Karın Germe Ameliyatları

11.671 görüntülenme
6756 beğeni
Puan 5.00/5

Karın Germe

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile karın germe estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Karın Germe Nedir?

Karın bölgesindeki aşırı yağı ve cildi alarak daha düz ve sıkı bir karın profili oluşturması cerrahi işlemine karın germe denilmektedir. Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatı yaşlanma, kalıtım, gebelik, eski operasyonlar ya da sürekli kilo alıp verme durumlarında gerçekleştirilir. Her ne kadar karın germe ameliyatının sonuçları kalıcı olsa da kiloda yaşanacak dalgalanmalar ve hamilelik gibi durumlar kalıcılığı büyük ölçüde azaltır. Bu nedenle kilo vermeyi ya da hamile kalmayı planlayan kişilerin karın germe ameliyatını ertelemeleri tavsiye edilir. Bu prosedür uzman ve deneyimli bir doktor ile yürütüldüğünde karın germe öncesi sonrası fark gözle görülür şekilde estetik olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Planlaması Nasıl Yapılır?

Düz bir karın için çoğu kişi egzersiz ve kilo kontrolü ile uğraşır. Ancak bazen bu yöntemlerle hedeflerine ulaşmak konusunda problem yaşayabilir. Hatta bazen normal vücut ağırlığına ve oranına sahip bireylerde bile, çıkıntılı ve sarkık bir karın oluşabilir. Karın germe ameliyatı için öncelikle bir uzman cerrahla konuşularak bütün beklentilerin eksiksiz aktarılması gerekir. Sonrasında fiziksel testler ve tıbbi değerlendirme aşaması gündeme gelir. Ameliyattan bir süre önce sigaranın bırakılması iyileşme süreci için oldukça önemlidir. Ayrıca kanamayı artırabilecek olan aspirini, iltihap önleyici ilaçları ve bitkisel takviyeleri almaktan kaçınılmalıdır. Ameliyat günü hastaya yardımcı olacak bir yakınının olması faydalı olur.

Karın Germe Ameliyat Süreci Nasıldır?

Anestezi: Ameliyat esnasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı duymaması için anestezi uygulanır. Duruma göre lokal ya da genel olarak uygulanan bu işlem için en uygun tercihi cerrah yapacaktır.

Kesim: Kasık ile karın göbeği arasındaki alanda yatay olarak kesim işlemi yapılır. Kesim şekli ve uzunluğu derinin ve yağın fazlalığına göre değişiklik gösterir. Karın derisi kesilip kaldırıldıktan sonra alttaki zayıflamış karın kasları iyileştirilir. Ayrıca üst karındaki deriyi almak için ekstra bir kesik gerekli olabilir. Üst karın derisi çekilerek fazla olan kısmı kesilir. Ardından kalan deri birleştirilerek dikilir. Göbek deliği için ise bir açıklık oluşturularak olması gereken yerine oturtulur.

Kesiklerin Kapatılması: Kesim işlemlerinin tamamlanmasının ardından kesikler cerrahın tercihine göre dikiş, cilt yapışkanı, bant ya da klips ile kapatılır. Karın germe operasyonu süresi, yapılan işlemlere bağlı olarak 2 ile 5 saat arasında değişiklik gösterir. Cerrahın tercihine göre 1 ya da 2 gün hastanın hastanede kalması gerekir.

Karın Germe Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Genellikle karın germe sonrası, ilk üç gün karın bölgesinde şişlik olur. Ayrıca bu süreçte ağrıların yoğunlu nedeniyle cerrahın tavsiye ettiği ilaçların alınması gerekir. Önceleri dik durmakta zorluk yaşayabilecek olan hasta, kısa sürede yürümeye başlatılır. Dikişlerin alınma zamanı, pansumanların sıklığı, yıkanmanın zamanı ve korse kullanım süresi cerrahın verdiği talimatlara bağlı olarak değişir. Hastanın günlük hayatına dönüşü birkaç hafta sürer. İyileşme süresinin hızına bağlı olarak günlük aktivitelere dönüş zamanı belirlenir. Karnı zorlamayacak şekilde yapılan ufak egzersiz programı ile daha çabuk iyileşme sağlanır. Böylece oluşan şişlik azalarak karın kaslarının çalışır hale gelmesi hızlanır. Ortalama 4 ile 5 ay süresince ameliyat izleri kızarık olur. Ancak zamanla belirsizleşen bu izler iç çamaşırı altında kalacak şekildedir. Bu nedenle hasta ameliyat izinden rahatsızlık duymaz.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatının faydaları dikkate alınırken, olası risklerin ve potansiyel komplikasyonların da bilinmesi ve buna göre karar verilmesi önemlidir. Karın germe ameliyatının riskleri şunları içerir:

● Anestezik rahatsızlık,
● Kanama,
● Enfeksiyon,
● Sıvı birikimi (seroma),
● Yaranın geç iyileşmesi,
● Deri ya da his kaybı,
● Derideki renk değişikliği
● Uzun süreli şişlik
● Belirgin yara izi,
● Derinin tekrar gevşemesi ve sarkması,
● Derideki yağ dokusunun ölmesi (yağ nekrozu),
● Asimetri,
● Kalıcı ağrılar şeklindedir.

Karın germe ameliyatı riskleri en aza uzman doktoru seçimi ile indirilir. Konusunda uzman, deneyimli bir cerrah ile karın germe ameliyatı olanlar arasında bu risklerin görülme olasılığı çok düşüktür.


Karın Germe Merak Edilenler

Profesör Doktor Şükrü Yazar'a Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları


▬ Karın germe operasyonları hamileliğe engel değildir. Gebelik sürecinde de bir sıkıntı oluşturmaz. Ancak doğum sonrasında karının bir miktar gevşeme durumu ortaya çıkacaktır.


▬ Yeni doğum yapmış kadınlar için ideal süre bir yıl sonrasıdır. Çünkü birinci yılın sonunda verilebilecek kilolar erilmiş olup, çatlak ve sarkma derecesi de tam olarak ortaya çıkmış olacaktır.


▬ Karın germe operasyonu kilo verme süreci tamamlandıktan sonra yapılmalıdır. Bu şekilde olası deformasyonun derecesini anlamak mümkün olacaktır.


▬ İlk operasyondan bir sene sonra ikinci karın germe ameliyatı olunabilir. İkinci ameliyat sürecinde sınırlı miktarda karın ve bel yağları da alınabilir.


▬ Karın germe ameliyatı sonrası 3 hafta cinsel ilişki de bulunmak yasaktır. Ağır ev işleri, ağır sporlar ise 4 hafta yasaktır.


▬ Karın germe izleri iç çamaşırı ile kolay şekilde gizlenebilir. Doktorun önerdiği bakımlar yapıldığında bu izler daha az belirgin halde olacaktır.


▬ Karın germede yogun şartlar olduğunda vakumla yağ alınması da uygun olabilir. Diyet ve egzersiz de etkili yöntemlerdir. Ancak hiçbiri deri sarkmasını gidermez.


Diğer Estetik Hizmetleri

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın kusursuz estetik hizmetlerini keşfedin

Mezoterapi

Mezoterapi Nedir? Farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belirli bölgelerine enjekte edilerek mezoderm a...

Mezoterapi
Boyundan Yağ Alma

Boyundan Yağ Alma İşlemi Nedir? İnsan yüzünün çene altı boyun bölgesinde, kalıtımsal, yaşlılık ya da fazla k...

Boyundan Yağ Alma
Vücut Estetiği

Vücut Estetiği Nedir? Yaşam boyunca insanlarda kilo alma gibi nedenlerle oluşan deri ve doku sarkmalarının g...

Vücut Estetiği
Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği Nedir? Yüz estetiğimizin en belirgin ve en dikkat çekici organı burundur. Yüzümüzdeki gör...

Burun Ucu Estetiği
Tüberöz Meme Estetiği

Tüberöz Meme Estetiği Nedir? Kadınların sorun olarak gördüğü meme büyüklüğü-küçüklüğü-sarkık olması ve meme ...

Tüberöz Meme Estetiği
Dudak-Damak Yarığı

Dudak & Damak Yarığı Nedir? Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında muhtelif sebeplerden dolayı bebeğ...

Dudak-Damak Yarığı

Hasta Yorumları

Şükrü Yazar Kliniği'nin hasta görüşleri ve iyileşme hikayeleri

Blog


Estetik hakkında merak edilen tüm detaylar için yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme sahip olmayı hedefleyenler a...

24.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Nedir, Ne İçin Tercih Edilir? İlerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta deği...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki derisinin deformetisini gidermek için ...

09.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir? Kaynar su, elektrik, alev ya da kimyasal maddeler sebebiyle vücutta oluşan cilt tahribatına yanı...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmil...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR