Prof. Dr. Şükrü Yazar

62.350 görüntülenme
8111 beğeni
Puan 5.00/5

Peeling

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile Peeling işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Peeling (Cilt Soyma) Nedir?

Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayan cilt temizleme işlemlerine peeling denilmektedir. Bir nevi cildin hafif bir şekilde zımparalanması gibi etki gösteren peeling, içeriğinde bulunan köpürücü küçük partiküller sayesinde cildin yüzeyindeki ölü derinin kalkmasını sağlar. Bu sayede cilde çok daha taze ve canlı bir görünüm kazandırılır. Peeling, en fazla yüze uygulanmakla birlikte vücudun her yerine de yapılabilir. Peeling erkek veya kadın herkese uygulanabilir.Peeling Faydaları Nelerdir?

Geçen yıllar ve çevresel faktörler nedeniyle yüzde sarkma, leke, kırışıklık, elastikiyet kaybı ve renk değişimi gibi yaşlılık belirtileri ortaya çıkar. Günümüzde estetik alanında gerçekleşen yenilikler sayesinde bu tür problemlere çözüm bulmak artık mümkündür. Bize bu olanağı sağlayan ve dünya genelinde en çok rağbet gören işlemlerden biri olan peeling, çok çeşitli seçeneklerle kişiye özel cilt tedavisi sunar.

Peeling tedavisinin birçok olumlu etkisi mevcuttur.

● Cilt yüzeyindeki ölü derilerin temizlenmesi,
● Altta kalan canlı derinin yüzeye çıkması,
● Sağlıklı deri hücrelerinin üretilmesi,
● Kişinin çok daha genç görünmesi,
● Ciltteki leke sorunlarının giderilmesi,
● Kırışıklıkların azalmasını,
● Cilde elastikiyet kazandırılması,
● Yorgun görünümün ortadan kaldırılması gibi çok sayıda cilt problemine çözüm sunarak hem kadınların hem de erkeklerin ilgisini çeker.

Yüz gerdirme ya da lazer tedavisi gibi işlemlere oranla çok daha kısa süreli ve basit bir uygulama olan peeling hızlı sonuç almak isteyen kişiler için oldukça idealdir. Peeling cihazı ile yapılan peeling işlemleri dışında piyasada evde basit şekilde uygulanacak peeling ürünleri de mevcuttur. Ancak bunlar yüzeysel olup derinlemesine bir fayda sağlamazlar.

Peeling Nasıl Yapılır ve Gerçekleştirilir?

Peeling standart bir şekilde yapılan bir işlem değildir. Kişinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre çok çeşitli seçenekler sunarak kişiye özel cilt tedavisi niteliği taşır. Derinin soyulma ihtiyacına göre 3 şekilde peeling gerçekleştirilir:

● Yüzeysel Peeling
● Orta Peeling
● Derin Peeling

Yüzeysel olarak yapılan peeling hızlı ve basittir. Soyulan deri miktarı çok ince olduğu için sonuçları da hafif olur. Genel olarak meyve asitleri ile gerçekleştirildiği için kişiler hemen günlük hayatına geri dönebilir. Bununla birlikte orta ve derin peeling olarak nitelendirilen işlemler çok daha büyük cilt sorunları için tercih edilir. İşlemler daha derinlemesine yapıldığı için çok daha dikkat ve uzmanlık gerektiren uygulamalardır ve iyileşme süreleri de ister istemez işlemlerin derinliği ile doğru orantılı olarak uzar.

Peeling Yöntemleri Nelerdir?

Peeling derideki soyulma miktarının oranından farklı olarak yöntemlerine göre de çeşitlilik göstermektedir. Karbon, enzim ve kimyasal peeling olarak üç sınıfa ayrılan peeling yöntemleri etkileri açısından farklılık gösterir. Bu nedenle kişinin ihtiyacına en uygun olan yöntem seçilerek hareket edilir.

✓ Karbon Peeling
Geniş gözeneklerin giderilmesi, sarkmış olan cilde elastikiyet kazandırılması ve cildin pürüzsüz hale getirilmesi için kullanılan bu yöntemde, deri temizlendikten sonra cilde karbon serumu sürülür. Serumu emen cilde lazer uygulanarak cilt tedavi edilir. Bu yöntemle göz altı morlukları da giderilir. Kişinin ihtiyacına göre seans sayısı değişiklik gösterir.

✓ Enzim Peeling
Bu tedavi yöntemi lekelerin giderilmesi ve cildin canlanması için sıklıkla kullanılır. Özellikle doğum, sivilce ve güneş lekelerinde oldukça etkilidir. Lekeler giderilirken cilde canlılık ve tazelik de kazandırılır. Bu işlem ciltteki melaninin homojen şekilde dağılmasını sağlar. Öncelikle cilt temizlenir ve cilde maske uygulanır. 8 saat sonra maske temizlenir. Sonrasında kişiye verilen krem 3 ay süresince düzenli olarak kullanılır. Bu süreçte tedavinin verdiği sonuçlar takip edilir.

✓ Kimyasal Peeling
Bu yöntemde çeşitli asidik ve bazik kimyasallardan oluşan peeling deriye uygulanır. Yıpranmış olan cilt tabakasının soyularak dökülmesini sağlar. İşlem sonrasında çok daha canlı, gergin ve taze bir cilt ortaya çıkar. Peeling sonrası oluşan kabukların soyulmaması ve bu süreçte güneş ışığından kaçınılması çok önemlidir. Bu dönem doktorun verdiği nemlendirici düzenli olarak kullanılmalıdır. Kişinin ihtiyacına göre seans sayısı değişiklik gösterir.


Peeling Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane, estetik merkezi ve kliniklerinin web sitelerinde peeling fiyatlarını belirtmeleri yasaktır. Bu kurala uymayan estetik kliniklerine cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın peeling işlemi fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmesi için hastayı muayene ederek mevcut sağlık durumunu analiz etmesi, şikayetlerini ve beklentilerini değerlendirmesi gereklidir.

Nişantaşı Şükrü Yazar Estetik Kliniği
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "peeling uygulaması fiyatları ne kadar, 2019 peeling ücretleri nedir, işlemler için neler yapmalıyız ve süreçler nasıl ilerliyor" vb. gibi sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla peeling işlemleriyle alakalı görüşmek için randevu istediğinizi belirtebilirsiniz.


▬ Özellikle peeling maskeleri içerisindeki bileşenlere karşı cildinizde bir hassasiyet varsa, birtakım yan etkiler ortaya çıkabilir. Batma, yanma, ciltte kızarıklıklar ve renk değişimleri, kaşıntı, tahriş ya da kabuklanma kimyasal peeling sonrası ortaya çıkabilecek durumlardır. Peeling sonrası bir kaç gün aşırı güneşten korunmak, havuza girmemek ve doktorun tavsiye ettiği ürünleri kullanmak yan etkileri azaltacaktır.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR