Liposuction Nedir ve Nasıl Uygulanır?

98.319 görüntülenme
6953 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Liposuction

Liposuction

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile Liposuction işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Liposuction (Fazla Yağların Alınması) Nedir?

Karın, uyluk ve kalça gibi bölgelerde var olan dirençli yağ dokularının, delikli kanüllerle vakum sistemi aracılığıyla vücuttan dışarı alınması ve bu bölgelerin şekillendirilmesi için yapılan prosedüre yağ aldırma ya da fazla yağların alınması denmektedir. Diyet, düzenli bir egzersiz ve yaşam programı fazla kilolardan kurtulmak için gereklidir. Ancak bunlar her zaman fazla yağlardan kurtulmayı sağlayamaz. Vücudun bazı bölgelerinde biriken yağlanmanın giderilmesin diyet ve egzersizler de yetersiz kaldığında bu dokular Liposuction olarak bilinen yağ aldırma yöntemiyle alınır. Bu yöntem ayrıca, göğüs dikleştirme veya yüz germe gibi farklı estetik ameliyatlarla birlikte de yapılabilinir.Liposuction Uygulaması Nasıl Yapılır?

Klasik Liposuction tekniğinde işlem süreçleri şu şekildedir;

● İnceltme işlemi yapılacak yere 1-2 mm’lik küçük kesiler açılır ve çeşitli yöntemlerle dirençli yağ dokuları eritilir.
● Eriyen yağlar ince kanüller yardımıyla alınır.
● Ameliyat izlerinin görünmemesi adına kesiler vücut kıvrım yerleri ile iç çamaşırı bölgesinde açılır.

Lazer destekli Liposuction yöntemlerinde ise;

● Yağ dokuları lazerle eritilir.
● Sonrasında eriyen yağlar bu yağlar, 1-2 mm’lik açılan kesiler içinden ince kanüller vasıtasıyla vakumlanarak alınır.
En gelişmiş tekniklerinden biri olan lazerlipoliz yönteminde ise;
● Eritilen yağların böbrek ve karaciğer tarafından atılması sağlanır. Herhangi bir cerrahi yöntem olmadan ve vakumlama işlemi yapılmadan uygulama gerçekleşir.


Liposuction Teknikleri Nelerdir?

Dünya genelinden en çok uygulanan estetik operasyonlarının başında gelmesi nedeniyle, modern teknoloji takip edilerek çok daha mükemmel sonuçların elde edilmesi adına sayısız çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar daha çok Liposuction sonrası ortaya çıkan deri gevşekliğini ve selülit benzeri görünümü azaltmaya yöneliktir. Bu amaçla Vazer ve Lazer teknikleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Lazer Liposuction tekniğinde öncelikle ısı verilerek yağ tabakası parçalanır. Ardından homojen hale gelen yağ, kanüller yardımıyla vücuttan dışarı atılır. Tekrar lazer teknolojisi ile altı boşalmış olan deri ısıtılarak gergin olması sağlanır.
Vazer Liposuction tekniğinde ise, ultrason enerjisi olarak adlandırılan ses dalgaları kullanılarak yağ tabakası parçalanır. Ardından homojen hale gelen yağ yine kanüller aracılığıyla vücut dışına atılır. Altı boşalan deri vazer kanül uçları ile sıkılaştırılır.


Bu teknikler alanında uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Çünkü Lazer Liposuction yönteminde ısı yardımıyla yağ parçalandığı için derinin yanmaması için çok dikkatli olunmalıdır.


Liposuction Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane, estetik kliniklerinin ve merkezlerinin web sitelerinde Liposuction fiyatlarını belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan estetik tedavi kliniklerine cezai müeyyideler uygulamaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın Liposuction fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmesi için öncelikle hastayı muayene ederek mevcut sağlık durumunu analiz etmesi gereklidir.

Nişantaşı Estetik Kliniği İletişim:
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "Liposuction fiyatları nedir" vb. gibi sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla Liposuction işlemleriyle ilgili görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Liposuction’ın bir zayıflama veya selülit tedavisi yöntemi değildir. Bu yöntem bölgesel incelme ve vücut biçimlendirme amacıyla kullanılan ve minimal invazivli cerrahi bit tekniktir. Bu sebeple bu yöntem için genel sağlığın yerinde olması gerekir. Vücudun belli bölgelerindeki inatçı yağların alınarak estetik bir görünüm sağlamayı amaçlayan Liposuction, hamile ya da emzirme döneminde olmayan ve herhangi bir sağlık problemi yaşamayan herkes için uygun bir yöntemdir. Liposuction sonrası şikayetler yaşamamak için kişinin kalp veya şeker rahatsızlığı, zayıf bir bağışıklık sistemi varsa ya da kan dolaşımıyla alakalı bir sağlık sorunu bulunuyorsa bu prosedürden önce mutlaka uzman bir doktordan onay alınması uygun olacaktır.


▬ Liposuction için lokal anestezi uygulanır. Hastaların hızla iyileştiği bir operasyon olduğu için sıklıkla tercih edilir. Ameliyat sonrasında ortalama birkaç gün içinde hastalar günlük hayatlarına dönebilir. Yaklaşık iki hafta içinde de normal aktivitelerine devam edebilir. Uygulanan tekniğin türüne göre morarma ve ağrı düzeyi değişiklik gösterir. Vücudun daha hızlı şekillenmesi ve sıkılaşması için uygulama sonrası Liposuction korsesi giyilmesi gerekir. Liposuction sonrası, iyileşme sürecinin çabuk olması adına sigara kullanımına ara verilmelidir.


▬ Liposuction bir kilo verdirme yöntemi değildir.
▬ Liposurtion, bir selülit tedavisi yöntemi değildir.
▬ Liposuction sonrasında kilo alınmayacağı anlamına gelmez.
▬ Liposuction yönteminin popo kaldırma işlevi yoktur.
▬ Liposuction kalçaların altına ya da bacakların ön yüzüne uygulanmaz.
▬ Liposuction, sık kilo alıp verme sonucu karın bölgesinde veya deride olan sarkmaların düzeltildiği bir yöntem değildir.


▬ Diğer ameliyatsız yağ aldırma yöntemleri arasında en popüler olanı Lazerlipoliz’dir. Yüksek teknoloji yardımıyla yağ dokuları eritilerek yapılan bu operasyonda soğuk lipofiz ve kavitasyon teknikleri sayesinde deri bütünlüğü bozulmadan işlemler yapılabilmektedir. Yüksek oranda yağ dokusu eritilecek ise Lazerlipoliz’in başarısı yüksek olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Ortalama 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yaklaşık 1 litre yağın eritilmesi mümkündür. Ayrıca deride herhangi bir sarkıklık varsa, bu teknikle deri kolaylıkla toplanır.


▬ Diğer birçok ameliyata oranla Liposuction ameliyatı, risk oranı çok daha düşük olan bir prosedürdür. Kanama ve enfeksiyon çok nadir ortaya çıkar. Uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında oluşabilecek komplikasyonlar en asgari düzeye inmektedir.


▬ Liposuction sırasında yağ hücreleri vücuttan kalıcı olarak çıkartılır. Bu bölgelerde yağlanma olmasa bile farklı bölgelerde yağlanma olarak kilo alınabilir. Liposuction sonrası spor yapmak, uygun diyet programları yeni şeklin korunmasında yardımcı olacaktır.


▬ Ayak bileğinden yanaklara kadar her bölgeye uygulanabilir. Ancak en fazla karın, bazen, bacak içleri, bel, sırt ve boyun gibi fazla yağlanmanın yaşandığı bölgelere sıklıkla uygulanmaktadır. Kol altı sarkmalarında da uygulanan bu yöntemde etkili olduğu kanıtlanmıştır.


▬ Liposuction sonrası iyileşme süreci kişiye ve uygulanan yönteme göre değişir. Uygulama alanındaki izler 2 ile 3 hafta da iyileşmeye başlar. Yaklaşık olarak da 3 ay sonunda tamamen yok olur.


▬ Bu operasyonda alınacak olan yağ miktarı vücudun toplam ağırlığının yüzde 8’ini geçemez. Yağ alımının miktarı kişiye bağlı olarak değişir. Bu miktar ortalama 1 ile 5 litre arasındadır.Hasta Yorumları

Prof. Dr. Şükrü Yazar estetik kliniği hastalarının iyileşme hikayeleri

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Fonksiyonel Burun Ameliyatı

Fonksiyonel Burun Ameliyatı Nedir? Burun ameliyatları denilince ilk akla gelen estetik operasyonlardır fakat...

Fonksiyonel Burun Ameliyatı
Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği Nedir? Göz kapaklarında kalıtsal nedenlerle, yaşlanmanın etkisiyle veya gen&cc...

Göz Kapağı Estetiği
Yüz İmplantı

Yüz İmplantı Nedir? Çevresel etkenlerle gelişen travmalar ya da yaşlanma vb. gibi sebeplerle kiş...

Yüz İmplantı
Kulak Estetiği

Kulak Estetiği Nedir? İnsanlarda doğumsal ve kalıtımsal olarak kulağın olmaması veya kulakta sonradan meydan...

Kulak Estetiği

Blog


Sağlık, estetik ve güzelliğe dair sırlarla dolu özel makaleler
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme...

26.06.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle yapısı değişen g...

26.06.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki derisinin deformeti...

26.06.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir? Kaynar su, elektrik, alev ya da kimyasal maddeler sebebiyle vücutta oluşan cilt tahribatı...

26.06.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünm...

12.07.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR