Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Blog


Estetik hakkında merak edilen tüm detaylar için yazılar

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

06.05.2019 / Prof. Dr. Şükrü YAZAR

Kaz ayağı kırışıklığı nedir ve nasıl oluşur? Kaz ayağı kırışıklıklarını nasıl önleriz? Kaz ayağı kırışıklıklarının tedavi yöntemleri nelerdir ve bu kırışıklıklar için hangi estetik cerrahi ya da cerrahisiz operasyonlara başvurulmalıdır?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir?

Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmili yaşları geçmeye başladıkça kadınların bir çoğunun cildinde minik çizgiler ve kırışıklıklar meydana gelir. Ne yazık ki geçen zaman, kaçınılmaz etkisini en fazla ciltde göstermektedir. Özellikle de göz çevresi gibi hassas bölgelerde kırışıklıklar çok belli olmaya başlar. Gözlerimizin dış bölgelerinde, özellikle de alt taraflarında oluşan, genç ve sağlıklı bir görünümün önündeki en büyük engellerden biri olan ince, minik çizgilere halk dilinde ve tıp literatöründe “kaz ayağı kırışıklıkları” denir.

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nasıl Oluşur?

İnsanlarda kaz ayağı çizgilerinin oluşmasının asıl sebebi öncelikle çevresel ve genetik faktörlerdir. Bunun dışında kaz ayağının insanlarda oluşmasının çok çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin;

▬ Güneş ışınları, rüzgar ve hava kirliliği gibi çevresel faktörler diğer bölgelere göre daha hassas bir yapıya sahip olan göz çevrelerini olumsuz yönde etkilemektedir.
▬ Gözleri kısmak, kaşları çatmak gibi mimikler kaz ayağı kırışıklığına neden olan en önemli faktörlerden biridir. Özellikle konuşurken fazla mimik hareketi kullanan kişilerde bu kaz ayakları kırışıklıkları daha belirgindir.
▬ Makyajın yüzde uzun süre kalması ya da uyumadan önce temizlenmemesi, cildin çabuk yaşlanmasına, gözlerin ve göz çevresinin deformasyonuna sebep olur.
▬ Şekerli içecekler ve yiyeceklerin aşırı tüketimi, cilt üzerindeki elastin ve kolejen liflere zarar verdiği için kırışıkların oluşmasına neden olur. Sağlıklı beslenme bu açıdan çok önemlidir.
▬ Yetersiz su tüketimi, cildin sıvı ihtiyacının karşılanmamasına ve bu nedenle kuruyarak kırışık oluşumuna neden olur.
▬ Sigara bağımlılığı, cildin esnekliğini ve kalitesini sağlayan elastin lifler üzerinde olumsuz etki yarattığı için, cildin zamanla kırışmasına neden olur.
▬ Yüz üstü uyumak, yüzde ve göz çevresinde kırışıklık oluşmasına sebep olur.

Kaz Ayağı Kırışıklığını Nasıl Önleriz?

Kaz ayağı kırışıklıklarını azaltmak ve yok etmek için estetik cerrahi, masaj ya da maske uygulamaları gibi birçok yöntem bulunmaktadır. Bu estetik yöntemleri cildin ve kırışıklığın yapısına göre değişiklik gösteren etkilere sahiptir ve kaz ayağı kırışıklığının oluşumunu engelleyebilir. Peki bu kırışıklıkların oluşumunu önleyen önemli teknikler nelerdir?

▬ Gözlerimizi olabildiğince az kısmalıyız. Güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanımı, bu konuda oldukça kolaylık sağlayabilmektedir.
▬ Kaz ayağı kırışıklıkları için etkili masaj yöntemleri size yardımcı olur. Masaj cildinizin altındaki kas dokusunu harekete geçirerek cildinizin daha gergin olmasını sağlayacaktır.
▬ Uyku düzeninize özen göstermeli ve yüz üstü uyumamaya dikkat etmelisiniz.
▬ Güneşin yaydığı UVA ışınları insanlarda kırışıklığa sebep olduğu için yıl boyunca cilt tipimize uygun güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.
▬ Cildinizi temizledikten sonra, nemlendirici de kullanarak cildinizin kurumasını engellemelisiniz.
▬ Evde kendiniz kaz ayakları için maske yapabilirsiniz. Doğal malzemelerden hazırlamış olduğunuz bu maskelerle cildinizin daha da tazelendiğini göreceksiniz.
▬ Bol bol su içerek cildimizin ihtiyacı olan sıvıyı tedarik etmeliyiz.
▬ Gün boyunca gözlerimizi yorabilecek işlerle uğraşıyorsak, belirli aralıklarla gözlerimizi kapatarak dinlendirmeliyiz. Kaz ayağı kırışıklıkları için egzersizler, bu rahatsız edici kırışıklıkların oluşmasını ya da azalmasını engelleyen başarılı bir korunma yöntemidir.

Ancak bazen ne kadar korusanız da ya da önleyici azaltıcı tedbir alsanız da o minik kırışıklıklar göz çevrenizde sizi rahatsız etmeye devam eder. O zaman da kaz ayağı kırışıklıkları estetik yöntemlerle yok etmenin zamanı gelmiş diyebiliriz.

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Güneşten korundunuz, kremler veya masajlar uyguladınız ama gene de aynada o çizgileri gördünüz mü? İşte, bazen ne kadar dikkat edersek edelim, kaz ayağı kırışıklıklarını engellemek mümkün olamamaktadır. Özellikle de genetik miras olarak başımıza kaldıysa ve bu beladan kurtulmak için bir çözüm arıyorsak kaz ayağı tedavi yöntemleri arasında en etkili yol olan estetik yöntemlere başvurmanızın daha en doğrusu olacaktır. Bu yöntemlere kısaca bir göz atarsak;

✦ Botox:
Genel olarak botox adıyla bilinir. Clostridium Botulinum isimli bir bakteriden laboratuvar ortamında elde edilen bu ilaç, şu an tüm dünyada cerrahisiz estetik alanında en fazla tercih edilen uygulamalardan biridir.

Cerrahisiz Yüz Gerdirme:
Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte, ameliyatsız yüz germe işlemleri daha sıklıkla ve güvenle tercih edilmektedir. Ciltte meydana gelen deformasyonların herhangi bir cerrahi işlem olmadan “dolgu, ultraskin ve vshape işlemleri” ile düzeltilmesidir.

✦ Dolgu Enjeksiyonu:
En çok tercih edilen yöntemlerden biri de dolgu uygulamalarıdır. Kaz ayağı kırışıklıkların giderilmesi için, cildin altına hyaluronik asit verilir. Uygulama öncesinde kişiye mutlaka bölgesel olarak anestezi içeren krem sürülür. Böylece herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmemektedir.

✦ Vampir Estetiği:
Tıp dünyasında PRP ve PRFM olarak bilinen ameliyatsız güzelleştirme yöntemidir. Hem PRP hem de PRFM, kaz ayağı kırışıklıkları tedavisi sürecinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kişiden alınmış olan bir enjektör dolusu kandan, bazı tıbbi cihazlar yardımıyla kısa sürede yöntem için gereken solüsyon hazırlanır. Herhangi bir anesteziye gerek olmadan kaz ayağı bölgesine enjekte edilir.

✦ Mezoterapi:
Her mevsim rahatlıkla uygulanabilen bu yöntem öncesinde, herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. İşlem öncesinde göz çevresine anestezi içerikli krem uygulanır. Hyaluronik asit, antioksidanlar, aminoasitler ve B grubu vitaminler içeren özel bir karışım kaz ayağı bölgesine enjekte edilir.

Kollajen İndüksiyon Tedavisi:
Cildimizin temel yapıtaşlarından biri olan kollajenlerin artırılması ile yapılan bir yöntemdir. Önceden anestezik krem ile uyuşturulan kaz ayağı bölgesinde, dermaroller sistemiyle açılan kanallardan cildin ihtiyacına uygun olarak hazırlanan karışım (amino asitler, biomimetic peptidler, mineraller, büyüme faktörleri) cildin içerisine verilir.

Kaz Ayağı Kırışıklığının Tedavisi Fiyatları Nedir?

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı onaylı estetik merkezlerinin web sayfalarında kaz ayağı kırışıklığı ve diğer estetik hizmetleri fiyatlarını belirtmeleriyasaktır ve bu kurala uymayan kliniklere cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Ayrıca ilgili hastaya kaz ayağı kırışıklığı fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmek için uzman doktorun hastayı görmesi ve beklentilerini iyi analiz etmesi gereklidir.

Kaz ayağı kırışıklığının tedavisiyle ilgili Nişantaşı Estetik Kliniği'nde hizmet veren Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'a kaz ayağı kırışıklığı tedavi fiyatları ve diğer sorularınızı sormak için mesai saatlerinde ☏ +90 212 257 1515 | +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak uzman doktorla görüşmek istiyorum diyerek randevu isteyebilirsiniz.

Blog


Estetik hakkında merak edilen tüm detaylar için yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme sahip olmayı hedefleyenler a...

24.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Nedir, Ne İçin Tercih Edilir? İlerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta deği...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki derisinin deformetisini gidermek için ...

09.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir? Kaynar su, elektrik, alev ya da kimyasal maddeler sebebiyle vücutta oluşan cilt tahribatına yanı...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmil...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR