Meme Estetiğine Genel Yaklaşım

10.871 görüntülenme
10771 beğeni
Puan 5.00/5

Tedavi Özeti ve Sonuçları

Meme Ameliyatı

Estetik Uygulama

1-4 Saat

Ameliyat Süresi

Genel Anestezi

Anestezi Yöntemi

5-10 Gün

Duyarlılık

3-7 Gün

İşe Dönme

1-2 Ay

Tam İyileşme

Ömür Boyu

Kalıcılık

1-2 Gece

Hastanede Yatış

Anasayfa / Estetik Cerrahi / Meme Estetiği

Meme Estetiği

Estetik Meme Olgusu ve Tanımı

Estetik bakış açısı ve kavramı kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir ancak kadınlarda doğal bir güzelliğe sahip memeler için dünyada kanıksanmış genel olgu "memelere önden ve yandan bakıldığında çekici, dolgun ve dik gözükmesi, vücutla meme boyutunun orantılı ve uyumlu olması, meme uçlarının ise pembemsi, belirgin ve etrafındaki koyu renkli alanla birlikte göğüs kafesinde ahenkli durması" şeklindedir.

Meme Estetiği Nedir ve Niçin Yapılır?

▬ Küçük göğüslerin slikon - protez (implant) ile ya da yağ enjeksiyonuyla büyütülmesi,
▬ Sarkmış memelerin volüm boyutu yeterliyse dikleştirilmesi-toparlanması,
▬ Volümü yetersiz olan memelerin toplanması-dikleştirilmesi,
▬ Meme dokusu volümünün artırılarak meme boyutunun büyütülmesi ve implant ile desteklenmesi,
▬ Aşırı büyük ve sarkmış göğüslerin küçültülmesi,
▬ Memeler arasındaki asimetri sorunlarının giderilmesi,
▬ Göğüslerin Areola kısımlarındaki genişlik ve gömülü, çökük ya da iri meme başı problemleri,
▬ Doğuştan olmayan ya da dışsal etkenlerle kaybedilen bir memenin veya meme ucunun yeniden oluşturulması,

vb. gibi görsel olarak memelerde ya da meme dokusunda ortaya çıkan deformiteleri düzeltmek ve hastanın kendi vücuduyla uyumlu kusursuz memelere sahip olması için "Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı" doktorlar tarafından yapılan operasyonlar ve tedavi süreçleri meme estetiği kelimesini tanımlamaktadır.

Meme Estetiği Ameliyatları

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın Estetik İşlemleri

Meme Büyütme

Meme (Göğüs) Büyütme Nedir? Küçük memelere sahip kadınların implant (silikon - protez) veya yağ enjekte edil...

Meme Büyütme

Meme Küçültme

Meme (Göğüs) Küçültme Nedir? Kadınların vücutlarıyla orantısız bir büyüklüğe sahip olan memelerinin gerekli ...

Meme Küçültme

Meme Dikleştirme

Göğüs Dikleştirme Nedir? Göğüslerin şeklini ve sarkıklığını düzenlemek için plastik ve rekonstrüktif cerrahi...

Meme Dikleştirme

Meme Ucu Estetiği

Meme (Göğüs) Ucu Estetiği Nedir? Meme ucu estetik cerrahisi, kadınlarda meme ucu, meme başı ve Areola (meme ...

Meme Ucu Estetiği

Tüberöz Tübüler Meme

Tüberöz Meme Nedir? Tüberöz-Tübüler göğüs ameliyatları konik meme, keçi memesi, hipoplastik meme olarak da a...

Tüberöz Tübüler Meme

Jinekomasti

Jinekomasti Nedir? Erkeklerde meme büyümesi sorununun tedavisi için yapılan estetik ameliyatlara Jinekomasti...

Jinekomasti

Kaç Yaşında Meme Estetiği Yaptırılabilir?

Türkiye'de meme estetiği ameliyatları için Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği bir alt ya da üst yaş sınırı yoktur. Bireyler, ameliyat öncesi yapılan tetkiklerin sonucuna göre sağlık durumu iyi, meme dokusu gelişmiş, ergenlik dönemini tamamlamış (18 yaşını doldurmuş), vücut gelişimi ve fiziki yapısı oturmuş ise  60-70 yaşında olsa bile meme estetiği yaptırabilir.

18 Yaş Altı Kişiler Meme Estetiği Yaptırabilir mi?

1-) 15-16-17 yaşlarında meme dokusu, fiziki yapısı ve vücut gelişimi tamamlanmış kız çocukları gerekli tetkikler yapıldıktan sonra 18 yaşını doldurmadan meme estetiği yaptırabilir.
2-) Kız çocuklarında 13-14-15-16 yaşlarında belli olan ve ruhsal durumlarını etkileyecek konjenital anomali yani doğumsal meme asimetri sorununu (bebek doğduğunda var olan sorun) düzeltmek için 18 yaşından önce erken dönemde estetik meme ameliyatı yapılabilmektedir.
3-) Vücut gelişimi ve kemik yapısı oturmamış, memelerinde aşırı kilo alıp verme ve herhangi bir rahatsızlık sebebiyle asimetri sorunu yaşayan 18 yaş altı kişiler için de meme estetiği tedavisine başvurulabilir.
4-) Bazı ağır travmatik kazalar ve ileri derece yanık vakalarında da 18 yaş altı çocuklar için meme estetiği ameliyatları gereklidir.


Meme Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Estetik kliniği, hastane, özel tedavi merkezi vb. gibi Türkiye'deki resmi sağlık kuruluşlarının web sitelerinde örneğin 5.000 € (Euro), 10.000 $ (USD) ya da 20.000 ₺ (Türk Lirası) gibi estetik ameliyat ve tedavi ücreti paylaşmaları T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı kanun ve genelgeyle yasaklamıştır. Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın 2020 yılı meme estetiği fiyatlarıyla ilgili bilgi almak için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

☑  Telefon: +90 212 257 1515 Pbx (Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00 arayabilirsiniz.)
☑  WhatsApp: +90 541 334 3484 (7/24 mesaj atabilirsiniz.)
☑  Ön Randevu Formu (Soru ilet seçeneğini kullanabilirsiniz.)
  info@sukruyazar.com.tr (E-mail iletebilirsiniz.)
☑  Canlı Destek Hattı (Çevirimiçi durumlarında asistanlarına sorabilirsiniz.)
☑  İletişim (Bize ulaşın sayfasındaki iletişim formunu kullanarak taleplerinizi gönderebilirsiniz.)
☑  Adres (Harbiye Mah. Valikonağı Cad. Marmara Apt. No:16 Kat:1 D:2 P.K 34367 Nişantaşı - Şişli / İstanbul)

Meme Estetiği Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler

Soru ve Cevaplar

▬ Meme estetiği operasyonları öncesi hastalarını Nişantaşı'nda bulunan estetik kliniğinde kabul ederek muayene işlemlerini gerçekleştiren Prof. Dr. Şükrü Yazar, tüm estetik ameliyatlarını İstanbul - Acıbadem Maslak ya da Acibadem Altunizade hastanelerinde gerçekleştirmektedir. Ancak bazı özel durumlar ve talepler sebebiyle başka hastanelerde de ameliyat yapmaktadır. Türkiye'nin en iyi meme estetiği uzmanlarından biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Şükrü Yazar'a muayene olmak için öncelikle randevu almanız gerekmektedir.

Şükrü Yazar Klinik konum bilgisi için lütfen tıklayınız.
Ulaşım ve Yol Tarifi Bilgileri


Türkiye'de estetik ameliyat resimlerinin dijital ortamlarda paylaşılması ve reklam amaçlı kullanılması kanunlarla yasaklanmıştır. Hekimler ancak ameliyat resimlerinin paylaşılmasına izin veren hastaların fotoğraflarını referans edebilir.

Önemli Bilgi: Hastalar, meme ameliyatlarında bazı risklerin ve komplikasyonların olabileceğini kabul ettikleri, ameliyat resimlerinin çekileceğine izin verdikleri ve bilimsel amaçlı kullanılabileceklerini resmi bir onam formu ile imzalarlar. Meme cerrahisi ekibi ise onam formunda resim çekilmesini onaylayan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası tüm süreçleriyle ilgili çekilen fotoğraflarını halka açık platformlarda televizyon, gazete, dergi, web sitesi, e-mail, sosyal medya sayfaları, telefon, blog, makale ya da katalog vb. gibi platformlarda kullanılmayacağına dair sorumludurlar.


▬ Estetik ameliyatlar her kadının yüzü, vücut yapısı ve fiziği analiz edildikten sonra uygulanmalıdır. Herhangi resimde görülüp beğenilen bir meme her zaman yapılabilir ancak boyu 1.55 cm olan hasta ile boyu 1.85 cm olan hastaya yerleştirilecek olan slikonlar ve ölçüleri kesinlikle aynı olmamalıdır.


▬ Cerrahi bir işlem olduğu için meme estetiğinde ameliyat izi (skar) kaçınılmazdır. İzler protezlerin kesi yapılarak yerleştirildiği bölgelerde yani koltuk altı bölgesinde, meme başı etrafındaki koyu halkanın alt kısmında, memenin göğüs ile birleştiği kıvrım bölgesinin alt kısmında ya da göbek bölgesinde olur. Açık tenli olan ve yaralarının iyileşme fizyolojisi normal olan kişilerde bu izler çok belirgin durumda değildir.

Her cerrahi işlem sonrası oluşan ameliyat izlerinin durumu kişinin ameliyat olduğu yaşa, genetik fizik-dna yapısına ve cildinin özelliklerine göre değişebilir. Zamanla belli belirsiz bir görünüm alarak deri rengiyle bütünleşen estetik dikiş izleri doktorun tavsiye ettiği çeşitli kremler ve jellerle kontrol altına alınmaktadır.


▬ Meme estetiği uygulamalarından özellikle meme büyütme estetiği işlemlerinde protez, meme kasının arkası-önü ya da subfasya denilen kas ve meme dokusu arasındaki fasya denilen ince bir zarın altına yerleştirilir. Her 3 durumda da silikon protezin meme bezleri, süt kanalları ve meme başının bulunduğu bölgeyle bağlantısı olmaz. Ayrıca meme dikleştirme estetiği ameliyatlarının da meme başı, süt kanalları ya da meme bezi dokusuyla bir teması olmamaktadır.

Not: Eşler yakın dönemde bebek düşünüyorsa hamilelik ve emzirme sonrası süreçlerde meme hacmi ve şeklinde önemli değişiklikler olabildiği için hekime bunun aktarılması gerekmektedir.


▬ Hastane ortamlarında uygulanan meme estetiği operasyonların hastalarda sonradan yarattığı hiçbir rahatsızlık verici durum yaşanmaz ve kanser riski yoktur.


Meme büyütme ameliyatı sonrası sarkma durumu:
Meme boyutu belli ölçülerin üzerinde olan kadınlarda belli bir oranda meme dokusu korunduğu için uzun zaman sonra yaşla birlikte silikonun yeri değişmese de meme dokusu slikon üzerinden sarkabilir. Bu durum dikleştirme işlemleriyle düzeltilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası sarkma durumu:
Özellikle göğüs dikleştirme operasyonları sonrasında gelişebilecek hamilelik durumu, aşırı kilo kaybı ya da artışı gibi değişimler memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle meme büyütme, kaldırma ve toparlama gibi estetik ameliyatlar, uzman plastik cerrahi doktorlar tarafından çocuk yapmayı düşünmeyen ve vücut ağırlığı çok sık değişmeyen hastalara tavsiye edilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası sarkma durumu:
Estetik ameliyatlarla küçültülen memelerde sarkma sorunu hastanın ilerleyen yaşıyla birlikte aşırı kilo alıp vermesi nedeniyle vücut yapısındaki şiddetli değişmeler sonucunda nadiren görülebilmektedir.


▬ Estetik meme ameliyatları sonrasında da her ameliyatta olduğu gibi birtakım riskler ve komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Başarı oranı çok yüksek bir işlem olan meme estetiği uygulamaları sonrasında hastalarda erken ya da geç dönemde ender görülebilen fizyolojik ve psikolojik komplikasyonlar oluşabilmektedir. Ancak hepsi kolaylıkla kontrol altına alınabilen basit komplikasyonlardır. Örneğin;

Hematom (Kanama): Meme bölgesinde büyük damarlar bulunmaz, kanama riski sıfıra yakındır. Memeye yerleştirilen drenlerle kanama riski yok edilmektedir.

Enfeksiyon: Çok nadir olarak ameliyat sonrası yaraların iyi korunmaması sebebiyle enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyon belirtileri; yara bölgesinde artan ağrı, kızarıklık, sıcaklık artışı ve akıntı şeklinde ilk birkaç gün içerisinde ortaya çıkabilir ancak bu olası durumlar doktor kontrülündedir. İyi bir göğüs ameliyatı uzmanı hekim enfeksiyonun oluşmaması için tüm önlemleri önceden almaktadır.

Kapsül Oluşumu: Silikon protezle meme büyütme ameliyatında görülen bir sorundur. %3-5 oranında görüldüğü bilinmektedir. Kapsül oluşumu, meme protezinin vücut tarafından ince bir zarla sarılmasıdır. Kalınlaşıp sert bir kılıfa dönüşmediği taktirde faydalıdır. Protezi sıkıştırıp büzüştürmesi durumunda protez normal duramadığı için göğsün şekli bozulabilmektedir. Kapsül gelişiminde süreç ameliyattan 6 ay sonra başlar, sonrası 3 yıl arası bu durum gözlemlenmelidir. Kapsül oluşumu hastayı rahatsız edecek boyutlara gelirse ameliyatla protez çıkarılır, kapsül temizlenir ve yeni silikon protez yerleştirilir.

Asimetri (Göğüsler Arasındaki Boyut ve Şekil Farklılıkları): Meme estetiği türü ne olursa olsun ameliyat sonucunda her iki göğüsün birbiriyle uyumlu ve aynı olması şarttır. Bu nedenle estetik meme ameliyatları sonrasında hastaların asimetri sorunuyla karşılaşmaması için deneyimli bir doktor ile süreçlerin yürütülmesi önemlidir.

Memenin İstenen Büyüklüğe Erişmemesi: Meme büyütme ameliyatının en doğru amacı hastaların vücut yapılarıyla uyumlu bir meme büyüklüğü elde etmektir. Bazı durumlarda göğüslerin büyütülmesi estetiğinde uzman doktorları sınırlayan unsurlar gözlemlenebilir. Bunlar hastanın vücut yapısı ve meme dokusunun esneyebilme kapasitesidir. Yeterli hareket alanının sağlanamadığı durumlarda beklentilerin altında bir meme implantı yerleştirilmektedir. Önemli olan vücutla uyumlu duran bir meme görüntüsünün elde edilmesidir. Dar göğüs kafesi olan bir hasta için daha küçük, geniş göğüs kafesi olan veya kilolu bir hasta için daha büyük bir meme implantı en doğru seçimdir. Doktorlar hastaların kendi fiziksel özelliklerine uymayacak tüm meme estetiği taleplerine olumlu yanıtlar vermemektedirler.

Sensitive (His Kaybı): Meme estetiği sonrası yaşanabilen his kaybı kalıcı değildir ve zamanla ortadan kalkmaktadır.

Deformasyon: Şiddetli dışsal nedenlerle örneğin trafik kazası, yanma vb. gibi durumlarda memelerde şekil bozukluğu sorunu ortaya çıkabilir.

Psikolojik Etkiler: Bazı hastalar psikolojik olarak her ameliyat öncesinde kendisini baskı altında hissedebilir. Başarı oranı %100'e yakın olan meme ameliyatları sonrasında ise genellikle hastalarda oluşabilen bu psikolojik baskı ve endişeler ortadan kalkar.


▬ Kadınlar için sağlık, yaşam kalitesi ve psikolojik açıdan sorun teşkil eden herhangi bir rahatsızlık ameliyatla tedavi edilebilir. Örneğin; çok büyük memelere sahip kadınların sırt ve omuz bölgesinde oluşan kronik ağrılar önemli bir sağlık sorunudur. İki memesi arasında aşırı görsel ve boyutsal sorunu olan hastanın durumu ise psikolojik olarak bu tedaviyi kaçınılmaz kılmaktadır. Bazı inançlarda zorunlu olan bu gibi estetik tedavilerde, süslenme niteliği taşıyan ameliyatlarda olduğu gibi eş izni gerekmemektedir. Bu konuya ilişkin detaylı bilgiyi ► estetik ameliyat yaptırmak caiz midir? videosunu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Güzel gözükmek isteyen kadınlar için estetik operasyon yaptırmanın pişman olacak hiç bir yanı yoktur. Hatta başarılı geçen estetik işlemleri sonrası hastalar, çok daha mutlu ve özgüvenli bir şekilde yaşamlarına devam etmektedirler.


▬ Meme estetiği için gelen hastaların yeni meme boyut ya da şekline karar verilmeden önce vücut oranları göz önünde bulundurularak inceleme yapılır. Özellikle küçültme ameliyatı için gelen hastaların göbek, bacak, kalça ve kol oranları analiz edilir. Eğer hastada aşırı kilo ya da obezite durumu varsa hastaya ameliyattan önce kilo vermesi önerilir. Bunun için 2 yöntem bulunur. Birincisi; diyetisyen ve spor koçu eşliğinde uygulanan zayıflama programı, ikincisi ise hastanın obezite cerrahisine yönlendirilmesidir.

Hastanın kilosu normal değerinin çok üstünde değilse ya da meme dokusunun yapısı yağ dokusu ağırlıklı değil ise direk meme küçültme cerrahisi uygulanabilir. Çünkü meme dokusu yağ dokusunun yanı sıra memenin kendi dokusundan (meme glandı) oluşur. Bu sebeple yağ dokusunun az olduğu memelerde diyet ve sporla ne kadar kilo verilirse verilsin meme belli bir büyüklükte kalabilir.

Kilosu biraz fazla olan ve bu kiloyla meme küçültme ya da dikleştirme ameliyatı olan hastalar bir süre sonra diyet ya da sporla kilo verdikten sonra bile memelerinde sarkma sorunu oluşmaz. Çünkü estetik ameliyatlar, hekim tarafından hastanın sonradan kilo değişimleri de hesaplanarak yapılmaktadır.


A
Ablactation: Bebeği sütten kesme
Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave olarak yapılan yardımcı tedavi.
Aksiller Insizyon: Meme cerrahisinde koltukaltından yapılan kesi işlemi.
Akut Mastit: Memede sertlik, ağrı ve kızarıklık gibi lokal bulgular yanında ateş, titreme ve üşüme durumu.
Alveol: Meme bezi.
Amastia: Memenin tek ya da çift taraflı yokluğu.
Anisomastia: Memelerin büyüklük olarak birbirinden farklı oluşu.
Areola: Meme ortasındaki koyu renkli yuvarlak halka olan bölge.
Athelia: Meme başının olmaması

B
Breast Abscess: Göğüs apsesi.
Breast Agumentation: Meme büyütme.
Breast Anatomy: Meme anatomisi.
Breast-Conserving Surgery: Meme koruyucu cerrahi.
Breast Implant: Meme implantı. Meme büyütmede veya meme kanserinin tedavisinde memenin doldurulması için kullanılan protez.
Breast Lift: Meme dikleştirme.
Breast Reconstruction: Meme rekonstrüksiyonu (Meme onarımı). Meme dokusunun yeniden yapılması ve şekillendirilmesi işlemi.
Breast Reduction: Meme küçültme.

C
Cannula: Kanül. Vakumla yağ almada (Liposuction) kullanılan içi boş boru şeklinde metal çubuklar.
Capsule Contracture: Kapsül kontraktürü (Kapsül oluşumu). Meme büyütme ameliyatı sonrası nadiren oluşan komplikasyon.
Complication: Komplikasyon. Hasta veya doktorun elinde olmadan gelişen enfeksiyon durumu.
Contraindication: Kontredikasyon. Uygulanmaması gereken tedavi veya ameliyat.
Cooper Ligament: Memeyi yukarı doğru asan bağ dokusu.

D
Dual Plane: Silikonun göğüs kas dokusunun altında kaldığı meme büyütme işlemi.
Duktal Ektazi: Meme başı altındaki süt kanallarının genişlemesi.
Duktus: Süt kanalı.

E
Extended Simple (Genişletilmiş) Mastektomi: Tüm meme dokusu üzerindeki cilt ve level I lef nodlarının çıkarılması.

F
Flep: Kendi beslenmesi ya da kanlanması olan bir doku parçasının başka bir bölgeye ya da yaraya nakledilmesi uygulaması.
Flep Rekonstrüksiyonu: Meme onarımında karından, sırttan veya kalçadan doku alınarak meme yapma işlemidir.

G
Gigantomastia: Memelerin aşırı büyümesi.
Glanduler Doku: Memenin doğal yapısında bulunan doku yapısı.

H
Hipoplazi: Memenin az gelişmiş olması.

I
Inframamarial Fold Insizyonu:
Meme estetiğinde meme altından yapılan kesi işlemi.
Inverted Nipple: Meme ucu estetiğinde çökük meme ucunun düzeltilmesi işlemi.

K
Kadranektomi: Memedeki tümörün bulunduğu kadran, arkasındaki fasia ve üzerindeki ciltle birlikte çıkarılması.

L
Lumpektomi: Meme koruyucu cerrahide kanserli meme dokusunun çevresindeki sağlam doku ile birlikte çıkarılması işlemi.

M
Mammary Gland: Kadın göğsünün her iki tarafında doğum sonrası süt salgılayan bez.
Mastalji: Memede ağrı.
Mastektomi: Memede kanserli dokunun çıkarılması için yapılan ameliyat.
Mastopexy: Mastopeksi. Meme dikleştirme ameliyatı.
Meme Asimetrisi: Orantısız gelişim sonucu memeler arasında şekil farkının ortaya çıkması.
Meme Rekonstrüksiyonu: Mastektomi (kanserli dokunun çıkarılması) sonrası yeniden meme yapılması.
Modifiye Radikal Mastektomi: Tüm meme dokusu, üzerindeki cilt, level I ve level II lenf nodlarının çıkarılması.
Montgomery’s Tubercles: Gebelik sırasında areola mammae üzerinde küçük kabartılar halinde belirginleşen montgomery tüberkülleri (bezleri).

N
Nipple- Sparing Mastektomi: Meme ucunun alınması.

P
Periareolar Incision: Meme başı çevresinden yapılan kesi.
Periduktal Mastit: Meme kanalları duvarlarının hasara uğraması.
Pitotik Meme: Sarkık meme.
Polymasita: İkiden fazla memeye sahip olma.
Polythelia: Aksesuar meme başı. Birden fazla meme başı bulunması.
Prepektoral: Göğüs duvarı ile memenin derin yüzeyi arasında kalan alan.
Ptoz: Düşme, sarkma. Memede ptoz, göğüslerdeki sarkmayı ifade eder.
Pump: Serum setinde sıvı akışını kontrol eden özel ve dijital bir cihaz.

Q
Quadrantectomy: İçerdiği tümör nedeniyle memenin bir kadranını ameliyatla çıkarma.

R
Rekonstrüktif: Plastik cerrahi.
Retromammary Abscess: Meme arkasında oluşan abse.

S
Simple (Total) Mastektomi: Tüm meme dokusu ile birlikte üzerindeki cildin çıkarılması.
Sizer: Meme büyütmede asıl implant yerleştirilmeden önce tam istenen ölçünün tespit edilmesini sağlayan implant.
Subfasiyal: Kas zarının altı. Meme implantının yerleştirildiği bölgelerden biri.
Subglandular: Meme dokusunun altı. Meme implantı yerleşim bölgesi.
Subpektoral: Kısmen kas altı. Meme implantının yerleştirildiği bölgelerden biri.
Symmastia: Memelerin orta hatta birleşik olması.

T
Tylectomy: Meme dokusundaki tümörün ameliyatla çıkarılması.

V
Vertikal Insizyon: Dikey vücut eksenine paralel yapılan kesi.

X
Xeromammography: Bir çeşit mamografi yöntemi. Selenyum levhaya yansıtılan görüntünün daha sonra kağıt üzerine kaydedildiği mamografi yöntemi.


▬ Meme estetiği, var olan memelere büyütme, küçültme, dikleştirme vb. gibi estetik değerler katmak için yapılan cerrahi operasyonları ifade ederken onarım işlemleri ise kadınların meme kanseri sonrası alınan memesinin yerine yenisinin yapılması işlemidir.

Detaylar için tıklayınız Meme Onarımı


▬ Memelerde doğumsal, gelişimsel bozukluklar, hamilelik ve emzirme sonrası ya da hormonal dengesizlik vb. gibi sebeplerle oluşan bir memenin diğerine göre şekil ya da büyüklük olarak farklı olması sorunu tıp dünyasında meme asimetrisi olarak adlandırılır. Asimetri düzeltme ameliyatlarında kişilerin talepleri, meme yapısı ve boyutu dikkate alınarak her iki memeninde ya küçültme ameliyatıyla şekli ve boyutu ayarlanır ya da yağ enjeksiyonu yöntemiyle büyütülmesi ve toparlanması sağlanır.

Doktor önerisiyle genellikle 18 yaş ve üstü kişilerde yapılır. Daha küçük yaşlarda ise memelerinde doğumsal asimetri anomalisi olan kişilerde psikolojik travmaların önüne geçmek için ya da göğüslerin olağan dışı büyümesine sebep olan tek taraflı ya da iki taraflı görülebilen 'Virgin Hipertrofisi' hastalığı durumlarında uygulanabilmektedir.

Tedavi Sonrası Görüşler

Değerli yorumlarınız için tüm ekibim adına teşekkür ediyorum.

Asya Gündoğdu 09.06.2018
Ne Kadar Teşekkür Etsem Az

Değerli hocam ve doktorum Şükrü Yazar, size ne kadar teşekkür etsem az psikolojim düzeldi. Göğüs ameliyatımda ve ameliyatım sonrasında verdiğiniz önemli güven duygusu ve desteğiniz için sonsuz teşekkürleri iletiyorum. Çok doğru bir doktorun ve ekibin bünyesinde olduğumu tüm ameliyat ve sonrasındaki tedavi sürecimde hissettim. Değerli ekibinize de başarılar ve sağlıklı yarınlar diliyorum. 

Yasemin Güneyli 11.01.2020
Türkiye'nin En İyi Estetik Doktoru

Şükrü Yazar kliniğine memelerimdeki asimetri sorunları için gelmiştim. Kapıdan girdiğim andan muayane, planlama, ameliyat öncesi-sonrası pansuman, kontroller yani tüm tedavi süreçlerimde gördüğüm ilgi ve tedaviden büyülendim. Kendimi çok huzurlu ve güvende hissettim. Değerli estetik uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'a eşi Sıla Hanım'a ve arkadaş gibi yaklaşımlarıyla benimle özelmişim gibi ilgilenen Hümeyra Hanım'a alakalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. 

Gözde Kozancıoğlu 11.012.2019
Bence Çok İyi Bir Plastik Cerrah

Şükrü Bey bu yaşıma kadar tanıdığım hissettiğim ve güvendiğim çok iyi bir cerrah kendisini içtenlikle kutluyorum. Başka söyleyecek bir söz bulamıyorum ki estetik denilince aklıma sadece kendisi geliyor, içtenlikle ülkemizdeki ve dünyadaki başarılarını kutluyor ve kendisini tebrik ediyorum. Allah sağlıklı uzun ömürler versin çünkü insanlığın bu usta ellere ihtiyacı var.