Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Sırlarla Dolu Özel Yazılar

Marionette Çizgileriyle İlgili Önemli Bilgiler

13.09.2020 / Prof. Dr. Şükrü YAZAR

Marionette çizgileri nedir ve nasıl geçer? Marionette çizgilerinin tedavisinde uygulanan cerrahisiz yöntemler nelerdir? Yüzdeki mimik kırışıklıklarının derinleşmesini nasıl önlersiniz?

Marionette Çizgileri Nedir?

İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde yüz bölgesindeki en hareketli bölge ağız ve çevresidir. Bu sebeple o bölgedeki deformasyonlar da daha fazla olmaktadır. Bu deformasyon sorunlarının bir kısmı yaşlanma sürecinde oluşurken bir kısmı ise mimik hareketlerinin en çok ağız ve çevresinde olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle ufak çene yapısına sahip olan insanlarda sıkça görülen bu deformasyonlar halk arasında mimik çizgileri olarak isimlendirilirken, ipli kuklalardaki gibi ağız bölgesinden çeneye kadar uzanan dikey çizgiye benzediğinden dolayı ise Fransızca dilinde kukla anlamına gelen Marionette ismiyle tıp dünyasında kullanılmaya başlanmıştır.

Marionette Çizgileri Nasıl Geçer?

Yaşlanmayla birlikte gülme, üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk, ağır spor, iş vb. gibi dış etkenlerin de insan vücudunu zorlamasıyla birlikte kişilerde mimik çizgileri zamanla artış göstermektedir. Bu durumlarda insan psikolojisini de olumsuz yönde etkileyen mimik çizgileri nasıl giderilir ve Marionette kırışıklıkları nasıl yok edilir, bu çizgilerin yüz bölgesinde günden güne derinleşmemesi için neler yapılabilir?

Profesör Doktor Şükrü Yazar öncülüğünde Nişantaşı'nda estetik kliniğinde uygulanan “Marionette Çizgi” tedavisi yöntemlerini keşfetmek ve fiyatları hakkında genel bilgileri almak için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Nişantaşı Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği
Harbiye Mahallesi, Valikonağı Caddesi,
Marmara Apt. No:16 Kat:1 D:2 Nişantaşı/İstanbul
☏ +90 212 257 1515 Pbx. ✆ +90 541 334 3484

Eğer cilt elastikiyeti sorunundan dolayı ya da yanak sarkmasından kaynaklı ilerlermişse o bölgeye dolgu tedavisi yapmak yüzün öne ve aşağı yönde büyümesine sebep olacaktır. Kişinin sadece ağız ve çevresine odaklanarak yapılacak bir işlem bütünselliği sağlanmalıdır ve bu tür problemlerin yok edilmesine yönelik en uygun tedavi uzman doktor tarafından düzenlenmelidir.

Marionette Çizgilerinin Tedavisi ve Cerrahisiz Uygulamalar

Dolgu Enjeksiyonu:
Dermal dolgu (dermal fillers) uygulaması enjeksiyonu marionette çizgilerinin düzeltilmesini sağlar. Ancak bu yöntemde tatmin edici sonuçlar için yüksek dozlar kullanmak gerekebilir. Yardımcı tedavi yöntemleriyle de daha az ► dolgu enjeksiyonu kullanarak çarpıcı sonuçlar alınabilmektedir.

Bölgesel Marionette Kırışıklıklarının Giderilmesi İçin Doz Nasıl Belirlenmelidir?

Kişiye uygulanacak olan dolgu dozunun miktarıyla hastanın yüzündeki çizginin derinliği ve anatomik yapısı doğrudan ilişkilidir. Genellikle doz yaklaşımı 2 ml doz ayarı ile başladıktan sonra 1 ay aralıklı olarak istenen görünüm elde edilene kadar tekrar edilir. Estetik ve plastik cerrahi uzmanı doktorlar hastaların tıbbi öykülerini aldıktan sonra Marionette çizgilerinin yok edilmesi için en iyi dozu belirlemektedirler. Ayrıca hastanın daha önce dolgu enjeksiyonu yöntemi ile ilgili komplikasyon bir hikayesi varsa ya da daha doğal bir görünüm tercih ediyorsa küçük ölçekli dozlarla da tedaviye başlanabilmektedir.

Botoks:
Hastanın ağız ve çevresindeki Marionette çizgi tedavisinde ise dudak bölgesini doğrudan aşağı çeken yöntemlerden biri olan ► botoks uygulaması etkili bir sonuca ulaşılmasını sağlamaktadır. Botulinum toksin uygulamasıyla kaslar az çalıştığı için üzerindeki cilt de az hareket etmektedir. Botoks uygulanan bölgelerde mimikler durağan olup eğitildiği için çizgiler azalır ve hastanın yüzünün ifadesi daha iyi görünür.

Lazer Tedavisi:
Işık, hücrelerin canlandırılması ve dokuların yeniden oluşmasını sağlayan ve cerrahisiz uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Zararlı ultraviyole ya da kızıl ötesi içermeyen bu ışıklar cilt tarafından kolayca emilerek cildin dermis tabakasını uyarmaktadır.

Marionette Çizgi ve Kırışıklık Tedavisinin Uygulama Süreçleri

Genellikle Marionette çizgilerinin yok edilmesi için yapılacak işlemlerden 30-60 dakika öncesinde yüz bölgesine lokal anestezi etkisi içeren krem sürülür. Bu yöntemle planlanan işlemler sorunsuz yapılabilmektedir ve işlemler uzman doktorun kontrolü altındadır. Gerektiğinde ise krem sürülen bölge streç film ile de kapatılarak anestezi etkisi artırılabilmektedir.

Uygulama sonrasında buz tedavisi sayesinde de hastanın yüz bölgesinde oluşabilecek kızarma, morarma vb. gibi riskler en aza indirilmektedir.

Tedavi anında kişinin acı hissetme oranı da hastanın acı eşiği derecesiyle ilgili bir durumdur. Şayet acı kriteri hastanın oldukça düşükse bunu uzman doktorla paylaşmalıdır ve alternatif yöntemlerle işlemlerin yapılması planlanmalıdır.

Marionette Kırışıklık Tedavisi Sonrası Önemli Detaylar

Marionette tedavi işlemleri sonrası uygulanan yöntemler ve sonuçları hakkında hastalara açıklayıcı bilgiler verilerek sonrasındaki bakımlarıyla ilgili yapılması gerekenler doktorlar tarafından hastalara aktarılmaktadır.

Tedavi Sonrası Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

✓ On iki saat boyunca yüzünüzdeki hiçbir bölgeye hiçbir şekilde kozmetik makyaj ürünü temas ettirmemelisiniz. Hastaların hijyen açısından yüz bölgesini korumaları oldukça önemlidir.
✓ Hastalar güneşlenme, sauna, buhar banyosu, deniz ve havuzda yüzme vb. gibi aktivitelerden belirli bir süre uzak durmalıdır.
✓ Marionette kırışıklık tedavisi işlemleri sonrası bazı kişiler yüzlerinde yapılan enjeksiyon oranına göre geçici bir hassasiyet, şişme veya morarma gibi bazı sorunlar yaşayabilir. Böyle bir anda ya da sizi endişelendiren herhangi durum olması halinde uygulamayı yapan hekiminize ulaşmayı ihmal etmeyin.

Yüzünüzde Marionette Çizgilerinin Oluşmasını Nasıl Yavaşlatabilirsiniz?

Yüz, vücudun bir parçası ve aynasıdır. Yüz ve vücut cildini de bir bütün olarak değerlendirmek gereklidir. Yüz bölgesinin güzelliğini koruyan etkenlerden en önemlisi ise bu bütünlüğün birbiriyle uyum içinde olmasını sağlamaktır. Peki bunu sağladık sonrasında ne yapmalıyız? Ne yaparsak yapalım vücudun zamanın içinde gelişen, güçlenen ve sonrasında da bu canlılığını kaybetmeye başlayan bir oluşum olduğunu unutmamalıyız.

Marionette Çizgilerini Yavaşlatmak İçin En Önemli Tavsiyeniz Nedir?
Bu çizgilerin kaderimiz olduğunu bilerek stressiz yaşamak ve kabullenmek Marionette çizgi ve kırışıklıklarının etkilerini yavaşlatmak için hiçbir uzmana ihtiyacınız olmadan yapmanız gereken en önemli şeydir.

Öğrendiğiniz önemli bilgiler için bizlere teşekkür edeceğiniz faydalı linkler:

1- https://www.sukruyazar.com.tr/kaz-ayagi-kirisikligi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir
2- https://www.sukruyazar.com.tr/nazolabial-cizgiler
3- https://www.sukruyazar.com.tr/glabella-kas-ortasi-cizgileri

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR