Jinekomasti Ameliyatı

41.136 görüntülenme
6315 beğeni
Puan 5.00/5

Jinekomasti

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile Jinekomasti estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde görülen meme bölgesindeki dokuların genişlemesi veya şişmesi deformasyonuna Jinekomasti denilmektedir. Bu rahatsızlık erkeklerde bazen tek bir memede bazen de her iki memede görülebilmektedir. Çeşitli yaşlarda yaşanabilen bu rahatsızlık en büyük etkisini erkeğin psikolojisi üzerinde gösterir.Jinekomasti Neden ve Nasıl Oluşur?

Jinekomasti hastalığı genellikle birçok nedene bağlı olarak oluşur. Bunların başlıcaları şu şekildedir;

✦ Hormon bozuklukları,
✦ Testosteron azlığı,
✦ Östrojen hormonundaki artış,
✦ Uyuşturucu madde kullanımı,
✦ Antidepresanlar,
✦ Vücut geliştirmeye yarayan takviyeler,
✦ Alkol kullanımı,
✦ Testis tümörleri,
✦ Böbrek üstü bezi tümörleri,
✦ Sağlıksız beslenme ve sürekli kilo alıp vermedir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

→ Göğüslerdeki hassasiyet,
→ Meme dokusunda yaşanan şişlikler,
→ Göğüslerde ağrı veya acı duyma,
→ Tek veya her iki meme de meme başı akıntısı,
→ Bir göğsün diğerinden büyük olması,
→ Meme ucunun altında yumru hissi,

Jinekomasti hastalığının gerçek tanısı için estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı doktorun hastayı muayene etmesi, mamagrom ve kan testi yapması gerekmektedir. Özellikle kadınlar için dile getirilen meme estetiği kavramında erkeklerin yaşadığı jinekomasti için de


Jinekomasti Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Hastalığa neden olan etken uzman hekim tarafından tespit edilerek uygun Jinekomasti tedavisi gerçekleştirilir. Hasta genel bir muayeneden geçerek hormonlarına bakılır. Bazı durumlarda ve yaşlarda Jinekomasti tedavisine ihtiyaç görülmez çünkü ergenlik döneminde ortaya çıkan geçici meme dokusunun büyümesi durumu yaşanmaktadır ve 3 üç yıl içinde tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden düzelmektedir. Eğer kullanılan muhtelif ilaçlar bu rahatsızlığa sebep oluyorsa ilacı kesmek memedeki bu olağan dışı büyümeyi azaltmada etkili olabilir ancak ilaçların vücuttaki skar dokusunun azaltılmasında bir etkisi olamadığı için cerrahi operasyon hasta için sorunsuz en iyi çözümdür.

Jinekomasti birçok ciddi hastalığın habercisi olarak görüldüğü için dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Tedavi için cerrahi müdahale gerekebilir ve erkekler için önemli ► meme estetiği uygulamalarından biridir. Genellikle başarılı sonuçlar ortaya çıkaran tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Eksizyonel Tedavi (Doku Çıkarılması) Yöntemi:
Jinekomasti ameliyatında sıklıkla kullanılan bir yöntem olan eksizyonel tedavisinde hastanın meme başının etrafındaki koyu bölgeden içeri girilir. Ardından fazla olan doku ve deri çıkarılır. Kolaylıkla gerçekleştirilen bu yöntemin tek dezavantajı meme ucunun etrafında iz kalmasıdır. Bu iz kalıcı değildir ancak kısa sürede geçmediği için hastayı rahatsız edebilmektedir.

Liposuction Tedavi (Yağ Emme) Yöntemi
Bir başka Jinekomasti tedavi yöntemi ise Liposuction tedavisidir. Bu yöntemde doktor 1-2 mm’lik kesiler açar. Bu kesilerden doku içerisine sokulan ince borular yardımıyla fazla olan meme dokusu boşaltılır. Liposuction tedavi yönteminin Eksizyonel tedavi yöntemine göre avantajlı olan yönü ise iz bırakma konusunda hastaya problem çıkarmamasıdır. Ayrıca Liposuction tedavisi için lokal anestezi yeterli olmaktadır. Bu nedenle Jinekomasti hastası Liposuction tedavisi sonrası evine gidebilir. Ameliyat süresi memenin büyüklüğüne ve doktorların uyguladığı yöntemlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genellikle ise 2 saat kadar sürmektedir.


Jinekomasti Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı estetik klinikleri, hastane, rehabilitasyon ve tedavi merkezlerinin web sayfalarında Jinekomasti ameliyatı fiyatlarını belirtmeleri ilgili kurumlar için yayınlanan genelgeyle yasaklanmıştır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı tüm doktorların Jinekomasti tedavisi fiyatlarıyla alakalı hastaya doğru bilgiler verebilmesi için muayane aşaması çok önemlidir.

Nişantaşı Estetik ve Plastik Cerrahi
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarından, iletişim formu soru ilet bölümünden, info@sukruyazar.com.tr mail adresinden ya da online durumlarında canlı destek iletişim kanallarından hasta danışmanlarına "Jinekomasti fiyatları ne kadar, 2020 jinekomasti ameliyat fiyatları nedir" vb. gibi tüm merak ettiğiniz sorularınızı ileterek bilgi alabilirsiniz.


▬ Jinekomasti ameliyatının başarı şansını arttıran en büyük faktör uzman bir estetik cerrah tarafından yapılmasıdır.


▬ Jinekomasti ameliyatı öncesinde hastanın iyileşme sürecinin kusursuz olması için aşağıdaki uyarılara dikkat etmesi gerekmektedir.

→ Hasta sigara kullanıyorsa ameliyat öncesi iki hafta süreyle sigara içmemelidir.
→ Hasta alkol alıyorsa ameliyattan 48 saat önce alkol kullanımına ara vermelidir.
→ Hasta ameliyat öncesi yakın zamanda nezle, grip ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi bir hastalık geçirmişse doktoruyla bu bilgiyi paylaşmalıdır.
→ Ameliyattan 7-10 gün önce hasta aspirin vb. gibi kan sulandırıcı ilaçlardan, bitkisel takviyelerden ve E vitamini içeren gıdalardan kaçınmalıdır.


▬ Jinekomasti ameliyatı sonrası hasta 1- 2 gün hafif ağrı yaşayabilir. Bu ağrı hastanın durumuna göre değişkenlik gösterse de ortalama iki hafta korse takılması gerekir. Doku kaybı ve enfeksiyon riski az görülür. Oluşabilecek komplikasyonları engellemek amacıyla ameliyat sonrasında doktor tarafından belirlenen antibiyotikler kullanılır. Böylece sarkma yaşanmadan meme dokusu yeni yerine yapışır. Ameliyat sonrasında hastanın çok aşırı kilo alıp vermesi gibi durumlar yaşanırsa tekrar memede büyüme gerçekleşebilir. Ancak bunun dışında memenin eski haline gelmesi söz konusu değildir.


▬ Erkeklerdeki fazla meme gelişimi sorununun bazı hastalarda ergenlik döneminden sonra kendiliğinden düzeldiği gözlenmiştir. Jinekomasti ameliyatı için uzmanlar, belirli bir yaş sınırı belirtmeselerde erkeklerde yarattığı psikolojik sorunu da düşünerek 16-18 yaşından itibaren bu ameliyatı gerekli tetkikler sonrası yapmaktadırlar.


▬ Asimetri (iki taraf arasında fark oluşması)
▬ Hematom (deri altında kan birikimi sorunu)
▬ Seroma (deri altında sıvı birikimi sorunu)
▬ Meme başı nekrozu (doku çürümesi)
▬ Enfeksiyon

Jinekomasti ameliyatlarının olası kötü risklerini en aza indrimek için lütfen doktorunuzu iyice araştırın.


▬ Direkt bir jinekomasti ilacı olmamakla birlikte, jinekomastinin erken evrelerinde meme kanseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar işe yarayabilir. Bu hastalığın ileri evrelerinde farklı tarz ilaçlar kullanılsa bile ilaçların 6 ay boyunca sürekli kullanılması önemlidir.


Hasta Yorumları

Değerli yorumlarınız için tüm ekibim adına teşekkür ediyorum.

Mertkan Güneysu 03.01.2019
Klinik Çalışanlarına Teşekkür

Uluslararası üne sahip olan kıymetli cerrah Şükrü YAZAR Kliniği'nin değerli çalışanlarına, hangi işlem ve uygulama için klinikte olursanız olun son derece ilgili ve her konuda yardımcı olmaya hazır olduğunu büyük bir güven ile hissettirdikleri için teşekkür ediyorum. Her şey bu klinikte güzelden de öte gibi. Bu değerli ekibe tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. 

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Fonksiyonel Burun Ameliyatı

Fonksiyonel Burun Ameliyatı Nedir? Burun ameliyatları denilince ilk akla gelen estetik operasyonlardır fakat...

Fonksiyonel Burun Ameliyatı
Dolgu Enjeksiyonu

Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Hacmi kaybolmuş bölgeye gerekli hacmi kazandırmak, cildin pürüzs&uum...

Dolgu Enjeksiyonu
Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Nedir? Çevresel etkenlerle gelişen travmalar ya da yaşlanma vb. gibi sebeplerle kiş...

Yüz Estetiği
Kök Hücre Enjeksiyonu

Kök Hücre Enjeksiyonu Nedir? Kişinin kendi vücudundaki yağ dokularından elde edilen kök ...

Kök Hücre Enjeksiyonu

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

20.03.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere...

02.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

20.02.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR