Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

32.894 görüntülenme
8063 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Meme Estetiği / Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme Estetiği Nedir?

Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından yapılan meme küçültme estetiği; vücutla orantısız derecede büyük olan, sırt ve omuz ağrısı yanında duruş bozukluğuna da neden olan aşırı büyük göğüslerin ideal ölçülerde küçültülmesi ve toparlanması için yapılan cerrahi işlemler bütünüdür. Meme küçültme ameliyatı ile fazla glandüler doku, meme yağı ve fazla deri cerrahi işlemle alınır. Göğüs ölçüleri hasta beklentileri doğrultusunda ve hastanın vücut ölçülerine uygun hale getirilerek estetik kaygılar ve neden olduğu psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar giderilir.Meme Küçültme Operasyonuna Neden Başvurulur?

Kadınların aşırı kilo alıp verme sorunu, yaşa bağlı fiziksel değişimler, genetik özellikler, hormonal dengesizlikler, hamilelik ve emzirme dönemleri göğüslerin küçültülmesi ameliyatını gerekli kılabilir. Meme büyüklüğü fiziksel bir probleme neden olmasa bile göğüslerinin boyutlarından memnun olmayan ve bu durumdan rahatsız olan kişiler estetik amaçlı olarak da meme küçültme ameliyatına başvurabilir.

Meme Küçültme Estetiği Öncesi Hazırlık Süreçleri

Meme küçültme ameliyatı öncesinde yapılması gereken birçok önemli hazırlık vardır. Ameliyat sürecinin iyi geçmesi ve sonrasında hızlı bir şekilde iyileşmenin gerçekleşebilmesi için hastanın fiziksel olarak iyi hazırlanması gerekir. Bu nedenle ameliyat öncesinde ve sonrasında cerrahın verdiği tavsiyeler dinlenilerek talimatlara muhakkak uyulmalıdır. Ameliyat öncesinde yapılması gereken genel hazırlıklar ise şu şekilde sıralanabilir:

● Ameliyat öncesinde oje, takı, lens ve takma diş çıkarılmalıdır.
● Ameliyattan 2 hafta önce doğum kontrol hapının alımı durdurulmalıdır.
● Ameliyat sonrası yatakta sıvı tüketimi zor olduğu için pipet tedarik edilmelidir.
● Ameliyat sonrası için giyilmesi kolay ve geniş kıyafetler bulundurulmalıdır. Özellikle düğmeli veya fermuarlı üst giysiler idealdir.
● Bol miktarda ıslak mendil bulundurulmalıdır. Ameliyat sonrası dikişler alınana kadar duş alma imkanı olmadığı için, bu mendillerle sıklıkla temizlenmek kolaylık sağlar.

Meme Küçültme Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın durumuna göre meme küçültme ameliyatı bir poliklinik ya da hastanede yapılabilir. En az bir gece hastanede kalınması gereken bu cerrahi işlem esnasında genel anestezi uygulanır. Operasyon ortalama 2 ile 5 saat arası değişiklik gösterir. Meme küçültme ameliyatı, meme ucunun çevresinin kesilmesiyle başlar. Sonrasında göğsün üzerinden anahtar deliği şekline benzer şekilde aşağıya doğru tekrar bir kesik açılır. Fazla olan deri, doku ve yağ göğüsten alınarak meme başı yeniden konumlandırır. Genellikle drenaj tüplerini kullanılır ve göğüslere dikiş atılır. Ardından özel bir gazlı bezle göğüsler sarılır. Bütün bu işlemler sonrasında çoğu zaman cerrahi sütyen giyilmesi gerekir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatı sonrasında normal hayata dönüş için en az 1 hafta gerekmektedir. Bazen bu süreç hastanın durumuna bağlı olarak iki hafta da olabilmektedir. Bu nedenle ameliyat olacak kişilerin işten ya da okuldan en az 10 gün izin alması uygun olacaktır. Meme küçültme ameliyatı sonrasında yorgun hissedilmesi ve meme ağrılarının olması normaldir. İlk birkaç gün için rahatlamak adına cerrahtan ağrı kesici talep edilebilir.

Meme Küçültme Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyileşme sürecini hızlandırmak ve ameliyat sonrası enfeksiyona neden olmamak amacıyla dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

● Ameliyattan sonra bir ay süresince telli sütyen kullanılmamalıdır.
● Eğer sütyenin önden bağlamalı olması kolaylık sağlayacaktır.
● Dikişler çıkarıldıktan sonra da bir süre yumuşak sütyen kullanılmalıdır.
● Ameliyattan sonra en az bir ay süresince fiziksel aktivitelerden uzak durulmalı ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.
● Ameliyat sonrası enfeksiyon riskini yükselttiği için alkol, kafein ve sigara kullanımından kaçınılmalıdır.


Meme Küçültme Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı resmi estetik kliniklerin internet sitelerinde meme küçültme ameliyatı fiyatlarını belirtmeleri kanun ve genelgeyle yasaklamıştır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzman doktorların meme küçültme estetik fiyatlarıyla alakalı hastaya net bilgiler verebilmesi için öncelikle hastayı görmesi ve muayane etmesi gerekmektedir.

+90 212 257 1515+90 541 334 3484 telefon numaralardan, çevirim içi durumlarında canlı destek hattından ya da iletişim formundan "2020 yılı meme küçültme estetiği fiyatları ne kadar, estetik meme küçültme süreçleri nelerdir?" gibi tüm sorularınızın cevaplarını Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın asistanlarına ileterek bilgi alabilir ve hemen randevu talep edebilirsiniz. Genel olarak estetik göğüs operasyonları öncesi merak ettiğiniz diğer tüm her şeyi
meme estetiği sayfasından öğrenebilirsiniz


Meme Küçültme Sık Sorulanlar ve Cevapları

Estetik uygulama öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili sıkça sorulanlar ve cevapları


→ Kanama
→ Enfeksiyon
→ Yağ nekrozu (beyaz - sarı akıntı)
→ Hematom (kan birikmesi)
→ Asimetri
→ Skar (yara izi)
→ Duyu bozuklukları
→ Geç iyileşme


▬ Meme küçültme ameliyatına genel olarak 30-50 yaş arasındaki kadınlar başvumaktadır. Ayrıca meme büyüklüğü sebebiyle sorun yaşayan 18 yaşını doldurmuş ve anestezi almasında bir sorun olmayan her kişi meme küçültme estetik cerrahi işlemini yaptırabilir.


▬ Meme küçültme ameliyatı sonrasında, memenin tam olarak iyileşmesi ve dokuların kendini toparlayarak normal işlevine dönmesi ortalama olarak 1-2 yıl sürmektedir. Doktorlar tarafından bu süreçte hamile kalınmaması önerilmektedir.

Meme küçültme ameliyatında memenin alt kısmından fazla dokular alınır. Burada süt bezleri, süt kanalları, meme başı ve meme başı hissini korumak esastır. Daha önce çocuğu olup emzirebilmiş hastalarda meme küçültme ameliyatı yapıldığında sonraki bebeklerini de emzirmelerinde bir sorun görülmez. Ancak emzirme konusunda hastanın motivasyonu da çok önemli bir faktördür. Hiç çocuk sahibi olmamış ve emzirme rituelini bilmeyen hastaların meme küçültme operasyonu sonrası emzirme durumuyla alakalı sorun yaşayıp yaşamayacağı konusunda garanti vermek doğru olmaz. Çünkü anatomik olarak iki memeye sahip olmak bir kadının bebeğini emzirmesi işlemi için yeterli değildir. Meme küçültme ameliyatı sürecinde göğüsteki süt dokularının küçülmesi oranında emzirmenin azalması gibi çok küçük bir ihtimalinde bulunduğunu hastaların bilmesi gereklidir. Uzman doktorunuzla muayene sırasında hastaları kaygılandırabilecek tüm konuları açıkca konuşmanız çok doğru olur.

Annenin Emzirme Fonksiyonlarının Çalışması İçin Neler Gereklidir?
• Meme bezi, süt kanalı gibi anatomik yapının yeterli olması,
• Sütün hormonal olarak üretiliyor olması,
• Bebeğin emme fonksiyonlarının yerinde olması,
• Annenin emzirme durumuna psikolojik olarak hazır olması,


▬ Meme küçültme ameliyatı sonrasında ilk 6 ay kızarıklık şeklinde bir iz görüntülenir. 1. yıl sonuna doğru ise cilt kendi doğal rengini almaya başlayarak ameliyat izilerinin kaybolduğu görülecektir. Bu süreci kısaltmak için uzman meme estetiği doktorunun önereceği özel merhemleri kullanmak çok işe yaramaktadır.


▬ Meme küçültme estetik operasyonu sonrasında hasta meme uçlarında 1-2 ay hissizlik durumu yaşayabilir. Bu durum geçicidir, iyileşme gerçekleştikçe göğüs ucundaki hissizlik durumu da kaybolacaktır.


▬ Memenin küçültülmesi estetik ameliyatından sonra hasta çok kilo alırsa memeler de vücudun diğer bölgeleri gibi büyüyecektir. Bu sebeple hastaların ameliyat sonrası kilo durumunu kontrol etmesi ve aşırı kilo almaması gerekir.

Yorum Yaz / Soru Sor

Meme estetiğine dair tüm merak ettiklerinizi Prof. Dr. Şükrü Yazar'a sorabilirsiniz.

Bilgilendirme
Soru, yorum, talep ve önerilerinizi yukarıdaki butonu kullanarak iletebilirsiniz. Soyadınız ve e-mail adresiniz yayınlanmamaktadır. Sağlıklı ve mutlu yarınlar dilerim.

Genel Tedavi Bilgileri

Estetik Operasyon

Meme Ameliyatı

Ameliyat Süresi

1-4 Saat

Anestezi Yöntemi

Genel

Hastanede Kalma

1-2 Gün

İşe Başlama

3-5 Gün

Duyarlılık

5-10 Gün

İyileşme

Kontrol Edilir

Sonuçlar

Kalıcı

Areola
Meme Sarkması
Meme Kanseri
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR