Prof. Dr. Şükrü Yazar

41.554 görüntülenme
6733 beğeni
Puan 5.00/5

Jinekomasti

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile Jinekomasti estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meme büyümesi sorununun tedavisi için yapılan estetik ameliyatlara Jinekomasti denir. Bu rahatsızlık erkeklerde bazen tek bir memede bazen de her iki memede görülebilmektedir. Her yaşta meme bölgesindeki dokuların genişlemesi ve büyümesi deformasyonu olarak ortaya çıkabilen bu sorun özellikle yaz aylarında erkekleri psikolojik olarak olumsuz etkiler ve sosyal yaşamlarını kısıtlar.Jinekomasti Neden ve Nasıl Oluşur?

Jinekomasti hastalığı genellikle birçok nedene bağlı olarak oluşur. Bunların başlıcaları şu şekildedir;

✦ Hormon bozuklukları,
✦ Testosteron azlığı,
✦ Östrojen hormonundaki artış,
✦ Uyuşturucu madde kullanımı,
✦ Antidepresanlar,
✦ Vücut geliştirmeye yarayan takviyeler,
✦ Alkol kullanımı,
✦ Testis tümörleri,
✦ Böbrek üstü bezi tümörleri,
✦ Sağlıksız beslenme ve sürekli kilo alıp vermedir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

→ Göğüslerdeki hassasiyet,
→ Meme dokusunda yaşanan şişlikler,
→ Göğüslerde ağrı veya acı duyma,
→ Tek veya her iki meme de meme başı akıntısı,
→ Bir göğsün diğerinden büyük olması,
→ Meme ucunun altında yumru hissi,

Jinekomasti hastalığının gerçek tanısı için estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı doktorun hastayı muayene etmesi, mamagrom ve kan testi yapması gerekmektedir.


Jinekomasti Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Hastalığa neden olan etken uzman hekim tarafından tespit edilerek uygun Jinekomasti tedavisi gerçekleştirilir. Hasta genel bir muayeneden geçerek hormonlarına bakılır. Bazı durumlarda ve yaşlarda Jinekomasti tedavisine ihtiyaç görülmez çünkü ergenlik döneminde ortaya çıkan geçici meme dokusunun büyümesi durumu yaşanmaktadır ve 3 üç yıl içinde tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden düzelmektedir. Eğer kullanılan muhtelif ilaçlar bu rahatsızlığa sebep oluyorsa ilacı kesmek memedeki bu olağan dışı büyümeyi azaltmada etkili olabilir ancak ilaçların vücuttaki skar dokusunun azaltılmasında bir etkisi olamadığı için cerrahi operasyon hasta için sorunsuz en iyi çözümdür.Jinekomasti birçok ciddi hastalığın habercisi olarak görüldüğü için dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Tedavi için cerrahi müdahale gerekebilir ve erkekler için önemli meme estetiği uygulamalarından biridir. Genellikle başarılı sonuçlar ortaya çıkaran tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Eksizyonel Tedavi (Doku Çıkarılması) Yöntemi:
Jinekomasti ameliyatında sıklıkla kullanılan bir yöntem olan eksizyonel tedavisinde hastanın meme başının etrafındaki koyu bölgeden içeri girilir. Ardından fazla olan doku ve deri çıkarılır. Kolaylıkla gerçekleştirilen bu yöntemin tek dezavantajı meme ucunun etrafında iz kalmasıdır. Bu iz kalıcı değildir ancak kısa sürede geçmediği için hastayı rahatsız edebilmektedir.

Liposuction Tedavi (Yağ Emme) Yöntemi
Bir başka Jinekomasti tedavi yöntemi ise Liposuction tedavisidir. Bu yöntemde doktor 1-2 mm’lik kesiler açar. Bu kesilerden doku içerisine sokulan ince borular yardımıyla fazla olan meme dokusu boşaltılır. Liposuction tedavi yönteminin Eksizyonel tedavi yöntemine göre avantajlı olan yönü ise iz bırakma konusunda hastaya problem çıkarmamasıdır. Ayrıca Liposuction tedavisi için lokal anestezi yeterli olmaktadır. Bu nedenle Jinekomasti hastası Liposuction tedavisi sonrası evine gidebilir. Ameliyat süresi memenin büyüklüğüne ve doktorların uyguladığı yöntemlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genellikle ise 2 saat kadar sürmektedir.

Jinekomasti Ameliyatının Fiyatları Ne Kadar?

▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı estetik klinikleri, hastane, rehabilitasyon ve tedavi merkezlerinin web sayfalarında Jinekomasti ameliyatı fiyatlarını belirtmeleri ilgili kurumlar için yayınlanan genelgeyle yasaklanmıştır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı tüm doktorların Jinekomasti tedavisi fiyatlarıyla alakalı hastaya doğru bilgiler verebilmesi için muayane aşaması çok önemlidir.

☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarından, iletişim formu soru ilet bölümünden, [email protected] mail adresinden ya da online durumlarında canlı destek iletişim kanallarından hasta danışmanlarına "Jinekomasti fiyatları ne kadar, 2020 jinekomasti ameliyat fiyatları nedir" vb. gibi tüm merak ettiğiniz sorularınızı ileterek bilgi alabilirsiniz.


Jinekomasti Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ Jinekomasti ameliyatı öncesinde hastanın iyileşme sürecinin sorunsuz geçmesi için aşağıdaki uyarılara dikkat edilmelidir.

→ Hasta sigara ya da alkol kullanıyorsa ameliyat öncesi iki hafta içmemelidir.
→ Hasta ameliyat öncesi yakın zamanda nezle, grip ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi bir hastalık geçirmişse doktoruyla bu bilgiyi paylaşmalıdır.
→ Hasta ameliyattan 7-10 gün önce hasta aspirin, vitamin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan ve bitkisel takviyelerden kaçınmalıdır.


▬ Jinekomasti ameliyatı sonrası hasta 1- 2 gün hafif ağrı yaşayabilir.
▬ Hasta iki hafta kadar korse kullanmalıdır. Operasyon sonrasında
▬ Doku kaybı ve enfeksiyon riski nadiren görülür.
▬ Hasta komplikasyonları engellemek amacıyla doktor tarafından belirlenen antibiyotikler kullanılır.
▬ Sarkma sorunu yaşanmadan meme dokusu yeni yerine yapışır.
▬ Memelerde tekrar büyüme yaşanmaması için hastanın aşırı kilo alıp vermemesi gerekir.


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı ve uzman hekimler meme büyümesi sorununun erkeklerde yarattığı psikolojik etkileri düşünerek gerekli tetkikler sonrası hastanın durumu uygunsa 16-18 yaşından itibaren bu ameliyatı yapabilmektedirler.


▬ Asimetri (iki taraf arasında fark oluşması)
▬ Hematom (deri altında kan birikimi sorunu)
▬ Seroma (deri altında sıvı birikimi sorunu)
▬ Meme başı nekrozu (doku çürümesi)
▬ Enfeksiyon


▬ Meme büyümesi sorununun erken evrelerinde meme kanseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar işe yarayabilir.


▬ Doktor muayenesi ve hastanın meme büyümesi sorununun analizi sonrasında amaliyat ve tedavinin başarısıyla ilgili net bilgiler verilebilir.

Soru Sor / Yorum Yaz

Değerli yorum ve görüşleriniz için tüm ekibim adına teşekkür ederim.

Bilgilendirme
Soru, yorum, talep ve önerilerinizi yukarıdaki butonu kullanarak iletebilirsiniz. Soyadınız ve e-mail adresiniz yayınlanmamaktadır. Sağlıklı ve mutlu yarınlar dilerim.

Estetik Cerrahi

Plastik Cerrahi

Cerrahisiz Estetik

Tedavi Özeti ve Sonuçları

Meme Ameliyatı

Estetik Uygulama

1-4 Saat

Ameliyat Süresi

Genel Anestezi

Anestezi Yöntemi

5-10 Gün

Duyarlılık

3-7 Gün

İşe Dönme

1-2 Ay

Tam İyileşme

Ömür Boyu

Kalıcılık

1-2 Gece

Hastanede Yatış

Areola
Meme Kanseri
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?