Meme Estetiği

Tüm sorunlarınızı, beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı Prof. Dr. Şükrü Yazar ile Nişantaşı estetik kliniğinde değerlendirmek üzere randevu isteyebilirsiniz.

İletişim Bilgileri Tıp Terimleri Sözlüğü
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Meme Estetiği

Tüm Detaylarıyla Meme Estetiği Serüveni

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR

Meme Estetiği Nedir?

Tıp literatöründe Mamoplasti olarak tanımlanan meme estetiği, erkek veya kadın tüm bireylerde göğüslerin duruşunu, boyutunu, biçimini ve genel görüntüsünü estetik olarak yeniden tasarlamak amacıyla yapılan cerrahi uygulamalardır.

Hangi Durumlarda Meme Estetiği Cerrahisine Başvurulabilir?

Kadınlar:
■ Küçük boyutlu memeleri silikon - protez (implant) ile ya da yağ enjeksiyonuyla büyütmek için,
Sarkmış olan memeleri volüm boyutu ve hacmi yeterliyse hastanın kendi meme dokusuyla dikleştirmek ve toparlatmak için,
■ Volümü yetersiz olan küçük ve sarkık memeleri silikon desteğiyle toparlatmak-dikleştirmek için,
■ Göğüslerdeki ​meme dokusu volümü artırılarak ya da silikonla desteklenerek meme boyutunu büyütmek için,
■ Aşırı büyük ve sarkmış memeleri küçültmek için,
■ İki meme arasındaki asimetri sorunlarını düzeltmek için,
■ Göğüslerin Areola kısımlarındaki genişlik-gömülü, çökük ya da iri meme başı problemlerini gidermek için,
■ Doğuştan olmayan ya da dışsal etkenlerle kaybedilen bir memenin veya meme ucunun yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla kadınlar estetik meme operasyonlarına başvurabilirler.


Erkekler:
■ Aşırı meme büyümesi ve gelişimi problemlerinde,
■ Meme ucu ve meme başı sorunlarında,
■ Doğuştan olmayan ya da trafik kazası, yanma vb. gibi dış etkenlerle oluşan meme deformasyonlarını düzelttirmek amacıyla meme estetiği cerrahisine başvurabilirler.

Meme Estetiği Ameliyatları

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR

Meme Büyütme

Meme Büyütme Estetiği Nedir? Küçük memelere sahip kadınların implant (silikon - protez) veya yağ enjekte edi...

Meme Büyütme
Meme Küçültme

Meme Küçültme Estetiği Nedir? Kadınların vücutlarıyla orantısız bir büyüklüğe sahip olan memelerinin gerekli...

Meme Küçültme
Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Estetiği Nedir? Tıp literatöründe Mastopexy olarak bilinen bu estetik cerrahi işlem, kadınl...

Meme Dikleştirme
Meme Ucu Estetiği

Meme Ucu Estetiği Nedir? Kadınların meme ucu, meme başı ve çevresindeki kahverengi bölgesindeki problemlerl...

Meme Ucu Estetiği
Meme Asimetrisi

Meme Asimetrisi Nedir? Memelerde doğumsal, gelişimsel bozukluklar, hamilelik ve emzirme sonrası ya da hormon...

Meme Asimetrisi
Tüberöz Tübüler Meme

Tüberöz Meme Nedir? Tüberöz-Tübüler göğüs ameliyatları konik meme, keçi memesi, hipoplastik meme olarak da a...

Tüberöz Tübüler Meme
Jinekomasti

Jinekomasti Nedir? Erkeklerde meme büyümesi sorununun tedavisi için yapılan estetik ameliyatlara Jinekomasti...

Jinekomasti
Meme Onarımı

Meme Onarımı (Rekonstrüksiyonu) Nedir? Meme kanseri teşhisi konulmuş kadınların alınan memelerinin plastik...

Meme Onarımı


Meme Estetiği Önemli Bilgiler

Estetik uygulama öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili sıkça sorulanlar ve cevapları


▬ Türkiye'de estetik kliniği, hastane ve özel tedavi merkezleri gibi resmi sağlık kuruluşlarının web sitelerinde estetik tedavi ücretlerini paylaşmaları T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı kanun ve genelgeyle yasaklamıştır. 2020 yılı estetik meme ameliyatlarımın güncel fiyat bilgilerini öğrenmek için lütfen aşağıdaki iletişim kanallarından iletişime geçiniz.

☑ Telefon: +90 212 257 1515 Pbx (Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00 arayabilirsiniz.)
☑ WhatsApp: +90 541 334 3484 (7/24 mesaj atabilirsiniz.)
☑ Ön Randevu Formu (Soru ilet seçeneğini kullanabilirsiniz.)
[email protected] (E-mail iletebilirsiniz.)
☑ Canlı Destek Hattı (Çevirimiçi durumlarında asistanlarıma sorabilirsiniz.)
☑ İletişim (Bize ulaşın sayfasındaki iletişim formunu kullanarak taleplerinizi gönderebilirsiniz.)
☑ Adres (Harbiye Mah. Valikonağı Cad. Marmara Apt. No:16 Kat:1 D:2 P.K 34367 Nişantaşı - Şişli / İstanbul)


▬ Meme estetiği ameliyatları öncesi muayene, sonrası hasta pansuman, kontrol ve takiplerini Nişantaşı'nda kendi kliniğimde yapıyorum. Tüm estetik ameliyatlarımı ise İstanbul - Acıbadem Maslak ya da Acibadem Altunizade hastanelerinde ifa ediyorum. Ancak bazı özel durumlar ve talepler sebebiyle başka hastanelerde de görev almaktayım.


▬ Türkiye'de estetik ameliyatı yaptıran bireylerin resimlerinin dijital ortamlarda paylaşılması ve reklam amaçlı kullanılması kanunlarla yasaklanmıştır. Doktorlar ancak ameliyat resimlerinin çekilmesine ve bilimsel amaçlı paylaşılmasına dair resmi onam formunu imzalayan hastaların fotoğraflarını referans ederek gösterebilirler. Ameliyat öncesi ve sonrası süreçlerle ilgili çekilen fotoğraflar halka açık platformlarda, televizyon, gazete, dergi, web sitesi, e-mail, sosyal medya sayfaları, telefon, blog, makale ya da katalog vb. gibi mecralarda kullanılamaz.


▬ Estetik meme ameliyatlarını "Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı" doktorlar yapar.


▬ Herhangi resimde görülüp beğenilen bir meme her zaman yapılabilir ancak meme estetiği ameliyatlarında doğru olan hastanın yüz, vücut ve fiziki yapısına uygun olan memenin tasarlanmasıdır. Boyu 1.55 cm uzunluğunda olan bir hasta ile boyu 1.80 cm olan hasta için aynı estetik planlama yapılmamalıdır.


▬ Cerrahi işlemlerde ameliyat izi kaçınılmazdır. Meme estetiği ameliyatı türüne göre hastadaki bu izler, kesi yapılan bölgelerde yani koltuk altı, meme başı etrafındaki koyu halkanın alt kısmında, memenin göğüs ile birleştiği kıvrım bölgesinin alt kısmında ya da göbek bölgesinde olur. Zamanla belli belirsiz bir hal alan estetik ameliyat dikişlerinin iyileşme durumu ise kişinin ameliyat olduğu yaşa, yaralarının iyileşme fizyolojisine, genetik fizik-dna yapısına ve cildinin özelliklerine göre değişebilir.


▬ Dünyada yapılan tüm bilimsel çalışmalar, küçültme, büyütme ve dikleştirme gibi meme estetiği ameliyatlarının kadınların hamilelik dönemi sonrası süt kanallarını etkilemediğini ve emzirmeye engel olmadığını kanıtlamıştır. Örneğin meme büyütme estetiği işlemlerinde protez, meme kasının arkası-önü ya da subfasya denilen kas ve meme dokusu arasındaki fasya denilen ince bir zarın altına yerleştirilir. Bu işlemdeki her 3 durumda da silikon protezin meme bezleri, süt kanalları ve meme başının bulunduğu bölgeyle bağlantısı olmaz.

Not: Yakın zamanda bebek düşünülüyor ise gebelik ve sonrası emzirme süreçlerinde meme hacmi ve şeklinde önemli değişiklikler olabildiği için bu durum mutlaka hekimle paylaşılmalıdır.


▬ Hastane ve steril ameliyathane şartlarında uygulanan meme estetiği operasyonları kendi iç dinamikleriyle ilgili hiçbir farklı hastalığa sebep vermez ve kanser riski yoktur.


▬ Meme estetiği her mevsimde yaptırılabilir. Ancak Türkiye'de estetik meme ameliyatlarına kadınlar en çok kış aylarında başvuruyorlar. Bunun sebebi ise kış aylarında yapılan cerrahi uygulamaların tedavi ve iyileşme süreçlerinin yaz dönemine kadar tamamlanmasıdır.


Meme büyütme ameliyatı sonrası sarkma durumu:
Meme boyutu belli ölçülerin üzerinde olan kadınlarda belli bir oranda meme dokusu korunduğu için uzun zaman sonra yaşla birlikte silikonun yeri değişmese de meme dokusu slikon üzerinden sarkabilir. Bu durum dikleştirme işlemleriyle düzeltilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası sarkma durumu:
Özellikle göğüs dikleştirme operasyonları sonrasında gelişebilecek hamilelik durumu, aşırı kilo kaybı ya da artışı gibi değişimler memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle meme büyütme, kaldırma ve toparlama gibi estetik ameliyatlar, uzman plastik cerrahi doktorlar tarafından çocuk yapmayı düşünmeyen ve vücut ağırlığı çok sık değişmeyen hastalara tavsiye edilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası sarkma durumu:
Estetik ameliyatlarla küçültülen memelerde sarkma sorunu hastanın ilerleyen yaşıyla birlikte aşırı kilo alıp vermesi nedeniyle vücut yapısındaki şiddetli değişmeler sonucunda nadiren görülebilmektedir.


▬ Meme estetiği ameliyatları başarı oranı çok yüksek operasyonlardır. Ancak bazı hastalarda çok ender de olsa fizyolojik ve psikolojik komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bunlar; hafif kanama, enfeksiyon, kapsül oluşumu, asimetri (göğüsler arasındaki boyut ve şekil farklılıkları), memelerin istenen büyüklükte olmaması, meme ve uçlarında geçici his kaybı, deformasyon, yara izleri, doku ölümleri gibi nadir olarak görülebilen komplikasyonlardır.


▬ Bireylerin sağlığını, yaşam kalitesini ve psikolojisini olumsuz etkileyen tüm rahatsızlıklar tedavisi mümkünse tedavi edilmelidir.


▬ Meme estetiği ameliyatlarında hastanın yeniden oluşturulacak memesinin boyutuna ya da şekline karar verilmeden önce vücut yağ oranları göz önünde bulundurulur. Özellikle küçültme ameliyatı için gelen hastaların göbek, bacak, kalça ve kol oranları analiz edilir. Eğer hastada aşırı kilo ya da obezite durumu varsa hastanın ameliyattan önce kilo vermesi önerilir.


▬ Estetik meme ameliyatları özel tedavi kapsamında değerlendirilmektedir. SGK; Türkiye'de ilgili kanunlar kapsamında meme kanseri sonrası zaruri ve psikoljik vakalar ile aşırı büyük memelere sahip olması sebebiyle şiddetli sırt ve bel ağrısı çeken kadınlarla, meme büyümesi (Jinekomasti) problemi yaşayan erkek bireylerin estetik ameliyatlarının masraflarını karşılamaktadır.


▬ Türkiye'de meme estetiği ameliyatları için Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği bir alt ya da üst yaş sınırı yoktur. Bireyler, ameliyat öncesi yapılan gerekli tetkiklerin sonucuna göre fiziksel olarak ergenlik dönemini tamamlamış, meme dokusu gelişmiş (18 yaşını doldurmuş), vücut yapısı oturmuş ve sağlık durumu da iyiyse istediği yaşta estetik ve plastik cerrahi uzmanı doktorlara başvurabilirler.


▬ Türkiye'de kız çocuklarının memelerinin olgunlaşarak tam olarak gelişimini tamamlanması 18 yaşında olmaktadır. Herhangi bir hastalık durumu yok ise estetik amacıyla 18 yaşın altında bu tür ameliyatlardan kaçınılmalıdır.

Hangi durumlarda 18 yaşından küçükler için meme estetiği yapılabilir?
1-) 15-16-17 yaşlarındaki kişilerde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra meme dokusu, fiziki yapısı ve vücut gelişimi tamamlanmış ise yapılabilir.
2-) 13-14-15-16 yaşlarında bireylerin psikolojik ve ruhsal durumunu etkileyecek şekilde memelerinde konjenital anomali yani doğumsal meme asimetri sorunu (bebek doğduğunda var olan sorun) bulunan kişilerde bu sorunu düzeltmek için 18 yaşından önce estetik meme ameliyatı yapılabilir.
3-) Vücut gelişimi ve kemik yapısı oturmamış, memelerinde aşırı kilo alıp verme ve herhangi bir rahatsızlık sebebiyle asimetri sorunu bulunan 18 yaş altı kişiler için meme estetiği tedavisine başvurulabilir.
4-) Bazı ağır travmatik kazalar ve ileri derece yanık vakalarından sonra da 18 yaş altı çocuklar için estetik ameliyatlar yapılmaktadır.

Yorum Yaz / Soru Sor

Meme estetiğine dair tüm merak ettiklerinizi Prof. Dr. Şükrü Yazar'a sorabilirsiniz.

Hilal Y. 11.07.2020 21:10

Merhaba hocam. Emzirme sonrası göğüslerimde oluşan deformasyon için size muayene olmak istiyorum. Muayene ücretleri konusunda bilgi alabilir miyim?

  Prof. Dr. Şükrü Yazar 29.07.2020 01:21

  Merhaba Hilal Hanım. Sağlık Bakanlığı tarafından web sayfası üzerinden hastalara fiyat belirtilmesi yasaklanmıştır ve bu kurala uymayan resmi kuruluşlara cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Muayene ve estetik ameliyatlarımın ücretleriyle alakalı asistanımdan +90(541)3343484 telefon numarasını arayarak hemen bilgi alabilirsiniz. Selamlar.


Hüseyin K. 13.07.2020 11:26

Merhaba Sayın Hocam, eşim memelerindeki sarkmalardan dolayı kendisini mutsuz hissediyor. Estetik ameliyat olmaya kararlı. Ben ise bebegimizin olmasi sonrasinda sizinle gorusmesi konusunda kendisine telkinde bulunuyorum. Emzirme ve meme ucu his kaybiyla ilgili bazi makaleler de okudum ve biraz da korktum açikcasi. Bu konularla ilgili bilginlerinizi paylaşır mısınız lütfen. Sevgiler.

  Prof. Dr. Şükrü Yazar 04.08.2020 00:17

  Merhaba Hüseyin Bey, daha önce gebelik ve süt verme fonksiyonu olmamış kadınlar için emzirmeyle ilgili bir yorumda ve öngörüde bulunmak doğru değildir. Hiç ameliyat olmamış 2 memesi olan bir kişinin de emzirebilmesi garanti değildir. Emzirme işlemi sadece memelerin olmasıyla ilgili bir durum olarak görülmemelidir. Bebeğin emmesi, hormon ve psikoloji gibi birçok faktörün bir araya gelmesiyle gerçekleşen bir eylemdir. Memelerde ameliyat sonrası his kaybıyla ilgili şunu belirtebilirim: Memede sadece sarkma sorunu düzeltilecek ve toplama ameliyatı yapılacak ise operasyondan kısa bir süre meme başında hafif bir duyu kaybı olabilir ancak Mastopexy sonrasında hastanın emzirme fonksiyonu bozulmaz. Ameliyattan hemen sonra meme başında ve derisinde oluşan his kaybı hastanın iyileşme sürecinde 3-5 ay sonra yavaş yavaş geri gelmeye başlar. Yaklaşık 1 yıl sonra ise hasta ameliyat olmadan önceki düzeyde meme duyusunu tekrar kazanır. Selamlar.


Selda A. 19.07.2020 14:28

Merhaba Şükrü Bey, ben Almanya'da yaşıyorum. Sizi araştırırken buldum. 2 tane sorum olacak size. Birincisi burada bir arkadaşım meme estetiği yaptırdı ve sonucunda memelerinin uçları sağa sola bakar durumda kaldı. Ameliyat sonrası böyle komplikasyonlar normal mi? İkinci sorum ise şu: Benim göğüslerim için biraz dikleştirme işlemine ihtiyacım var ve bu operasyon için silikon kullanılması şart mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Prof. Dr. Şükrü Yazar 29.07.2020 01:20

  Merhaba Selda Hanım, sorularınıza en iyi ve doğru cevabı verebilmem için muayeneye gelmenizi öneririm. Gelemeyecek durumdaysanız +90 (541) 334 3484 telefon numaramıza sizin ve arkadaşınızın yandan ve önden çekilmiş meme fotoğraflarını daha detaylı bilgilerle iletmeniz gerekir. Bu şekilde daha sağlıklı bilgiler verebilirim. 1. Sorunuza Cevabım: Hastayı muayene edip resim görmediğim için çok net bir şey söyleyemem ancak genel olarak şunları belirtebilirim. Meme estetiği ameliyatlarından sonra bazen meme başları asimetrik durabilir. Bu yapılan ameliyatın tekniğine göre erken evrede görülebilir ve zamanla kaybolur. Ameliyatın geç döneminde de hastanın aşırı kilo alıp vermesiyle meme dokularının volüm hacmi değişebilir ya da emzirme işlemleri sonrasında deformasyonlara bağlı memeler arasındaki simetri bozulabilir. Bunları bilmek gerekir ancak estetik ameliyat sonrası asimetri sorunu birçok nedene bağlı olarak oluşabilir. Hasta yeni mi operasyon geçirdi yoksa uzun yıllar sonra mı bu sorun oluştu size bu konuda detaylı bilgi verebilmem için bunları bilmem gerekli. 2. Sorunuza Cevabım: Meme estetiğinde dikleştirme planlamasında memelerde yeterli bir volüm varsa yani meme hacmi yeterliyse sadece kendi meme dokunuzu kullanarak dikleştirme yapılabilir. Eğer memelerde volüm az ise yani hem küçük ve hem sarkık durumda ise protezle destekleyerek dikleştirme ameliyatı yapılır. Selamlar.


Gülveren I. 23.07.2020 00:59

Merhaba, İyi çalışmalar dilerim. Daha önce bir operasyon geçirdiğim için açıkçası biraz korkuyorum o yüzden meme estetiği için ameliyatsız yöntemler var mıdır, bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

  Prof. Dr. Şükrü Yazar 29.07.2020 01:18

  Merhaba Gülveren Hanım, ameliyatsız bir takım lazer ve cihaz uygulamalarıyla ya da ilaçlarla ve Mezoterapi yöntemleriyle memelerdeki deformasyonların kalıcı olarak düzeltilmesi çok mümkün değil. Memelerdeki deformasyonların düzeltilmesi için en doğru ve kalıcı çözüm cerrahi müdahaledir. Bazen cerrahi müdahaleler daha önce yaşadığınız ilk ameliyattaki gibi büyük olmayabilir, küçük bir toparlama ve cerrahi girişimle de hastanın mutlu olacağı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple sizin durumunuzda olan tüm hastaların uzman bir hekime görünerek muayene olmasını öneririm. Selamlar.


Mercan G. 30.07.2020 09:48

Merhaba hocam, kronik tansiyon hastalığım var ve mecburen düzenli ilaç kullanıyorum bu durum meme estetiği olmamda bir sorun teşkil eder mi? Cevabınızı bekliyorum.

  Prof. Dr. Şükrü Yazar 04.08.2020 11:54

  Merhaba. Tansiyonu, şeker hastalığı, kronik rahatsızlığı olan ya da kalbiyle ilgili müzmin sorunu olan hastalarda bu hastalıkları takip eden hekimin görüşleri meme estetiği ameliyatlarının yapılmasında önemlidir. Düzenli ilaçlarınızı kullanıyorsanız ve tansiyonunuz kontrol altındaysa Kardiyolog hekiminizin onayı alındıktan sonra anestezi hekimlerimizin tansiyon ölçümü, kalp grafisi gibi hasta analiz ve değerlendirme sonuçlarının da olumlu olması durumunda meme estetiği ameliyatlarını yapabiliyoruz. Hastanın rahatsızlıklarını düzenli takip eden bir hekiminin olmaması durumunda ise ameliyatın yapılacağı hastanenin ilgili uzman doktorunun görüşü alınarak ameliyata karar verilmektedir. 


Nurten Y. 05.08.2020 13:29

Merhaba Şükrü Bey. İnternette Türkiye'nin en iyi estetik ve plastik cerrahlarıyla ilgili arama yaparken sizi buldum. Öncelikle detaylı bilgiler için teşekkürler. Yurtdışından geleceğim ben meme estetiği için. Bu muayene süreçlerinde konaklama konularında yardımcı oluyor musunuz? Yurtdışındaki birçok klinik bu konularda destek veriyor. Bilgilerinizi rica ederim.

  Prof. Dr. Şükrü Yazar 10.08.2020 12:40

  Merhaba Nurten Hanım. Yurtdışından gelen hastalarımızın geliş gidiş uçuş bilgilerine göre tüm transfer ve konaklama ihtiyaçları önceden ayarlanmaktadır. Detaylı bilgi mail adresinize gönderildi. Selamlar.


Genel Tedavi Sonuçları

Estetik Operasyon

Meme Ameliyatı

Ameliyat Süresi

1-4 Saat

Anestezi Yöntemi

Genel

Hastanede Kalma

1-2 Gün

İşe Başlama

3-5 Gün

Duyarlılık

5-10 Gün

İyileşme

Kontrol Edilir

Sonuçlar

Kalıcı

Areola
Meme Kanseri
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler