Kepçe Kulak İyileşme Süreci

67.072 görüntülenme
9827 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Kulak Estetiği / Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile kepçe kulak cerrahi estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kulak kepçesindeki kıkırdak kısmın yeterince gelişmemesi ve kafatası ile oluşturduğu açının genişlemesi sonucunda öne doğru eğilmesi ile ortaya çıkan görüntüye kepçe kulak denmektedir. Kepçe kulağa normal görünümünü veren cerrahi operasyona da kepçe kulak düzeltme denilmektedir. Otoplasti olarak da bilinen kepçe kulak ameliyatı, genellikle 4 ile 14 yaş arası çocuklara yapılır. Ancak ihtiyaç duyarlarsa yetişkinler de bu operasyondan geçebilir.

Kepçe Kulak Düzeltme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı standart kulak özelliklerinin eksik olduğu durumlarda uygulanır. Bu şekil bozukluklarından bazıları şu şekilde sıralanabilir;

● Çıkıntılı kulaklar,
● Anormal derecede büyük kulak lobları,
● Ucu öne doğru eğilen kulaklar, şeklindedir.

Normal şartlarda kulakların dış kısmı kafatasına 35 dereceden daha az bir açı oluşturması idealdir. Ancak bu açı 35 dereceye yükseldikçe kulak ucu daha belirgin hale gelir. Bu durum başkalarınca komik ve resmiyetsiz bir göründüğü için özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde kişinin özgüven eksikliği yaşamasına neden olur. Bu nedenle kepçe kulak olarak tanımlanan bu estetik deformasyonun ameliyatla çözülmesi sıklıkla başvurulan bir uygulamadır.

Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı Öncesi Hazırlık İşlemleri Nelerdir?

Öncelikle hastanın bir cerrahla görüşmesi ve isteklerini belirtmesi gerekir. Bu süreçte tıbbi geçmişi hakkında bilgi vermesi ve önemli bir hastalığı varsa söylemesi önemlidir. Özellikle ameliyatın riskleri ve faydaları, maliyetlerin toplamı, toparlanma süreci ve ortaya çıkacak sonuçlarla ilgili bütün bilgiler uygulama öncesinde öğrenilmelidir. Ameliyat süresi 2 ile 3 saat arasında değişiklik gösterir. Ancak ihtiyaç duyulan prosedürün karmaşıklığına göre çok daha uzun süren operasyonlar da vardır. Bu nedenle hastanın cerrahından bu konuda bilgi alması önemlidir. Ayrıca eğer hastanın sağlık sigortası varsa ilgili kişilerle görüşüp masrafın ne kadarını karşılayacağı öğrenilmelidir. Sağlık sigortalarının birçoğu sadece fonksiyonel bir sorun varsa bu ameliyatı kapsar.

Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çeşitli yöntemlerle kulak yeniden şekillendirilir. Bunlardan en yaygın olan ikisi aşağıdaki gibidir;

● Kulağın ana yapısal bileşeni olan kıkırdağın kesilmesi,
● Kıkırdağın kesilmesi yerine katlanarak dikilmesidir.

Her iki yöntemde de kulağın arkasına küçük bir kesik açılır. Böylece yapılacak olan işlemler için kıkırdağa erişim sağlanır. İşlemlerin bitmesinin ardından kesik dikişlerle kapatılır. Genellikle yetişkinlerde lokal anestezi kullanılarak operasyon gerçekleşir. Ancak çocukların hareket etmesini engellemek amacıyla genel anestezi tercih edilir. Yetişkinler ameliyat sonrasında evlerine giderken, çocukların çoğu zaman bir gece hastanede kalması tercih edilir. Ancak prosedürün karmaşık olması durumu söz konusu olduğunda yetişkinlerin de bir gece hastanede kalması gerekebilir.


Kepçe Kulak Estetiği Merak Edilenler

Profesör Doktor Şükrü Yazar'a Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları


▬ Ameliyat sonrası en az 1 hafta evde kalınmalıdır. Eve gitmeden önce hastaların başı bandajlanır. İyileşme sürecinde sorun yaşanmaması adına bandajın nasıl kullanılacağı ile ilgili cerrahın talimatlarına uyulması oldukça önemlidir. Genellikle en az 3 gün boyunca bandaj kullanılır. Bandaj çıkarıldığında bu kez kafa bandı tipi bir pansumana başlanır. Bu pansuman ortalama 3 hafta kadar kullanılır. Eğer alınması gereken dikişler varsa, genellikle ameliyattan 1 hafta sonra bu işlem cerrah tarafından yapılır. Kepçe kulak ameliyatı kalıcı bir cerrahi işlemdir. Bu nedenle hastanın kulağı tekrar eski haline geri dönmez.


▬ Her ameliyatın çeşitli riskleri vardır. Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili çok nadir olsa da enfeksiyon ya da kan pıhtısı gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ancak çoğu kişi ameliyat sonrası sonuçlardan memnundur. Acı ve şişliğin yaşanması çok normaldir. Bu nedenle cerrahın bir ağrı kesici veya reçeteli bir antibiyotik vermesi gerekir.


▬ Kepçe kulak olan her kişinin çocuğu da kepçe kulaklı olacak diye bir kural yoktur. Aynı şekilde kepçe kulaklı olmayan kişilerin çocuklarında da kepçe kulak görülme olasılığı mevcuttur. Ancak hastaların sadece yüzde 8’inde kalıtsal bir durum saptanmıştır.


▬ Kepçe kulak deformasyonu büyümeye bağlı olarak düzelmez. Hatta kıkırdaklar sertleştiği ve büyüdüğü için belirginliği de artar.


▬ Yetişkinlerde kepçe kulak saç bantları ya da kulağın arkaya çeşitli yapıştırıcı madedlerle yapıştırılması ile kamufle edilse de bunlar kalıcı çözümler değildir. Hatta kullanılan yapıştırıcı maddeler alerjik veya kanseronojik olabilir. Kepçe kulakların ameliyatsız düzeltilmesi sadece yeni yenidoğan döneminde mümkündür. Bu düzeltmenin yapılmasında da ilk 3 günlük dönem önemlidir. Çünkü hormonlar azalmaya ve kulak sertleşmeye başladığında bu tekniğin başarı şansı da azalacaktır. Doğrumdan hemen sonra olası kepçe kulak tanısı yenidoğanların yaklaşık olarak % 60’ında kolaylıkla mümkün olmaktadır.


▬ Bu tarz ameliyatlarda çok az bir iz kalır. Ancak ameliyat izi kulak arkasında ve neredeyse hiç gözükmeyen bir yerdedir.


▬ Kepçe kulak ameliyatı kulağın dışında yapılan bir estetik işlemdir. İşitme kaybına neden olmaz. Ancak ameliyat sonrası komplikasyonların önlenmesi için iyi bir bakım şarttır.


Diğer Estetik Hizmetleri

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın kusursuz estetik hizmetlerini keşfedin

Kulak Estetiği

Kulak Estetiği Nedir? İnsanlarda kulak ameliyatı gerektiren doğumsal ya da sonradan meydana gelen ve gelişen...

Kulak Estetiği
Yüz Germe

Yüz Germe Nedir? Yüzde ve boyunda oluşan gözle görülebilir yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için yap...

Yüz Germe
Bölgesel İncelme

Bölgesel İncelme Nedir? Bel, basen ve göbek gibi bölgelerdeki inatçı yağlardan kurtulmak için uygulanan bir ...

Bölgesel İncelme
Çift Çene Ameliyatı

Çift Çene Ameliyatı Nedir? Kişilerin üst ve alt çenelerinde yapılan ortognatik cerrahi olarak adlandırılan ç...

Çift Çene Ameliyatı
Burun Estetiği

Burun Estetiği Nedir? Kişilerin daha estetik bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmak ya da çeşitli travmalar...

Burun Estetiği
Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Nedir? İnsanların yüzlerindeki mimik kaslarının oluşturduğu çizgiler, yüz kemiklerindeki çıkıkl...

Yüz Estetiği

Hasta Yorumları

Şükrü Yazar Kliniği'nin hasta görüşleri ve iyileşme hikayeleri

Gözde Kozanoğlu 11.07.2018
Çok İyi Bir Plastik Cerrah

Şükrü Bey bu yaşıma kadar tanıdığım hissettiğim ve güvendiğim çok iyi bir cerrah kendisini içtenlikle kutluyorum. Başka söyleyecek bir söz bulamıyorum ki estetik denilince aklıma sadece kendisi geliyor, içtenlikle ülkemizdeki ve dünyadaki başarılarını kutluyor ve kendisini tebrik ediyorum. Allah sağlıklı uzun ömürler versin çünkü insanlığın bu usta ellere ihtiyacı var. 

Özlem Başpınar, 36 28.02.2018
Mememi Kaybetmek Beni Çok Üzüyordu

Dört sene önce 36 yaşında meme kanseri olduğumu öğrendiğimde bir bayan olarak mememi kaybediyor olmak beni çok üzmüştü. En çok da 8 yaşındaki oğlum fark ettiğinde ne diyecektim. Doktorlarıma çok teşekkür ediyorum. Beni bilgilendirip (Prof. Dr. Cihan Uras) eş zamanlı meme onarımını önerdiler bende kabul ettim. Ve eş zamanlı meme onarımı yaptırdım. İnanın ne insanlar ne oğlum hiçbir şey anlamadı. En önemlisi de benim psikolojim hiç bozulmadı. Tedavi sürecini daha moralli geçirdim. Çok rahat mayomu, tişörtümü ne istersem giydim ve hiçbir şey yokmuş gibi hayatıma devam ettim.

Hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biri olduğunu düşünüyorum. Tabii Prof. Dr. Şükrü Yazar gibi bir doktorunuz varsa. Hocam her şey için çok teşekkür ediyorum siz mükemmel bir doktorsunuz. Başarılarınızın devamını diliyorum. Sevgiler...

Blog


Estetik hakkında merak edilen tüm detaylar için yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme sahip olmayı hedefleyenler a...

24.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Nedir, Ne İçin Tercih Edilir? İlerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta deği...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki derisinin deformetisini gidermek için ...

09.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir? Kaynar su, elektrik, alev ya da kimyasal maddeler sebebiyle vücutta oluşan cilt tahribatına yanı...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmil...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR