Kaş Asma İşlemi

34.672 görüntülenme
3568 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Yüz Estetiği / Kaş Kaldırma

Kaş Kaldırma

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile kaş kaldırma estetik cerrahi işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Kaş Kaldırma (Kaş Asma) Nedir?

Kaşların yukarı doğru kalkık hale getirilmesi işlemine kaş asma ya da kaş kaldırma estetiği denilmektedir. Bu estetik operasyon ile kişinin çok daha taze bakışlara sahip olması ve estetik bir görünüm kazanması sağlanır. Estetik görünmek adına en etkin olan bölge yüzdür. Özellikle göz çevresi genç ve güzel görünmek için en dikkat çeken yerlerin başında gelir. Kaşların sarkık olması kişiye yorgun ve hüzünlü bir ifade verir. Bu nedenle kaş asma teknikleri dünya genelinde oldukça rağbet görmektedir.

Kaş Kaldırma Yöntemleri Nelerdir?

Göz kapakları, kaşlar ve alın bölgesi yüzün üst bölümünü oluşturur ve estetik açıdan beraber değerlendirilir. Yaşlılığın en büyük belirtisi olan göz kapaklarındaki düşüklük ve oluşan deri fazlalığı kaş ve alın bölgesinin zamanlar yer çekimine yenik düşerek aşağıya doğru düşmesinden kaynaklanır.

Gelişen teknolojiyle birlikte estetik alanında birçok kaş kaldırma yöntemleri geliştirilmiştir.

1. Botoks ile Kaş Kaldırma
Etkili ve hızlı bir yöntem olan botoks ile 1 ya da 2 mm’ye kadar kaşlar kaldırılabilir. Böylece üst göz kapağında ferah bir etki oluşur. Geçici bir yöntem olduğu için tekrarlanması gerekir. Ancak kaş kaldırma botoksu, şayet hastada üst göz kapağı düşüklüğü ve deri fazlalığı varsa uygun bir yöntem değildir. Çünkü botoks kullanıldığında bu kapakların daha da düşmesi kaçınılmaz olur.

2. Dikişle Kaş Kaldırma
Bu yöntem özellikle kaş kuyruğu düşük olan hastalarda idealdir. Kaşların kuyruk kısmından deri altına dirilerek saçlı olan derideki kas ve kemiği örten zarın üzerine doğru dikiş atılır. Böylece kaşlar kaldırılarak daha estetik bir görünüm elde edilir.

3. Endoskopik Kaş Kaldırma
Eğer alın ve kaş bölgesinde yaşlanma belirtileri yüksek ise bu çeşit bir kaş kaldırma operasyonu tercih edilir. Saçlı olan deride küçük delikler açılarak deri altından alın ve kaşa doğru girilir. Böylece kaşları çatmaya yarayan kaslara, kaşın kuyruk bölgesine ve orta kısmına rahatlıkla ulaşılır. Kaş için uygun şekil belirlenerek dikiş işlemi tamamlanır. Dikişler saçlı olan derinin içerisinde yer aldığı için görünmez.

Endoskopik Kaş Asma Öncesi Süreç Nasıldır?

Kaş kaldırma ameliyatı öncesi en az iki hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır. Böylece iyileşme süreci kötü etkilenmez. Ayrıca kanama sorunu yaşanmaması için bu süreçte aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak önemlidir. Diabet ya da hipertansiyon gibi hastalıklar varsa doktora bu durum belirtilmeli ve buna göre tedavi süreci başlatılmalıdır. Özellikle zayıflama ilaçlarından ve yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünlerden kaçınılmalıdır.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Süreci Ne Kadardır?

Kaş kaldırma estetik ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Ortalama yarım saat süren ameliyatta farklı teknikler kullanılabilir. Genellikle erkek hastalarda üst göz kapağından giriş gerçekleşir. Aynı ameliyatta üst göz kapağı torbalarının alınması işlemi gerçekleşecek ise bu teknik idealdir. Erkeklerde saç içinden giriş gerçekleştiğinde izlerin izlenmesi güç olduğu için üst göz kapağından giriş tercih edilir. Saç içinden giriş yapıldığında ise kaşı kaldıran sinirlere hasar vermeden kaş kaldırma işlemi yapılır. Kaş için uygun olan şekle göre dikiş işlemi gerçekleşir. Diğer yöntemlerden en büyük farkı derideki kesi miktarının küçük olmasıdır. Genellikle şakaklarda birer, kafatasının ön bölgesindeki saçlı deride ise üçer tane küçük kesi yapılır.


Kaş Kaldırma Merak Edilenler

Profesör Doktor Şükrü Yazar'a Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları


▬ Ameliyatın gerçekleştiği gün ödem ve ağrı olması normaldir. Aynı gün hasta tabucu olur. Ameliyattan iki gün sonra duş alınabilir. Ayrıca dikişler genellikle 5 veya 7 gün sonra alınır. Şişlik ise yaklaşık bir haftada tamamiyle geçer. Kaş kaldırma operasyonu sonrasında kaşların etrafına birkaç gün süreyle bant veya pansuman uygulanır. Bu dönemde soğuk kompres uygulanması şişlik ve ödemlerin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Operasyon sonrasında geçici bir süre kaşları hareket ettirmede zorluk yaşansa da iyileşme sürecinde bu beklenen bir durumdur. Kaş kaldırmak etkisi kalıcı olan bir operasyon değildir ve ortalama 6 yıl sürer. Ancak asla ameliyat önceki durumuna gelmez. Sadece belirli bölgelerde hafif gevşeme ve sarkma olur.


▬ Kaş kaldırma operasyonlarında çok nadir komplikasyon ortaya çıkar. Kanama ya da enfeksiyon riskleri düşük de olsa her daim mevcuttur. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaçlardan ve takviyelerden uzak durulması ve sigara kullanımının bırakılması herhangi bir komplikasyonun oluşmasını engelleyecektir.


▬ Kaş kaldırma botoksu, son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Basit olması, risklerinin nerede ise sıfıra yakın olması, günlük hayatı etkilememesi bu yöntemin en büyük artılarının başında gelmektedir. Bu yöntem ayrıca ameliyat olmak isteyen kişiler için de idealdir. Ancak kaşkaldırma botoksu etkisi bir dereceye kadar vardır. Eğer kas yapısı uygun değilse botoks yeterli olmayacaktır. Botoksla sadece kaşların dış kısmında kalkma sağlanmaktadır. Eğer çok ciddi miktarda sarma varsa botoks yöntemi yetersiz kalır.


▬ İleri seviyelerde olmayan durumlarda kaş kaldırma dolgu ve botosk yöntemleri ile rahatlıkla çözümlenebilir. Ancak bu yöntemlerin kendine göre sınırları da bulunmaktadır.


Diğer Estetik Hizmetleri

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın kusursuz estetik hizmetlerini keşfedin

H100 Aşısı

H100 Aşısı Nedir? İki formüllü hyaluronik asit özelliği ile hem volüm içeren hem de cilde su ve nem veren an...

H100 Aşısı
Botoks

Botoks Nedir? Allergan firmasının “Clostridium Botulinum” adlı bakteriden laboratuar koşullarınd...

Botoks
Penis Estetiği

Penis Estetiği Nedir? Erkekler için güç, otarite ve cinsellik sembolü olan penis organındaki görsel-işlevsel...

Penis Estetiği
Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği Nedir? Kulak kepçesindeki kıkırdak kısmın yeterince gelişmemesi ve kafatası ile oluştur...

Kepçe Kulak Estetiği
Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği Nedir? Yüz estetiğimizin en belirgin ve en dikkat çekici organı burundur. Yüzümüzdeki gör...

Burun Ucu Estetiği
Cilt Kanseri

Cilt Kanseri Nedir? İnsanlarda anormal cilt hücrelerinin kontrolsüz büyümesine cilt kanseri denir. Deride ol...

Cilt Kanseri

Hasta Yorumları

Şükrü Yazar Kliniği'nin hasta görüşleri ve iyileşme hikayeleri

Mertkan Güneysu 03.01.2019
Klinik Çalışanlarına Teşekkür

Uluslararası üne sahip olan kıymetli cerrah Şükrü YAZAR Kliniği'nin değerli çalışanlarına, hangi işlem ve uygulama için klinikte olursanız olun son derece ilgili ve her konuda yardımcı olmaya hazır olduğunu büyük bir güven ile hissettirdikleri için teşekkür ediyorum. Her şey bu klinikte güzelden de öte gibi. Bu değerli ekibe tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. 

Blog


Estetik hakkında merak edilen tüm detaylar için yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme sahip olmayı hedefleyenler a...

24.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Nedir, Ne İçin Tercih Edilir? İlerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta deği...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki derisinin deformetisini gidermek için ...

09.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir? Kaynar su, elektrik, alev ya da kimyasal maddeler sebebiyle vücutta oluşan cilt tahribatına yanı...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmil...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR