Nazolabial Çizgiler

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Sırlarla Dolu Özel Yazılar

Nazolabial Çizgilerle İlgili Önemli Bilgiler

13.09.2020 / Prof. Dr. Şükrü YAZAR

Nazolabial çizgiler ne demektir? Yanak ve gülme çizgileri olarak bilinen yüzdeki bu çukurlar nasıl oluşur ve en etkili tedavi yöntemleri nelerdir?

Nazolabial Çizgi Nedir?

İsmini Latinceden alan Nazolabial çizgiler burun ile ağız arasında demektir. Tıp literatöründe burnun bir noktasından başlayıp ağıza kadar uzanan çukurlaşmalar ve katlanmalar olarak tarif edilirken halk dilinde gülme ve yanak çizgisi olarak tanımlanmaktadır.Yüzümüzde yaşlandıkça solgun ve bitkin bir ifadeye sebep olan Nazolabial çizgilerin yanak ve dudak kenarlarında oluşturduğu belirgin çukurlardan günümüz koşullarında kurtulmak artık çok kolay. Ancak öncelikle yaşımız ilerledikçe bizleri rahatsız etmeye başlayan bu çukurlar fizyolojik olarak nasıl oluşur, bunları öğrenelim.

Nazolabial Çizgiler Neden ve Nasıl Oluşur?

Nazolabial çizgiler bebeklik döneminden itibaren her bireyde gözlemlenir. Yüzdeki yağ dokusunun giderek azalması ya da kolajenin o bölgede az üretiliyor olmasından kaynaklanır. Bazı bireylerde daha derin gözlemlenirken bazılarındaysa görünmeyecek kadar azdır. Zaman ve genetik yapı çizgilerin aleyhine işler ve oluşumunu tetikler. Zamanla belirginleşebileceği gibi genetik faktörlerde bu oluşumu doğrudan etkileyebilir. Örneğin elli yaşında belirginleşmesi beklenen dudak ve yanak çizgileri, bazı kişilerde otuzlu yaşlarda beklendiğinden daha fazla gözlemlenebilmektedir. Bu çizgilerin daha fazla olmasını ve belirgenleşmesini tetikleyen faktörler şunlardır: Yaşam kalitesi, sağlıklı beslenme, uyku düzeni, mevsimsel koşullar, güneş ışınları, yaşanılan kıta, ülke, şehir, çalışılan sektör, iş ve mesleki hayat.

Nazolabial Çizgiler Nasıl Düzeltilir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yüz bölgesindeki yağ dokusunun ya da kolajen üretiminin azalması sonucu oluşan Nazolabial çizgilerin tedavisi düşünüldüğü gibi cilde iyi gelebilen kremlerle ve kolajen kapsülleriyle sağlanmamaktadır. Çünkü çizgiler kremlerin etki ettiği tabakaların çok daha aşağısında bulunuyor. Kolajeninin ise doğrudan o bölgeye etki edebileceğine dair bir bilgi olmadığı için araştırmalara göre mümkün olmayan bir yol olarak değerlendirilir. Bu çizgilerin derinliğine göre test edilmiş en iyi tedavi yöntemi cerrahisiz estetik uygulamalardır. Örneğin Türkiye'nin en iyi estetik ve plastik cerrahi uzmanlarından biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Şükrü Yazar, yüzdeki Nazolabial (Gülme ve Yanak Çizgileri) katlanmalar için ameliyatsız hangi tedavi yöntemlerini uygular hep birlikte keşfedelim.

BOTOKS

Botoks ağrısız ve acısız bir yöntem olduğundan dolayı çok fazla talep gören bir uygulamadır. Hekim çizgilerin tedavisi için işlem yapacağı bölgeyi belirler ve dozaj ayarlaması yapar. İşleme başlamadan önce bölgeye lokal anestezi kremi uygulanır. Bu sayede işlem hasta için daha kolay hale gelir ve acı hissetmez.

DOLGU ENJEKSİYONU

Nazolabial çizgiler için dolgu, ihtiyaç duyulan durumlarda 'hamileler ve belli hastalıkları olan bireyler haricinde' hekim kontrolü doğrultusunda herkese uygulanabilir. Uyuşturucu kremler sayesinde acı minimal düzeyde hissedilir. Geniş alanlarda çizgileri doldurmak için kanül iğnesi kullanılır. Damara ya da sinir bölgesine denk gelen iğne kayarak işlemi sağlar. Kanül iğnesi kullanılmadığı taktirde hekim birçok yere iğne batırmak zorunda kalır ve daha ağrılı bir işlem gerçekleşir. Dolgudaki dozajı da hekim belirler ve kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Minimal rakamlarla uygulandığı için yüzün şişme olasılığı yok denecek kadar azdır. İşlem sonrasında bazı bireylerde bölgesel ödemler oluşur. Bu ödemlerin geçmesi ve işlemin yerine oturması ortalama 3 hafta sürmektedir.
BABY FACE BEAUTY

Kısa sürede çizgileri tedavi eden bu yöntem ağrısız bir şekilde anestezi uygulanmadan lazer yardımıyla gerçekleşir. Hekim hastanın yüzüne uygulayacağı lazer moduyla çeşitli mikro kanallar açar. Cilde kolajen ampulü uygulanır ve ortalama 10 dakika süren işlem acısız bir şekilde bitirilir.

H-100 AŞISI

Cilt temizliği yapılan hastanın çizgi tedavisi için hekim tarafından belirlenen bölge kremlerle uyuşturulur. Ağır olmayan bu aşı minik minik enjekte edilir. Aşı sırasında ya da sonrasında ağrı hissedilmemektedir. Uygulanması kolay ve tercih edilen bir uygulamadır.

SOMON DNA

Somon balıklarının dnasından elde edilen bu yöntem çukurlaşmanın olduğu bölgede hücrelerin yenilenmesini sağlar. Doğal bir yöntem olduğu ve uygulama acısız ve ağrısız olarak gerçekleştiği için özellikle hastalar tarafından tercih edilir. Ortalama 20 dakika süren bu işlem sonrasında şişme, ağrı vb. şikayetler olmadığı için hastalar hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmektedirler.

Nazolabial Çizgilerinin Tedavi Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı onaylı estetik kliniklerinin web sayfalarında estetik uygulama fiyatlarıyla ilgili bilgi paylaşmaları yasaklanmıştır. Ayrıca Nazolabial gülme ve yanak çizgilerinin tedavi fiyatlarını, uzman doktorun hastayı muayane ve yüzdeki çukurlaşmaların derinliğini analiz etmesi sonrasında planladığı tedavi yöntemi belirler.

Nişantaşı Şükrü Yazar Klinik'te hastalarını kabul eden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'a Nazolabial çizgisi tedavi fiyatları ve diğer sorularınızı sormak için mesai saatlerinde ☏ +90 212 257 1515 | +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak hemen randevu talep edebilirsiniz.

Edindiğiniz önemli bilgiler için bize teşekkür edeceğiniz faydalı linkler:

1- https://www.sukruyazar.com.tr/marionette-cizgileri-nedir-ve-nasil-gecer
2- https://www.sukruyazar.com.tr/kaz-ayagi-kirisikligi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir
3- https://www.sukruyazar.com.tr/glabella-kas-ortasi-cizgileri
4- https://www.gercektaraf.com/tanitim/nazolabial-cizgiler-nasil-giderilir-h9245.html
5- https://www.youtube.com/watch?v=00j_qdNtklo

Nazolabial Çizgilerle İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları


█▌Soru 1: Egzersizlerle yanak ve dudak kenarlarında çizgileri azaltmak ya da yok etmek mümkün müdür?

Nazolabial çizgiler egzersizlerle tamamen yok edilemez fakat belirginliğinin azaltılmasında aşağıdaki egzersizler faydalı olabilir.

☆ Dudak Çevresi Şişirme Egzersizi
Dudaklar içeri doğru çekilerek birbirine teması sağlanır. Ardından ağız, dudaklar içeride kalacak şekilde şişirilir. Egzersiz sırasında boyun, alt çene ve Nazolabial bölgeniz aynı anda çalışacaktır. Bu egzersizi uygularken yüzünüzü yanlardan germeniz daha net sonuç almanıza yardımcı olur. Egzersiz kaslarınızı yorana kadar 60-70 defa uygulanabilir.


☆ Dudak Sıkıştırma Egzersizi
Alt dudağınız ve üst dudağınız dişlerinizin arasına geçecek şekilde ağzınızı açık konumlandırın. Yarı gülüş pozisyonunda sabit durun. 100 saniye olarak 3 set halinde tekrar ederek fayda sağlayabilirsiniz.

█▌Soru 2: Nazolabial çizgiler doğal cilt maskesi ve cilt kremleriyle giderilebilir mi?

Maske uygulamaları ve kremler yüzdeki deformasyonları tamamen yok etmez. Uzun süreli kullanımlarda cilde parlaklık ve canlılık kattığı için yüzün öncesi-sonrası analizlerinde bir değişim fark ettirebilir. Ancak günümüzde bireyleri yüz ve dudak kenarı çukurlaşmalarının tedavisi için en çok mutlu eden işlem Nazolabial dolgu yöntemidir.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR