Videolarla Meme Onarımı

68.860 görüntülenme
5246 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Plastik Cerrahi / Meme Onarımı

Meme Onarımı

Hayatınız aynı güzellikleriyle devam edecek, hemde hiç bir şey olmamış gibi! Kadınlarda meme kanseri sonrası alınan memelerin yeniden yapılması aşamalarını ve yöntemlerini Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar ile analiz edin.

Meme Rekonstrüksiyonu Nedir?

Meme kanseri teşhisi konulmuş kadınların alınan memelerinin plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı doktorlar tarafından planlanarak yeniden yapılması süreçlerinin tümü meme onarımı kelimesini tanımlamaktadır.

Meme onarımı, kozmetik bir ameliyat değil bir onarım (rekonstrüksiyon) ameliyatıdır. Yani hastalık nedeniyle kaybedilen bir uzvun aynı şekilde yerine konulması çalışmasıdır. Gelişmiş ülkelerde meme kanseri; genel cerrahi, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, medikal ve radyasyon onkolojisi uzmanlarının oluşturduğu yeminli bir sağlık ekibi tarafından tedavi edilmektedir. Bu ekip, ameliyat öncesi hastayı değerlendirir ve hasta için en uygun tedavi seçeneğini birlikte belirlerler.Tıptaki büyük gelişmeler sayesinde memenin yeniden yapılması işlemlerinde uzmanlaşan cerrahlar, kadınların çeşitli sebeplerle ihtiyacı oluşması durumunda doğal bir memeye çok benzeyen yapıda yeni memeler oluşturulabilmektedirler. Yeni meme oluşturulabildiğinin meme kanseri olan kadınlar tarafından bilinmesi, hayatın aynı şekilde devam edeceği duygusunu onlara hissettirmesi açısından çok önemlidir. Kanser vakası sonrası uygulanan meme onarımı işlemlerinin, kadınların eşleriyle olan cinsel yaşamlarındaki mevcut özgüven duygusunun aynı kalmasını sağlayan etkisi de asla unutulmamalıdır.

Meme Kanseri Nedir?

Kadınların meme süt bezlerinde ve memelerin ürettiği sütleri meme başına taşıyan kanallarında kontrolsüz bir şekilde çoğalan tümörlerin tanısı meme kanseri olarak adlandırılır. Meme kanseri tipleri ve belirtileri nelerdir? Kanserli meme vakalarıyla alakalı en çok merak edilen detayları öğrenmek için ► meme kanseri linkini ziyaret edebilirsiniz.

Memelerde yapılan kusursuz onarım ameliyatlarının, hastaların ruhsal durumlarını güçlendiren ve kanser hastalığıyla kadınların daha sağlam şekilde mücadele etmelerini sağlayan psikolojik katkısını (yani yaşama sevincinin hastalara tedavi süreçlerinde verdiği olumlu katkıyı) bilen cerrahlar yani Türkiye'nin en iyi plastik cerrahları, "hasta çok mutlu olacak, yaşadığı travmaya çok iyi gelecek" vb. gibi içlerinde taşdıkları bu duygu ve düşüncelerle yaptıkları meme onarımı ameliyatlarının, aslında kadınlarda onardığı diğer büyük psikolojik onarımlarını da bildikleri ve onları mutlu ettiklerini gördükleri için içlerinde tarif edilmez bir kıvanç hissederler.

Meme Onarımı Nasıl Yapılır?

✦ Meme Rekonstrüksiyonu Aşamaları
(Kadınlarda Kanserli Memenin Alınması Sonrasında Yeni Memenin Oluşturulması Süreçleri)
▬ ▬ ▬ ▬ ▬ ▬

1- Meme Dokusunun Oluşturulması Aşaması

Doğal bir meme görüntüsü elde etmek için birkaç ameliyat gerekir. İlk ameliyat, en komplike olan meme dokusunun oluşturulmasıdır. Alınan memenin yeniden oluşturulması genel olarak iki şekilde yapılabilir:

1-1- Protezle Meme Onarımı Aşaması

Şekil olarak 2 tip kalıcı meme protezi var:

Yuvarlak Protez: Bu protezler genelde meme onarımında tercih edilmemektedir.
Anatomik (Damla) Protezler: Meme onarımında meme tümüyle alındığı için anatomik protezler tercih edilir. Bu protezlerin dış cidarı silikon madde ile çevrilidir. İçi silikon jel ya da sıvı (serum) ile doldurulur.

Meme onarımında kullanılan bazı meme protezlerinde hem silikon jel hem serum içerik ile kombine edilir. Bu protezlerde iki boşluk bulunmaktadır. % 35’lik dış boşluk silikon jelle doludur, % 65’lik iç boşluk ise bir port yardımıyla serum (tuzlu su) verilerek şişirilir. Bu tip protezler radyoterapi görecek hastalarda kullanılır. Bu protezlerde radyoterapi sonrasında bir deformasyon yoksa port çıkarılarak protez kalıcı hale getirilebilir. Protezin dış çeperinde jel olmasının sebebi meme dokusuna en yakın doku ve hissi silikonun vermesidir. Serumda ise titreşim olabilir ve hasta bunu göğüs kafesinde hissedebilir. Ayrıca serum sıcak ve soğuğa daha çabuk tepki verir. Serumlu protezler bu sebeple daha az kullanılır. Silikon jelin yoğunluğu meme dokusuna yakındır.

Protezle Meme Onarımı (Rekonstrüksiyonu) İşlemleri Nelerdir?

→ Protezle Eş Zamanlı Meme Onarımı:

Mastektominin (memenin alınması) yapıldığı aynı cerrahi seansta memenin onarılması olan bu işlemde kalıcı ya da geçici protezler kullanılır.

→ Kalıcı Protezle (Eş zamanlı) Onarım:

Hasta mastektomi (memenin alınması) sonrası radyoterapi görmeyecekse aynı cerrahi seansta kalıcı bir protez yerleştirilir. Protezin kalıcılığına göre bu memede başka bir işleme ihtiyaç duyulmaz.

→ Geçici Protezle Onarım:

Hasta mastektomi (memenin alınması) sonrası radyoterapi tedavisi görecekse aynı cerrahi seansta geçici protez yerleştirilir. Geçici protezin en önemli katkısı radyoterapi tedavisi süresince meme bölgesinde bir volüm oluşturmaktır. Eğer geçici protez bu bölgeye yerleştirilmezse meme bölgesi radyoterapi tedavisi döneminde dümdüz bir duvar şeklinde iyileşir. Radyoterapi bu bölgeyi hastada daha da düz hale getirir ve ilerleyen dönemlerde bu bölgeyi genişleterek protez yerleştirmek çok zor bir aşama olur. O zaman ise plastik cerraha tek seçenek olarak hastanın kendi dokusuyla meme rekonstrüksiyonu işlemi kalır.


Geçici protezde porttan girip serumla protez şişirilebilir ve gerektiğinde radyoterapi esnasında ışının daha iyi alınabilmesi için geçici protezin volümü porttan sıvı alınıp-verilmesi ile değiştirilebilir. Radyoterapi tedavisi bittikten yaklaşık 6-12 ay sonra radyoterapinin dokulara yaptığı hasar iyileşir ve geçici protez çıkarılıp kalıcı proteze geçilebilir. Kalıcı protez yerleştirilirken yağ enjeksiyonuyla da desteklenebilir.

Meme Rekonstrüksiyonunda Uygulanan Yağ Enjeksiyonu Yöntemi:

Meme onarımı ameliyatları son yıllarda protez ve yağ enjeksiyonu şeklinde yapılan uygulamalar haline gelmektedir. Tıp dilinde bu uygulamalar, aynı seansta yapıldığı için uzman doktorlar tarafından hibrit uygulamalar olarak adlandırılmaktadır.

Meme Onarımında Yağ Enjeksiyonu Niçin Kullanılır?
Protezle göğüs rekonstrüksiyonu işlemlerinde hastada kullanılan protezin volümü dışında kalan meme derisinin daha sağlıklı ve düzgün görülmesi için veya kalan derinin kalınlaştırılması için yağ enjeksiyonları uygulanır. Meme rekonstrüksiyonunda yağ enjeksiyonu yönteminin kullanımı giderek artmaktadır.

Yeni Meme Yapımında Yağ Enjeksiyonu Ne Zaman Kullanılır?
Hastanın vücudunun karın, basen vb. uygun bölgelerinden alınan yağlar, genellikle protezin memeye yerleştirilmesi aşamasında transfer edilir.

Bazı durumlarda geçici protez eğer kombine protez silikon jel ve serum içeriyorsa protez üstündeki port çıkarılıp kalıcı proteze dönüştürülebilir. Ancak ciltte, radyoterapinin büyük bir deformasyon yaratmamış olması gerekir. Hastanın cildi ve kasında radyoterapinin yaptığı hasar çok fazlaysa (bu hasar tümörün yerleşimine, alınan doza ve kişinin vücut yapısının vereceği reaksiyona göre değişir) geçici protez çıkarılıp kalıcı proteze geçerken bazı sorunlar yaşanabilir. Bu gibi durumlardaysa hastadan geçici protez çıkarılarak kendi dokusuyla yapılacak meme onarımı işlemlerine geçilir.

→ Protezlerle Aşamalı (Çift Seans) Meme Onarımı:

Protezlerle aşamalı olarak yapılan meme onarımı yöntemi, uzman plastik cerrahi doktorlar tarafından genellikle memesi daha önce alınmış ve herhangi bir meme onarımı yapılmamış olan hastalarda tercih edilmektedir. Bu işlemlerde ilk seansta bir doku genişletici (balon) kullanılır. İkinci seansta kalıcı protez ya da hastanın kendi dokusuyla onarım işlemi yapılır. Aşamalı onarımın ilk cerrahi seansında hastanın meme bölgesine doku genişletici (ekspander) yerleştirilir. Doku genişletici (ekspander) balon gibidir ve şişirilir; böylece meme bölgesi volüm kazanır ve 3-6 aylık bir süre beklenir. Bundan sonra doku genişletici çıkarılıp ikinci seansta kalıcı protez ya da hastanın kendi dokusuyla onarım yapılır.

Protezle Yeni Meme Yapımıyla İlgili En Çok Merak Edilenler

▬ Protezlerin riskleri var mıdır?

Protezle meme onarımı ameliyatlarında vücuda yabancı bir cisim yerleştirildiği için nadiren bazı riskler gelişebilir:

→ Enfeksiyon,
→ Silikon sızması veya protezin sönmesi,
→ Silikon protez çevresinde sert doku gelişmesiyle memenin doğal görüntüsünü yitirmesi,


(Bu komplikasyonlara günümüz yüksek teknolojisiyle üretilen protezlerde nadiren rastlanmaktadır.)

Protezlerin kullanım ömrü ne kadardır?

Meme protezlerinin ömrü 15-20 yıldır ve zamanı geldiğinde değiştirmek gerekir. Protezin ömrünün yanı sıra hastanın vücut yapısı da zamanla değişir. Kilo alma-verme, memede deformasyon vb. gibi durumlarda önceden ameliyat yapılan kesi alanından tekrar girilerek yeni protez yerleştirilir.

Meme protezi patlayabilir mi?

Hastanın göğsünün üzerine yatması ya da araba kullanırken emniyet kemerinin oluşturduğu gibi baskı durumları meme protezlerini patlatamaz. Ancak delici kesici bir dışsal travma yaşandığında onarılan memenin patlaması normal karşılanır. Günümüzde protezleri oluşturan jeller 4. nesil FDA (US Food and Drug Administration) onaylı jellerdir. İçindeki malzeme patlasa da vücuda yayılmaz ve akma durumu yaşanmaz. Patlayıp patlamadığı ultrasonla ancak görülebilir. Ayrıca bu protez jellerin meme kanseri yapma ya da meme kanserini tetikleme gibi bir etkisi de yoktur.

1-2- Hastanın Kendi Dokusuyla (Otojen Dokuyla) Yapılan Meme Onarımı

Hastanın kendi dokusuyla meme onarımı daha karmaşık ve cerrahi tecrübe gerektiren ameliyatlardandır. Hastanın kendi dokusu (otojen doku) vücudun farklı bölgelerinden elde edilebilir. Otojen dokular (hastanın kendi dokuları) içerik olarak meme dokusuna daha çok benzerler. Bu özellikleri sayesinde:

→ Fiziksel davranış olarak doğal memeye daha çok benzerlik gösterirler.
→ Duyu hissi protez uygulamalarına göre daha iyi olarak geri gelir.
→ İzlerin solması ve kullanılan dokuların yumuşaması zamanla memnuniyet duygusunu arttırır.
→ Vücudun kilo alıp verme reaksiyonlarına normal meme gibi yanıt verir. Böylece onarım sonrası aşırı kilo alma ya da verme durumunda veya yaşlanmaya bağlı sarkma durumlarında da iki meme arasındaki simetri daha doğal olur.
→ Radyoterapi ve kemoterapi uygulamalarına engel teşkil etmez.
→ Karnın alt bölümündeki deri, deri altı yağ dokusu ve karın ön duvarındaki kaslardan birisi, saplı veya serbest doku aktarımı (mikrocerrahi) ile meme bölgesine taşınarak meme onarımı gerçekleştirilir. Bu onarım sırasında hastaya aynı zamanda estetik karın germe ameliyatı da yapılmış olur.
→ Sırtın yan tarafındaki kas ve üzerindeki deri, saplı veya serbest doku aktarımı (mikrocerrahi) ile meme bölgesine taşınarak onarım gerçekleştirilir. Bu yöntemde, sırttaki ameliyat izi genellikle sütyen altında gizlenir.
→ Kalça ve bacak bölgesindeki deri ve deri altı yağ dokusu, serbest doku aktarımı yani mikrocerrahi yöntemiyle meme bölgesine taşınarak meme onarımı gerçekleştirilir. Serbest doku aktarımı yöntemiyle meme onarımı yapıldığında deri altı yağ dokusu besleyici damarlarla birlikte bağlı bulunduğu karın, sırt veya kalça bölgesinden tamamen ayrılır. Sonra bu damarların alıcı bölgedeki damarlara dikilerek yaşaması sağlanır. Bu ameliyatı yapabilmek için plastik cerrahın “mikrocerrahi (doktorun çıplak gözle yapamayacağı ameliyat uygulamalarını ameliyat mikroskobunun yardımıyla uygulaması)” konusunda deneyimli olması gerekir. Çünkü ince damarların birbirine dikilmesi mikroskop altında mümkün olur.

Hastanın Kendi Dokusuyla Meme Rekonstrüksiyonunda En Çok Merak Edilenler

Otojen dokuyla meme onarımı yapmak için plastik cerrahlar hastada hangi kriterlere bakarlar?

→ Hastanın genel sağlık durumu, yaşı, vücut özellikleri,
→ Yapılan meme alınma (mastektomi) işleminin özellikleri,
→ Hastaya radyoterapi uygulanıp uygulanmadığı,
→ Diğer memenin durumu,
→ Hastanın tercihleri,
→ Plastik cerrahın, ameliyat tecrübesi ve yetenekleri,


Hastanın kendi dokusuyla yapılan meme onarımında dokular hastanın vücudunun hangi bolgelerinden elde edilir?

1. Tercih Hastanın Karın Bölgesi:
Meme rekonstrüksiyonu alanında uzman plastik cerrahlar hastanın kendi dokusuyla yapılan onarım işlemlerinde birinci olarak genellikle hastanın karın bölgesindeki dokuları tercih ederler. Çünkü karın bölgesindeki dokuların miktarı rekonstrüksiyon uygulaması için yeterlidir ve kıvam-doku olarak da meme dokusuna en yakın vücut bölgelerinden biridir. Bu otojen dokuyla yapılan işlemlerde aynı zamanda hastanın karın bölgesindeki sarkmalar da giderilmiş olacağı için plastik cerrahlar tarafından en ideal vücut bölgesi olarak kabul edilmektedir.

2. Tercih Hastanın Sırt Bölgesi:
Hastanın kendi dokusuyla yapılan meme onarımında uzman doktorların tercih ettiği 2. vücut bölgesi ise hastanın sırt bölgesidir. Sırt kası ya da sırt kası kullanılmadan sadece hastanın o bölgesindeki fazla derinin kullanılmasıyla da meme onarılmaktadır.

3. Tercih Hastanın Kalça Bölgesi:
Uzman plastik cerrahların hastanın kendi dokusu kullanılarak yaptığı onarım işlemlerinde tercih ettiği 3. vücut bölgesi ise uzak bölge denilen kalça bölgesidir. Kalça bölgesindeki derinin kasla birlikte veya kassız mikrocerrahi yöntemi kullanılarak taşınmasıyla da meme rekonstrüksiyonu yapılmaktadır.

4. Tercih Hastanın Bacak Bölgesi:
Otojen dokuyla kanser sonrası alınan memenin yeniden yapılması işlemlerinde plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı doktorların doku taşıma işlemlerinde en az tercih ettiği vücut bölgesi bacak bölgesidir. Hastanın karın, sırt ve kalça bölgesi uygun değilse yani daha önce ameliyatlarda bu bölgeler örneğin karın germe ameliyatı vb. gibi sebeplerle kullanılmışsa o zaman bacak bölgesinden de doku taşıyarak meme onarımı işlemleri yapılabilmektedir.


2- Meme Başı ve Areola Bölgesinin Oluşturulması Aşaması

Meme ucu ve areola bölgesinin (meme başı çevresindeki koyu alan) yeni memede oluşturulması aşamasıdır. Bu işlemler doktor tercihiyle lokal anestezi altında yapılabilir.


Meme (Başı): Hastanın uygun bölgelerinden seçilen dokulardan (kendi dokusundan) yapılır.
Areola (Meme Ucu Çevresindeki Yuvarlak Alan): Hastanın diğer memesinde sorun yoksa meme başından, sorun varsa kasıklardan alınan derilerle ya da dövme yöntemiyle meme ucu çevresi yapılabilmektedir.

3- Memeler Arası Simetrinin Sağlanması Aşaması

Tek memede onarım ameliyatlarının yapıldığı durumlarda ameliyat bitiminde her iki memenin simetrik olması %100 beklenemez. Bu gibi durumlar diğer memenin büyük veya sarkık olduğu durumlar için geçerlidir. Memeler arasında simetriyi ve benzerliği sağlamak amacıyla onarım işlemi yapılmayan diğer memeye hastanın durumuna ve rekonstrüktif cerrahi uzmanın analizine göre küçültme, dikleştirme, büyütme ya da göğüs uçlarıyla ilgili ► meme estetiği ameliyatları uygulanabilir.

Meme Onarımıyla İlgili Bilgilendirici Videolar:
(28 Video)


Meme kanseri sebebiyle memesi alınan kadınların düştüğü psikolojik travmaları yakından tanıyan Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın meme rekonstrüksiyonu hastalarının merak edip kendisine en çok sordukları sorulardan yola çıkarak hazırladığı videoları, yeni meme kanseri teşhisi konmuş tüm kadınların izlemesi çok önemlidir.

Hastaları, memenin yeniden yapılması süreçleriyle ilgili bilgilendirme niteliği taşıyan videoları, Youtube oynatma listesinden sırayla ya da karıştırıcı özelliğiyle hemen izlemeye başlamak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

İZLEMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.
Meme Onarımı Videoları


Meme Onarımı Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane, estetik ve tedavi merkezlerinin web sitelerinde meme onarımı işlemlerinin fiyatlarını belirtmeleri yasaktır. Bu kurala uymayan sağlık merkezlerine cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Bu sebeple meme onarımı fiyatlarını Nişantaşı Şükrü Yazar Estetik Kliniği olarak buradan hastalara iletebilmemiz maalesef mümkün değildir.

Prof. Dr. Şükrü Yazar Estetik Kliniği İletişim
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da çevirim içi durumlarda canlı destek hattından "meme onarımı fiyatları ne kadar, neler yapmalıyız, süreçler nasıl ilerliyor" vb. gibi sorularınızı ileterek bilgi alabilir ve ilgili rekonstrüksiyon cerrahi uzmanı doktorla görüşmek istiyorum diyerek randevu isteyebilirsiniz.

Kansersiz, sağlıklı ve mutlu yarınlar dileriz.


▬ Memesini kanser sebebiyle memesini kaybeden hemen her kadında uzman hekimin tetkikleri sonucu onarım işlemleri yapılabilmektedir. Meme onarımı, kanserli meme alınırken eş zamanlı olarak gerçekleştirilebilirken daha sonraki dönemlerde de uygulanabilir. Eş zamanlı onarımın kozmetik sonuçları çok daha iyi olmaktadır ve genelde erken evre meme kanserlerinde uygulanır.

Erken göğüs onarımının en önemli faydası, derisi korunarak memesi alınan hastada eş zamanlı olarak memenin onarılması durumudur. Bu yöntemle uzman cerrahlar memesi alınmış olan hastanın yaşayacağı psikolojik travmayı azaltılmayı düşünür. Bazı durumlarda hastanın memenin yeniden yapılması işlemlerini beklemesi için önemli sebepler de olabilir. Bu gibi durumlarda da daha sonra meme onarımına başvurulabilir. Mesela bazı hastalar başka bir cerrahi işlem istemezler, bazı hastalar ise kanser teşhisini kabul etmekte zorlanırken meme onarımı seçeneklerini düşünememektedirler. Kimi hastalara da Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanlar; şişmanlık, yüksek tansiyon ve çok sigara kullanımı vb. gibi sebeplerle hastanın beklemesinin daha doğru olacağı tavsiyesinde bulunurlar.


▬ Memesinin yeniden yapımı kendi dokusuyla sağlanmış olan bir hastanın estetik sonucunun daha başarılı olabilmesi için ► yağ enjeksiyonu kombine edilebilir. Yağ enjeksiyonu memenin yeniden yapılması uygulamalarında bir komuflaj görevi görmektedir.

Bazen protez ve cilt, özellikle bazı zayıf hastalarda çok yakın olmaktadır, bu sebeple memenin cildinin altında protez hissedilebilmektedir. Özellikle radyoterapi gören kişilerde cilt incelebilir ve protez daha belirgin olabilir. Bu durumlarda belli olan protezin belirgin halinin giderilmesi için, çökme ve çukurlaşma gibi bazı deformasyonlarının yok edilmesi ve hastaya daha estetik bir görüntü sağlayabilmek için enjektörlerle hastanın karnından ya da sırt bölgesinden yağ alınır. Bu yağlar ameliyathanede işlemlerden geçirilerek hastanın yeniden yapılan memesinde protezlerin en belirgin olan bölgelerine enjekte edilir.


▬ Ameliyat sonrası oluşan ağrılar büyük ölçüde ilaçlarla giderilmektedir. Ameliyatı yapan plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı doktor, yapılan meme onarımı operasyonunun zorluğuna göre hastanın 2-5 gün kadar hastanede kalmasını isteyebilir. Genellikle uzman doktorlar, ameliyat sonrasında hastanın ameliyat bölgesinde toplanan kanları dışarı atmak için drenler (plastik hortumlar) kullanırlar ve gerekli yardımcı tedavi işlemlerinden sonra da bu drenleri 1-2 gün sonra tekrar çıkarırlar.


▬ Otojen doku ya da protezle meme onarımı gerçekleştirilirken hasta kemoterapi, radyoterapisini vb. tedavilerini alabilir. Hasta takip döneminde normal meme ve onarılmış memesi için periyodik mamografiyle birlikte diğer radyolojik incelemelerini de kolaylıkla yaptırabilmektedir. Memenin yaniden yapılması aşamaları diğer tedavilere engel teşkil etmemektedir. Meme onarımının kanser nüksü ya da hastanın prognozu üzerine de bir etkisi yoktur.


▬ Uygun hastalarda meme alındıktan sonra “tek doz radyoterapi” uygulanır ve ameliyattan sonra tekrar radyoterapi görmeyeceği için bu tip hastalara kalıcı sabit protez kullanılır. Yani tek cerrahi seansta hasta uyanmadan radyoterapisini görüyor ve yine aynı seansta kalıcı meme protezi yerleştiriliyor.


▬ Meme kanseri nedeniyle mastektomi yapılan (memesi alınan) hastada, protez ya da hastanın kendi dokusuyla onarımı sonrası memenin görüntüsü eski halinden çok farklı olmadığı için bu durum hissetme durumu olarak da eski durumunu aynen koruyacağı yanılgısını hastada oluşturabilir. Ancak oluşturulan bu yeni memeyle “koruyucu duyu” olarak adlandırılan (dokunulduğunda, basıldığında ya da ağrılı uyarıcı verildiğinde ortaya çıkan) hissetme durumu zamanla geri gelirken “erojen duyu” denilen cinsel haz duyusu hastaya geri gelmemektedir.


▬ Meme kanseri nedeniyle her iki memesinin tamamı (total mastektomi) alınarak protez ya da hastanın kendi dokusuyla meme onarımı yapılmış hastada memenin görüntüsü eski halinden çok farklı olmasa da içindeki doku tamamen değişmiş durumda olacaktır. Yapılan total mastektomi operasyonuyla meme başları korunmuştur ancak hastanın süt kanalları ve meme bezi alındığı için artık emzirme işlevinin sürmesi mümkün değildir. Ancak hastanın yaşı ve çocuk sahibi olma isteği göz önünde bulundurularak hastanın kanser evre ve tipi izin verdiği ölçüde meme düzeltilmesi yapıldıysa (segmenter mastektomi) kalan süt bezi ve süt kanallarıyla emzirme işlevinin sürdürülmesi göğüste mümkün olabilmektedir. Ayrıca meme kanseri sonrası sadece tek memenin alınması durumlarında hasta diğer meme sağlıklıysa da emzirme işlemini tek memesinden sağlayabilmektedir.


Hasta Yorumları

Değerli yorumlarınız için tüm ekibim adına teşekkür ediyorum.

Tuğba Keser, 44 28.05.2013
Bana Ait Yeni Bir Memeye Sahip Oldum

2012 yılı Kasım ayında sağ memede elime gelen bir sertlik ile gittiğim kontrolde Meme CA teşhisi aldım. Hiç beklenmedik bir anda hayata dair çok başka planlarım varken duyduklarım ilk gün soğuk duş etkisi yaptı. Çok zor geçen ilk günün ardından şu an düşününce beni bile şaşırtan bir soğukkanlılıkla ne yapmalıyım, bu süreci en az hasarla nasıl atlatırım hesapları yapmaya başladım. Ben bu tedavi sürecinde şanslıydım. Çünkü işim gereği yıllardır sağlık sektöründe olmanın avantajıyla en doğru adreslere yönlendirildim. Teşhis aldıktan yaklaşık 20 gün sonra eş zamanlı onarımın da yapıldığı Total Mastektomi ameliyatı oldum.

Ameliyat öncesinde unutamadığım iki konuşma var. Bir tanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras diğeri de Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar ile. Çünkü ben sadece tümörlerden kurtulmak ve bir an evvel iyileşmek istemenin cevvalliği ile her iki memenin de tamamen alınmasını istediğimi söylediğimde bana bunun doğru bir karar olmadığını, çok genç olduğumu (34 yaşımdaydım) estetik kaygıların olmadığı tedavi sürecinin iyileşme için çok daha efektif olacağını anlattılar. Ben bu süreçte yerine koyabileceğim hiç bir şeyin kaygısını yaşamadım. Ne kemoterapiye bağlı saç dökülmesi, ne Mastektomi ameliyatı beni korkuttu, benim için önemli olan tek şey iyileşmekti. Çünkü diğerlerini en iyi şekilde onaracak harika bir ekip ile tanışmıştım işin o kısmı onlara aitti ve ben onlara sonsuz güveniyordum. Bu kadar meşakkatli bir tedavi sürecinde emin ellerde olmanın verdiği duygu iyileşmeme çok büyük katkı sağladı. Güvenmek ve inanmak bu tedavi sürecinin çok önemli iki parçası.

Beş ay önce yaşadığım operasyon bunu bir kez daha anlamama neden oldu. Şükrü Hoca neredeyse 8-9 saat süren bir ameliyat ile karnımdan aldığı dokuyla yeni bir meme yaptı ve harika bir iş çıkardı. Bu kadar uzun süren, risklerin ve komplikasyonların olduğu bir ameliyat sadece bu işin uzmanlarına yaptırılır. Benim gibi çok fazla estetik kaygı taşımayan birisi için bile kendini tüm yaşananlardan önceki gibi hissetmek gerçekten harika. Protezden farklı olarak kilo alan, zayıflayan yani yaşayan ve bana ait bir memeye tekrar sahip oldum. Son üç yılda hastalığa bağlı yaşadıklarımı düşününce aklıma gelen ilk ve tek kelime minnet. Çok sevgili doktorum Prof. Dr. Şükrü Yazar’a hem moral destekleri hem de harika bir iş çıkardığı için çok büyük minnet borçluyum.

İyi ki varsınız. Sonsuz teşekkürler...

E. Zehra Onural 13.11.2012
Aaaa! Göğsüm Hiç Alınmamış Gibi

13 Eylül 2012, annemin doğumgünü ve o gün ona sürpriz hazırladım. Eve gitmeden hastanede mamografi ve ultrasonum var. Ultrason sonrası doktor cerrah ile hemen görüşmemi istiyor. Bekleme odasındayım, konsültasyonun bitmesini ve doktor ile görüşmeyi bekliyorum ama midem ağrıyor. Ve doktorum geliyor, yüzündeki ifadeden kötü haberlerle geldiğini anlıyorum. Ve işte o an, kanser! Ama olmaz ki, çocuklarım çok küçük daha bana ihtiyaçları var diyorum.

Eve gidiyorum, kimseye söyleyemiyorum…5 gün içinde ameliyata alınacağımı biliyorum ama hala bir ümit, belki de değildir…Sonuçta ameliyat sonrası uyanıyorum, göğsüm alınmış, lenfler alınmış. Sol göğsüm artık yok. Korkunç bir his. Doktorlar geliyorlar ve hem genel cerrah hem plastik cerrahım pansumanı kaldırıp kontrol ediyorlar. Ben kafamı çeviriyorum, görmek istemiyorum, doktorum “bak” diyor. Korkarak kafamı çevirip bakıyorum. Aaaaaaaa!!! Sanki hiç göğsüm alınmamış gibi. Tedavi bitene kadar geçici bir protez yerleştirmiş doktorum. Kansersin, çok mu önemli diye düşünüyorsun… Evet, önemli. Hastalığı yenmenin en önemli etkenlerinden yüksek moral ve dengeli bir psikoloji için, çok önemli. Aynaya baktığında kadınlığını kaybetmediğini düşünebilmek, hissedebilmek kadar önemli bir şey olabilir mi?

Ameliyattan ve tedaviden birkaç ay sonra Bodrum’a gittim. Plajda kimse anlamadı. Daha da iyisi rekonstrüksiyon. Şimdi çok daha güzel göğüslerim var ve göğsümü gere gere bikinimi giyebiliyorum, sütyenlerimi takabiliyorum. Evet, uzun bir süreç bu; ama hasta psikolojisinde yaşamamam için çok büyük yardımcı olan bu işlemler için değdi. Şimdi sadece kontrollere kaldım. Atlattım ve çok mutluyum. Hayatıma yeni bir yön çizdim. Her şeyde bir hayır vardır sözünü çok severim. İşte buda böyle bir şeydi. Hayırlı oldu. Acıbadem ekibine, başta bana hep moral ve destek veren doktorlarım Prof. Dr. Şükrü Yazar Bey, Neslihan Hanım ve onkoloğum Gül Hanım’a, radyoterapistim Nuran Hanım’a, psikoloğum Esra Hanım, psikiyatristim Burcu Hanım, kemoterapi ekibine, değerli hemşirelerime ve hasta bakıcılarıma, aslında kafeteryadan odama, ameliyathaneden radyoloji bölümüne kadar, herkese sonsuz teşekkürlerimi iletmeyi borç bilirim…

Ülkü Doğan, 39 01.04.2014
Bandajlar Açılınca Hayata Bakış Açım Değişti

Teşhis konulup 1 göğsüm alınalı neredeyse 5 yıl geçmişti, koruma tedavim ise hala devam ediyordu. Aynaya her baktığımda görüntümden rahatsız olmak beni çok üzüyordu. Onkoloğum Gül Başaran’dan da onay aldıktan sonra doktor arayışına başlamıştım. Ne yazık ki görüştüğüm doktorlar tarafından bana normal protez konulamayacağı doku nakli olmam gerektiği söyleniyor bu da beni çok endişelendiriyordu ve birçok konuda tereddütlerim vardı. Dr.Şükrü Yazar’ın öz güveni ve tüm sorularımı net yanıtlaması ile sonunda 2 aşamada yapılacak bu ameliyata karar verdim. Ve ameliyatın ilk aşaması 6 ay önce yapıldı.

Ameliyat sırtımdan doku nakli ile gerçekleşti. Ameliyatı devam eden koruma tedavimin arasında bir tarihe programlamıştım, direnlerim henüz çıkarılmadan da bir sonraki tedavimi de sorunsuz alabildim. Direnler çıktıktan sonra ise yeni bir ben olmaya hazırdım.

Göğsümdeki bandajlar alınıp normal hayatıma dönünce tek kelime ile hayata bakış açım değişti. Dışarı çıkarken protez kullanmak zorunda değilim, eğilirken yakam açıldı mı göğsümün olmadığı göründü mü endişesi taşımıyorum, protezimle kullanabileceğim iç çamaşırı ve kıyafet seçme sıkıntım yok. Tatillerde protez uyumlu mayo almak zorunda değilim. A senin bir göğsün yok mu türü konuşmalardan acıyan bakışlardan kurtuldum. En önemlisi hastalığı daha az hatırlıyorum. Aynaya her baktığımda, 7 aylık bir bebek annesiyken, 5 yıl önce yaşadığım o büyük şoku ve acılı günlerimi daha az hatırlıyorum. Bunu bana başka hiçbir şey sağlayamazdı.

Şimdi heyecanla ikinci aşamasını olacağım günü bekliyorum.Bu hali ile bile eskisine göre bin kat daha iyi. Karar vermek ve aşamaları her ne kadar zor olsa da buna gerçekten değer. Hastalığı daha az hatırladığım her gün için, ameliyat olmam konusunda karar vememi sağlayan Prof. Dr. şükrü Yazar’a minnettarım. Sonsuz teşekkürler.

İkinci Ameliyat Sonrası: İki aşamalı olarak yapılacak meme onarımı ameliyatımın ikinci aşaması da yapılalı neredeyse 5 ay oldu. Doktorum Şükrü Bey’in tüm yönlendirmelerine uyarak bu süreçte herhangi bir aksaklık yaşanmadan bugünlere geldim. V yaka bir tişörtü rahatlıkla giyebilmenin bir insanı ne kadar mutlu edebildiğini hissetmek nasıl garip bir duygudur bunu yaşamayan anlayamaz. Çok şükür her şey yolunda ve hayatıma 5 yıl önce kaldığım yerden devam ediyorum. Yaşadıklarımın bana kattıkları ve ameliyat sonrası yeni görüntüm ile bambaşka bir ben olarak yaşantıma devam ediyorum. Bugünlere gelebilmiş olmaktan dolayı çok mutluyum.

Ameliyat süreci ne kadar zor olursa olsun, inanın buna değer. Acı geçiyor ama görüntünüzün kötü günleri anımsattığı travma hiç geçmiyor. Artık neredeyse o günleri hiç hatırlamıyorum. Bu süreçte bana destek olan başta doktorum Şükrü Yazar ve her konuda anında ulaşabildiğim, her türlü sorumu yanıtlayan güler yüzlü hemşiresi Hümeyra Akbaş’a sonsuz teşekkürler, sevgiler.

A.Gülhan Şam, 37 28.03.2011
Göğüslerim Eskisinden Daha Güzel

2011 Aralık ayında sağ mememde elime bir kitle geldi. Yapılan tetkikler sonrasında (ultrason, mamografi, MR, MR altında biyopsi vs.) her iki memede kanserli dokular tespit edildi. Genel Cerrahım ileride tekrarlama riskini en aza indireceğinden her iki memenin de alınmasının en uygun ve doğru yöntem olacağını söylediğinde çok üzüldüm. Göğüslerimin olmaması hem fiziksel hem de psikolojik olarak beni çok etkileyecekti. Ancak doktorum mastektomi ameliyatı ile aynı zamanda meme rekonstrüksiyonun da yapılabileceğini söyledi ve böylece Prof. Dr. Şükrü Yazar ile tanıştım.

Şükrü Bey ameliyatın nasıl yapılacağı, komplikasyonlar ve ameliyat sonrası ile ilgili bilgilendirdi. Protezler konusunda da seçenekler sundu; ancak bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için neyin bana uygun olacağını bilmiyordum. Kendisine güvendim ve her şeyi kendisine bıraktım. Doktorum ameliyat öncesi ölçülerimi aldı. Göğüs bölgem üzerinde çizimler yaptı. Sigara kullanıyordum, hemen bırakmam gerektiğini, aksi takdirde yara iyileşmesinde gecikmeler olacağını da kesin bir dille aktardı. Şubat ayında mastektomi ameliyatı ile aynı zamanda iki mememe de protez takıldı. Ameliyat sonrasında 4-5 hafta içerisinde toparlandım. Yaralarım hızla iyileşti. Kemoterapi sonrasında 45 gün radyoterapi gördüm; ancak protezlerimde bir bozulma olmadı. Ameliyatın üzerinden 10 ay geçti. Artık sütyen takmıyorum, eskisinden daha güzel, sarkık olmayan, vücuduma daha uygun ve yeni göğüslerim var. En güzeli de mastektomi ameliyatı ile aynı anda olduğu için hep orda olduklarını, silikon olmadıklarını ve bana ait olduklarını düşünüyorum. Yakın çevrem de çok başarılı, doğal ve estetik gözüktüğünü söylüyor. Etrafımda kötü örnekleri duydukça iyi ki Şükrü Bey ile karşılaşmışım diyorum ve kendimi çok şanslı hissediyorum…

Özlem Başpınar, 36 28.02.2018
Mememi Kaybetmek Beni Çok Üzüyordu

Dört sene önce 36 yaşında meme kanseri olduğumu öğrendiğimde bir bayan olarak mememi kaybediyor olmak beni çok üzmüştü. En çok da 8 yaşındaki oğlum fark ettiğinde ne diyecektim. Doktorlarıma çok teşekkür ediyorum. Beni bilgilendirip (Prof. Dr. Cihan Uras) eş zamanlı meme onarımını önerdiler bende kabul ettim. Ve eş zamanlı meme onarımı yaptırdım. İnanın ne insanlar ne oğlum hiçbir şey anlamadı. En önemlisi de benim psikolojim hiç bozulmadı. Tedavi sürecini daha moralli geçirdim. Çok rahat mayomu, tişörtümü ne istersem giydim ve hiçbir şey yokmuş gibi hayatıma devam ettim.

Hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biri olduğunu düşünüyorum. Tabii Prof. Dr. Şükrü Yazar gibi bir doktorunuz varsa. Hocam her şey için çok teşekkür ediyorum siz mükemmel bir doktorsunuz. Başarılarınızın devamını diliyorum. Sevgiler...

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Kulak Estetiği

Kulak Estetiği Nedir? İnsanlarda doğumsal ve kalıtımsal olarak kulağın olmaması veya kulakta sonradan meydan...

Kulak Estetiği
Hollywood Yanağı Estetiği

Güzellik trendleri her an değişebilmekte ancak güzellik algısı dediğimiz kavram ise Da Vinci’ni...

Hollywood Yanağı Estetiği
Peeling

Peeling (Cilt Soyma) Nedir? Ciltteki ölü derinin soyulmasını ve cildin derinlemesine temizlenmesin...

Peeling
El-Kol Cerrahisi

El & Kol Cerrahisi Nedir? İnsanların el, el bileği, dirsek ve kolunda meydana gelen tüm hastalıklar...

El-Kol Cerrahisi

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

20.03.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere...

02.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

30.03.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR