Prof. Dr. Şükrü Yazar

9.498 görüntülenme
9398 beğeni
Puan 5.00/5

Tedavi Özeti ve Sonuçları

Göğüs Estetiği

Estetik Operasyon

1-4 Saat

Ameliyat Süresi

Genel Anestezi

Anestezi Yöntemi

5-10 Gün

Duyarlılık

3-7 Gün

İşe Dönme

1-2 Ay

Tam İyileşme

Ömür Boyu

Kalıcılık

1-2 Gece

Hastanede Yatış

Anasayfa / Estetik Cerrahi / Göğüs Estetiği

Göğüs Estetiği

Meme estetiğiyle ilgili tüm soru, talep ve ihtiyaçlarınızı Türkiye'nin en iyi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Şükrü YAZAR ile değerlendirmek üzere ☏ +90 (212) 257 1515 Pbx ✆ +90 (541) 334 3484 telefon numaralarını arayarak randevu talep edebilirsiniz.

Estetik Göğüsler Nasıl Tanımlanır?

Estetik bakış açısı ve kavramı kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir ancak doğal bir estetiğe sahip memeler için dünyadaki genel kanı "memelere önden ve yandan bakıldığında kadın vücuduyla meme boyutunun orantılı, uyumlu, dik ve çekici gözükmesi, meme ucunun ise pembemsi, belirgin ve etrafındaki koyu renkli alan ile birlikte göğüs kafesinde ahenkli durması" şeklindedir.Göğüsler, yaratılıştan gelen kadın-erkek cinsellik ayrımını sembolize ederek kadınlık ve estetik kavramını oluşturan vücudun en önemli organlardan biridir. Gelişme çağında farklılaşarak kadınların yaşamlarına girer, büyür gelişir ve onların zihinlerinde dönemsel olarak hep farklı boyutlarda anlam kazanır. Zamanla güzelliğin, çekiciliğin simgesi ve sonrasında da annelik kavramının yegane temsilcisi olur. Yaşamsal döngüde anatomik, psikolojik ve fizyolojik bir çok etkeni içinde barındırır. Bu sebeple meme estetiği cerrahisi, uzman hekimlerin çok kapsamlı değerlendirdiği bir tedavidir. Uygulamaya dünyada ve Türkiye'de sıklıkla müracaat edilir. Kadınların özgüvenlerini artırarak yaşam kalitesi kazanmalarında psikolojik etkisi çok yüksektir.


Göğüs Estetiği Nedir ve Niçin Yapılır?

Kalıtımsal ya da hormanal rahatsızlıklar, ilerleyen yaş, yerçekiminin etkisi, doğum, emzirme, kilo alıp verme ya da kazalar sonrası yapılabilen tüm cerrahi tedaviler memenin doğal görüntüsüyle birlikte dokusunda ve yapısında istenmeyen deformasyonlara sebep olabilmektedir. Bu gibi sebeplerle meme boyutlarının küçüklüğünden, büyüklüğünden, sarkıklığından veya asimetrik bozukluklarıyla birlikte meme ucu düzensizliklerinden rahatsızlık duyan tüm kadınlar, arzu ettikleri biçimde doğal ve güzel göğüslere sahip olmak için estetik cerrahi tedavilere başvurabilirler.

✓ Küçük göğüslerin protez ya da implantlar (slikon) ile büyütülmesi,
✓ Sarkmış memelerin volüm boyutu yeterliyse dikleştirilmesi-toparlanması,
✓ Volümü yetersiz olan memelerin toplanması-dikleştirilmesi,
✓ Meme dokusu volümünün artırılarak meme boyutunun büyütülmesi ve implant ile desteklenmesi,
✓ Aşırı büyük ve sarkmış göğüslerin küçültülmesi,
✓ Memeler arasındaki asimetri sorunlarının giderilmesi,
✓ Göğüslerin Areola kısımlarındaki genişlik ve gömülü, çökük ya da iri meme başı problemleri,
✓ Doğuştan olmayan ya da dışsal etkenlerle kaybedilen bir memenin veya meme ucunun yeniden oluşturulması,

vb. gibi görsel olarak memelerde ya da meme dokusunda ortaya çıkan deformiteleri düzeltmek için 'Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı' doktorlar tarafından yapılan Mamoplasti planlama ve uygulama öncesi-sırası-sonrası tüm tedavi süreçleri meme estetiği kelimesini açıklamaktadır.

Göğüs Estetiği Ameliyatları

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın Estetik İşlemleri

Göğüs Büyütme

Meme (Göğüs) Büyütme Nedir? Küçük memeye sahip kadınların implant, silikon veya yağ enjekte edilerek meme bo...

Göğüs Büyütme

Göğüs Küçültme

Meme (Göğüs) Küçültme Nedir? Kadınların vücutlarıyla orantısız bir büyüklüğe sahip olan memelerinin gerekli ...

Göğüs Küçültme

Göğüs Dikleştirme

Meme (Göğüs) Dikleştirme Nedir? Göğüslerin şeklini ve sarkıklığını düzenlemek için plastik ve rekonstrüktif ...

Göğüs Dikleştirme

Göğüs Ucu Estetiği

Meme (Göğüs) Ucu Estetiği Nedir? Kadınların meme ucu, meme başı ve Areola kısımlarının genişliği (meme ucunu...

Göğüs Ucu Estetiği

Tüberöz Göğüs Ameliyatı

Tüberöz Meme Nedir? Tüberöz-Tübüler göğüs ameliyatları konik meme, keçi memesi, hipoplastik meme olarak da a...

Tüberöz Göğüs Ameliyatı

Jinekomasti

Jinekomasti Nedir? Erkeklerde görülen meme bölgesindeki dokuların genişlemesi veya şişmesi deformasyonuna Ji...

Jinekomasti

Göğüs Estetiği Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler

Soru ve Cevaplar

▬ Estetik kliniği, hastane, tedavi ve rehabilitasyon merkezi vb. gibi resmi sağlık kuruluşlarının web sitelerinde meme büyütme, küçültme, dikleştirme estetiği fiyatlarını belirtmeleri T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı kanun ve genelgeyle yasaklamıştır. Bu sebeple meme cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar, estetik göğüs ameliyatlarıyla ilgili ücretlerini web sayfasında yayınlayamamaktadır.

"Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın 2020 yılı meme estetiği fiyatları ne kadar? Meme büyütme, küçültme, dikleştirme ya da meme ucu estetiğiyle birlikte kombine yapılabilen ameliyatların ücretleri 2020 senesinde değişti mi ve nedir?" vb. gibi tüm merak ettiğiniz konuları aşağıdaki iletişim kanallarını kullanarak iletebilir ve en kısa sürede bilgi alabilirsiniz.

☑ Telefon: +90 212 257 1515 Pbx (Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00 arayabilirsiniz.)
☑ WhatsApp: +90 541 334 3484 (7/24 mesaj atabilirsiniz.)
☑ Ön Randevu Formu (Soru ilet seçeneğini kullanabilirsiniz.)
info@sukruyazar.com.tr (E-mail iletebilirsiniz.)
☑ Canlı Destek Hattı (Çevirimiçi durumlarında hasta danışmanlarına sorularınızı sorabilirsiniz)
☑ İletişim (Adres bilgileri sayfasındaki formu kullanarak taleplerinizi gönderebilirsiniz.)


▬ Hastalarını Nişantaşı'nda bulunan estetik kliniğinde kabul ederek muayene işlemlerini gerçekleştiren Prof. Dr. Şükrü Yazar, meme estetiği ameliyatlarını İstanbul - Acıbadem Maslak ya da Acibadem Altunizade hastanelerinde yapmaktadır. Ancak bazı özel talepler ve acil durumlarda da başka hastanelerde görev almaktadır.

Ulaşım ve yol tarifi bilgileri için tıklayınız.
Acıbadem Maslak Hastanesi Adres Telefon ve Yol Tarifi Bilgileri
Acıbadem Altunizade Hastanesi Adres Telefon ve Yol Tarifi Bilgileri
Şükrü Yazar Estetik Kliniği Ulaşım ve Yol Tarifi Bilgileri


▬ Estetik ameliyatlar her kadının yüzüne, vücut yapısına ve fiziğine göre uygun şekilde planlanmalıdır. Yani herhangi bir resimde görülüp beğenilen bir meme yapılabilir ancak boyu 1.55 cm olan bir kadın ile boyu 1.85 cm olan bir kadına yerleştirilecek olan protezlerin ölçüsü aynı olamaz. Kadınlar bu şekilde isteyebilirler ancak doktorlar nedenlerini-niçinleri anlatarak talep edilen bu meme estetiği ameliyatını kabul etmeyebilirler.

Not: Memeye estetik cerrahi müdahaleler yapılmadan önce hastaların mevcut meme şekli, kalıtımsal bir meme hastalığı olup olmadığı ve doğum yapıp yapmadığı önceden mutlaka analiz edilir. Tüm bu tetkiklerden sonra sonuçlar olumluysa estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı doktorlar için beğendiğiniz memeyi yapmak hiç de zor değildir.


Türkiye'de estetik olarak yapılan ameliyat resimlerinin dijital ortamlarda paylaşılması, reklam amaçlı kullanılması kanunlarla yasaklanmıştır ve suçtur. Muayene olduğunuz hekim, yalnızca ameliyat resimlerinin paylaşılmasına izin veren hastaların fotoğraflarını tarafınıza gösterilebilir.

Önemli Bilgi: Hastalar, meme ameliyatlarında bazı risklerin ve komplikasyonların olabileceğine, ameliyat resimlerinin çekileceğine ve bu fotoğrafların ise bilimsel amaçlı kullanılabileceğine dair resmi bildirimler içeren onam formu doldururlar. Ameliyatı üstlenen ekip, onam formunda resimlerinin çekilmesini onaylayan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası tüm süreçleriyle ilgili çekilen fotoğrafların halka açık platformlarda yani televizyon, gazete, dergi, web sitesi, e-mail, sosyal medya sayfaları, telefon, blog, makale ya da katalog vb. gibi alanlarda kullanılmayacağına dair sorumludurlar.


▬ Meme estetiği uygulamalarından özellikle meme büyütme estetiği işlemlerinde protez, meme kasının arkası-önü ya da subfasya denilen kas ve meme dokusu arasındaki fasya denilen ince bir zarın altına yerleştirilir. Her 3 durumda da silikon protezin meme bezleri, süt kanalları ve meme başının bulunduğu bölgeyle bağlantısı olmaz. Ayrıca meme dikleştirme estetiği ameliyatlarının da meme başı, süt kanalları ya da meme bezi dokusuyla bir teması olmamaktadır.

Not: Eşler yakın dönemde bebek düşünüyorsa hamilelik ve emzirme sonrası süreçlerde meme hacmi ve şeklinde önemli değişiklikler olabildiği için hekime bunun aktarılması gerekmektedir.


Skar (Ameliyat İzi): Meme estetiği sonrası kadınların en çok korktuğu şeylerden biri de ameliyat izinin çok belli olmasıdır. Cerrahi bir işlem olduğu için ameliyat izi kaçınılmazdır. İzler protezlerin kesi yapılarak yerleştirildiği bölgelerde yani koltuk altı bölgesinde, meme başı etrafındaki koyu halkanın alt kısmında, memenin göğüs ile birleştiği kıvrım bölgesinin alt kısmında ya da göbek bölgesinde olur. Açık tenli olan ve yaralarının iyileşme fizyolojisi normal olan kişilerde ameliyat izleri çok belirgin durumda kalmamaktadır. Bu izlerin belirginliği kadının estetik yaptırdığı yaşa, genetik fizik ve dna yapısına ve cildinin yapısal özelliklerine göre değişir. Zamanla belli belirsiz bir görünüm alarak deri rengiyle bütünleşen bu ameliyat izleri (Skarlar) doktorun tavsiye ettiği çeşitli kremler ve jellerle kontrol altına alınır.


▬ Tüm meme estetikleri için gelen hastaların yeni meme boyut ya da şekline karar verilmeden önce vücut oranları göz önünde bulundurularak inceleme yapılır. Özellikle meme küçültme estetiği için gelen hastaların göbek, bacak, kalça ve kol oranları analiz edilir. Eğer hastada aşırı kilo ya da obezite durumu varsa hastaya meme küçültme ameliyatından önce kilo vermesi önerilir. Bunun için 2 yöntem bulunur. Birincisi; diyetisyen ve spor koçu eşliğinde uygulanan zayıflama programı, ikincisi ise hastanın obezite cerrahisine yönlendirilmesidir. Ancak hastanın kilosu normal değerinin çok üstünde değilse ya da meme dokusunun yapısı, yağ dokusu ağırlıklı değil ise direk meme küçültme cerrahisi uygulanabilir. Çünkü meme dokusu yağ dokusunun yanı sıra memenin kendi dokusundan (meme glandı) oluşur. Bu sebeple yağ dokusunun az olduğu memelerde, diyet ve sporla ne kadar kilo verilirse verilsin meme belli bir büyüklükte kalabilir.

Bir miktar fazla kilosu olup ve meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatları geçiren hastalar bir süre sonra diyet ya da sporla kilo verdikten sonra memede sarkma gibi çok fazla bir değişiklik söz konusu olmaz. Çünkü meme estetikleri yapılırken bu gibi değişimler göz önünde bulundurularak yapılıyor. Ancak hastanın ameliyat sonrası 2-3 kiloluk planlı bir kilo verme durumu söz konusu olacaksa operasyon buna göre hesaplanarak yapılır.


Protez (Slikon - İmplant) Seçimi Nasıl Yapılır?
Tıp ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte meme protezi (slikon) seçenekleri de oldukça artmış ve çeşitli şekillerde, büyüklüklerde ve özelliklerde meme protezleri üretilmeye başlanmıştır. Bu sebeple uzman doktor hastanın vücut yapısına ve ölçüsüne göre en iyi protezi seçerek hastayı bilgilendirmektedir.

Protezler (Slikonlar - İmplantlar) Nasıl Yerleştirilir?
Meme estetiği işlemlerinde kullanılacak protez implantlar doktorun ameliyat planlamasına göre;
→ Koltuk altı bölgesinden yapılan kesi ile,
→ Meme başının etrafındaki koyu halkanın (areola) alt kısmından yapılan kesi ile,
→ Memenin göğüs ile birleştiği kıvrım bölgesinin alt kısmından yapılan kesi (Inframamarial Fold Insizyonu) ile,
→ Endoskopik olarak göbek bölgesinde yapılan kesi ile yerleştirilir.

Slikon Kaç Yıl Dayanır ve Garantisi Ne Kadar?
Memeleri büyütmek için yapılan ameliyatlarda kullanılan eski tip protezlerin (silikon implantlar) ömrü 10-15 yıl arasındadır. Günümüzde akıllı teknolojiyle üretilen silikon implantlar ise ömür boyu garantilidir.


▬ Meme estetiği yaptırmayı düşünen kadınların en çok merak ettiği ve endişelendiği konulardan biri de meme estetiği sonrası kanser riskinin olup olmadığıdır. Yapılan tüm araştırmalar sonrasında meme estetiğinin hiçbir kansere yol açmadığı defalarca kanıtlanmıştır.


▬ Meme estetiği, var olan memelere büyütme, küçültme, dikleştirme vb. gibi estetik değerler katmak için yapılan cerrahi operasyonları ifade ederken onarım işlemleri ise kadınların meme kanseri sonrası alınan memesinin yerine yenisinin yapılması işlemidir.

Detaylar için tıklayınız Meme Onarımı


▬ Meme estetiği yaptırmak günah mı? Kadınlar için sağlık ve psikolojik açıdan sorun niteliği kazanan bir durum ameliyatla da olsa düzeltilebilir. Sırt ve omuz bölgesinde ağrı yapan meme büyümesi durumu sağlık sorununun, iki meme arasında aşırı görsel ve boyutsal sorunların olması da psikolojik olarak bu tedavinin yapılması gerektiğini gösterir. Bazı inançlarda zorunlu olan bu gibi estetik tedavilerde, süslenme niteliği taşıyan ameliyatlarda olduğu gibi eş izni de gerekmemektedir. Bu konuya ilişkin detaylı bilgiyi ► estetik ameliyat yaptırmak caiz midir? videosunu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Estetik olarak vücuduyla uyumlu ve güzel görünümlü göğüslere sahip olmak isteyen kadınlar için pişman olacak hiç bir durum ise neredeyse hiç yoktur ve böyle bir pişmanlık hikayesi duyulmamıştır. Hatta hastaların yeni göğüs şekliyle çok daha mutlu ve özgüvenli bir şekilde yaşamlarına devam ettiği gözlemlenmiştir.


▬ Meme estetiği ameliyatı sonrası her ameliyatta olduğu gibi birtakım riskler ve komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Fizyolojik ve psikolojik komplikasyonlar başarı oranı yüksek bir ameliyat olan meme estetiği ameliyatı sonrası erken dönemde ve geç dönemde ender görülen ve kontrol altına alınabilen durumlardır.

Hematom (Kanama): Meme bölgesinde büyük damarlar bulunmaz, bu nedenle kanama riski sıfıra yakın olup memeye yerleştirilen drenlerle kanama riski yok edilmektedir.

Enfeksiyon: Nadir olarak meme estetiği sonrası enfeksiyon oluşur. Titizlikle yapılmış bir meme estetiği sonrası yara bölgesinin de titizlikle korunması gerekiyor. Enfeksiyon belirtileri; yara bölgesinde artan ağrı, kızarıklık, sıcaklık artışı ve akıntı şeklinde ilk birkaç gün içerisinde ortaya çıkabilir ancak bu olası durumlar doktor kontrülündedir. İyi bir göğüs ameliyatı uzmanı hekim, enfeksiyonun oluşmaması için tüm önlemleri önceden almaktadır.

Kapsül Oluşumu: Silikon protezle meme büyütme ameliyatında görülen bir sorundur. %3-5 oranında görüldüğü bilinmektedir. Kapsül oluşumu, meme protezinin vücut tarafından ince bir zarla sarılmasıdır. Kalınlaşıp sert bir kılıfa dönüşmediği taktirde faydalıdır. Protezi sıkıştırıp büzüştürmesi durumunda protez normal duramadığı için göğsün şekli bozulabilmektedir. Kapsül gelişiminde süreç ameliyattan 6 ay sonra başlar ve sonrası 3 yıl arası kapsül gelişimi gözlemlenmelidir. Kapsül oluşumu hastayı rahatsız edecek boyutlara gelirse ameliyatla protez çıkarılır, kapsül temizlenir ve yeni silikon protez yerleştirilir.

Asimetri (Göğüsler Arasındaki Boyut ve Şekil Farklılıkları): Meme estetiği ameliyatında her iki göğüste eşit kesi açılmakta ve yine eşit silikonlar kullanılmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası göğüsler arasında herhangi bir fark olmaz. Meme estetiği öncesi her iki göğüs arasında belirgin bir büyüklük farkı varsa mutlaka tecrübeli bir uzman doktorla görüşülmeli ve alanında uzman doktorlara meme estetiği yaptırılmalıdır.

Memenin İstenen Büyüklüğe Erişmemesi: Birçok kadın için meme estetiği sonrası göğüslerin istenen boyuta erişip erişmeyeceği merak konusudur. Bu emliyattaki asıl amaç hastanın beklentileri doğrultusunda vücuduyla en uyumlu olacak meme büyüklüğünü elde etmektir. Fakat bazı durumlarda göğüslerin büyütülmesi estetiğinde uzman doktorları sınırlayan unsurlar gözlemlenebilir. Bunlar hastanın vücut yapısı ve meme dokusunun esneyebilme kapasitesidir. Yeterli hareket alanının sağlanamadığı durumlarda beklentilerin altında bir meme implantı yerleştirilmektedir. Önemli olan vücutla uyumlu duran bir meme görüntüsünün elde edilmesidir. Dar göğüs kafesi olan bir hasta için daha küçük, geniş göğüs kafesi olan veya kilolu bir hasta için daha büyük bir meme implantı en doğru seçimdir.

Sensitive (His Kaybı): Meme estetiği sonrası yaşanan his kaybı kalıcı değildir ve zamanla ortadan kalkmaktadır.

Deformasyon: Günümüzde kullanılan meme implantları akıllı teknolojiyle üretildiği için geçmiş yıllarda kullanılan meme implantlarına göre kusursuzdur. Şiddetli dışsal nedenlerle çok nadir olarak görülen deformasyon sonrası memede şekil bozukluğu ortaya çıkabilmektedir. Bu deformasyon risklerini de ortadan kaldırmak için meme dokusuyla uyumlu implantların kullanılması çok önemlidir.

Psikolojik Etkiler: Estetik ve plastik cerrahi bir operasyon olan meme estetiği ameliyatı öncesinde bazı hastalar psikolojik olarak kendini baskı altında hissetmektedir. Başarı oranı %100'e yakın olan bu ameliyatların sonrasında genellikle hastalarda psikolojik baskı ve endişeler ortadan kalkar.


▬ Türkiye'de kişilerin meme estetiği ameliyatı olabilmesi için Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği bir alt yaş sınırı yoktur ancak uzman estetik doktorları genellikle kız çocuklarının 18 yaşını doldurması gerektiğini belirtirler. Bununla birlikte aşağıdaki 4 önemli sorunun cevabı meme estetiğinde alt yaş sınırını açıklarken kişiye göre değişeceğini de bilimsel olarak göstermektedir.

1- Vücut gelişimi tamamlanmış mı?
2- Fiziki yapısı oturmuş mu?
3- Ergenlik yaşını doldurmuş mu?
4- Meme ve dokuları gelişmiş mi?

Hangi durumlarda 18 yaş altı kişilerde meme estetiği yapılabilir?
1- 15-16-17 yaşlarında fiziki yapısı ve vücut gelişimi tamamlanmış kız çocuklarında yapılabilir.
2- Vücut gelişimi tamamlanmamış ancak bu ameliyatın kaçınılmaz olduğu durumlarda yani sonradan memeler arasında ciddi asimetri sorunu oluşabilen kızlarda yapılabilmektedir. (Örneğin hastanın bir memesi çok küçüktür ve gelişmemiştir, diğer memesi ise büyüktür. Bu asimetrik durum kız çocuğunun ruhsal durumunu bozuyordur, o zaman yapılabilir.)
3- Konjenital anomali durumlarında yani doğumsal (bebek doğduğunda var olan sorun) asimetrisi olan kişilerde de yapılmaktadır. (15-16 yaşında kız çocuklarında bir memenin gelişimi tam ve ancak diğeri doğuştan sorunluysa bu kız çocuğunun psikolojisi bozulmasın diye erken dönemde yapılabilir.)
4- Bazı travmalar, kazalar ve yanık vakalarında da mecburen bu ameliyatların yapılması gerekmektedir.

Meme estetiği için üst yaş sınırı da yoktur. Kişi 60 ya da 70 yaşında sağlık durumu ve sağlık koşulları elverdiği sürece de estetik meme ameliyatı olabilmektedir.


▬ Memelerde doğumsal, gelişimsel bozukluklar, hamilelik ve emzirme sonrası ya da hormonal dengesizlik vb. gibi sebeplerle oluşan bir memenin diğerine göre şekil ya da büyüklük olarak farklı olması sorunu tıp dünyasında meme asimetrisi olarak adlandırılır. Asimetri düzeltme ameliyatlarında kişilerin talepleri, meme yapısı ve boyutu dikkate alınarak her iki memeninde ya küçültme ameliyatıyla şekli ve boyutu ayarlanır ya da yağ enjeksiyonu yöntemiyle büyütülmesi ve toparlanması sağlanır.

Doktor önerisiyle genellikle 18 yaş ve üstü kişilerde yapılır. Daha küçük yaşlarda ise memelerinde doğumsal asimetri anomalisi olan kişilerde psikolojik travmaların önüne geçmek için ya da göğüslerin olağan dışı büyümesine sebep olan tek taraflı ya da iki taraflı görülebilen 'Virgin Hipertrofisi' hastalığı durumlarında uygulanabilmektedir.


Meme büyütme ameliyatı sonrası sarkma durumu:
Meme boyutu belli ölçülerin üzerinde olan kadınlarda belli bir oranda meme dokusu korunduğu için yaşla beraber silikonun yeri değişmese de meme dokusu protez üzerinden sarkabilir. Eğer sarkma durumu tekrar oluşursa dikleştirme işlemi yapılması gerekir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası sarkma durumu:
Özellikle göğüs dikleştirme operasyonları sonrasında gelişebilecek hamilelik durumu veya aşırı kilo kaybı ya da artışı gibi değişimler memelerde tekrar bir sarkmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle meme büyütme ve göğüs kaldırma gibi estetik ameliyatlar, uzman plastik cerrahi doktorlar tarafından çocuk yapmayı düşünmeyen ve vücut ağırlığı çok sık değişmeyen hastalara tavsiye edilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası sarkma durumu:
Estetik ameliyatlarla küçültülen memelerde sarkma sorunu hastanın ilerleyen yaşıyla birlikte aşırı kilo alıp vermesi nedeniyle vücut yapısının değişmesi durumlarında nadiren görülebilmektedir.


A
Ablactation: Bebeği sütten kesme
Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave olarak yapılan yardımcı tedavi.
Aksiller Insizyon: Meme cerrahisinde koltukaltından yapılan kesi işlemi.
Akut Mastit: Memede sertlik, ağrı ve kızarıklık gibi lokal bulgular yanında ateş, titreme ve üşüme durumu.
Alveol: Meme bezi.
Amastia: Memenin tek ya da çift taraflı yokluğu.
Anisomastia: Memelerin büyüklük olarak birbirinden farklı oluşu.
Areola: Meme ortasındaki koyu renkli yuvarlak halka olan bölge.
Athelia: Meme başının olmaması

B
Breast Abscess: Göğüs apsesi.
Breast Agumentation: Meme büyütme.
Breast Anatomy: Meme anatomisi.
Breast-Conserving Surgery: Meme koruyucu cerrahi.
Breast Implant: Meme implantı. Meme büyütmede veya meme kanserinin tedavisinde memenin doldurulması için kullanılan protez.
Breast Lift: Meme dikleştirme.
Breast Reconstruction: Meme rekonstrüksiyonu (Meme onarımı). Meme dokusunun yeniden yapılması ve şekillendirilmesi işlemi.
Breast Reduction: Meme küçültme.

C
Cannula: Kanül. Vakumla yağ almada (Liposuction) kullanılan içi boş boru şeklinde metal çubuklar.
Capsule Contracture: Kapsül kontraktürü (Kapsül oluşumu). Meme büyütme ameliyatı sonrası nadiren oluşan komplikasyon.
Complication: Komplikasyon. Hasta veya doktorun elinde olmadan gelişen enfeksiyon durumu.
Contraindication: Kontredikasyon. Uygulanmaması gereken tedavi veya ameliyat.
Cooper Ligament: Memeyi yukarı doğru asan bağ dokusu.

D
Dual Plane: Silikonun göğüs kas dokusunun altında kaldığı meme büyütme işlemi.
Duktal Ektazi: Meme başı altındaki süt kanallarının genişlemesi.
Duktus: Süt kanalı.

E
Extended Simple (Genişletilmiş) Mastektomi: Tüm meme dokusu üzerindeki cilt ve level I lef nodlarının çıkarılması.

F
Flep: Kendi beslenmesi ya da kanlanması olan bir doku parçasının başka bir bölgeye ya da yaraya nakledilmesi uygulaması.
Flep Rekonstrüksiyonu: Meme onarımında karından, sırttan veya kalçadan doku alınarak meme yapma işlemidir.

G
Gigantomastia: Memelerin aşırı büyümesi.
Glanduler Doku: Memenin doğal yapısında bulunan doku yapısı.

H
Hipoplazi: Memenin az gelişmiş olması.

I
Inframamarial Fold Insizyonu:
Meme estetiğinde meme altından yapılan kesi işlemi.
Inverted Nipple: Meme ucu estetiğinde çökük meme ucunun düzeltilmesi işlemi.

K
Kadranektomi: Memedeki tümörün bulunduğu kadran, arkasındaki fasia ve üzerindeki ciltle birlikte çıkarılması.

L
Lumpektomi: Meme koruyucu cerrahide kanserli meme dokusunun çevresindeki sağlam doku ile birlikte çıkarılması işlemi.

M
Mammary Gland: Kadın göğsünün her iki tarafında doğum sonrası süt salgılayan bez.
Mastalji: Memede ağrı.
Mastektomi: Memede kanserli dokunun çıkarılması için yapılan ameliyat.
Mastopexy: Mastopeksi. Meme dikleştirme ameliyatı.
Meme Asimetrisi: Orantısız gelişim sonucu memeler arasında şekil farkının ortaya çıkması.
Meme Rekonstrüksiyonu: Mastektomi (kanserli dokunun çıkarılması) sonrası yeniden meme yapılması.
Modifiye Radikal Mastektomi: Tüm meme dokusu, üzerindeki cilt, level I ve level II lenf nodlarının çıkarılması.
Montgomery’s Tubercles: Gebelik sırasında areola mammae üzerinde küçük kabartılar halinde belirginleşen montgomery tüberkülleri (bezleri).

N
Nipple- Sparing Mastektomi: Meme ucunun alınması.

P
Periareolar Incision: Meme başı çevresinden yapılan kesi.
Periduktal Mastit: Meme kanalları duvarlarının hasara uğraması.
Pitotik Meme: Sarkık meme.
Polymasita: İkiden fazla memeye sahip olma.
Polythelia: Aksesuar meme başı. Birden fazla meme başı bulunması.
Prepektoral: Göğüs duvarı ile memenin derin yüzeyi arasında kalan alan.
Ptoz: Düşme, sarkma. Memede ptoz, göğüslerdeki sarkmayı ifade eder.
Pump: Serum setinde sıvı akışını kontrol eden özel ve dijital bir cihaz.

Q
Quadrantectomy: İçerdiği tümör nedeniyle memenin bir kadranını ameliyatla çıkarma.

R
Rekonstrüktif: Plastik cerrahi.
Retromammary Abscess: Meme arkasında oluşan abse.

S
Simple (Total) Mastektomi: Tüm meme dokusu ile birlikte üzerindeki cildin çıkarılması.
Sizer: Meme büyütmede asıl implant yerleştirilmeden önce tam istenen ölçünün tespit edilmesini sağlayan implant.
Subfasiyal: Kas zarının altı. Meme implantının yerleştirildiği bölgelerden biri.
Subglandular: Meme dokusunun altı. Meme implantı yerleşim bölgesi.
Subpektoral: Kısmen kas altı. Meme implantının yerleştirildiği bölgelerden biri.
Symmastia: Memelerin orta hatta birleşik olması.

T
Tylectomy: Meme dokusundaki tümörün ameliyatla çıkarılması.

V
Vertikal Insizyon: Dikey vücut eksenine paralel yapılan kesi.

X
Xeromammography: Bir çeşit mamografi yöntemi. Selenyum levhaya yansıtılan görüntünün daha sonra kağıt üzerine kaydedildiği mamografi yöntemi.

Tedavi Sonrası Yorumlar

Değerli yorumlarınız için tüm ekibim adına teşekkür ediyorum.

Asya Gündoğdu 09.06.2018
Ne Kadar Teşekkür Etsem Az

Değerli hocam ve doktorum Şükrü Yazar, size ne kadar teşekkür etsem az psikolojim düzeldi. Göğüs ameliyatımda ve ameliyatım sonrasında verdiğiniz önemli güven duygusu ve desteğiniz için sonsuz teşekkürleri iletiyorum. Çok doğru bir doktorun ve ekibin bünyesinde olduğumu tüm ameliyat ve sonrasındaki tedavi sürecimde hissettim. Değerli ekibinize de başarılar ve sağlıklı yarınlar diliyorum. 

Gözde Kozancıoğlu 11.012.2019
Bence Çok İyi Bir Plastik Cerrah

Şükrü Bey bu yaşıma kadar tanıdığım hissettiğim ve güvendiğim çok iyi bir cerrah kendisini içtenlikle kutluyorum. Başka söyleyecek bir söz bulamıyorum ki estetik denilince aklıma sadece kendisi geliyor, içtenlikle ülkemizdeki ve dünyadaki başarılarını kutluyor ve kendisini tebrik ediyorum. Allah sağlıklı uzun ömürler versin çünkü insanlığın bu usta ellere ihtiyacı var. 

Yasemin Güneyli 11.01.2020
Türkiye'nin En İyi Estetik Doktoru

Şükrü Yazar kliniğine memelerimdeki asimetri sorunları için gelmiştim. Kapıdan girdiğim andan muayane, planlama, ameliyat öncesi-sonrası pansuman, kontroller yani tüm tedavi süreçlerimde gördüğüm ilgi ve tedaviden büyülendim. Kendimi çok huzurlu ve güvende hissettim. Değerli estetik uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'a eşi Sıla Hanım'a ve arkadaş gibi yaklaşımlarıyla benimle özelmişim gibi ilgilenen Hümeyra Hanım'a alakalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.