Göğüs Büyütme

121 görüntülenme
680 beğeni
Puan 4.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Meme Estetiği / Meme Büyütme

Meme Büyütme

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile meme büyütme estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiği Nedir?

İmplant kullanılarak veya yağ enjekte edilerek meme boyutunun arttırılması ve şeklinin geliştirilmesi için yapılan işleme meme büyütme denilmektedir. Meme büyütmenin amacı, hastanın doğal oranlarını arttırmak ve daha simetrik bir görünüm elde etmek yanında estetik açıdan hoş bir meme profili de oluşturmaktır. Dünya genelinde oldukça rağbet gören meme büyütme operasyonlarının bu kadar çok ihtiyaç duyulmasının başlıca nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

● Meme dokusunun olmaması,
● Küçük meme dokusu,
● Meme dokusundaki hacim kaybı,
● Sarkık meme dokusu,
● İki meme arasındaki şekil farklılığı,
● Memelerin yeterince büyük olmaması,
● Kanser nedeniyle yaşanan meme kaybıdır.

Meme Büyütme Estetik Ameliyatı Öncesi Süreçler

Meme büyütme ameliyatı planlama gerektiren bir süreçtir. Meme büyütme estetiği ameliyatı öncesinde cerrahın muayenesi ile nasıl bir işlem gerçekleşeceği kararlaştırılır. Bu süreçte meme büyüklüğü, dokusu, yapısı hakkında detaylı konuşmalar ve kontroller yapılır. Ameliyat öncesinde hastanın beklentisi doğrultusunda ne tür işlemlerin yapılacağına karar verilir. Cerrah farklı özelliklerdeki silikonlardan hasta için en uygun olanını seçer. Böylece hastanın vücudu için ideal büyüklükte, şekilde ve dokuda silikon seçimi yapılır. Ayrıca hastanın isteklerine göre ameliyat planı gerçekleştirilir. Memelerin toparlanması ve dikleştirilmesi de ameliyata dahil edilebilir. Bu süreçte hastanın dikkat etmesi gereken birkaç husus vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

● Ameliyattan iki hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır.
● Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve bitkisel takviyeler ameliyattan önceki on gün içerisinde alınmamalıdır.
● Ameliyattan önceki son bir hafta içkiden kaçınılmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Ameliyat öncesinde yapılan muayenede ne tür bir müdahale gerçekleştirileceği karar verilir. Bu sırada farklı özelliklerdeki silikonlardan hastaya uygun seçim yapılır. Silikonlar büyüklük, doku ve şekil olarak birbirinden farklıdır. Hastanın vücuduna uygun büyüklükte, şekilde ve dokuda silikon seçimi yapılmış olur. Ayrıca hastanın isteklerine göre ameliyat planı yapılır. Memelerin toparlanması ve dikleştirilmesi de ameliyata dâhil edilebilir. Ameliyat sırasında hasta anestezi ile acı çekmeyecek duruma getirilir. Ameliyatta hastanın görüştüğü cerrah bulunur.

Meme altından ya da yanından ince bir alan açılarak silikonlar yerleştirilir. Ameliyat 2 saat kadar kısa bir sürede tamamlanır. Ağrı ve acı hissedilmez. Ancak ameliyat sonrasında sızı ve ağrı hissedilebilir. Bunun için çeşitli ağrı kesici desteği uygulanır. Ameliyat sonrasında doktorun önerilerine harfiyen uymak önemlidir. Ameliyatta hastanın istediği ve cerrahın uygun gördüğü şekil ve büyüklük estetik olarak sağlanır. Meme büyütme ameliyatları artık oldukça gelişmiş teknolojilerle yapılmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı sonrası memede hafif bir gerginlik hissi oluşabilir. Meme üzerinde özel bir bant ve sargı bulunur. Protezle aynı yere yerleştirilen drenler (vakumlu bir sistem) birkaç gün içinde çıkarılır. Hasta bir gün sonra evine gidebilir. İlk 5 gün ağrı hissedilir. Bu süreçte ödem ve renk değişikliği de görülür. İki ay boyunca yüz üstü yatmaktan ve ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır. Nihai sonuç ortalama 6 ay sonra ortaya çıkar.

Ameliyatsız Göğüs Büyütme Yolları Nelerdir?

Ameliyat istemeyen kadınların tercihi olan bu yöntemde memelerin ameliyatla kesilmesi ve silikon yerleştirilmesi gerekmez. Kişinin kendi yağları kullanılarak göğse enjekte edilmesiyle gerçekleşen bir yöntemdir. Anestezi, dikiş ya da protez olmadan uygulanan bu yöntemde kalıcılık da sorun değildir. Beğenmeme durumunda enjekte edilen yağlar alınabilir. Birçok açıdan bu yöntem daha avantajlıdır. Özellikle memelerde eşitsizlik olduğunda bu yöntem tercih edilmektedir. Yağ enjeksiyonu ile meme estetiği oldukça rahat bir yöntemdir. Üstelik dışarıdan başka bir şey memelerin içersine yerleştirilmez. Tamamen kişinin kendi yağları kullanılır. Bu yöntem özellikle asimetri ya da şekilde bozukluğu olan memeler için idealdir. Diğer yöntemler ise tam olarak sonuç alınıp alınamayacağı belli olmayan yöntemlerdir. Çeşitli meme büyütme bitkisel yağları ya da ilaçlar bu doğrultuda sunulmaktadır.


Meme Büyütme Merak Edilenler

Profesör Doktor Şükrü Yazar'a Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları


▬ Meme büyütme estetik işlemi genel anestezi altında yapıldığı için anesteziye ait risklerin yanında ameliyatla ilgili riskler de vardır. Hastalarda karşılaşılan en büyük sorun kanamadır. Eğer kanama çok fazla olursa oluşan hematom için yeniden ameliyat gerekir. Az olmakla birlikte enfeksiyon riski de bulunur. Ancak doğru bir cerrahi süreçte bu riskler çok aza indirgenir.


▬ Takılan protezlerin anne sütünü engellemediği tespit edilmiştir. Protez takılı kadınlar da herhangi bir sorun yamadan normal bir hamilelik ve emzirme dönemi yaşarlar. Hamilelikte meme protezlerinin çıkarılmasına gerek yoktur.


▬ Günümüzde gelişen teknoloji ile üretilen silikon implantların dayanıklılık süresi 10 yıldan fazla nerede ise ömür boyu dayanma garantisi verilmektedir. Meme büyütme ameliyatında en iyi kalitede silikonların seçimine dikkat edilmelidir.


▬ Meme büyütme operasyonunu emzirme döneminde olmayan ve 18 yaş üstü tüm kadınlar yaptırabilir. Genel olarak meme büyütme estetiği memeleri vücuduna göre küçük olan kadınlar tarafından tercih edilir.

Meme estetiği, göğüslerin dikleştirilmesini ve toparlanmasını sağlar. Bu operasyon öncesi önemli bir süreçtir. Bu süreçte kapsamlı bir muayeneden geçmek ve ameliyata engel herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığını öğrenmek gerekir.


▬ Yapılan araştırmalar meme silikon protezlerinin herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığını göstermektedir. Ancak her ameliyatın kendince riskleri de bulunmaktadır. Bu riskleri en aza indirmek için doğru uzman doktor seçimi ve iyi bir merkezde bu cerrahi işlemin yapılması önemlidir.


Diğer Estetik Hizmetleri

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın kusursuz estetik hizmetlerini keşfedin

Fonksiyonel Burun Ameliyatı

Fonksiyonel Burun Ameliyatı Ne Demektir? Burun ameliyatları denilince ilk akla gelen estetik operasyonlardır...

Fonksiyonel Burun Ameliyatı
Botoks

Botoks Nedir? Allergan firmasının “Clostridium Botulinum” adlı bakteriden laboratuar koşullarınd...

Botoks
Karın Germe

Karın Germe Nedir? Karın bölgesindeki aşırı yağı ve cildi alarak daha düz ve sıkı bir karın profili oluşturm...

Karın Germe
Ayak-Bacak Cerrahisi

Ayak & Bacak Cerrahisi Nedir? Trafik kazaları, iş kazaları, spor müsabakaları yaralanmaları, düşme ve ka...

Ayak-Bacak Cerrahisi
Kaş Kaldırma

Kaş Kaldırma (Kaş Asma) Nedir? Kaşların yukarı doğru kalkık hale getirilmesi işlemine kaş asma ya da kaş kal...

Kaş Kaldırma
Yüz Germe

Yüz Germe Nedir? Yüzde ve boyunda oluşan gözle görülebilir yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için yap...

Yüz Germe

Hasta Yorumları

Şükrü Yazar Kliniği'nin hasta görüşleri ve iyileşme hikayeleri

Blog


Estetik hakkında merak edilen tüm detaylar için yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme sahip olmayı hedefleyenler a...

24.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Nedir, Ne İçin Tercih Edilir? İlerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta deği...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki derisinin deformetisini gidermek için ...

09.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir? Kaynar su, elektrik, alev ya da kimyasal maddeler sebebiyle vücutta oluşan cilt tahribatına yanı...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmil...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR