Prof. Dr. Şükrü YAZAR

34.485 görüntülenme
4985 beğeni
Puan 5.00/5

Meme Asimetrisi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü YAZAR ile memelerdeki asimetri sorunlarının düzeltilmesi işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Meme Asimetrisi Nedir?

Memelerde doğumsal, gelişimsel bozukluklar, hamilelik ve emzirme sonrası ya da hormonal dengesizlik gibi sebeplerle oluşan bir memenin diğerine göre hacim, şekil ya da büyüklük olarak aynı olmaması ve bir meme başı seviyesiyle çapının diğeriyle farklı olması gibi tüm sorunlar tıp dünyasında meme asimetrisi olarak adlandırılır. Asimetri düzeltme ameliyatlarında kişilerin talepleri, meme yapısı ve boyutu dikkate alınarak her iki memeninde ya küçültme ameliyatıyla şekli ve boyutu ayarlanır ya da yağ enjeksiyonu yöntemiyle büyütülmesi ve toparlanması sağlanır.

Meme Asimetrisi Nasıl Oluşur?

▬ Hamilelik ve emzirme döneminde büyüyen memeler dönem sonunda aynı oranda küçülmediğinde meme asimetrisi ortaya çıkabilir.
▬ Aşırı kilo değişimlerinde her iki göğüste aynı oranda küçülme veya büyüme gerçekleşmeyebildiği için asimetri sorunu ortaya çıkabilmektedir.
▬ Memelerden birinde ya da her ikisinde içsel ya da dışsal nedenlerle yaşanan bir rahatsızlık meme asimetrisine sebep olabilmektedir.
▬ Yaşın ilerlemesi nedeniyle memelerinde hacim kaybı yaşayan kadınlarda asimetrisi problemi ortaya çıkabiliyor.
▬ Meme kanseri nedeniyle yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında meme asimetrisi yaşanabilmektedir.
▬ Doğumsal meme anomalileri.


Meme Asimetrisinin Belirtileri Nelerdir?

▬ Her iki meme farklı şekil ve büyüklüktedir.
▬ Memelerden biri hiç gelişmemiş veya az gelişmiştir.
▬ Memelerden biri normal iken diğeri büyük veya hem büyük hem de sarkıktır.
▬ Meme Areolası (meme ucu kahverengi yuvarlak renkli bölge) büyüklüğü veya şekli farklıdır.
▬ Memeler arasındaki şekil ve büyüklük farkı barizdir.

Meme Asimetrisi Hangi Psikolojik Sıkıntılara Neden Olur?

Kadınlarda özellikle özgüven eksikliğiyle birlikte karşı cinsten psiklojik olarak uzaklaşmaya kadar hayatı ve sosyal yaşamı etkileyen önemli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Asimetri problemlerini maddeleştirirsek;

▬ Kendine güvenini yitiren kişi sosyal ortamlardan uzaklaşır.
▬ Evlilik öncesi veya partneri ile yakınlaşma döneminde karşı cinsle yakınlaşmak istemez.
▬ Kıyafet seçiminde sürekli göğüslerini kamufle etme çabası nedeniyle istediği elbiseleri giyememe gibi sorunlar yaşatır.
▬ İç giyimde farklı göğüs ölçüleri nedeniyle fiziksel ve psikolojik sıkıntılar yaratır.
▬ Özellikle ergenlik döneminde görülen bariz meme orantısızlığının yarattığı psikolojik travma kişinin tüm yaşamını olumsuz etkiler.


Meme Asimetri Problemlerinin Tedavisi

◎ Nasıl Teşhis Edilir?
Meme asimetrisi; "Estetik, Plastik ve Rekonstrükttif Cerrahi Uzmanı" doktor tarafından yapılan muayene ve ölçümler sonrası teşhis edilmektedir ve göğüsler arasındaki orantısızlığın ve şekil bozukluğunun ölçüsüne göre gerekli tedavi belirlenerek uygulanmaktadır.

◎ Ameliyatı Öncesi
→ İlk aşama hasta muayenesinin yapıldığı ve beklentilerin dinlendiği aşamadır. Muayene sonrası meme asimetri oranı belirlenir ve hasta şikayetleri dinlenir.
→ Meme şekli, meme derisinin durumu, meme başının olması gereken konumu ve hasta yaşı operasyonu etkileyen faktörlerdir. Asimetri derecesine göre ameliyatta kullanılacak yönteme karar verilir.
→ Aşırı büyük memenin küçültülmesi veya küçük kalmış memenin meme implantı ile büyütülmesi ya da implant yerine yağ enjeksiyonunun yeterli gelip gelmeyeceğinin tespit edilmesi sonrası ameliyat tekniklerinden en uygun olanına karar verilir.
→ Ameliyat öncesi 40 yaşın altındaki hastalardan meme ultrasonu, 40 yaş üzeri hastalardan da meme mamografisi istenir.
→ Aspirin türü kan sulandırıcı ilaçların kullanımı en az 1 hafta önceden bırakılmalıdır.
→ Sigara ve alkol tüketimi en az 1 hafta önce bırakılmalı, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde de kullanılmamalıdır.
→ Ameliyat günü takılar çıkarılmalı, makyaj yapılmamalı, saç jölesi gibi saç bakım ürünleri kullanılmamalı ve ameliyat sonrası konfor için rahat giysiler bulundurulmalıdır.
→ Operasyondan 6 saat önce yeme-içme kesilir ve operasyon saatinden en az 1 saat önce hastanede olunmalıdır.

◎ Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Asimetri problemleri meme estetiği ameliyatlarıyla tedavi edilmektedir. Uygulanacak tekniğe göre lokal veya genel anestezi altında yapılan ameliyat, ameliyathane ortamlarında ortalama 30 dk ile 2.5 saat arasında tamamlanmaktadır.

Her iki göğüs küçük fakat şekil olarak birbirinden farklı ise yağ enjeksiyonu yöntemiyle düzeltilir. Bir meme normal diğeri küçükse, küçük memeye meme implantı uygulanır. Bir meme normal diğeri çok büyükse, meme küçültme ameliyatı ile meme asimetri sorunu giderilir. Meme başı asimetrisi varsa her iki meme başı aynı konumda olacak şekilde meme ucu estetiği yapılır. Erkeklerde görülen jinekomasti ameliyatında ise meme küçültme veya liposuction ile her iki meme aynı boyuta getirilir.

◎ Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreçleri
Uygulanan estetik tedavi yöntemi ve tekniğine göre asimetri hastasının iyileşme süreci değişmektedir. Sadece yağ enjeksiyonu yapılan meme asimetrisi ameliyatı sonrası hasta 1-2 gün içinde günlük aktivitelerine dönerken, meme büyütme, küçültme, toparlama ya da meme ucu estetiklerinde hastanın günlük aktivitelerine dönmesi 7-10 günlük bir süreyi bulmaktadır.

→ Meme küçültme ve büyütme yöntemleriyle yapılan asimetri düzeltme işlemleri sonrası hastalar ilk birkaç gün ağrı-sızı hissedilebilir. Doktor tarafından reçete edilen ağrı kesicilerle bu dönem en az acıyla tamamlanır.
→ Küçük olan memeye slikonla büyütme tekniği uygulandı ise, slikonlarının doğru konumda kalması için cerrahi sütyen kullandırılır. Uzman estetik cerrahi doktorun önerileri doğrultusunda hasta birkaç hafta ağır spor ve aktivitelerden uzak durur.
→ Ameliyatlardan birkaç gün sonra ilk pansuman yapılır ve hasta duş alabilir durumdadır.
→ Asimetri problemi tedavisinde uygulanan estetik ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha hızlı olması için hasta sigara ve alkol kullanıyorsa bırakması gerekmektedir.


Meme Asimetri Tedavisinin Fiyatları Ne Kadar?

▬ Türkiye'de estetik kliniği ve hastane gibi resmi sağlık kuruluşlarının web sitelerinde estetik tedavi fiyatlarını paylaşmaları T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklamıştır. Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın 2020 yılı güncel meme estetiği fiyatlarıyla alakalı bilgi almak için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

✦ Telefon: +90 212 257 1515 Pbx (Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00 arayabilirsiniz.)
✦ WhatsApp: +90 541 334 3484 (7/24 mesaj atabilirsiniz.)
✦ Ön Randevu Formu (Soru ilet seçeneğini kullanabilirsiniz.)
✦ info@sukruyazar.com.tr (E-mail iletebilirsiniz.)
✦ Canlı Destek Hattı (Çevirimiçi durumlarında asistanlarına sorabilirsiniz.)
✦ İletişim (Bize ulaşın sayfasındaki iletişim formunu kullanarak taleplerinizi gönderebilirsiniz.)
✦ Adres (Harbiye Mah. Valikonağı Cad. Marmara Apt. No:16 Kat:1 D:2 P.K 34367 Nişantaşı - Şişli / İstanbul)

Estetik meme ameliyatlarıyla ilgili merak ettiğiniz herşeyi aşağıdaki resme tıklayarak öğrenebilirsiniz.


Meme Asimetrisi Sık Sorulanlar ve Cevapları

Estetik uygulama öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili sıkça sorulanlar ve cevapları


▬ Asimetrik meme ameliyatı için yaş sınırı hastanın kemik ve meme dokusunun oturmuş olması kriteri arandığı için 18 olarak kabul edilmektedir ancak psikolojik travmalarda yaş sınırı 18’in altına inebilir.


▬ Her ameliyatta olduğu gibi asimetrik meme sorunları için yapılan estetik ameliyatlarda da kanama ve enfeksiyon gibi bazı küçük komplikasyonlar gelişebilir. Ancak günümüzde kullanılan en yeni teknolojiler sayesinde bu ameliyatlar neredeyse %100 başarıyla sonuçlanmaktadır.


▬ Kilo değişimleri meme asimetrisinin önemli nedenlerinden biridir. Hastanın mevcut kilosunu koruması ya da ameliyat öncesi beslenme ve diyet uzmanları eşliğinde zayıflayarak operasyona hazırlanması daha doğru olur. Hastanın estetik ameliyat sonrası ise kilosunu koruması gereklidir. Hasta, sağlıklı yaşamak ve kaliteli bir hayat idame etmek için kilo problemini bitirmelidir. Bu kararlılığı sonradan oluşabilecek bir çok meme problemini de ortadan kaldıracaktır.


▬ Yağ enjeksiyonu tekniğiyle yapılan operasyon sonrası hiçbir iz kalmamaktadır. Meme büyütme veya küçültme operasyonları yapılarak giderilen asimetri sorunlarında zamanla belirsizleşen ameliyat-dikiş izleri çok dikkatlice bakıldığında gözükmektedir.


▬ Estetik asimetri düzeltme meme ameliyatlarında süt kanalları ve süt bezleri korunduğu için emzirmeye engel hiçbir sorunla karşılaşılmaz.

Yorum Yaz / Soru Sor

Meme estetiğine dair tüm merak ettiklerinizi Prof. Dr. Şükrü Yazar'a sorabilirsiniz.

Bilgilendirme
Soru, yorum, talep ve önerilerinizi yukarıdaki butonu kullanarak iletebilirsiniz. Soyadınız ve e-mail adresiniz yayınlanmamaktadır. Sağlıklı ve mutlu yarınlar dilerim.

Genel Tedavi Bilgileri

Estetik Operasyon

Meme Ameliyatı

Ameliyat Süresi

1-4 Saat

Anestezi Yöntemi

Genel

Hastanede Kalma

1-2 Gün

İşe Başlama

3-5 Gün

Duyarlılık

5-10 Gün

İyileşme

Kontrol Edilir

Sonuçlar

Kalıcı

Areola
Meme Sarkması
Meme Kanseri
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR