirseğe kadar cilt sarkabilir. Bazen bu cilt fazlalığı göğüs ön duvarına kadar uzanır. Bu hastalarda kol germe işlemi ya da liposuction işlemi yapılabilir. Bazen her iki işlem de kombine edilir. Karın ve pubis bölgesi: Karın deliği aşağı kayarken, karın ve genital bölgede ciddi sarkma ve deformiteler oluşabilir. Karındaki fazla deri alınıp ve gerilerek karın daha düz hale getirilir. Göbek deliği yeniden oluşturularak, normal yerinde konumlandırılır. Pubis bölgesinde de sarkan deri alınarak şekillendirme yapılır.

Sırt Bölgesi: Zayıflama sonrası sırt bölgesinde cilt fazlalığı ve katlantılar oluşur. Bu fazla deriler cerrahiyle alınır ve katlı görüntü düzeltilir. Ayrıca bel oyuğu oluşturulur.

Bacak Bölgesi: Özellikle iç bacak bölgesinde ciddi sarkma ve deri fazlalıkları görülür. Bunlar cerrahi ile alınarak şekillendirilir. Bu işlemde dikiş kasık bölgesinde olabileceği gibi bacağın iç bölgesinde ya da her ikisinde de olabilir.

Popo Bölgesi: Zayıflama sonrası popo bölgesinde düzleşme ve şekil bozuklukları oluşur. Sarkmış fazla deri alınıp, germe işlemi yapılırken volüm kazandırıcı ve dikleştirici şekillendirme işlemi yapılır. Bu şekillendirme işlemi yine hastanın kendi dokusu ile yapılabileceği gibi implant ile de yapılabilir.


Post Bariatrik Cerrahi Merak Edilenler

Profesör Doktor Şükrü Yazar'a Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları


▬ Obezite ameliyatı olanlar, ameliyat sonrasında düzenli ve sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmaları gerekmektedir. Ameliyat sonrasında 6 ile 8 hafta arasında çok dikkatle uygulanması gereken bir beslenme programı vardır. Sonrasında ise hastalar normal beslenme düzenlerine geçebilirler.


▬ Obezite cerrahisi 18 ile 65 yaş arasında obezite sorunu yaşayan herkese önerilir. Ancak ciddi sağlık problemleri olan 13 ile 17 yaş arasındaki gençlere de obezite ameliyatı ise uzman ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.


▬ İlk aşamada kilo verme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Bu süreç ortalama 1,5 ile 2 sene arasında değişmektedir. Süreler beslenme ve diyet uzmanları ile genel cerrah ile birlikte belirlenir.


▬ Obezite cerrahisinden sonra yapılan vücut şekillendirme operasyonlarında vücuttan çok büyük oranlarda cilt dokusu kesilerek alınır. Cilt dokusu kaybıyla birlikte kan, protein, elektrolit-sıvı kaybı olur. Bu sebeple işlemin deneyimli bir kadro tarafından ameliyathane koşullarında ve yoğun bakımın bulunduğu bir hastanede yapılması çok önemlidir.


▬ Obezite cerrahisinden sonra yapılan vücut şekillendirme operasyonlarında büyük kesiler olduğu için ameliyat izleri de büyük oluyor. Bu izler için jel, masaj ya da silikonlu bantlar ya da kabaran izler için steroid enjeksiyonlar uygulanabildiği gibi lazer uygulamalarıyla izlerin hafifletilmesi sağlanabilir.


▬ Obezite cerrahisinden sonra hastalar hızlı bir şekilde kilo vermeye başlar. Kilonun büyük oranda verilmesiyle cildin içi boşalır, ciddi bir cilt fazlalığı ve deformite oluşur. Bu fazlalıklar çoğunlukla kollarda, memelerde, meme yanlarında, sırtta, karında, karın yanlarında, bacak ve bacak içlerinde oluşurken popo bölgesi de silikleşir.


Diğer Estetik Hizmetleri

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın kusursuz estetik hizmetlerini keşfedin

Vücut Şekillendirme

Vücut Şekillendirme Nedir? Fazla kilolar, bölgesel yağlanmalar ya da selülit gibi sorunlar sonrası vücudun y...

Vücut Şekillendirme
Tüberöz Meme Estetiği

Tüberöz Meme Estetiği Nedir? Kadınların sorun olarak gördüğü meme büyüklüğü-küçüklüğü-sarkık olması ve meme ...

Tüberöz Meme Estetiği
Meme Onarımı

Meme Onarımı Ameliyatları (Meme Rekonstrüksiyonu) Tıptaki gelişmeler sayesinde artık doğal bir memeye çok be...

Meme Onarımı
Genital Organ Onarımı

Genital Organ Onarımı Nedir? Erkeklerde kaza, yanma, kopma gibi dış etkenlerle penisin kaybedilmesi, kadınla...

Genital Organ Onarımı
Baş-Boyun Cerrahisi

Baş & Boyun Cerrahisi Nedir? Baş ve boyun bölgesinde kanser, iş kazaları ve ateşli silahlarla oluşabilec...

Baş-Boyun Cerrahisi
Karın Germe

Karın Germe Nedir? Karın bölgesindeki aşırı yağı ve cildi alarak daha düz ve sıkı bir karın profili oluşturm...

Karın Germe

Hasta Yorumları

Şükrü Yazar Kliniği'nin hasta görüşleri ve iyileşme hikayeleri

Blog


Estetik hakkında merak edilen tüm detaylar için yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme sahip olmayı hedefleyenler a...

24.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Nedir, Ne İçin Tercih Edilir? İlerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta deği...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki derisinin deformetisini gidermek için ...

09.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir? Kaynar su, elektrik, alev ya da kimyasal maddeler sebebiyle vücutta oluşan cilt tahribatına yanı...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmil...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR