Glabella Kaş Ortası Çizgileri

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Sırlarla Dolu Özel Yazılar

Glabella Kaş Ortası Çizgileriyle İlgili Önemli Bilgiler

13.09.2020 / Prof. Dr. Şükrü YAZAR

Glabella çizgisi nedir, ne demektir? Yüz bölgesinde kaş ortasındaki çizgiler nasıl oluşur ve bireyleri rahatsız eden bu deformasyonlar hangi yöntemlerle ve nasıl tedavi edilir?

Glabella (Kaş Ortası) Çizgisi Nedir?

Alın bölgesinde ve iki kaş arasında bulunan dik çizgilere Glabella (kaş ortası) çizgisi denir. Glabella Latince tıbbi bir terimdir. Bu kelime yüz bölgesinin alın kemiğinde yer alan iki kaş arasındaki çıkıntıları, kabartıları ve kaşlar arasındaki tümsekleri ifade etmek için kullanılır.

Glabella (Kaş Ortası) Çizgiler Nasıl Oluşur?

Bireylerin mimik hareketleri, derisinin kalınlığı, genetik ve çevresel faktörler (güneş ışınları) ve yüz şekillerine bağlı olarak ortaya çıkmaya başlar. Duygu durumu değişikliği yaşarken, güneşe maruz kaldığımız anlarda ya da ciddi bir sunum sırasında mimiklerimizi aktif olarak kullanırız. Mimiklerimizi aktif olarak kullanmamız iki kaşımız arasında alın bölgemizde çizgilerin oluşmasına sebep olur. Bu çizgiler, her mimik hareketimizde zamanla yani yaş ilerledikçe vücut derimizin de gerekli enzimlerini sağlayamaması sebebiyle daha da belirginlik göstererek bizleri rahatsız etmeye başlar. Örneğin; belinizin incelmesini istediğinizi ve her gün bunun için spor yaptığınızı düşünün. Zamanla incelirsiniz değil mi? Her gün, defalarca yaptığımız mimik hareketleri de alın bölgemiz tarafından bir spor olarak algılanır; yüzümüzde de yaptığımız mimiklerin izi kalır ve bu izler de derinleşir. Bu yüzden zaman Glabella çizgiler için en büyük düşmandır. Çizgiler, zamanla yüz ifadenize oturur, derinleşir ve en sakin olduğunuz anlarda bile geçmişinizde yaşantınızın sırlarını verecek derecede sinirli gözükmenize sebep olabilir.

Alın Bölgesinde ve Kaş Ortasında Oluşan Çizgiler Nasıl Tedavi Edilir?

Nemlendirici krem, güneş kremi, güneş gözlükleri ve egzersizler vb. gibi basit yöntemlerle çizgi oluşumunu geciktirebilirsiniz ya da sebepsiz kaşlarınızı çatma, durup dururken mimik yapma gibi alışkanlıklarınız varsa dikkat edip olabildiğince azaltabilirsiniz. Yaşınız ilerlediyse ve çizgi oluşumunuz derinleşmeye başladıysa kremler veya klasik egzersizler tabiki istediğiniz sonucu veremez. Belki bir nebze olsun canlı gözükmenizi sağlayabilir ancak bu derinleşmiş çizgilerin kalıcı tedavisi uygulanarak hastaları mutlu eden "Botoks, Dolgu Uygulamaları, Baby Face Beauty, Icon Lazer, Somon DNA" gibi yöntemlerdir.

BOTOKS
Genç yaştaysanız ve kaşlarınızın arasındaki çizgiler mimiklerinizi kullandığınız zaman ortaya çıkıyor, mimiklerinizi serbest bıraktığınızda çizgiler düzeliyorsa botoks yöntemi tercih etmeniz gereken bir uygulama olacaktır. İşleme başlamadan önce hekim lokal anestezi uygular. Ardından belirlenen dozajla uygulama gerçekleşir. İşlemin uygulandığı bölge uyuşturulduğu için işlem öncesi ve sonrası hastalar ağrı ya da acı hissetmez.

DOLGU UYGULAMALARI
Kırışıklıklarınız iyice derinleşmiş durumdaysa tercih edilen yöntem dolgu olmalıdır. Dolgu diğer yöntemlere kıyasla daha fazla risk taşır. Alın bölgesinde göze giden kan damarları bulunur ve yanlışlıkla damarlardan birine dolgu enjekte edilirse körlüğe veya alındaki dolguların hasar görmesine sebep olabilir. O yüzden seçtiğiniz hekimin tecrübeli ve alanında iyi biri olmasına çok dikkat etmeniz riski en aza düşürmenize yardımcı olacaktır. Genel olarak minimal rakamlarla dolgu enjekte edildiği için işlem ağrısız ve acısız olarak gerçekleşir.

BABY FACE BEAUTY
İğneden tedirgin olan hastaların tercih ettiği bu yöntem ağrısız ve acısız olarak gerçekleşir. Lazerle, anestezi yapılmadan uygulanır. Seçilen lazer moduyla iki kaşın arasına mikrokanallar açılarak kolajen ampulü uygulanır. Ortalama 10 dakika sürer.

H-100 AŞISI
Gençlik aşısı da denilen bu yöntemde öncelikle kaş ortası uyuşturulur. Aşı deri altına ufak ufak enjekte edilir. Genç yaş grubunda 2 seans, orta yaş grubunda 3 seans, ileri yaş grubunda 4 seansta uygulanır. Aşı çizgileri ortadan kaldırdığı gibi cildi aydınlatır, canlılık kazandırır ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Hastalar ortalama 1 saatte iyileşme gösterdiği için hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam ederler.

SOMON DNA
Somon balıklarının dnasından elde edilen bu yöntem insan cildine en yakın dnadır. Haftada bir ya da 15 günde bir uygulanır. Doğal bir yöntem olduğu için çokça tercih edilir ve ağrısız olarak gerçekleşir.

Alın Bölgesinde ve Kaş Ortasında Oluşan Çizgilerin Tedavi Fiyatları Ne Kadar?

T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı Şükrü Yazar Estetik Kliniği gibi olan tüm resmi sağlık kuruluşlarının web sayfalarında estetik uygulama fiyatlarını paylaşmaları yasaklanmıştır. Ayrıca Glabella kaş ortası çizgilerinin tedavi ücretlerinin belirlenmesi için uzman doktorun hastayı görmesi ve muayane etmesi gerekir. Çünkü alın ve kaşlar arasındaki çizgilerin derinliğinin analiz edilmesi doğru tedavi yöntemi belirlemektedir.

Nişantaşı Estetik ve Plastik Cerrahi kliniğinde hastalarını kabul eden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü YAZAR'a yüzünüzde sizleri rahatsız eden tüm deformasyonların tedavi yöntemlerini ve tüm merak ettiklerinizi sormak için ☏ +90 212 257 1515 | +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak randevu talep edebilirsiniz.

Yüzünüzün güzelliği için önemli bilgiler edinebileceğiniz faydalı linkler:

Link 1: https://www.sukruyazar.com.tr/marionette-cizgileri-nedir-ve-nasil-gecer
Link 2: https://www.sukruyazar.com.tr/kaz-ayagi-kirisikligi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir
Link 3: https://www.sukruyazar.com.tr/nazolabial-cizgiler

Video Link:
Kaşların Arasına Yüz Yogası
https://www.youtube.com/watch?v=sD1CJqMlzPw

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR