Meme Sarkması

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Sırlarla Dolu Özel Yazılar

Meme Sarkmasıyla İlgili Önemli Bilgiler

28.09.2020 / Prof. Dr. Şükrü YAZAR

Makalenin İçindekiler: 1-) Meme sarkması nedir? 2-) Sarkık meme nasıl test edilir? 3-) Memelerin sarkmasına sebep olan etkenler nelerdir? 4-) Göğüslerin sarkmasını nasıl engelleyebilir ya da erteleyebiliriz?

Meme Sarkması Nedir?

İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olmak ve beğenilmek isterler. Bu sebeple zamanla vücutlarında deformasyonlar ya da istenilmeyen değişimler yaşadıkları zaman sosyal hayatlarında mutsuz olmaya başlarlar. Kişilerde içe dönük ruhsal birçok probleme neden olan bu duruma en iyi örneklerden biri özellikle kadınların yaşadığı meme formu bozukluğu ve sarkma sorunudur. Meme sarkması; meme bezi, yağ dokuları ve memeyi göğüs kasına tutan Cooper Ligament doku bağlarının gevşeyerek uzaması sonrası meydana gelen bir deformasyondur.Peki bu meme dokusu problemleri engellenebilir mi ya da ertelenebilir mi? Kadınlar memelerinin sarktığını nasıl anlar ve nasıl tespit edebilir?


Memenin Sarkık Olduğu Nasıl Anlaşılır ve Test Nasıl Yapılır?

Kadınlar için memenin sarkık olup olmadığını kontrol etmek için birçok yöntem vardır. Uzman bir doktora muayene olmak en doğrusu olsa da kadınlar aynaya bakarak ve elle kendileri de inceleyerek memelerinin sarkıp sarkmadığını analiz edebilir. Bunların dışında memelerin kesin olarak sarkma sorunu yaşayıp yaşamadığını anlamak için uygulanan en iyi yöntem kalem ile kontrol etme yöntemidir. Bu işlemde kalem meme altına yerleştirilmeye çalışılır. Yapılan bu test uygulamasında kalem, memenin alt kısmına sıkışıp kalmıyor ve yere düşüyorsa mutlu olmalısınız bu sonuç memenizin sarkmamış olduğunun tezahürüdür. Ancak bu test işlemini yaparken kalem memenizin alt kısmında doğal bir şekilde duruyor ise bu sizin için üzücü olmalıdır. Ne yazık ki memeniz için kendinize sarkmış teşhisini koyabilirsiniz. Peki, kadınlar için hayal kırıklığı olan bu problemi oluşturan nedenler neler olabilir?

Memelerin Sarkmasına Sebep Olan Unsurlar Nelerdir?

■ Yaşamsal döngü, yaşın ilerlemesi ve yerçekiminin etkisi…
■ Hormonel değişimler ve aşırı kilo alıp vermek…
■ Doğum öncesi fiziksel değişimler, sonrası emzirme dönemi, sütle dolan memenin büyümesi, gerilmesi ve emzirme sonrası tekrar küçülmesi…
■ Uzun süre güneşlenmenin ciltte yarattığı olumsuz etkiler…
■ Çok sıcak suyla duş alma alışkanlığı…
■ Sigara ve alkol kullanmak…
■ Herhangi bir hastalık sonrası kullanılan ilaçlar…
■ Yanlış sütyen tercihleri…
■ Uyuma biçimi alışkanlığı, aşırı ve güçlü fiziksel temaslar…
■ Düzensiz beslenme ve uyku problemleri…
■ Hareketsiz ve sporsuz bir yaşam…Göğüs Sarkması Nasıl Düzelir ve Ne İyi Gelir?

Meme Sarkması Nasıl Önlenir ve Ertelemek İçin Neler Yapılabilir?
Sıkı, fit ve dik duran memelerinizin formunu korumak için yapılabilecek uygulamalar nelerdir?

1- Spor ve Egzersiz

Kendine vakit ayıramayacak kadar yoğun iş temposu içerisinde olan bireyler, etkili ve pratik bir yöntem aramaktadırlar. Günlük minimal sürelerle sık sık yapılan egzersizler sayesinde göğüslerde oluşan sarkmalar kasların çalıştırılmasıyla engellenebilir. Bu sayede göğüs daha dik bir görünüm kazanır.

☆ Dips Egzersizi
-------
Koltuk veya sandalye yardımıyla yapılan bu egzersiz evde rahat ve pratik bir şekilde uygulanabilmektedir.

➩ Egzersiz için seçilen sandalyeye arkanız dönük bir şekilde ellerinizi yerleştirin.
➩ Kollarınız yardımıyla yarı oturur pozisyonda durun.
➩ Kalçanızı önce aşağı daha sonra yukarı doğru hareket ettirin.
➩ Bu adımları 7-8 kere tekrarlayın.

Meme sıkılaştırma için yukarıdaki egzersizleri yaparken kol, ayak ve üst vücut göğüs bölgenizden yardım alacağınız için bu spor faaliyetinde harcadığınız eforla memelerinizin zamanla sıkılaşmasına ve daha dik bir görünüm kazanmasına katkı sağlamış olacaksınız.

☆ Bench Press
-------
Sırtüstü uzanılır ve kaldırılabilecek kadar ağırlık alınır. Göğüs hizasında yukarı doğru kaldırılan ağırlık tekrar göğüs hizasında yavaş yavaş aşağı doğru indirilerek 10 tekrar şeklinde yapılır. Bu hareket düzenli yapıldığı takdirde memenizdeki diriliğin farkını 1-2 ay içerisinde hissedersiniz.

☆ Şınav
-------
Öncelikle düz bir yere yüzüstü uzanın. Ardından ellerinizin avuç içi ve ayak parmaklarınızın uç kısmından yardım alacak şekilde dik bir pozisyona geçin. Kol ve göğüsten destek alarak bütün bedeninizi hareket ettirecek şekilde önce yukarı daha sonra aşağıya hareket ettirerek vücudunuzu kaldırıp indirin. 2 set 6 tekrar şeklinde başlayarak zamanla set ve tekrarları artırın. Belli bir süre sonra daha formda bir vücuda sahip olarak memelerinizdeki estetik değişimi hissedeceksiniz.

☆ Barfiks
-------
Herhangi bir demir çubuğu evinizde kendinizden yüksek bir noktaya sabitleyerek egzersize başlayabilirsiniz. Öncelikle elleriniz omuz hizasında ve karşı tarafa bakacak şekilde demir çubuğu sıkı bir şekilde tutun. Bütün bedeninizi aynı doğrultuda yukarı doğru kaldırıp yine aynı doğrultuda aşağıya doğru indirin. Bu işlem sırasında tüm vücudunuz egzersize dahil olacağı için göğüsleriniz sıkılaşacak ve daha dik bir görünüm kazanacaktır. 5 tekrar 1 set şeklinde başlayıp zamanla arttırabilirsiniz.

Meme sağlığınız için ziyaret edebileceğiniz faydalı website linkleri


Meme Dikleştirme (Toparlama) Estetiği
https://www.sukruyazar.com.tr/meme-estetigi/meme-diklestirme

Sıkı Göğüsler İçin 10 Kolay Egzersiz:
https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/siki-gogusler-icin-10-kolay-egzersiz-2675394

Göğüs Dikleştiren 6 Süper Hareket:
https://www.hurriyet.com.tr/aile/yazarlar/baturalp-beser/gogus-diklestiren-6-super-egzersiz-420755

Meme Toparlayan Hareketler (Video)
https://www.youtube.com/watch?v=AnDNC8t87i0

2. Doğru Sütyen Seçimi

Göğüslerinize olduğundan daha büyük ya da daha küçük sütyenler kullanmanız düzensiz bir görünüme neden olur. Örneğin ergenlik dönemindeki bir birey kullanılması gerekenden daha büyük bir sütyen kullanırsa bu iç çamaşır göğsünü sarmaz ve memelerde düzensiz büyüme gerçekleşir. Bu şekilde sütyen kullanımı erken yaşlarda sarkma belirtilerini oluşturabilir dolayısıyla yaşam ve hareket tarzınıza göre çok çeşitli sütyenler kullanmak sarkma riskini azaltacaktır. Koşu yaparken, ip atlarken göğüsler yukarı ve aşağı yönlü hareket eder bu yüzden sarkma riski iki katına çıkabilir. Sporda kullanılan sütyenle günlük kullandığınız sütyen farklı olursa sarkma minimum düzeyde gözlemlenecektir.

3. Güneş Koruyucu Kremler

Güneşten cilt kadar boyun bölgesi ve göğüs kafesi de etkilenir. Bu bölgelere güneş kremi sürerek zararlı ışınlardan korunmuş ve göğsün sarkmasına sebep olacak bir unsuru daha ortadan kaldırmış olursunuz.

4. Cilt Sıkılaştırıcı Kremler ve Masaj

Dünya Sağlık Örgütü'nün (World Health Organization - WHO) ve Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın da onayından geçen cilt sıkılaştırıcı kremler bir nemze olsun meme sarkmalarını geciktirir. Kremlerin hafif masajla sürülmesi de o bölgedeki kan dolaşımını hızlandırdığı için sarkma sorununu biraz yavaşlatmış olursunuz.

4. Sıcak Soğuk Su Şok Duş ve Banyosu

Uygulaması oldukça basit ve etkili olan yöntemlerden biridir. Şok uygulaması olarak da bilinen bu yöntem duş esnasında göğüs üzerine dayanılabilecek kadar soğuk ve aynı sürede sıcak su tutulmasıyla gerçekleşir. Ortalama 8 dakika bu uygulamayı tekrarlayın. Bu sayede kan dolaşımınız hızlanır ve göğüs gerginlik kazanarak zamanla daha dik bir görünüm kazanır.

5. Meme Estetiği Uygulamaları

Yukarıda aktarılan ve göğüslerinizin sarkma sorununu yavaşlatan yöntemler size göre değil mi? Memeleriniz için zamana yayılan deformasyon giderici etkiyi değil de anlık gözle görülür bir etki mi görmek istiyorsunuz?

O zaman ihtiyacınız olan tek şey ➤ meme estetiği uygulamalarıdır. Bu çözüm yolu meme sarkmaları için amiyane tabirle sizin için biraz pahalıya patlayabilir ama kalıcı en etkili çözüm yoludur. Bu konuda sizi yoracak tek şey Prof. Dr. Şükrü Yazar gibi alanında uzman ve deneyimli bir Estetik, Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi doktor araştırmak ve bulmaktır.


Göğüs Sarkması Deformitesiyle İlgili Sık Sorulanlar ve Cevapları

➀ Memede yalancı sarkma olayı nedir?

Özellikle bir veya daha fazla doğum yapan kadınların gebelik döneminden ve emzirme süreçlerinden sonra meme ucu-başı karşıya bakar konumda dik kalırken meme dokusunda sarkmalar ve gevşemeler oluşur. Doğum ve emzirme sonrası meme dokusunun sönmesi (Involüsyon) gibi durumlara da sebep olan bu deformitelere yalancı meme sarkması denir.

➁ Göğüs kası çalışmak memeleri dikleştirir mi?
Memeleri yukarı doğru asan Cooper Ligament doku bağları göğüs kası hareketleri çalışılarak güçlenmez ancak bu spor aktivitesi memelerin üst bölgelerini dolgunlaştırır.

➂ Memenin yumuşaması ve yaşlanması ne anlama gelir?
Kaliforniya Üniversitesi'nde görev yapan bilim adamları ve tüm kurul üyelerinin yaptığı araştırma sonuçlarına göre kadın göğüsleri diğer vücut organlarından daha erken yaşlanıyor ve deformasyona uğruyor. Bu araştırmada DNA içindeki kimyasal sinyal ve ileti mekanizmalarını inceleyen bilim insanları, hücrelerin çalışma mantığını kıstas alan bir vücut saati haritası çıkarmışlar ve özellikle orta yaşlı kadınlarda sağlıklı meme dokusunun diğer organlara göre daha hızlı yaşlandığını ispatlamışlar. Türkiye Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Meme Çalışma Grubu'nun iki yıl süreyle başkanlığını üstlenen Prof. Dr. Şükrü Yazar, Kaliforniya Ünivesitesi bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarını destekleyen açıklamasında: Memelerin yağ ve süt veren meme bezlerinden oluştuğunu vurgulayarak zamanla ve yaşlanmayla birlikte meme dokusundaki süt bezlerinin azaldığını ve bu durumun da memedeki yağ dokularını artırdığını belirterek bu artış ivmesinin göğüslerde yumuşamanın başlamasına sebep olduğunu belirtmiştir.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR