Prof. Dr. Şükrü Yazar

68.716 görüntülenme
11471 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Kulak Estetiği / Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile kepçe kulak cerrahi estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı'nda bulunan kliniğinde görüşmek için randevu isteyin.

Kepçe Kulak Nedir?

Kulaktaki kıkırdakların kafatasıyla oluşturduğu açının genişlemesi sonucunda kulağın öne doğru eğilmesiyle ortaya çıkan deformasyona kepçe kulak denir. Yani kepçe kulak için kulağın gelişim anomalisidir diyebiliriz. Kepçe kulağa normal görünümünü vermeye çalışan cerrahi operasyona da kepçe kulak düzeltme estetiği denilmektedir.Kepçe Kulak Düzeltme Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Otoplasti olarak da bilinen kepçe kulak ameliyatı kulak gelişimi tamamlandıktan sonra yapılmaktadır. Kulağın anatomik yapısı çocuklarda 4-6 yaşlarında tamamlandığı için genellikle bu ameliyatı plastik cerrahi uzmanı doktorlar özellikle de okul çağında çocuklar psikolojik sorunlar yaşamasın diye 6 yaş civarında yapmayı tercih ederler. Ancak ihtiyaç duyulması durumunda kepçe kulak düzeltme ameliyatları yetişkinler içinde istedikleri zaman yapılmaktadır.

Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çeşitli yöntemlerle kulak yeniden şekillendirilir. Bunlardan en yaygın olan ikisi aşağıdaki gibidir;

● Kulağın ana yapısal bileşeni olan kıkırdağın kesilmesi.
● Kıkırdağın kesilmesi yerine katlanarak dikilmesi.

Her iki yöntemde de kulağın arkasına küçük bir kesik açılır. Böylece yapılacak olan işlemler için kıkırdağa erişim sağlanır. İşlemlerin bitmesinin ardından kesik dikişlerle kapatılır. Genellikle yetişkinlerde lokal anestezi kullanılarak operasyon gerçekleşir. Ancak çocukların hareket etmesini engellemek amacıyla genel anestezi tercih edilir. Yetişkinler ameliyat sonrasında evlerine giderken, çocukların çoğu zaman bir gece hastanede kalması tercih edilir. Ancak prosedürün karmaşık olması durumu söz konusu olduğunda yetişkinlerin de bir gece hastanede kalması gerekebilir.

Kepçe Kulak Düzeltme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı standart kulak özelliklerinin eksik olduğu durumlarda uygulanır. Bu şekil bozukluklarından bazıları şu şekilde sıralanabilir;

● Çıkıntılı kulaklar,
● Anormal derecede büyük kulak lobları,
● Ucu öne doğru eğilen kulaklar,

Normal şartlarda kulakların dış kısmı kafatasına 35 dereceden daha az bir açı oluşturması idealdir. Ancak bu açı 35 dereceye yükseldikçe kulak ucu daha belirgin hale gelir. Bu durum başkalarınca komik ve resmiyetsiz bir göründüğü için özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde kişinin özgüven eksikliği yaşamasına neden olur. Bu nedenle kepçe kulak olarak tanımlanan bu estetik deformasyonun ameliyatla çözülmesi sıklıkla başvurulan bir uygulamadır.

Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı Öncesi Hazırlık İşlemleri Nelerdir?

Öncelikle hastanın bir cerrahla görüşmesi ve isteklerini belirtmesi gerekir. Bu süreçte tıbbi geçmişi hakkında bilgi vermesi ve önemli bir hastalığı varsa söylemesi önemlidir. Özellikle ameliyatın riskleri ve faydaları, maliyetlerin toplamı, toparlanma süreci ve ortaya çıkacak sonuçlarla ilgili bütün bilgiler uygulama öncesinde öğrenilmelidir. Ameliyat süresi 2 ile 3 saat arasında değişiklik gösterir. Ancak ihtiyaç duyulan prosedürün karmaşıklığına göre çok daha uzun süren operasyonlar da vardır. Bu nedenle hastanın cerrahından bu konuda bilgi alması önemlidir. Ayrıca eğer hastanın sağlık sigortası varsa ilgili kişilerle görüşüp masrafın ne kadarını karşılayacağı öğrenilmelidir. Sağlık sigortalarının birçoğu sadece fonksiyonel bir sorun varsa bu ameliyatı kapsar.


Kepçe Kulak Estetiği Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı resmi estetik kliniklerinin internet sitelerinde estetik kepçe kulak düzeltme ameliyatlarıyla alakalı fiyat belirtmeleri kanun ve genelgeyle yasaklamıştır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı tüm doktorların kepçe kulak estetiğiyle alakalı hastalara doğru bilgileri verebilmesi için öncelikle muayane sürecinin yaşanması gerekmektedir.

Nişantaşı Estetik Cerrahi Klinik
+90 212 257 1515+90 541 334 3484 telefon numaralarından, tüm estetik hizmetlerinin sayfalarında bulunan iletişim formunun soru sor alanından "kepçe kulak ameliyatı fiyatları ne kadar, estetik kepçe kulak düzeltme işlemlerinden ne kadar ücret talep ediyorsunuz, 2019 yılı kepçe kulak düzeltme fiyatları" vb. gibi tüm merak ettiğiniz soruları hasta danışmanlarına sorarak yanıt alabilirsiniz.


▬ Kulak kıkırdağındaki şekil bozuklukları kepçe kulak deformasyonuna sebep olan en önemli nedendir. Yani kulağın başla olan açısının daha fazla olması ve kulağın öne doğru yatması durumu kulaktaki bu sorunu oluşturur.


▬ Ameliyat sonrası en az 1 hafta evde kalınmalıdır. Eve gitmeden önce hastaların başı bandajlanır. 3 gün hasta bandajlı kullanır. İyileşme sürecinde sorun yaşanmaması adına bandajın nasıl kullanılacağıyla ilgili cerrahın talimatlarına uyulması oldukça önemlidir. Bandaj çıkarıldığında bu kez kafa bandı tipi bir pansumana başlanır. Bu pansuman ortalama 3 hafta kadar kullanılır. Eğer alınması gereken dikişler varsa ameliyattan 1 hafta sonra bu işlemi kepçe kulak ameliyatını yapan cerrah yapar. Kepçe kulak ameliyatı kalıcı bir cerrahi işlemdir. Bu nedenle hastanın kulağı tekrar eski haline geri dönmez.


▬ Her ameliyat gibi bu ameliyatın da riskleri vardır. Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili çok nadir olsa da enfeksiyon ya da kan pıhtısı gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu süreçte ağrı ve şişliğin yaşanması çok normaldir. Bu nedenle cerrahın bir ağrı kesici veya reçeteli bir antibiyotik vermesi gerekebilir. Genel olarak kepçe kulak ameliyatı sonrası çoğu hasta ameliyat sonrası sonuçlardan oldukça memnun kalmıştır.


▬ Blimsel araştırmaların sonuçlarına göre hastaların %10’unda kalıtsal bir kepçe kulak durumu yaşanmaktadır. Ancak kepçe kulağı olan her kişinin çocuğu da kepçe kulaklı olacak diye bir genetik kural yoktur. Aynı şekilde kepçe kulaklı olmayan kişilerin çocuklarında da kepçe kulaklı olma durumu söz konusudur.


▬ Kepçe kulak deformasyonu büyümeye bağlı olarak düzelmez. Hatta kıkırdaklar sertleştiği ve büyüdüğü için belirginliği de artar.


▬ Yetişkinlerde kepçe kulak saç bantları ya da kulağın arkaya çeşitli yapıştırıcı maddelerle yapıştırılmasıyla kamufle edilse de bunlar kalıcı çözümler değildir. Hatta kullanılan yapıştırıcı maddeler alerjik veya kanseronojik tehlikeler yaratabilir. Kepçe kulakların ameliyatsız düzeltilmesi yeni doğum yapıldığı dönemde mümkündür. Bu düzeltmenin yapılmasında da ilk 3 günlük dönem önemlidir. Çünkü hormonlar azalmaya ve kulak sertleşmeye başladığında ameliyatsız kepçe kulak düzeltme işleminin başarı şansı da azalacaktır. Doğrumdan hemen sonra olası kepçe kulak tanısı yeni doğanların yaklaşık olarak % 60’ında kolaylıkla mümkün olmaktadır.


▬ Kepçe kulak ameliyatlarında çok az da olsa bir iz kalmaktadır. Ancak ameliyat izi kulağın arkasında ve hiç dikkat çekmeyecek bir bölgededir.


▬ Kepçe kulak ameliyatı kulağın dışında yapılan bir estetik cerrahi işlemdir. İşitme kaybına sebep olmaz. Ancak ameliyat sonrası olası komplikasyonların önlenmesi için ameliyat sonrası iyi bir bakım şarttır.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR