Prof. Dr. Şükrü Yazar

94.225 görüntülenme
9131 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Lipödem Tedavisi

Lipödem Tedavisi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile Lipödem estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Lipödem Nedir?

Kalça, uyluk ve bacaklarda aşırı yağlanma ve sıvı birikmesi nedeniyle insanlarda ortaya çıkan anormal şişliklere tıp dilinde "Lipödem" denilmektedir. Ağrılı yağlanma sendromu olarak da adlandırılan bu hastalık, çoğunlukla bacakları etkilemesine rağmen bazen kollarda da görülebilir. Kronik bir yağ doku hastalığı olan Lipödem'in derecesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı hastalarda hafif seyrederken bazı hastalarda ise yürümeyi bile engelleyecek boyuta erişebilir. Genetik bir hastalık olan Lipödem daima kadınlarda görülmektedir. Genellikle ergenlik döneminde çıkan bu hastalık aile içerisinde birden fazla kadında görülme riski de yüksek bir hastalıktır.Lipödem Belirtileri Nelerdir?

Lipödem'e, hormonal bozukluklar yanı sıra bazı kronik hastalıklarda neden olabilmektedir. Lipödem belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

● Bacak ve kalçalarda simetrik olarak aşırı yağlanma olur.
● Bazen şişlik ayak bileğine kadar inebilir ancak ayaklarda hastalık görülmez.
● Bacakların dış tarafında ve kalça bölgesinde aşırı yağ birikmesi nedeniyle çıkıntılar oluşur.
● Genel olarak kadınlarda görülen bu hastalıkta ağrı ve morarmalar da ortaya çıkabilir.


Lipödemin Evreleri Nelerdir?

Gün be gün ilerleyen bir hastalıktır. Lipödem evreleri 4 kısımda incelenir.

Evre 1:
→ Cildin altındaki yağ dokusunda artma
→ Hipodermiste genişleme
→ Yağ lobülleri ile birlikte cilt yüzeyinde düzlük görülür.

Evre 2:
→ Yağ dokusunun görünümü ile pürüzlü deri yüzeyi mevcuttur.

Evre 3:
→ Bacaklarda ve diz çevresinde şekil bozukluklarına yol açan büyük yağ birikimleri vardır.

Evre 4:
→ Hastalığın en ileri seviyesidir. Bacaklarda Lipolenfödem gelişir.


Lipödem Nasıl Tedavi Edilir?

Lipödem'in, hastanın günlük hayatını olumsuz etkileyen birçok sendromu mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

● Vücut konturlarında estetik anlamda düzensizliğe neden olarak şekil bozukluğuna yol açar.
● Özellikle hastalığın ileri seviyelerinde hareket kısıtlılığına neden olur.
● Lenf dolaşımının bozulmasına ve şişliklerin daha da artmasına yol açar.
● Varis sorunlarına, ağrıya, eklem sorunlarına neden olur.
● Hastanın depresyona girmesine ve içine kapanmasına yol açar.


Lipödem kronik bir hastalıktır. Lipödem'in tedavisi için yani hastalığın kontrol altına alınabilmesi için tek çare yağların alınmasıdır. Hastanın değerlendirilmesi yapıldıktan ve Lipödem'in seviyesi belirlendikten sonra doktor uygun tedavi yöntemini seçerek ameliyatta gerçekleştireceği tekniğe karar verir. Öncelikle Liposuction uygulanacak bölgelerin detaylı ölçüsü alınır ve her bir bölgenin kaç cm inceltileceği hesaplanır. Böylece hastanın Lipödem ameliyatı sonrasında sahip olacağı tahmini ölçüler elde edilir ve bu ölçülere göre hastanın operasyonun ardından kullanacağı Lipödem korse seçilir. Bu korsenin ameliyat öncesinde hazır olması gerekir. Çünkü ameliyat bittiğinde hasta kendine gelmeden korse hastaya giydirilir.

Lipödem Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Dünya genelinde çok az bilinen bu hastalığın nedeni tam olarak belirlenmemiş olsa da genetik olduğu yönünde kanıtlar mevcuttur. Tedavisinde ise birçok yöntem bulunur. Hastanın durumuna, hastalığın evresine ve yerine göre doktor en ideal olan tedaviyi tercih eder.

➔ Alt bacak ve diz çevresinde Lipödem için geliştirilen bir superdry liposuction türü idealdir. Kesi olmaması, dikişe gerek kalmaması ve lenfatikleri koruması nedeniyle oldukça avantajlıdır.
➔ Basen ve üst bacakta ise vaser 4D Liposuction öncelikle tercih edilir ancak lazer liposuction da sıklıkla kullanılır.
➔ İleri derece Lipödem hastalarının tedavisinde ise bu işlemlerin sonrasında sarkma yaşanacağı için ek olarak germe işlemleri de gerçekleştirilir.


Lipödem Tedavisi Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ Türkiye Cumhuriyeti'nde Sağlık Bakanlığı onaylı hastanelerin, estetik klinikleri ve merkezlerinin web sitelerinde Lipödem tedavisi ve ameliyatının fiyatlarını belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan kurumlara devlet cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Bu sebeple Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar, Lipödem tedavisinin fiyatlarıyla ilgili site üzerinden bilgi verememektedir. Ayrıca profesör doktorun ağrılı yağlanma sendromunun tedavisiyle ilgili fiyat verebilmesi için öncelikle hastayı muayene ederek mevcut sağlık durumunu analiz etmesi, şikayetlerini ve beklentilerini değerlendirmesi gereklidir.

Şükrü Yazar Klinik İletişim
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "Lipödem tedavisi fiyatları ne kadar, 2019 yılı ücretleri nedir, ameliyat şart mı ve tedavi süreçleri nasıl ilerliyor" vb. gibi sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla Lipödem tedavisiyle alakalı görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Lipödem ameliyatı süresi, uygulanacak olan işlemlere göre 2 ile 5 saat arasında değişiklik gösterir. Ameliyat sonrasında pansumana ihtiyaç duyulmaz.
Genel anestezi uygulandığı için hastanın bir gece hastanede kalması gerekir. Ertesi gün hasta evine gidebilir. Hasta uyanmadan kendisine korse giydirilir ve beş gün boyunca çıkarılmaz. Beşinci gün korse çıkarıldıktan sonra banyo yapılabilir. İlk ay hem gece hem gündüz takılması tavsiye edilen korse, sonraki birkaç ay içinde sadece gündüz kullanılır. Böylece sarkma yaşanması engellenir.


▬ Bu hastalıkta ayak parmaklarının tutmaması tipik bir özelliktir. Genel olarak muayene sonrası teşhis konulsa da ayrıntılı inceleme için ultrason, MR veya lenfosintigrafi de gerekebilir.


▬ Lipödem belirtilerini gösterdiğini düşünenler Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı doktorlara başvurabilirler.


▬ Diyet ve egzersizin hastalığın olmadığı alanlarda yağ dokusunda azalma gerçekleşirken, lipödemin mevcut olduğu alanlarda herhangi bir faydası olmadığı görülür. Bu nedenle lipödem tedavisinde diyet ve egzersiz yeterli değildir.


▬ Lipödem masajı ile lenf drenaj yöntemleri ödem ve ağrıların azaltılması için genellikle fizyoterapistler tarafından uygulanan yöntemlerdir. Bu hastalığın erken evrelerinde bu tedaviye ihtiyaç olmamakla birlikte ileri evrelerde bu iki yöntem büyük rahatlık sağlayabilir.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR