İyileşme Hikayeleri

Anasayfa / İyileşme Hikayeleri

İyileşme Hikayeleri

Özlem Başpınar, 36 28.02.2018
Mememi Kaybetmek Beni Çok Üzüyordu Dört sene önce 36 yaşında meme kanseri olduğumu öğrendiğimde bir bayan olarak mememi kaybediyor olmak beni çok üzmüştü. En çok da 8 yaşındaki oğlum fark ettiğinde ne diyecektim. Doktorlarıma çok teşekkür ediyorum. Beni bilgilendirip (Prof. Dr. Cihan Uras) eş zamanlı meme rekonstrüksiyon işlemini önerdiler bende kabul ettim. Ve bende eş zamanlı olarak ➩ meme onarımı işlemini yaptırdım. İnanın ne insanlar ne oğlum hiçbir şey anlamadı. En önemlisi de benim psikolojim hiç bozulmadı. Tedavi sürecini daha moralli geçirdim. Çok rahat mayomu, tişörtümü ne istersem giydim ve hiçbir şey yokmuş gibi hayatıma devam ettim.

Hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biri olduğunu düşünüyorum. Tabii Prof. Dr. Şükrü Yazar gibi bir doktorunuz varsa. Hocam her şey için çok teşekkür ediyorum siz mükemmel bir doktorsunuz. Başarılarınızın devamını diliyorum. Sevgiler...
Tuğba Keser, 44 28.05.2013
Bana Ait Yeni Bir Memeye Sahip Oldum 2012 yılı Kasım ayında sağ memede elime gelen bir sertlik ile gittiğim kontrolde Meme CA teşhisi aldım. Hiç beklenmedik bir anda hayata dair çok başka planlarım varken duyduklarım ilk gün soğuk duş etkisi yaptı. Çok zor geçen ilk günün ardından şu an düşününce beni bile şaşırtan bir soğukkanlılıkla ne yapmalıyım, bu süreci en az hasarla nasıl atlatırım hesapları yapmaya başladım. Ben bu tedavi sürecinde şanslıydım. Çünkü işim gereği yıllardır sağlık sektöründe olmanın avantajıyla en doğru adreslere yönlendirildim. Teşhis aldıktan yaklaşık 20 gün sonra eş zamanlı onarımın da yapıldığı Total Mastektomi ameliyatı oldum.

Ameliyat öncesinde unutamadığım iki konuşma var. Bir tanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras diğeri de Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar ile. Çünkü ben sadece tümörlerden kurtulmak ve bir an evvel iyileşmek istemenin cevvalliği ile her iki memenin de tamamen alınmasını istediğimi söylediğimde bana bunun doğru bir karar olmadığını, çok genç olduğumu (34 yaşımdaydım) estetik kaygıların olmadığı tedavi sürecinin iyileşme için çok daha efektif olacağını anlattılar. Ben bu süreçte yerine koyabileceğim hiç bir şeyin kaygısını yaşamadım. Ne kemoterapiye bağlı saç dökülmesi, ne Mastektomi ameliyatı beni korkuttu, benim için önemli olan tek şey iyileşmekti. Çünkü diğerlerini en iyi şekilde onaracak harika bir ekip ile tanışmıştım işin o kısmı onlara aitti ve ben onlara sonsuz güveniyordum. Bu kadar meşakkatli bir tedavi sürecinde emin ellerde olmanın verdiği duygu iyileşmeme çok büyük katkı sağladı. Güvenmek ve inanmak bu tedavi sürecinin çok önemli iki parçası.

Beş ay önce yaşadığım operasyon bunu bir kez daha anlamama neden oldu. Şükrü Hoca neredeyse 8-9 saat süren bir ameliyat ile karnımdan aldığı dokuyla yeni bir meme yaptı ve harika bir iş çıkardı. Bu kadar uzun süren, risklerin ve komplikasyonların olduğu bir ameliyat sadece bu işin uzmanlarına yaptırılır. Benim gibi çok fazla estetik kaygı taşımayan birisi için bile kendini tüm yaşananlardan önceki gibi hissetmek gerçekten harika. Protezden farklı olarak kilo alan, zayıflayan yani yaşayan ve bana ait bir memeye tekrar sahip oldum. Son üç yılda hastalığa bağlı yaşadıklarımı düşününce aklıma gelen ilk ve tek kelime minnet. Çok sevgili doktorum Prof. Dr. Şükrü Yazar’a hem moral destekleri hem de ➩ meme onarımı tedavimde harika bir iş çıkardığı için çok büyük minnet borçluyum.

İyi ki varsınız. Sonsuz teşekkürler...
Ülkü Doğan, 39 01.04.2014
Bandajlar Açılınca Hayata Bakış Açım Değişti Teşhis konulup 1 göğsüm alınalı neredeyse 5 yıl geçmişti, koruma tedavim ise hala devam ediyordu. Aynaya her baktığımda görüntümden rahatsız olmak beni çok üzüyordu. Onkoloğum Gül Başaran’dan da onay aldıktan sonra doktor arayışına başlamıştım. Ne yazık ki görüştüğüm doktorlar tarafından bana normal protez konulamayacağı doku nakli olmam gerektiği söyleniyor bu da beni çok endişelendiriyordu ve birçok konuda tereddütlerim vardı. Dr. Şükrü Yazar’ın öz güveni ve tüm sorularımı net yanıtlaması ile sonunda 2 aşamada yapılacak bu ameliyata karar verdim. Ve ameliyatın ilk aşaması 6 ay önce yapıldı.

Ameliyat sırtımdan doku nakli ile gerçekleşti.
(Bu tedavi yönteminin detaylarını ➩ meme onarımı sayfasından okuyabilirsiniz.)

Ameliyatı devam eden koruma tedavimin arasında bir tarihe programlamıştım, direnlerim henüz çıkarılmadan da bir sonraki tedavimi de sorunsuz alabildim. Direnler çıktıktan sonra ise yeni bir ben olmaya hazırdım.

Göğsümdeki bandajlar alınıp normal hayatıma dönünce tek kelime ile hayata bakış açım değişti. Dışarı çıkarken protez kullanmak zorunda değilim, eğilirken yakam açıldı mı göğsümün olmadığı göründü mü endişesi taşımıyorum, protezimle kullanabileceğim iç çamaşırı ve kıyafet seçme sıkıntım yok. Tatillerde protez uyumlu mayo almak zorunda değilim. A senin bir göğsün yok mu türü konuşmalardan acıyan bakışlardan kurtuldum. En önemlisi hastalığı daha az hatırlıyorum. Aynaya her baktığımda, 7 aylık bir bebek annesiyken, 5 yıl önce yaşadığım o büyük şoku ve acılı günlerimi daha az hatırlıyorum. Bunu bana başka hiçbir şey sağlayamazdı.

Şimdi heyecanla ikinci aşamasını olacağım günü bekliyorum.Bu hali ile bile eskisine göre bin kat daha iyi. Karar vermek ve aşamaları her ne kadar zor olsa da buna gerçekten değer. Hastalığı daha az hatırladığım her gün için, ameliyat olmam konusunda karar vememi sağlayan Prof. Dr. Şükrü Yazar’a minnettarım. Sonsuz teşekkürler.

İkinci Ameliyat Sonrası: İki aşamalı olarak yapılacak meme onarımı ameliyatımın ikinci aşaması da yapılalı neredeyse 5 ay oldu. Doktorum Şükrü Bey’in tüm yönlendirmelerine uyarak bu süreçte herhangi bir aksaklık yaşanmadan bugünlere geldim. V yaka bir tişörtü rahatlıkla giyebilmenin bir insanı ne kadar mutlu edebildiğini hissetmek nasıl garip bir duygudur bunu yaşamayan anlayamaz. Çok şükür her şey yolunda ve hayatıma 5 yıl önce kaldığım yerden devam ediyorum. Yaşadıklarımın bana kattıkları ve ameliyat sonrası yeni görüntüm ile bambaşka bir ben olarak yaşantıma devam ediyorum. Bugünlere gelebilmiş olmaktan dolayı çok mutluyum.

Ameliyat süreci ne kadar zor olursa olsun, inanın buna değer. Acı geçiyor ama görüntünüzün kötü günleri anımsattığı travma hiç geçmiyor. Artık neredeyse o günleri hiç hatırlamıyorum. Bu süreçte bana destek olan başta doktorum Şükrü Yazar ve her konuda anında ulaşabildiğim, her türlü sorumu yanıtlayan güler yüzlü hemşiresi Hümeyra Akbaş’a sonsuz teşekkürler, sevgiler.

 

123

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR