Meme Dikleştirme Ameliyatları

72.835 görüntülenme
8044 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Meme Estetiği / Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Estetiği Nedir?

Tıp literatöründe Mastopexy olarak bilinen bu estetik cerrahi işlem, kadınların memelerindeki fazla olan derinin alınması, meme çevresindeki dokunun yeniden şekillendirilmesiyle kaldırılması ve dikleştirilmesi prosedürüdür. Bu ameliyatla kadınlar beden ölçüleriyle uyumlu, dik, simetrik ve doğal görünüme sahip memelere sahip olurlar.Meme Dikleştirme Estetik Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Genellikle göğüslerin sarkması ya da meme uçlarının aşağıya doğru bakması nedeniyle tercih edilir. Göğüslerin boyutuyla ilgili bir operasyon değildir ancak meme büyütme veya meme küçültme estetik ameliyatıyla birlikte kombine yapılarak tek operasyonla istenilen şekilde ve boyutta memelere sahip olunabilir.

Yaşın ilerlemesiyle göğüsler değişiklik gösterir. Elastik ve sıkı yapısını kaybeder. Bu durumun birçok nedeni vardır. Bunlardan başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

→ Gebelik,
→ Kilo alıp verme,
→ Yerçekimi,
→ Genetik faktörler,
→ Yanlış sütyen kullanımı,

Meme dikleştirme ameliyatı sayesinde hacmini kaybeden ve sarkık durumda olan göğüsler tekrar şekillendirilerek hastalara daha genç ve dolgun hatlara sahip bir görünüm kazandırılır. Hasta yakın zamanda anne olmayı planlıyor ise meme kaldırma ameliyatını geciktirmesi önerilir. Çünkü gebelik döneminde memeler elastik yapısını kaybederek deforme olabilir. Hasta emzirme konusunda da problemler yaşayabilir. Bazı hastalarda yeterli süt üretimi gerçekleşmediği görülmüştür.

Meme Dikleştirme Estetiği Öncesi Süreçler

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde hastaya birtakım testlerin yapılması gerekir. Kendisinin ve 1. derecede yakınlarının tıbbi geçmişi gözden geçirilerek hastanın mevcut fiziki durumu kontrol edilir. Ailede meme kanseri olup olmadığı araştırılır. Son zamanlarda hastanın kullandığı tüm ilaçlar öğrenilir. Hastanın göğüsleriyle ilgili estetik beklentisini cerrahıyla açık ve net bir şekilde paylaşması çok önemlidir.

Dikleştirme estetik operasyonu öncesi hastanın yapması gerekenler nelerdir?

◈ Operasyondan 1-2 hafta önce sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır.
◈ Ameliyat sonrası için hastanın giyebileceği rahat kıyafetlerin olması gerekir.
◈ Hastaya refakat edecek ve onu evine götürecek birisini olması gerekir.
◈ Hastanın mevcut kilosunu koruması, yediğine içtiğine dikkat ederek sağlıklı beslenmesi gerekir.
◈ Aspirin, iltihap önleyici, vitamin ve bitkisel ilaçlar gibi kanamayı artırıcı takviyelerden uzak durmalıdır.

Meme Dikleştirme Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat lokal ya da genel anesteziyle yapılır. Ortalama 2-3 saat süren operasyonda memedeki deri çıkarılarak meme dokusuna şekil verilir. Kullanılan teknikler hastanın durumuna ve cerrahın yeteneklerine göre değişiklik göstermektedir. Hasta için özel olarak seçilen teknik, insizyonun konumunu ve ortaya çıkan izleri belirler. Genellikle aynı gün hasta evine gider.

Meme dokusunun yeniden şekillendirilmesi esnasında gerekirse
Areola bölgesinin boyutunu küçültmek için göğüslere derin dikişler atılabilir. Sonrasında fazla olan meme derisi kaldırılır ve meme uçları daha yüksek konuma getirilir. Göğüs derisi bir araya getirilerek insizyonlar dikiş, cerrahi bant veya cilt yapıştırıcılarıyla kapatılır.

Ameliyat Sonrası Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler ve İyileşme

Hastaların çalışma hayatlarına dönmesi ortalama 5-7 gündür. Ağır iş grupları veya spor çalışmaları hayatının bir parçası olan hastalarda bu süre 1-2 sürebilmektedir. Ameliyatı sonrasında göğüsler gazlı bezle örtülür ve hasta cerrahi sütyen kullanır. Gerekli görülürse fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için memelerin insizyon bölgelerine küçük tüpler yerleştirilebilir. 2-3 hafta kadar şişlik, 1-2 ay kadar kırmızı pembemsi doku kızarıklıkları ve uyuşukluklar oluşabilir. Bu dönemde hastanın acı-sızı duyması normaldir ve doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Sırt üstü yatmak, ağır aktivitelerden uzak durmak, cinsel ilişkiden kaçınmak ve memeleri güneş ışığından korumak iyileşme için önemlidir.

Meme Dikleştirme Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

▬ Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın estetik meme dikleştirme ameliyatı ve fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmesi için öncelikle hastayı görmesi ve muayane etmesi gerekmektedir. Hastanın talepleri ve beklentileri değerlendirildikten ve sonrasında planlanan estetik tedaviye göre fiyatlar belirlenmektedir.

Not: T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı estetik kliniklerinin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasaklanmıştır. ☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak, info@sukruyazar.com.tr e-mail adresine mesaj göndererek ya da çevirim içi durumlarında canlı destek hattından "2020 yılı meme dikleştirme estetik fiyatları ne kadar, randevu almak istiyorum, estetik tedavi süreçleri nasıl ilerliyor?" gibi tüm merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevaplarını Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın asistanlarına ileterek hemen bilgi alabilirsiniz.


Meme Dikleştirme Sık Sorulanlar ve Cevapları

Estetik uygulama öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili sıkça sorulanlar ve cevapları


▬ Her operasyon gibi meme dikleştirme ameliyatının da ortaya çıkan çeşitli riskleri mevcuttur. Ancak iyi bir cerrah seçimi ve hastanın kendine gösterdiği özen ile bu riskler en minimal düzeye düşer. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

• Yara izi,
• Memede hissizleşme ,
• Göğüs şeklinde veya boyutunda düzensizlik ya da asimetri,
• Meme uçlarının veya areolanın kısmi ya da toplam kaybı,
• Emzirmede zorluk,
• Kanama,
• Enfeksiyon, şeklinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Estetik ameliyatların tümünde olduğu gibi bu ameliyatta da başarı uzman doktorun bilgisi ve deneyimine dayalıdır. İyi bir uzman doktorun yaptığı meme dikleştirme ameliyatı riskleri nerede ise sıfıra yakındır.


▬ Meme başında bulunan süt kanalları hasar görmezse hasta emzirme sorunu yaşanmaz. Aşırı sarkık göğüslerde meme başı yer değiştirmiş olabilir. Bu gibi durumlarda süt kanalları hasar görebilir ve emzirme sorununa neden olabilir.


▬ Çatlaklar memelerden çıkartılacak derinin bulunduğu yerde ise gidecektir.


▬ Botoks, dolgu enjeksiyonu ve iple askılama yöntemleriyle memelerde geçici dikleştirmeler sağlanabilmektedir.


▬ Göğüsler askı bağlarla göğüs kafesine bağlantılıdır. Yapılan spor çalışmaları bu bağları güçlendirmez ancak göğüs kasının üst tarafında dolgunluk sağlayabilir. Tek başına spor meme dikleştirme için yeterli değildir.


▬ Zamanı durduramadığımız için yaşam süreci içerisinde yaşlılıkla birlikte vücudun deforme olmasını engelleyemeyiz. Ancak spor yapmak ve aşırı kilo alıp vermemek sarmakları geciktirip bir dereceye kadar önleyebilir. Güneş de meme sarkmalarını etkiler, ışınları meme deresine hasar verir ve hasarlı meme derisi de meme sarkmalarını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple meme dokularınızı güneşten de korumalısınız.

Yorum Yaz / Soru Sor

Meme estetiğine dair tüm merak ettiklerinizi Prof. Dr. Şükrü Yazar'a sorabilirsiniz.

Gülveren I. 23.07.2020 00:54

Merhaba, iyi çalışmalar dilerim tekrar, ben meme büyükme ameliyatı oldum ama hafif bir sarkma oldu, ikinci bir operasyon olarak meme dikleştirme yaptırabilir miyim ve aradan ne kadar süre geçmesi gerekiyor? Teşekkür ederim.

    Prof. Dr. Şükrü Yazar 03.08.2020 21:45

    Merhaba Gülveren Hanım, meme büyütme ameliyatlarından sonra sarkma sorunlarını her zaman düzeltmek mümkündür. Bu sorun genellikle hastanın aşırı kilo alıp vermesi, emzirmesi ya da ameliyattan yıllar sonra zamanla meme silikonu olsa bile meme volümündeki değişmelerle dokularda meydana gelen deformasyonlara bağlı olarak oluşur. Bu gibi durumlarda hastayı muayene ettikten sonra uygunsa bir toplama ameliyatı yapılabilir. Genellikle: 1-) Hasta memelerine yerleştirilen silikondan memnun ise bu silikonlar yeni ve daha uzun yıllar kullanılabilecek nitelikte ise protezler çıkarılmadan aynı protez korunarak memeler dikleştirilir. 2-) Hastaya meme silikonu uzun yıllar önce yerleştirilmiştir, implantlarda bazı deformasyonlar oluşmuştur ve artık değişme zamanı gelmiştir. Bu gibi durumlarda ise hasta memesinin volümünü biraz daha büyütmek ya da küçültmek için mevcut silikonu değiştirme ameliyatıyla birlikte dikleştirme estetik cerrahisine başvurabilir.


Genel Tedavi Bilgileri

Estetik Operasyon

Meme Ameliyatı

Ameliyat Süresi

1-4 Saat

Anestezi Yöntemi

Genel

Hastanede Kalma

1-2 Gün

İşe Başlama

3-5 Gün

Duyarlılık

5-10 Gün

İyileşme

Kontrol Edilir

Sonuçlar

Kalıcı

Areola
Meme Sarkması
Meme Kanseri
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR