Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

31.071 görüntülenme
6240 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Meme Estetiği / Meme Küçültme

Meme Küçültme

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile meme küçültme estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Meme Küçültme Estetiği Nedir?

Kadınların vücutlarıyla orantısız bir büyüklüğe sahip olan memelerinin gerekli miktarda küçültülmesi için yapılan estetik cerrahi işlemlere meme küçültme denmektedir. Mammaplasti olarak da bilinen bu işlem, ideal meme büyüklüğüne ulaşmak için fazla olan meme yağının, glandüler dokunun ve derinin çıkarılma prosedürüdür. Böylece aşırı büyük olan göğüsler nedeniyle oluşan rahatsızlık ortadan kaldırılır. Vücuda göre fazla büyük olan göğüsler, hastalarda hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok sıkıntıya neden olabilir. Bu durum vücut ağrılarında, fiziksel aktivitelere katılamama durumlarına ya da psikolojik sorunlara kadar çok çeşitli problemlere yol açabilir.Meme büyüklüğü fiziksel bir probleme neden olmasa bile, göğüslerinin boyutlarından memnun olmayan ve bu durumdan rahatsız olan kişiler estetik amaçlı olarak da meme küçültme ameliyatını tercih edebilirler.


Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Hazırlık Süreçleri Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde yapılması gereken birçok önemli hazırlık vardır. Ameliyat sürecinin iyi geçmesi ve sonrasında hızlı bir şekilde iyileşmenin gerçekleşebilmesi için hastanın fiziksel olarak iyi hazırlanması gerekir. Bu nedenle ameliyat öncesinde ve sonrasında cerrahın verdiği tavsiyeler dinlenilerek talimatlara muhakkak uyulmalıdır. Ameliyat öncesinde yapılması gereken genel hazırlıklar ise şu şekilde sıralanabilir:

● Ameliyat öncesinde oje, takı, lens ve takma diş çıkarılmalıdır.
● Ameliyattan 2 hafta önce doğum kontrol hapının alımı durdurulmalıdır.
● Ameliyat sonrası yatakta sıvı tüketimi zor olduğu için pipet tedarik edilmelidir.
● Ameliyat sonrası yatakta sıvı tüketimi zor olduğu için pipet tedarik edilmelidir.
● Ameliyat sonrası için giyilmesi kolay ve geniş kıyafetler bulundurulmalıdır. Özellikle düğmeli veya fermuarlı üst giysiler idealdir.
● Bol miktarda ıslak mendil bulundurulmalıdır. Ameliyat sonrası dikişler alınana kadar duş alma imkanı olmadığı için, bu mendillerle sıklıkla temizlenmek kolaylık sağlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın durumuna göre meme küçültme ameliyatı bir poliklinik ya da hastanede yapılabilir. En az bir gece hastanede kalınması gereken bu cerrahi işlem esnasında genel anestezi uygulanır. Operasyon ortalama 2 ile 5 saat arası değişiklik gösterir. Meme küçültme ameliyatı, meme ucunun çevresinin kesilmesiyle başlar. Sonrasında göğsün üzerinden anahtar deliği şekline benzer şekilde aşağıya doğru tekrar bir kesik açılır. Fazla olan deri, doku ve yağ göğüsten alınarak meme başı yeniden konumlandırır. Genellikle drenaj tüplerini kullanılır ve göğüslere dikiş atılır. Ardından özel bir gazlı bezle göğüsler sarılır. Bütün bu işlemler sonrasında çoğu zaman cerrahi sütyen giyilmesi gerekir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Hastalarda İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında normal hayata dönüş için en az 1 hafta gerekmektedir. Bazen bu süreç hastanın durumuna bağlı olarak iki hafta da olabilmektedir. Bu nedenle ameliyat olacak kişilerin işten ya da okuldan en az 10 gün izin alması uygun olacaktır. Meme küçültme ameliyatı sonrasında yorgun hissedilmesi ve meme ağrılarının olması normaldir. İlk birkaç gün için rahatlamak adına cerrahtan ağrı kesici talep edilebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İyileşme sürecini hızlandırmak ve ameliyat sonrası enfeksiyona neden olmamak amacıyla dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

● Ameliyattan sonra bir ay süresince telli sütyen kullanılmamalıdır.
● Eğer sütyenin önden bağlamalı olması kolaylık sağlayacaktır.
● Dikişler çıkarıldıktan sonra da bir süre yumuşak sütyen kullanılmalıdır.
● Ameliyattan sonra en az bir ay süresince fiziksel aktivitelerden uzak durulmalı ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.
● Ameliyat sonrası enfeksiyon riskini yükselttiği için alkol, kafein ve sigara kullanımından kaçınılmalıdır.


Meme Küçültme Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı resmi estetik merkezlerinin internet sitelerinde meme küçültme ameliyatı fiyatlarını belirtmeleri kanun ve genelgeyle yasaklamıştır. Bu sebeple estetik göğüs küçültme ücretleriyle ilgili bilgileri Prof. Dr. Şükrü Yazar Kliniği web sayfasında yayınlayamamaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzman doktorların meme küçültme estetik fiyatlarıyla alakalı doğru bilgileri verebilmesi için hastayı öncelikle muayane etmesi gerekmektedir.

Nişantaşı Estetik
+90 212 257 1515+90 541 334 3484 telefon numaralardan, çevirim içi durumlarında canlı destek hattından ya da iletişim formundan "meme küçültme ameliyatı fiyatları ne kadar, estetik meme küçültme işlemleri için ne kadar ücret talep ediyorsunuz, 2019 yılı meme küçültme fiyatları" vb. gibi tüm merak ettiğiniz soruları hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla görüşmek için randevu talep edebilirsiniz.


▬ Nadir görülmekle birlikte meme küçültme ameliyatının diğer çoğu operasyonla benzer riskleri mevcuttur. Yaşanabilecek bu riskler şu şekilde sıralanmaktadır:

☌ Kanama
☌ Enfeksiyon
☌ Yağ nekrozu (beyaz - sarı akıntı)
☌ Hematom (kan birikmesi)
☌ Asimetri
☌ Skar (yara izi)
☌ Duyu bozuklukları
☌ Geç iyileşme, şeklindedir.


▬ Yaşa bağlı fiziksel değişimler ve hormonal dengesizlikler sebebiyle kişiler meme küçültme ameliyatına ihtiyaç duyabilir. Ya da kadınların aşırı kilo alıp verme sorunu, hamilelik ve emzirme dönemleri ya da genetik özellikler gibi durumlarda göğüslerin küçültülmesi ameliyatını gerekli kılabilir.


▬ Meme küçültme ameliyatına genel olarak 30-50 yaş arasındaki kadınlar başvumaktadır. Ancak meme büyüklüğü sebebiyle sorun yaşayan 18 yaşını doldurmuş, anestezi almasında bir sorun olmayan her kadın meme küçültme estetik cerrahi işlemini yaptırabilir.


▬ Meme küçültme ameliyatı sonrasında, memenin tam olarak iyileşmesi ve dokuların kendini toparlayarak normal işlevine dönmesi ortalama olarak 1-2 yıl sürmektedir. Doktorlar tarafından bu süreçte hamile kalınmaması önerilmektedir.

Meme küçültme ameliyatında memenin alt kısmından fazla dokular alınır. Burada süt bezleri, süt kanalları, meme başı ve meme başı hissini korumak esastır. Daha önce çocuğu olup emzirebilmiş hastalarda meme küçültme ameliyatı yapıldığında sonraki bebeklerini de emzirmelerinde bir sorun görülmez. Ancak emzirme konusunda hastanın motivasyonu da çok önemli bir faktördür. Hiç çocuk sahibi olmamış ve emzirme rituelini bilmeyen hastaların meme küçültme operasyonu sonrası emzirme durumuyla alakalı sorun yaşayıp yaşamayacağı konusunda garanti vermek doğru olmaz. Çünkü anatomik olarak iki memeye sahip olmak bir kadının bebeğini emzirmesi işlemi için yeterli değildir. Meme küçültme ameliyatı sürecinde göğüsteki süt dokularının küçülmesi oranında emzirmenin azalması gibi çok küçük bir ihtimalinde bulunduğunu hastaların bilmesi gereklidir. Uzman doktorunuzla muayene sırasında hastaları kaygılandırabilecek tüm konuları açıkca konuşmanız çok doğru olur.

Annenin Emzirme Fonksiyonlarının Çalışması İçin Neler Gereklidir?
• Meme bezi, süt kanalı gibi anatomik yapının yeterli olması,
• Sütün hormonal olarak üretiliyor olması,
• Bebeğin emme fonksiyonlarının yerinde olması,
• Annenin emzirme durumuna psikolojik olarak hazır olması,


▬ Meme küçültme ameliyatı sonrasında ilk 6 ay kızarıklık şeklinde bir iz görüntülenir. 1. yıl sonuna doğru ise cilt kendi doğal rengini almaya başlayarak ameliyat izilerinin kaybolduğu görülecektir. Bu süreci kısaltmak için uzman meme estetiği doktorunun önereceği özel merhemleri kullanmak çok işe yaramaktadır.


▬ Meme küçültme estetik operasyonu sonrasında 1-3 ay hissizlik durumu yaşanabilir. İyileşme gerçekleştikçe göğüs ucundaki hissizlik durumu da kaybolmaktadır. Uzman doktorlar tarafından yapılan göğüs küçültme ameliyatlarında ise kadınların meme başında yaşadığı bu hissislik durumu daha da kısa sürebilmektedir.


▬ Memenin küçültülmesi estetik ameliyatından sonra hasta çok kilo alırsa memeler de vücudun diğer bölgeleri gibi büyüyecektir. Bu sebeple hastaların ameliyat sonrası kilo alımına dikkat etmesi çok önemlidir.


Hasta Yorumları

Prof. Dr. Şükrü Yazar estetik kliniği hastalarının iyileşme hikayeleri

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Cilt Kanseri

Cilt Kanseri Nedir? İnsanlarda anormal cilt hücrelerinin kontrolsüz büyümesine cilt kans...

Cilt Kanseri
Karın Germe

Karın Germe Estetiği Nedir? Karın bölgesindeki aşırı yağı ve cildi alarak daha düz ve sıkı bir kar...

Karın Germe
Vajina Estetiği

Vajina Estetiği Nedir? Doğum sonrasında vajina girişinde yırtık oluşması, genital bölgedeki istenmeyen ...

Vajina Estetiği
Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Estetiği Nedir? Göğüslerin şeklini ve sarkıklığını düzenlemek için ya...

Meme Dikleştirme

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere...

02.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR