Meme Büyütme Ameliyatlarında Protezler Nasıl Yerleştiriliyor?

1.146 görüntülenme
1705 beğeni
Puan 4.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Göğüs Estetiği / Göğüs Büyütme

Göğüs Büyütme

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile meme büyütme estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Meme (Göğüs) Büyütme Nedir?

Küçük memeye sahip kadınların implant, silikon veya yağ enjekte edilerek meme boyutunun arttırılması ve şeklinin değiştirilerek geliştirilmesi için plastik ve rekonstrüktif cerarhi uzmanı doktorlar tarafından yapılan estetik cerrahi işlemler meme büyütme estetiğini tanımlamaktadır. Dünyada ve Türkiye'de ► meme estetiği alanında kadınlar tarafından en çok tercih edilen ameliyattır.Meme Büyütme İşlemleri Neden Yapılır?

Meme büyütme ameliyatları, hastaların doğal meme büyüklük oranlarını arttırmak, daha simetrik bir görünüm elde etmek ve estetik açıdan hoş bir meme profili oluşturmak için yapılır. Dünya genelinde kadınlar tarafından oldukça rağbet gören meme büyütme operasyonlarına bu kadar çok ihtiyaç duyulmasının başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

● Meme dokusunun olmaması,
● Küçük meme dokusu,
● Meme dokusundaki hacim kaybı,
● Sarkık meme dokusu,
● İki meme arasındaki şekil farklılığı,
● Memelerin yeterince büyük olmaması,
● Kanser nedeniyle yaşanan meme kaybıdır.


(Kanserli memenin alınması sonrası kadınlarda memenin yeniden yapılması işlemleriyle alakalı tüm detayları öğrenmek için ► meme onarımı linkini ziyaret edebilirsiniz.)

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Süreçler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı planlama gerektiren bir süreçtir. Meme büyütme ameliyatı öncesinde cerrahın muayenesiyle nasıl bir işlem gerçekleşeceği kararlaştırılır. Bu süreçte meme büyüklüğü, dokusu, yapısı hakkında detaylı konuşmalar ve kontroller yapılır. Ameliyat öncesinde cerrah, hastanın beklentisi doğrultusunda ne tür işlemlerin yapılacağına ve farklı özelliklerdeki silikonlardan hasta için en uygun olanı hangisidir ona karar verir. Böylece hastanın vücudu için ideal büyüklükte, şekilde ve dokuda silikon seçimi yapılır. Ayrıca hastanın isteklerine göre ameliyat planı gerçekleştirildiği için memelerin toparlanması ve dikleştirilmesi de estetik meme büyütme ameliyatına dahil edilebilmektedir. Bu süreçte ise hastanın dikkat etmesi gereken birkaç önemli detay vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Hastaların Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?
● Ameliyattan iki hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır.
● Ameliyattan önceki son bir hafta içkiden kaçınılmalıdır.
● Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve bitkisel takviyeler ameliyattan önceki on gün içerisinde alınmamalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Büyütme ameliyatı öncesinde memeye ne tür bir müdahale gerçekleştirileceğine ve slikon yerleştireceğine karar veren doktor, hastanın meme altından ya da yanından ince bir kesi açarak hazır olan silikonları yerleştirir. Ameliyat 2 saat kadar kısa bir sürede tamamlanır. Ağrı ve acı hissedilmez. Meme büyütme ameliyatları artık oldukça gelişmiş teknolojilerle yapılmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat sonrasında hastaların uzman doktorun önerilerine harfiyen uyması çok önemlidir. Ameliyatta hastanın istediği ve cerrahın uygun gördüğü şekil ve büyüklük estetik olarak sağlanmıştır ancak ameliyat sonrası memede hafif bir gerginlik hissi, ağrı ve sızı oluşabilir. Yani hasta ilk 5 gün ağrı hissedebilir. Bu çok doğal bir durumdur ve problem için doktor tarafından çeşitli ağrı kesici destekleri uygulanır.

Meme üzerinde özel bir bant ve sargı bulunur. Protezle aynı yere yerleştirilen drenler (vakumlu bir sistem) birkaç gün içinde çıkarılır. Hasta bir gün sonra evine gidebilir. Bu süreçte ödem ve renk değişikliği de görülür. İki ay boyunca yüz üstü yatmaktan ve ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır. Meme büyütme estetik ameliyatında nihai sonuç ise ortalama 6 ay sonra ortaya çıkmaktadır.


Göğüs Büyütme Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı kuruluşların (hastane, tedavi merkezi ve estetik klinikleri vb.) internet sitelerinde meme büyütme fiyatlarını belirtmeleri kanun ve genelgeyle yasaklamıştır. Bu sebeple estetik göğüs büyütme fiyatlarıyla alakalı bilgileri Prof. Dr. Şükrü Yazar web sayfasında yayınlayamamaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın estetik meme büyütme işlemleri ve fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmesi için hastayı öncelikle muayane etmesi gerekmektedir.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da çevirim içi durumlarında canlı destek hattından "meme büyütme fiyatları ne kadar, estetik meme büyütme ameliyatı için 2020 yılı ortalama fiyatlar nedir, ameliyat süreçleri nasıl ilerliyor" vb. gibi tüm sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve Profesör Doktor Şükrü Yazar ile görüşmek istiyorum diyerek randevu talep edebilirsiniz.


▬ Meme büyütme estetik işlemi genel anestezi altında yapıldığı için anesteziye ait risklerin yanında ameliyatla ilgili riskler de vardır. Hastalarda karşılaşılan en büyük sorun kanamadır. Eğer kanama çok fazla olursa oluşan hematom için yeniden ameliyat gerekir. Az olmakla birlikte enfeksiyon riski de bulunur. Ancak doğru bir cerrahi süreçte bu riskler çok aza indirgenir.


▬ Meme büyütme operasyonlarından sonra kadınlara takılan protezlerin anne sütünü ve emzirme dönemini etkilemediği uzmanlarca tespit edilmiştir.


▬ Meme büyütme ameliyatında en iyi kalitede silikonların seçimi hasta için çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte meme büyütme için üretilen silikon implantların dayanıklılık süresi 10 yıldan fazla olabilmektedir.

Allergan, Mentor, Polytech gibi marka silikon üreticisi şirketler, protezlerle ilgili tüm üretim hatalarına karşı 7-10 yıl arasında garanti vermektedirler. Silikon üreticisi firmaların garanti kapsamına girebilmek için memelere takılan protezlerin seri numaralarını içeren etiket bilgilerinin ya da silikon garanti kartlarının alınması gerekir. Bu konularla ilgili garanti veren merkez firmalar en kısa sürede hastanın adınının ve implant bilgilerinin yer aldığı garanti kartlarını hastanın doktoruna iletmektedir.


▬ Meme büyütme operasyonunu sağlık durumu iyi ancak emzirme döneminde olmayan 18 yaş üstü tüm kadınlar yaptırabilmektedir.


▬ Yapılan araştırmalar meme silikon protezlerinin herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığını göstermektedir. Ancak her ameliyatın kendince riskleri de bulunmaktadır. Bu riskleri en aza indirmek için iyi ve temiz bir sağlık kuruluşunda bu cerrahi işlemin yapılması önemlidir. Ancak uzman doktor ve ekibinin seçimiyle birlikte en iyi silikon protezin meme büyütme işlemlerinde kullanılması en önemli konudur.


▬ Memelerinin ameliyatla kesilmesini ve silikon yerleştirilmesini istemeyen kadınlar, kendi yağlarının kullanılarak göğse enjekte edilmesiyle gerçekleşen ameliyatsız estetik yöntemini tercih ederler. Anestezi, dikiş ya da protez olmadan uygulanan bu yöntemde kalıcılık da sorun değildir. Beğenmeme durumunda enjekte edilen yağlar alınabilir. Birçok açıdan bu yöntem daha avantajlıdır. Özellikle memelerde eşitsizlik olduğunda bu yöntem tercih edilmektedir. Yağ enjeksiyonu ile meme estetiği oldukça rahat bir yöntemdir. Üstelik dışarıdan başka bir şey memelerin içersine yerleştirilmez.Tamamen kişinin kendi yağları kullanılır. Bu yöntem özellikle asimetri ya da şekilde bozukluğu olan memeler için idealdir. Diğer yöntemler ise tam olarak sonuç alınıp alınamayacağı belli olmayan yöntemlerdir. Çeşitli meme büyütme bitkisel yağları ya da ilaçlar da ameliyatsız meme büyütme işlemleri doğrultusunda kullanılmaktadır.


▬ Ameliyat sonrası doktor önerisiyle hastalardan slokanların cinsine, şekline ve yerleştirilme planına göre memelerine masaj yapmaları talep edilmektedir.


▬ Hayır. Yer çekimi kanunu, zaman kavramı ve silikon protezlerin ağırlığı buna engel olur. Uzman doktorunuzun ameliyat öncesi muayanesi sırasında memenizin küçüklüğü şikayetinizle birlikte göğsünüzdeki sarkıklık durumunu da değerlendirmesini talep edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ameliyat planlamasını yapan doktorlar, meme kaldırma (Mastopexy) ameliyatıyla büyütme ameliyatını birleştirerek göğüslerinizdeki özel estetik beklentilerinizi yerine getirebilmektedir.


Hasta Yorumları

Prof. Dr. Şükrü Yazar estetik kliniği hastalarının iyileşme hikayeleri

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Kulak Memesi Küçültme

Kulak Memesi Küçültme Estetiği Nedir? İnsanlarda yaradılışa ve genetik durumlara bağlı olar...

Kulak Memesi Küçültme
Çene Küçültme

Çene Küçültme Estetiği Nedir? Bireylerin yüz ifadelerinin doğal görün...

Çene Küçültme
Dermabrazyon

Dermabrazyon Nedir? Derideki düzensizlikleri, dikiş izlerini, lekeleri ve kırışıklıkları gidermek amacı...

Dermabrazyon
Genital Organ Onarımı

Genital Organ Onarımı Nedir? Erkeklerde kaza, yanma, kopma gibi dış etkenlerle penisin kaybedilmesi, kadınla...

Genital Organ Onarımı

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere...

02.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

20.02.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR