Prof. Dr. Şükrü Yazar

45.936 görüntülenme
1625 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Hollywood Yanağı Estetiği

Hollywood Yanağı Estetiği

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar ile yanak estetiği işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Güzellik trendleri her an değişebilmekte ancak güzellik algısı dediğimiz kavram ise Da Vinci’nin de ortaya çıkarmış olduğu “altın oran” ile ilişkilidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte cerrahi ve estetik operasyonlar da ayrı bir boyut kazanmış durumdadır. Eskiden yüz gençleştirme ön plandayken, günümüzde yüz güzelleştirme daha popüler hale gelmiştir. Bu durum da genç yaşta ki hastalar için bir fırsat olmuştur. Kadınların ergenlik dönemine kadar yuvarlak ve dolgun yüz hatları daha şirin ve sempatik görünmekle birlikte zaman ilerledikçe kesin ve düzgün sınırlara sahip olmak daha ilgi çekici olmaktadır. Eski dönemlerde yuvarlak hatlar daha favori olsa da, günümüzün algısı keskin yüz hatlarının daha estetik göründüğü şeklindedir. Bütün bu popüler yüz güzelleştirme için yapılan işlemlerden biri de Hollywood Yanağı Estetiği ya da diğer bir adıyla “Bişektomi” dediğimiz uygulamadır.

Hollywood Yanağı Estetiği Nedir?

Yüzün farklı noktalarında yağ dokuları mevcuttur. Yanak bölgesinde bulunan yağ dokularının (torbalarının) alınması ile gerçekleştirilen Hollywood yanağı estetiğinde cerrahi müdahale ile yüze farklı bir görünüm kazandırılır ve elmacık kemiklerinin ortaya çıkmasını sağlanır. Tabi ki yanakta bulunan bu yağ dokuları sadece kilo ile ilişkili değildir. Kilosu az olan hastalarda da yanak yağ torbaları bulunabilmektedir. Basit bir cerrahi operasyonla alınan bu yağ torbaları yüzün daha ince ve yanak altı bölgesinin daha çukur olmasını sağlar. Bu yüz güzelleştirme için yanakta yapılan işlemlere Hollywood yanağı estetiği (Bişektomi - Yanaktan Yağ Alma) denir, sonuçları itibariyle de etkili bir cerrahi müdahale olarak kabul edilir.

Hollywood Yanağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Hollywood yanağı estetik cerrahi uygulamasına ağız içerisinden yaklaşık 1 cm kesi yapılarak başlanır. Ağızın iç kısmından tükürük bezi kanallarının hemen altından girilerek alınan yağ torbaları operasyonun esasıdır. Uygulamada yanakta mevcut olan yağın % 40’ı yani 5 CC ya da daha fazla yağ torbası estetik ve plastik cerrahi doktorun analizine göre alınmaktadır.

Hollywood Yanağı Estetiği Ne Kadar Sürer ve Hangi Anestezi Yöntemi Uygulanır?
▬ Yanak estetiği ameliyatlarında sedasyon ya da genel anestezi yöntemi uygulanır ve doktorun planlamasına yaklaşık 30 - 60 dakika kadar sürer.

Hollywood Yanağı Estetiği Nedir ve Kimlere Uygulanır?
▬ Daha çok keskin ve düz yüz hatlarına sahip olmak isteyen kimlere uygulanır.

Hollywood yanağı estetiği ağız içinden yapılan bir ameliyat olduğu için tek dikiş atılarak tamamlanır. Dikiş aldırma gibi bir durum yoktur. Atılan dikiş ağız içinde emilir ve kendisini yok eder. Dışarıdan cerrahi müdahale olduğu anlaşılmaz ve iz bırakmaz. Doktor tarafından farklı tedaviler verilmemişse kısa süreli antibiyotik kullanımı ve gargara yapılmalıdır. İlk birkaç gün sıvı yiyeceklerle beslenmesi gereken hastalar, üçüncü günden sonra püre türünde yiyeceklere başlayabilir, bir hafta sonra ise normal beslenme şekline dönebilirler.


Hollywood Yanağı Estetiği Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastanelerin, estetik tedavi klinikleri ve merkezlerinin web sitelerinde Hollywood yanak estetik tedavi işlemleriyle ilgili fiyatları belirtmeleri yasal değildir ve bu kurala uymayan müesseselere cezai müeyyideler uygulamaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı doktorların yanak estetiğiyle ilgili fiyatları tam olarak belirtebilmesi için önceden hastayı muayene etmesi gereklidir.

Nişantaşı Şükrü Yazar Estetik Kliniği
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak, iletişim formu soru ilet bölümünü kullanarak ya da canlı destek hattı iletişim kanallarını tercih ederek Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın asistanlarına "Hollywood yanak estetiği ücretleri nedir, 2020 Bişektomi fiyatları, yanaktan yağ alma işlem detayları" vb. gibi tüm merak ettiğiniz sorularınızı ileterek en kısa sürede cevap alabilirsiniz.


▬ Diş çekimi kadar kolay ve acısız olan bu operasyonda günlük hayatınıza işlemin hemen ardından dönebilirsiniz. İstisnai durumlar dışında herhangi bir ağrı ya da konuşamama ve yeme içmede sorun gibi durumlarla karşılaşılmaz. Yani Hollywood yanağı estetik operasyonunun ardından işinize hızlıca devam edebilirsiniz.


Hollywood yanağı ameliyatı olan hastalardan alınan geri dönüşlere göre operasyon sonrasında ağrıya çok fazla rastlanmamaktadır. Bu durum hastanın acı eşiğine bağlı olmakla birlikte genel olarak ağrı görülmemektedir.


▬ Operasyonun hemen ardından hastada gözle görülür bir değişiklik olur. Ancak yapılan işlemin tam oturması ve yüzdeki işlemin istenilen duruma gelmesi hastadan hastaya değişebilir ve 1 ay sürebilmektedir.


▬ Dikiş alınma ya da düşme gibi bir durum söz konusu değildir. İki yanak içinde yapılan tek dikiş ağız sağlığına dikkat edildiği takdirde kısa süre içerisinde erimekte ve iyileşme göstermektedir.


▬ Operasyon sonrasında bir süre boyunca katı yiyeceklerden uzak durmak daha doğru olmaktadır ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ağız sağlığına çok dikkat edilmesi gerekir. Ameliyatı yapan doktorun verdiği beslenme listesine uyulmalıdır. Yemek sonrası ise doktor tarafından tavsiye edilen özel solüsyonlarla gargara yapılması hasta için gereklidir. Bunun dışında hasta, sert, acı, baharatlı ve kabuklu yiyeceklerden bir süre uzak durmalıdır.


Konuşmada herhangi bir sıkıntı olmaz. Hasta günlük hayatına hızlı bir şekilde adapte olur.


▬ Hollywood yanağı estetiği yaptırmış çoğu hastada ödem görülmemektedir. Ağız içinden yapılan bir operasyon olduğu için yüzde herhangi bir deformasyon oluşumu gözlenmez. Çok hassas ciltli kişilerde oluşabilecek hafif şişlik ya da deri üzerinde renk değişimi gibi durumlar oluşabilir ve kısa sürede gözden kaybolur.


▬ Hollywood yanak estetiği işlemleri sonrasında hastada herhangi bir sarkma ya da deri deformasyonu gibi sorunlar görülmez.


▬ Estetik yanak işlemlerinde hastanın isteği doğrultusunda elmacık kemiklerini daha belirginleştirmek için dolgu yapılabilmektedir.


▬ Hollywood yanağı estetiği operasyonu yanak içerisinde doğal olarak bulunan yağ dokularının alınması ile gerçekleştirilen bir işlemdir. İşlemin yapıldıktan sonra hormonel yüksek kilo artışlarında yanak eski haline dönebilmektedir. Ancak kilo belli aralıklarda korunduğu takdirde operasyon son derece kalıcıdır.


▬ Yanaktan alınan yağ miktarı az olduğu için ancak çene ve elmacık kemikleri gibi bölgelere uygulanabilir. Hastanın isteğine ve yapılacak olan doktor değerlendirmesine göre yağ enjekte işlemi başka bölgelere de uygulanabilir.


İnsanlar 20'li yaşlarına kadar yuvarlak ve henüz kemik yapısı oturmamış bir yüz hattına sahiptirler. Bu nedenle bu işelm için 20-25 yaş beklenmesi doğru görülür. Yani Hollywood yanağı estetiği 21 yaşını doldurmuş ve kemik yapısı oturmuş her birey için uygulanabilir. Orta yaş ve üstü kişilerin ise sıklıkla tercih ettiği bir operasyondur.


▬ Yanak estetiği sonrası hastalar psikolojik olarak yüzüstü yatmak istemezler ancak bu ve farklı uyku pozisyonlarının bu işlem sonrasında hastaya yarattığı herhangi bir olumsuzluk durum görülmemiştir.


▬ Kadınlar tarafından daha fazla rağbet görse de erkeklerin de nadiren tercih ettiği bir uygulamadır.


▬ İşlemin Hollywood adıyla anılmasının sebebi, hastaların Hollywood yıldızlarının yüz şekillerine benzer bir görünüm elde etmek istemilerinden kaynaklanmaktadır. İşlemin dünyaca popüler olmasına yol açan ünlü aktrist Angelina Jolie, bu işlemin tüm dünyada yaygınlaşmasına bilmeden ön ayak olmuştur.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR