Meme Dikleştirme Ameliyatları

71.121 görüntülenme
6330 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Meme Estetiği / Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile meme dikleştirme estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Meme Dikleştirme Estetiği Nedir?

Göğüslerin şeklini ve sarkıklığını düzenlemek için yapılan estetik cerrahi meme kaldırma işlemlerine meme dikleştirme denilmektedir. Mastopexy olarak da bilinen bu işlem fazla olan derinin alınması ve meme çevresindeki dokunun yeniden şekillendirilmesiyle göğüslerin kaldırılması prosedürüdür. Meme dikleştirmeyle beden ölçüleri ile uyumlu, simetrik ve doğal görünüme sahip memeler elde edilir. Meme dikleştirme estetiğine meme kaldırma da denilmektedir.Meme Dikleştirme Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Göğüslerin sarkması ya da meme uçlarının aşağıya bakması nedeniyle tercih edilen meme dikleştirme estetiği, görünümün estetik olmasını ve kişinin özgüveninin artmasını sağlar. Meme dikleştirme göğüslerin boyutuyla ilgili bir operasyon değildir. Eğer bu konuda ekstra bir talep mevcut ise bu ameliyat ile beraber göğüs büyütme veya küçültme ameliyatı birlikte yapılabilir. Böylece istenilen şekilde ve boyutta göğüslere tek operasyonla sahip olunabilir.

Yaşın ilerlemesiyle göğüsler değişiklik gösterir. Elastik ve sıkı yapısını kaybeder. Bu durumun birçok nedeni vardır. Bunlardan başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

→ Gebelik,
→ Kilo alıp verme,
→ Yerçekimi,
→ Genetik faktörler,
→ Yanlış sütyen kullanımı,

Meme dikleştirme ameliyatı sayesinde birçok etken sonucu sarkan ve hacmini kaybeden göğüsler tekrar şekillendirilerek hastalara genç bir görünüm kazandırılır. Eğer hasta ilerleyen süreçte anne olmayı planlıyorsa, meme kaldırma ameliyatını geciktirmesi faydalı olur. Aksi takdirde meme tekrar elastik yapısını kaybederek şekil değiştirir. Ayrıca hasta büyük olasılıkla emzirme konusunda da problem yaşar. Emzirme mümkün olsa bile, bazı hastalarda yeterli süt üretimi gerçekleşmez. Meme dikleştirme öncesi ve sonrası bazı faktörlere dikkate dilmesi gerekir. Ameliyatın başarısı için uzman doktorun öneri ve tavsiyelerine harfiyen uyulması önemlidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Hastanın Hazırlanması Aşaması

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde hastaya birtakım testlerin yapılması gerekir. Tıbbi geçmiş gözden geçirilerek hastanın mevcut fiziki durumu kontrol edilir ve özellikle ailede meme kanseri olup olmadığı öğrenilir. Ayrıca son zamanlarda hastanın kullandığı ilaçlar varsa öğrenilir. Hastanın göğüsleriyle ilgili beklentisini cerrahıyla açık ve net bir şekilde paylaşması çok önemlidir.

Dikleştirme estetik operasyonu öncesi hastanın yapması gereken bazı hususlar ise şunlardır:

◈ Operasyondan bir süre önce sigaranın bırakılması iyileşme sürecinin hızlı olması adına oldukça faydalıdır.
◈ Ameliyat sonrası hastaya refakat edecek ve onu evine götürecek birinin olması gerekir.
◈ Kilo kontrolü yaparak sağlıklı bir kiloda olması durumuna özen gösterilmelidir.
◈ Aspirin, iltihap önleyici ilaç ve bitkisel takviye kanamayı artırıcı özellikte olduğu için almaktan kaçınılmalıdır.

Meme Dikleştirme Estetik Ameliyat Süreci Nasıldır?

Meme dikleştirme ameliyatında lokal ya da genel anestezi uygulanan bir prosedürdür. Ortalama iki ya da üç saat süren operasyonda memedeki deri çıkarılarak meme dokusuna şekil verilir. Kullanılan teknikler cerraha göre değişiklik göstermektedir. Hasta için özel olarak seçilen teknik, insizyonun konumunu ve ortaya çıkan izleri belirler. Genellikle aynı gün hasta evine gidebilir. Meme dokusunun yeniden şekillendirilmesi esnasında gerekirse areolanın boyutunu küçültmek adına göğüslere derin dikişler atılabilir. Sonrasında fazla olan meme derisini kaldırılır ve meme uçlarını daha yüksek konuma getirilir. Göğüs derisi bir araya getirilerek insizyonlar dikiş, cerrahi bant veya cilt yapıştırıcılarıyla kapatılır. Ameliyat sonrası hastaların çalışma hayatlarına dönmesi ortalama 5 ile 7 gün arasında sürmektedir. Ancak ağır iş grupları veya spor çalışmalarında ise bu süre minimum 3 aydır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikleştirme estetik ameliyatı sonrasında hastanın göğüsleri gazlı bezle örtülür ve cerrahi sütyen kullanılır. Gerekli görülürse fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için göğüslerin insizyon bölgelerine küçük tüpler yerleştirilebilir. Göğüslerdeki şişlik ortalama iki hafta sürer. Kırmızılık ya da pembelik birkaç ay boyunca devam eder. Bu süreçte ağrı da görülür, bu nedenle cerrahın önerdiği ağrı kesiciler kullanılır. Memedeki uyuşukluk ise yaklaşık altı hafta kadar sürer. Bu süreçte hasta uyurken sırt üstü yatmalı ve ağır aktivitelerden uzak durmalıdır. Ayrıca en az iki hafta cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. İyileşme sürecinde göğüslerin güneş ışığından uzak tutulması önemlidir.


Meme Dikleştirme Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı kuruluşların (hastane, estetik klinikleri, rehabilitasyon ve tedavi merkezi vb.) web sayfalarında meme dikleştirme ameliyatı fiyatlarını belirtmeleri yasal olarak uygun değildir. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı tüm doktorların meme dikleştirme uygulamaları ve fiyatlarıyla alakalı hastaya doğru bilgiler verebilmesi için muayane aşaması çok önemlidir.

Nişantaşı Estetik
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak, iletişim formu -soru ilet- bölümünü kullanarak ya da canlı destek hattı iletişim kanallarından hasta danışmanlarına "meme dikleştirme fiyatları ne kadar, 2019 yılı estetik meme dikleştirme ameliyatı fiyatları nedir, ameliyat süreçleri nasıl ilerliyor" vb. gibi tüm merak ettiğiniz sorularınızı ileterek bilgi alabilirsiniz.


▬ Genel olarak çatlaklar, çıkartılacak derinin bulunduğu yerde ise bu kısımlar ameliyat sonrasında gidecektir. Ancak eğer dışında kalıyorsa çatlaklara bir etki olmaz.


▬ Ameliyatsız enjeksiyon işlemleri ile geçici ve hafif kaldırmalar olabilir. Bunlar botoks veya meme iple askılama gibi yöntemlerdir.


▬ Meme dikleştirme ameliyatı sırasında meme başında bulunan süt kanalları hasar görmezse emzirme sorunu yaşanmaz. Ancak çok fazla oranda sarkık göğüslerde meme başı yer değiştirmiş olabilir. Bu durumda da süt kanalları hasar görür ve emzirme sorununa neden olabilir. Hastaların bu duruma dikkat ederek ameliyat kararı vermeleri önemlidir.


▬ Her operasyon gibi meme dikleştirme ameliyatının da ortaya çıkan çeşitli riskleri mevcuttur. Ancak iyi bir cerrah seçimi ve hastanın kendine gösterdiği özen ile bu riskler en minimal düzeye düşer. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

• Yara izi,
• Memede hissizleşme ,
• Göğüs şeklinde veya boyutunda düzensizlik ya da asimetri,
• Meme uçlarının veya areolanın kısmi ya da toplam kaybı,
• Emzirmede zorluk,
• Kanama,
• Enfeksiyon, şeklinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Estetik ameliyatların tümünde olduğu gibi bu ameliyatta da başarı uzman doktorun bilgisi ve deneyimine dayalıdır. İyi bir uzman doktorun yaptığı meme dikleştirme ameliyatı riskleri nerede ise sıfıra yakındır.


▬ Göğüsler askı bağlar ile göğüs kafesine bağlantılıdır. Yapılan spor çalışmaları bu bağları güçlendirmez. Ancak yapılacak çalışmalar göğüs kasının üst tarafında dolgunluk verebilir. Spor göğüs dikleştirme için yeterli değildir.


▬ Yaşam süreci içerisinde vücudun deformasyonundan etkilenmemek mümkün değildir. Ancak spor yapmak ve aşırı kilo alıp vermemek sarmakları geciktirip bir dereceye kadar da önleyebilir. Güneş de meme sarkmalarını tetikleyici bir unsurdur. Güneş meme deresine hasar verebilir ve hasarlı meme derisi de meme sarkmasını hızlandırıcı bir etkendir.


Hasta Yorumları

Prof. Dr. Şükrü Yazar estetik kliniği hastalarının iyileşme hikayeleri

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Penis Estetiği

Penis Estetiği Nedir? Erkekler için güç, otarite ve cinsellik sembolü olan penis org...

Penis Estetiği
Dudak-Damak Yarığı

Dudak & Damak Yarığı Anomalisi Nedir? Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında muhtelif sebeplerden do...

Dudak-Damak Yarığı
Fonksiyonel Burun Ameliyatı

Fonksiyonel Burun Ameliyatı Nedir? Burun ameliyatları denilince ilk akla gelen estetik operasyonlardır fakat...

Fonksiyonel Burun Ameliyatı
Kulak Memesi Küçültme

Kulak Memesi Küçültme Estetiği Nedir? İnsanlarda yaradılışa ve genetik durumlara bağlı olar...

Kulak Memesi Küçültme

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere...

02.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR