Anasayfa / Estetik Cerrahi / Meme Estetiği / Meme Büyütme

Meme Büyütme

Meme Büyütme Estetiği Nedir?

Küçük memelere sahip kadınların implant (silikon - protez) veya yağ enjekte edilerek kendi vücut yapılarına göre meme boyutunun arttırılması ve şeklinin değiştirilerek geliştirilmesi amacıyla estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı doktorlar tarafından yapılan tüm işlemler meme büyütme estetiğini tanımlamaktadır.Meme Büyütme Estetiği Neden Yapılır?

Meme büyütme ameliyatları, hastaların doğal meme büyüklük oranlarını arttırmak, daha simetrik bir görünüm elde etmek ve estetik açıdan hoş bir meme profili oluşturmak için yapılır. Dünya genelinde kadınlar tarafından oldukça rağbet gören meme büyütme operasyonlarına bu kadar çok ihtiyaç duyulmasının başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

● Meme dokusunun olmaması,
● Küçük meme dokusu,
● Meme dokusundaki hacim kaybı,
● Sarkık meme dokusu,
● İki meme arasındaki şekil farklılığı,
● Memelerin yeterince büyük olmaması,
● Kanser nedeniyle yaşanan meme kaybıdır.


(Kanserli memenin alınması sonrası kadınlarda memenin yeniden yapılması işlemleriyle alakalı tüm detayları öğrenmek için ➩ meme onarımı linkini ziyaret edebilirsiniz.)

Meme Büyütme Estetiği Öncesi Süreçler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı planlama gerektiren bir süreçtir. Ameliyat öncesinde cerrahın muayenesiyle nasıl bir işlem gerçekleşeceği kararlaştırılır. Bu süreçte meme büyüklüğü, dokusu, yapısı hakkında detaylı konuşmalar ve kontroller yapılır. Hastanın beklentisi doğrultusunda ne tür işlemlerin yapılacağına ve farklı özelliklerdeki silikonlardan hasta için en uygun olanına karar verilir. Böylece hastanın vücudu için ideal büyüklükte, şekilde ve dokuda silikon seçimi yapılır. Bu süreçte ise hastanın dikkat etmesi gereken birkaç önemli detay vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Hastaların Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?
● Ameliyattan iki hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır.
● Ameliyattan önceki son bir hafta içkiden kaçınılmalıdır.
● Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve bitkisel takviyeler ameliyattan önceki on gün içerisinde alınmamalıdır.

Meme Büyütme Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Memeye ne tür bir müdahale gerçekleştirileceğine ve hangi tür slikon yerleştireceğine karar veren doktor, ameliyathane şartlarında hastanın meme altından ya da yanından ince bir kesi açarak silikonları memeye yerleştirir. Ameliyat estetik planlamaya göre 2-3 saat sürer.

Meme Büyütme Estetik Ameliyatı Sonrası İyileşme

Ameliyat sonrasında hastaların hekimin önerilerine harfiyen uyması çok önemlidir. Hastanın istediği ve cerrahın uygun gördüğü şekil ve büyüklük estetik olarak sağlanmıştır ancak ameliyat sonrası memede hafif bir gerginlik hissi, ağrı ve sızı oluşabilir. Yani hasta ilk 5 gün ağrı hissedebilir, bu çok doğal bir durumdur ve doktor tarafından reçete edilen ağrı kesicilerle hasta rahatlatılır.

Meme üzerinde özel bir bant ve sargı bulunur. Protezle aynı yere yerleştirilen drenler (vakumlu bir sistem) birkaç gün içinde çıkarılır. Hasta, ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon durumu gelişmez ise bir gün sonra evine gidebilir. İki ay boyunca yüz üstü yatmak ve ağır aktivitelerden uzak durulmalıdır. Tüm pansuman ve kontroller tamamlandıktan sonra meme büyütme estetiğinin nihai sonucu ameliyat türü ve durumuna göre 6-8 ay sonra ortaya çıkmaktadır.


Meme Büyütme Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

▬ Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın estetik meme büyütme işlemleri ve fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmesi için öncelikle hastayı görmesi ve muayane etmesi gerekir. Hastanın talepleri ve beklentileri değerlendirilerek kararlaştırılan estetik tedavi, yöntem ve ameliyat planı sonrası fiyatlar belirlenmektedir.

Not: T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı kuruluşların (hastane, tedavi merkezi ve estetik klinikleri vb.) internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yayınlanan kanun ve genelgeyle yasaklanmıştır. ☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da çevirim içi durumlarında canlı destek hattından "meme büyütme fiyatları ne kadar, estetik meme büyütme ameliyatı için 2020 yılı fiyatları nedir, ameliyat süreçleri nasıl ilerliyor" vb. gibi meme büyütme estetiği ile ilgili tüm merak ettiğiniz sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilirsiniz.


Meme Büyütme Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


Protez (Silikon - İmplant) Seçimi Nasıl Yapılır?
Tıp ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte meme protezi (silikon) seçenekleri de oldukça artmış ve çeşitli şekillerde, büyüklüklerde ve özelliklerde meme protezleri üretilmeye başlanmıştır. Bu sebeple uzman doktor hastanın vücut yapısına ve ölçüsüne göre en iyi protezi seçerek hastayı bilgilendirmektedir.

Protezler (Silikonlar - İmplantlar) Nasıl Yerleştirilir?
Meme estetiği işlemlerinde kullanılacak protez implantlar doktorun ameliyat planlamasına göre;
→ Koltuk altı bölgesinden yapılan kesi ile,
→ Meme başının etrafındaki koyu halkanın (➩ Areola) alt kısmından yapılan kesi ile,
→ Memenin göğüs ile birleştiği kıvrım bölgesinin alt kısmından yapılan kesi (Inframamarial Fold Insizyonu) ile,
→ Endoskopik olarak göbek bölgesinde yapılan kesi ile yerleştirilir.

Silikonlar Kaç Yıl Dayanır ve Garantisi Ne Kadar?
Akıllı teknolojiyle üretilen tüm meme silikonlarına üretici firmalar tarafından ömür boyu garanti verilmektedir. Ancak uzun zaman (10-15 yıl) sonra vücut yapısındaki aşırı değişiklikler sebebiyle memelerin ve silikonların kontrollerinin yapılması doktorlar tarafından önerilmektedir.


▬ Yapılan araştırmalar meme silikon protezlerinin herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığını göstermektedir. Ancak her ameliyatın kendince riskleri de bulunmaktadır. Bu riskleri en aza indirmek için iyi ve temiz bir sağlık kuruluşunda bu cerrahi işlemin yapılması önemlidir. Ancak uzman doktor ve ekibinin seçimiyle birlikte en iyi silikon protezin meme büyütme işlemlerinde kullanılması en önemli konudur.


▬ Meme büyütme estetik işlemi genel anestezi altında yapıldığı için anesteziye ait risklerin yanında ameliyatla ilgili riskler de vardır. Hastalarda karşılaşılan en büyük sorun kanamadır. Eğer kanama çok fazla olursa oluşan hematom için yeniden ameliyat gerekir. Az olmakla birlikte enfeksiyon riski de bulunur. Ancak doğru bir cerrahi süreçte bu riskler çok aza indirgenir.


▬ Meme büyütme operasyonlarından sonra kadınlara takılan protezlerin anne sütünü ve emzirme dönemini etkilemediği uzmanlarca tespit edilmiştir.


▬ Meme büyütme operasyonunu sağlık durumu iyi ancak emzirme döneminde olmayan 18 yaş üstü tüm kadınlar yaptırabilmektedir.


▬ Memelerinin ameliyatla kesilmesini ve silikon yerleştirilmesini istemeyen kadınlar, kendi yağlarının kullanılarak göğse enjekte edilmesiyle gerçekleşen ameliyatsız estetik yöntemini tercih ederler. Anestezi, dikiş ya da protez olmadan uygulanan bu yöntemde kalıcılık da sorun değildir. Beğenmeme durumunda enjekte edilen yağlar alınabilir. Birçok açıdan bu yöntem daha avantajlıdır. Özellikle memelerde eşitsizlik olduğunda bu yöntem tercih edilmektedir. Yağ enjeksiyonu ile meme estetiği oldukça rahat bir yöntemdir. Üstelik dışarıdan başka bir şey memelerin içersine yerleştirilmez.Tamamen kişinin kendi yağları kullanılır. Bu yöntem özellikle asimetri ya da şekilde bozukluğu olan memeler için idealdir. Diğer yöntemler ise tam olarak sonuç alınıp alınamayacağı belli olmayan yöntemlerdir. Çeşitli meme büyütme bitkisel yağları ya da ilaçlar da ameliyatsız meme büyütme işlemleri doğrultusunda kullanılmaktadır.


▬ Ameliyat sonrası doktor önerisiyle hastalardan slokanların cinsine, şekline ve yerleştirilme planına göre memelerine masaj yapmaları talep edilmektedir.


▬ Hayır. Yer çekimi kanunu, zaman kavramı ve silikon protezlerin ağırlığı buna engel olur. Uzman doktorunuzun ameliyat öncesi muayanesi sırasında memenizin küçüklüğü şikayetinizle birlikte göğsünüzdeki sarkıklık durumunu da değerlendirmesini talep edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ameliyat planlamasını yapan doktorlar, meme kaldırma (Mastopexy) ameliyatıyla büyütme ameliyatını birleştirerek göğüslerinizdeki özel estetik beklentilerinizi yerine getirebilmektedir.

Soru Sor / Yorum Yaz

Değerli yorum ve görüşleriniz için tüm ekibim adına teşekkür ederim.

Bilgilendirme
Soru, yorum, talep ve önerilerinizi yukarıdaki butonu kullanarak iletebilirsiniz. Soyadınız ve e-mail adresiniz yayınlanmamaktadır. Sağlıklı ve mutlu yarınlar dilerim.

Estetik Cerrahi

Plastik Cerrahi

Cerrahisiz Estetik

Tedavi Özeti ve Sonuçları

Meme Ameliyatı

Estetik Uygulama

1-4 Saat

Ameliyat Süresi

Genel Anestezi

Anestezi Yöntemi

5-10 Gün

Duyarlılık

3-7 Gün

İşe Dönme

1-2 Ay

Tam İyileşme

Ömür Boyu

Kalıcılık

1-2 Gece

Hastanede Yatış

Areola
Meme Kanseri
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?