Prof. Dr. Şükrü Yazar

36.293 görüntülenme
5189 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Yüz Estetiği / Kaş Kaldırma

Kaş Kaldırma

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile kaş kaldırma estetik cerrahi işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Kaş Kaldırma (Kaş Asma) Nedir?

Göz kapakları, kaşlar ve alın bölgesi yüzün üst bölümünü oluşturur ve estetik açıdan beraber değerlendirilir. Yaşlılığın en büyük belirtisi olan göz kapaklarındaki düşüklük ve oluşan deri fazlalığı kaş ve alın bölgesinin zamanla yer çekimine yenik düşerek aşağıya doğru düşmesinden kaynaklanır. Bu bilgiler ışığında insanlarda estetik nedenlerle kaşların yukarı doğru kaldırılması için yapılan estetik cerrahi işlemlere kaş asma ya da kaş kaldırma denilmektedir.

Kaş kaldırma estetiği; kişilerin daha genç ve anlamlı bakışlara sahip olması amacıyla estetik ve plastik cerrahi uzmanı doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Cerrahi dokunuşların estetik açıdan en iyi cevap verdiği bölge yüz bölgesidir. Özellikle yüzün göz çevresinde ve kaşlarda yapılan estetik cerrahi işlemler kişilerin genç ve güzel görünmesine önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu sebeple plastik cerrahi uzmanı doktorların kaş asma cerrahi teknikleri dünya genelinde özellikle kadınlar tarafından oldukça rağbet görmektedir.

Kaş Kaldırma Yöntemleri Nelerdir?

Göz kapakları, kaşlar ve alın bölgesi yüzün üst bölümünü oluşturur ve estetik açıdan beraber değerlendirilir. Yaşlılığın en büyük belirtisi olan göz kapaklarındaki düşüklük ve oluşan deri fazlalığı kaş ve alın bölgesinin zamanla yer çekimine yenik düşerek aşağıya doğru düşmesinden kaynaklanır. Gelişen teknolojiyle birlikte estetik alanında birçok kaş kaldırma yöntemleri geliştirilmiştir.

Botoks ile Kaş Kaldırma
Etkili ve hızlı bir yöntem olan botoks ile 1 ya da 2 mm’ye kadar kaşlar kaldırılabilir. Böylece üst göz kapağında ferah bir etki oluşur. Geçici bir yöntem olduğu için tekrarlanması gerekir. Ancak kaş kaldırma botoksu, şayet hastada üst göz kapağı düşüklüğü ve deri fazlalığı varsa uygun bir yöntem değildir. Çünkü botoks kullanıldığında bu kapakların daha da düşmesi kaçınılmaz olur.

Dikişle Kaş Kaldırma
Bu yöntem özellikle kaş kuyruğu düşük olan hastalarda idealdir. Kaşların kuyruk kısmından deri altına dirilerek saçlı olan derideki kas ve kemiği örten zarın üzerine doğru dikiş atılır. Böylece kaşlar kaldırılarak daha estetik bir görünüm elde edilir.

Endoskopik Kaş Kaldırma
Eğer alın ve kaş bölgesinde yaşlanma belirtileri yüksek ise bu çeşit bir kaş kaldırma operasyonu tercih edilir. Saçlı olan deride küçük delikler açılarak deri altından alın ve kaşa doğru girilir. Böylece kaşları çatmaya yarayan kaslara, kaşın kuyruk bölgesine ve orta kısmına rahatlıkla ulaşılır. Kaş için uygun şekil belirlenerek dikiş işlemi tamamlanır. Dikişler saçlı olan derinin içerisinde yer aldığı için görünmez.

Endoskopik Kaş Asma Öncesi Süreçler Nasıldır?

Kaş kaldırma ameliyatı öncesinde hastaların en az iki hafta önce sigara kullanımına ara vermesi gereklidir. Böylece ameliyat sonrası iyileşme süreci çok iyi geçmektedir. Ayrıca hastaların kanama sorunu yaşamaması için operasyon öncesi süreçte aspirin vb. gibi kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durması çok önemlidir. Diabet ya da hipertansiyon gibi hastalıkların tedavi süreçlerinde olan kişilerin ise endoskopik kaş kaldırma işlemleri öncesinde doktora bilgi vermeleri gerekmektedir. Bu süre zarfında hastalar yine özellikle zayıflama ilaçlarından, yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği vb. gibi bitkisel ürünlerin kullanımından kaçınmalıdırlar.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kaş kaldırma estetik ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Ortalama yarım saat süren ameliyatta farklı teknikler kullanılabilir. Genellikle erkek hastalarda üst göz kapağından giriş gerçekleşir. Aynı ameliyatta üst göz kapağı torbalarının alınması işlemi gerçekleşecek ise bu teknik idealdir. Erkeklerde saç içinden giriş gerçekleştiğinde doktorlar tarafından izlerin izlenmesi güç olduğu için üst göz kapağından giriş tercih edilir. Saç içinden giriş yapıldığında ise kaşı kaldıran sinirlere hasar vermeden kaş kaldırma işlemi yapılır. Kaş için uygun olan şekle göre dikiş işlemi gerçekleşir. Kaş kaldırma ameliyat teknik ve yöntemlerinin diğerlerinden en büyük farkı derideki kesi miktarının küçük olmasıdır. Genellikle kesi şakaklarda biter ve hastanın kafatasının ön bölgesindeki saçlı deride üçer tane küçük kesi yapılır.


Kaş Kaldırma Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı estetik kliniklerinin, hastanelerin ve tedavi merkezlerinin web sitelerinde kaş kaldırma fiyatlarıyla alakalı bir rakam belirtmeleri yayınlanan kanun ve genelgeyle yasaklanmıştır. Ayrıca kaş kaldırma estetiğiyle alakalı Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı doktorların hastalara doğru fiyat bilgilerini verebilmesi için muayene aşaması gereklidir. Hastanın kaşlarındaki şikayet ve beklentileriyle birlikte operasyon planının oluşması fiyatların netleşmesi için en doğru zamandır.

Nişantaşı Estetik Cerrahi Uzmanı
Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın estetik kliniğini ☏ +90 212 257 1515+90 541 334 3484 telefon numaralarını kullanarak arayabilir, info@sukruyazar.com.tr adresine mail gönderebilir veya canlı destek (online durumlarında) hattından "kaş kaldırma fiyatı ne kadar, 2019 yılı kaş kaldırma fiyatları nedir" vb. gibi tüm sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek en kısa sürede bilgi alabilirsiniz.


▬ Ameliyatın gerçekleştiği gün hastada ödem ve ağrıların olması çok normaldir. Kaş asma ameliyatı sonrası hasta aynı gün taburcu olur ve iki gün sonra duş alabilir. Ameliyat dikişleri genellikle 5-7 gün sonra alınır ve şişlikler ise yaklaşık bir haftada yok olur.

Kaş kaldırma operasyonu sonrasında kaşların etrafına birkaç gün süreyle bant veya pansuman uygulanır. Bu dönemde soğuk kompres uygulanması şişlik ve ödemlerin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Operasyon sonrasında geçici bir süre hastaların kaşlarını hareket ettirmede zorluk yaşasa da iyileşme sürecinde bu beklenen bir durumdur. Kaş kaldırma, kalıcı bir estetik operasyon değildir ve etkisi ortalama 6 yıl sürer ancak kaşlar asla ameliyat önceki durumuna gelmez; sadece belirli bölgelerde hafif gevşeme ve sarkma olur.


▬ Kaş kaldırma operasyonlarında çok nadir de olsa kanama ve enfeksiyon komplikasyonları ortaya çıkmaktadır. Hastanın kan sulandırıcı ilaçlardan bitkisel takviyelerden uzak durması ve en önemlisi sigara kullanımını bırakması direnci ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyonun oluşma riskini azaltacak ve engelleyecektir.


▬ Kaş kaldırma botoksu son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Basit olması, risklerinin nerede ise sıfıra yakın olması, günlük hayatı etkilememesi bu yöntemin en büyük artılarının başında gelmektedir. Ancak kaşkaldırma botoksunun etkisi hastalarda belli bir dereceye kadar devam etmektedir. Eğer hastanın kas yapısı uygun değilse botoksun etkisi yeterli olmayacaktır. Botoksla sadece kaşların dış kısmında kalkma sağlanmaktadır.


▬ İleri seviyelerde olmayan kaşlardaki sarkma durumlarında ameliyatsız dolgu ve botosk yöntemleri uygulanabilmektedir.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR