Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Sırlarla Dolu Özel Yazılar

Kaz Ayağı Kırışıklıklarıyla İlgili Önemli Bilgiler

13.09.2020 / Prof. Dr. Şükrü YAZAR

Kaz ayağı nedir, kaz ayakları neden olur ve nasıl geçer? Kaz ayağı estetiği tedavisi ve fiyatları ne kadar? Özellikle kadınlar için can sıkıcı bir durum yaratan kaz ayağı kırışıklıklarını nasıl önleriz? Kaz ayağı kırışıklıklarının tedavisi için cerrahi ya da cerrahisiz hangi operasyonlara ve uygulamalara başvurulmalıdır?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir?

Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmili yaşları geçmeye başladıkça kadınların bir çoğunun cildinde minik çizgiler ve kırışıklıklar meydana gelir. Ne yazık ki geçen zaman, kaçınılmaz etkisini en fazla ciltde göstermektedir. Özellikle de göz çevresi gibi hassas bölgelerde kırışıklıklar çok belli olmaya başlar. Gözlerimizin dış bölgelerinde, özellikle de alt taraflarında oluşan, genç ve sağlıklı bir görünümün önündeki en büyük engellerden biri olan ince, minik çizgilere halk dilinde ve tıp literatöründe “kaz ayağı kırışıklıkları” denir.

Kaz Ayakları Neden ve Nasıl Oluşur?

İnsanlarda kaz ayağı çizgilerinin oluşmasının asıl sebebinin öncelikle çevresel ve genetik faktörler olduğunu kabul etmek gereklidir. Kaz ayağı çizgileri elbette “yaşam döngüsünün” bir belirtisidir fakat bazı alışkanlıklarımız bu doğal döngünün çok daha erken yaşta kendini göstermesine ya da çok daha “kırışık” bir görüntü ile yüzümüzde belirmesine neden olmaktadır. Bunun dışında kaz ayağının insanlarda oluşmasının çok çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin;

▬ Güneş ışınları, rüzgar ve hava kirliliği gibi çevresel faktörler diğer bölgelere göre daha hassas bir yapıya sahip olan göz çevrelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Doğal kremler ve koruyucularla bu faktörleri vertaraf edebilirsiniz.
▬ Gözleri kısmak, kaşları çatmak gibi mimikler kaz ayağı kırışıklığına neden olan en önemli faktörlerden biridir. Özellikle konuşurken fazla mimik hareketi kullanan kişilerde bu kaz ayakları kırışıklıkları daha belirgindir.
▬ Makyajın yüzde uzun süre kalması ya da uyumadan önce temizlenmemesi, cildin çabuk yaşlanmasına, gözlerin ve göz çevresinin deformasyonuna sebep olur. Bu sebeple kadınların makyaj sonrasında ciltlerini derinlemesine temizlemeye özen göstermeli ve sonrasında da nemlendirmeyi unutmamalıdırlar.
▬ Şekerli içecekler ve yiyeceklerin aşırı tüketimi, cilt üzerindeki elastin ve kolejen liflere zarar verdiği için kırışıkların oluşmasına neden olur. Sağlıklı beslenme bu açıdan çok önemlidir.
▬ Yetersiz su tüketimi, cildin sıvı ihtiyacının karşılanmamasına ve bu nedenle kuruyarak kırışık oluşumuna neden olur.
▬ Sigara bağımlılığı, cildin esnekliğini ve kalitesini sağlayan elastin lifler üzerinde olumsuz etki yarattığı için, cildin zamanla kırışmasına neden olur.
▬ Düzensiz ve az uyumanın yanısıra yüz üstü pozisyonda uyumak da yüzde ve göz çevresinde kırışıklık oluşmasına sebep olur.

Kırışıklıkların giderilmesinde ya da geciktirilmesinde yaşam boyunca kişilerde dışsal tedbirler ehemmiyetli gibi dursa da cildimiz genetik nedenlerden dolayı zamanla “doğal” bir şekilde kırışmaya devam edecektir. Bunu öz benliğimizde kabul etmenin verdiği psikolojik etkilerin de kırışıklıkların oluşmasını geciktirdiğini belirtmekte bir beis görmüyoruz.

Kaz Ayağı Nasıl Geçer ve Kaz Ayakları Nasıl Tedavi Edilir?

Göz çevresinde oluşan kaz ayağı kırışıkları için önlemler aldınız, cildinize çok iyi baktınız ama yine de onlardan kaçamadınız mı? Yüzümüzde özellikle de göz çevremizde beliren kırışıkları azaltmak veya önlemek için çeşitli yöntemler bulunuyor aslında. Cilt maskeleri, yüz masajı veya estetik cerrahi işlemler en çok tercih edilen yöntemler arasında bulunuyor. Bu basit ancak estetik uzmanlarının yüzünüzdeki analizlerinden sonra yapılması gereken yöntemlerle kaz ayağı çizgilerinin doğal döngüsünden önce ve daha fazla etkiyle belirmesini önleyebiliriz.

Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın Kaz Ayağı Kırışıklığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Botox
Genel olarak botox adıyla bilinir. Clostridium Botulinum isimli bir bakteriden laboratuvar ortamında elde edilen bu ilaç, şu an tüm dünyada cerrahisiz estetik alanında en fazla tercih edilen uygulamalardan biridir.

Cilt Bakımı
Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte ameliyatsız cilt bakımı işlemleri daha sıklıkla ve güvenle tercih edilmektedir. Ciltte meydana gelen deformasyonların herhangi bir cerrahi işlem olmadan “dolgu, ultraskin ve vshape lazer işlemleri” ile düzeltilmesidir.

Dolgu Enjeksiyonu
En çok tercih edilen yöntemlerden biri de dolgu uygulamalarıdır. Kaz ayağı kırışıklıkların giderilmesi için, cildin altına hyaluronik asit verilir. Uygulama öncesinde kişiye mutlaka bölgesel olarak anestezi içeren krem sürülür. Böylece herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmemektedir.

PRP Tedavisi
Tıp dünyasında PRP tedavisi olarak bilinen ameliyatsız güzelleştirme yöntemidir. PRP kaz ayağı kırışıklıkları tedavisi sürecinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kişiden alınmış olan bir enjektör dolusu kandan, bazı tıbbi cihazlar yardımıyla kısa sürede yöntem için gereken solüsyon hazırlanır. Herhangi bir anesteziye gerek olmadan kaz ayağı bölgesine enjekte edilir.

Mezoterapi
Her mevsim rahatlıkla uygulanabilen bu yöntem öncesinde, herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. İşlem öncesinde göz çevresine anestezi içerikli krem uygulanır. Hyaluronik asit, antioksidanlar, aminoasitler ve B grubu vitaminler içeren özel bir karışım kaz ayağı bölgesine enjekte edilir.

Kök Hücre Enjeksiyonu
Kişinin kendi vücudundaki yağ dokularından elde edilen kök hücreler yardımıyla zamanla vücutta oluşan hasarlı dokuların iyileştirilmesi için kullanılan antiaging tedavisidir. Kişiden temin edilen yağ dokusundaki kök hücreler yağdan arındırılır ve tekrar damar yoluyla kişiye verilir. Böylece kişideki kan akışı artırılarak hasarlı dokuların onarımı gerçekleştirilir.

Kaz Ayağı Estetiği Fiyatları

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı onaylı hastanelerin, estetik klinik ve tedavi merkezlerinin web sayfalarında kaz ayağı kırışıklığı ve diğer estetik hizmetleri fiyatlarını belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan resmi kurumlara cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Ayrıca ilgili hastaya kaz ayağı kırışıklığı fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmek için uzman doktorun hastayı görmesi ve beklentilerini iyi analiz etmesi gereklidir.

Kaz ayağı kırışıklığının tedavisiyle ilgili ► Nişantaşı Estetik Kliniği aracılığıyla hastalarına özel çözümler sunan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'a kaz ayağı kırışıklığı tedavi yöntem ve fiyatlarını sormak için mesai saatlerinde ☏ +90 212 257 1515 | +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak randevu talep edebilirsiniz.


Öğrendiğiniz önemli bilgiler için bizlere teşekkür edeceğiniz faydalı linkler:

1- https://www.sukruyazar.com.tr/marionette-cizgileri-nedir-ve-nasil-gecer
2- https://www.sukruyazar.com.tr/nazolabial-cizgiler
3- https://www.sukruyazar.com.tr/glabella-kas-ortasi-cizgileri

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR