Prof. Dr. Şükrü Yazar

60.848 görüntülenme
8662 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Yüz Estetiği / Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile Blefaroplasti - Göz Kapağı Estetiği işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Yaşın ilerlemesiyle birlikte gözün üst ve alt kapaklarındaki cilt dokusunun sarkması ve genişlemesi sonucu gelişen torbalanmalar kişilerde yorgun ve sağlıksız bir görünüme neden olmaktadır. Gözlerdeki rahatsız edici bu sorunları ortadan kaldırmak için uygulanan estetik cerrahi operasyonlara göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) denilmektedir.Göz Kapağı Estetiği Niçin Yapılır?

Yaşlılık belirtisi daha çok üst göz kapaklarında kendini gösterir. Bu alandaki deri fazlalıkları, ince kırışıklıklar ve sarkmalar özellikle gözaltı torbalarının olması durumunda kişinin yorgun ve halsiz görünmesine neden olur. Hafif olan kırışıklıklar dolgu maddeleriyle düzeltilebilirken doku sarkması ve derin kırışıklıklar söz konusu olduğunda cerrahi operasyon kaçınılmaz hale gelmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Estetik göz kapağı ameliyatları sağlık bilimi uzmanları tarafından genellikle 35-70 yaş aralığındaki kişilere önerilmektedir. Bireylere daha genç bir görünüm kazandırmak için yapılan bu operasyonlar genetik faktörler nedeniyle göz kapağında problemler yaşayan kişiler için de uygulanabilmektedir.

Göz Kapağı Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyonun üst göz kapağına yapılması planlanıyorsa lokal anestezi altında işlem gerçekleştirilebilir. Böyle bir durumda ameliyat süresi 40-60 dakikadır. Hastanın göz kapağından çıkarılacak deri ve kas miktarı ameliyat öncesinde doktor tarafından belirlenir. Daha önce belirlenen ve yok edilmesine karar verilen göz kapağındaki tüm deri fazlalıkları ve kırışıklıklar göz kapaklarının kat çizgilerine gerektiği kadar gizlenir. Planlandığı kadar deri ve kas bu işlemler sırasında çıkartılır. Böylece göz kapağında uygun gerginlik sağlanır.

Göz kapağı estetik işlemlerinde alt göz kapaklarına işlem yapılacak ise hasta kirpiklerinin hemen altından kesi yapılır ve alt göz kapağı derisi kasla birlikte kaldırılır. Nadir de olsa yağ yastıkçıklarının küçültülmesi gerekebilir. Yağın göz çukuru kenarına yayılması sayesinde genellikle gözaltında oluşan çöküklük düzeltilir ancak yeterli olmadığı durumlarda yağ enjeksiyonu uygulaması da ameliyat işlemlerine eklenebilir.


Göz Kapağı Estetiği Öncesi-Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

✓ Estetik Göz Kapağı Ameliyatı Öncesi
Göz kapağı estetik ameliyatından önceki on gün boyunca hastanın kan sulandırıcı aspirin ve benzeri ilaçlar kullanmaması gerekir. Bu süreçte kan sulandırıcı etkisi olan yeşil çay gibi bitkisel takviyelerden ve E vitamininden de uzak durulmalıdır. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandırmak için sigara kullanımına ara verilmelidir. Göz kapağı estetiği ameliyatlarını olumsuz etkileyebilecek rahatsızlıklar varsa bunlar muhakkak doktorla konuşulmalıdır. Özellikle göz tansiyonu, hipertansiyon, tiroit hastalığı ve göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar bu ameliyat için risk arttırıcı durumlardır.

✓ Estetik Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası
Göz kapağı estetik ameliyatı sonrası hasta, göz kapaklarına pansuman yapıldıktan birkaç saat sonra evine gidebilir. Sonrasında 1-2 gün göz kapağı ve çevresinde şişlik olur. Şişliklerin ve morlukların azalması için buz tedavisi uygulanması faydalıdır. Ayrıca birkaç gün ağrı da yaşanabilir, bu nedenle doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Göz kurumasını engellemek için ise hastanın göz damlası kullanılması gerekir. Göz kapağı estetiği olan kişilerin ortalama bir hafta kadar evde dinlenmesi gerekir. Sonrasında hasta günlük hayatına geri dönebilirler. Ayrıca bir hafta boyunca da hastanın sırt üstü yatması gereklidir. Genellikle dikişler 5-7 gün sonra alınır. Ameliyattan iki hafta sonra da hastadaki şişlikler ve morluklar tamamıyla ortadan kalkar. Birkaç hafta güneş ışığına karşı hassasiyet durumu oluşabilir. Bu nedenle hastaya çok güneşli havalarda doktor tarafından güneş gözlüğü takılması tavsiye edilir.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı estetik klinikleri ve tedavi merkezlerinin, hastanelerin vb. Türkiye'deki resmi sağlık kuruluşların web sitelerinde göz kapağı estetiği fiyatlarını belirtmeleri yasaktır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın estetik göz kapağı ameliyatlarıyla ilgili fiyat bilgisi verebilmesi için öncelikle hastayı muayene etmesi gerekir.

☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "2020 yılı göz kapağı estetik fiyatları ne kadar, süreçler nasıl ilerliyor, randevu alabilir miyim" vb. gibi merak ettiğiniz tüm sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilirsiniz.


Göz Kapağı Estetiği Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ Her ameliyatta olduğu gibi göz kapağı estetiği ameliyatında da bazı riskler mevcuttur. Ancak bunlar oldukça nadir görülen komplikasyonlardır.

■ Kanama,
■ Enfeksiyon,
■ Yara açılması,
■ Aşırı belirgin yara izi gibi durumların oluşması,

Ayrıca alt göz kapağı estetiği yaptıran hastaların bazılarında göz kapağının aşağı çekilmesi gibi bir durum yaşanılmaktadır. Geçici olan bu durum düzelmediği zaman ikinci bir cerrahi operasyon işlemi gerekli olabilmektedir. Hastalarda ameliyat sonrası kas zayıflaması veya genetik unsurlar nedeniyle meydana gelen göz kapağı düşüklüğü sorunu, plazma enerjisiyle ameliyatsız olarak da doktorlarca düzeltilebilmektedir.


▬ Ameliyatsız göz kapağı estetiği tek seanslıktır. Uygulanan estetik işlem, su buharı ve azotun yüksek enerji vasıtasıyla plazma enerjisine dönüştürülmesi işlemidir. Bu enerji, ciltteki lezyonları buharlaştırırken problemli dokuları yok ederek yeni dokuların oluşma sürecini başlatır.


▬ Göz kapağı düşüklüğü problemleri, kişilerin görüş kısıtlığına ve görme bozukluklarına neden olması sebebiyle yaşam kalitesini düşürmektedir. Göz kapağı estetiği, göz kapağı düşüklüğü yaşayan hastalar için hem estetik hem de sağlık açısından değerlendirildiğinde gerekli bir cerrahi prosedürdür diyebiliriz.


▬ Göz kapağı estetik uygulamasından sonra da yerçekimi kuvveti kişiyi etkilemeye devam edecektir. Ameliyatın etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Estetik göz kapağı ameliyatlarının etkisi hastanın göz kapağının yapısına ve sağlıklı yaşam standartlarına bağlı olarak bir kaç yıl da ömür boyu da sürebilir.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR