Fibroblast Nedir, Niçin ve Nasıl Uygulanır?

98.353 görüntülenme
6960 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Cerrahisiz Estetik / Fibroblast Tedavisi

Fibroblast Tedavisi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Fibroblast Tedavisi Nedir?

Hastanın kendi hücrelerinden alınan Fibroblast hücrelerinin belirli işlemlerden geçtikten sonra tekrar hastaya verilmesi ile zamanın etkilerini geriye çeviren bir Anti aging (yaşlanmayı önleme) yöntemine Fibroblast Tedavisi denilmektedir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yıpranan ve elastikiyetini kaybeden cilt kırışır ve sarkar. Bu durum hem kadınlar hem de erkekler için büyük bir problem olarak karşılarına çıkar. Hücrelerdeki kollajen ve elastin üretimi azaldığı için ortaya çıkan yaşlılık belirtilerini önlemek için doku mühendisliği teknikleri günümüzde tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılır. Fibroblast hücre kültürü, sorunlu bölgelere nakledilerek dokunun eski canlılığını tekrar kazanması sağlanır.Fibroblast Tedavisi Hangi Amaçlarla Yapılır?

Fibroblast kök hücre tedavisi tıbbın birçok alanında çeşitli nedenlerle yapılır. Yaygın olarak kullanılan alanlar ise şu şekildedir:

▬ Saç dökülmesini önlemede,
▬ Cilt çatlaklarının tedavisinde,
▬ Mezoterapi ile yapılabilecek yüz yenileme uygulamalarında,
▬ Akne veya suçiçeği gibi rahatsızlıklar sonrası oluşan izlerin giderilmesinde,
▬ Yanık izlerinin giderilmesinde,
▬ Herhangi bir cerrahi operasyon nedeniyle oluşan kalıcı izlerin giderilmesinde,
▬ Kapanmayan kronik yaraların tedavisinde,
▬ Yüzdeki kırışıklıkların tedavisinde,
▬ Dudakların dolgunlaştırılmasında


Fibroblast Tedavisi Neden Tercih Edilir?

Bağ dokusunun ana maddesi olan Fibroblast, yaraların iyileşmesinde etkili olan kollajen proteinin yapımını artırır. Böylece cilt hasarları düzeltilir ve yeni hasarların oluşması da engellenir. Bu nedenle Fibroblast tedavisinin birçok olumlu etkisi bulunur. Bunların başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

● Doğal bir görünüm sağlar
● Toksit içermez.
● Güvenlidir. Herhangi bir risk içermez.
● Kansere neden olabilecek hiçbir etkiye sahip değildir.
● Kişinin kendisinden alınması nedeniyle herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.
● Elastin üreten hücreleri artırdığı için cildin elastikiyetini artırır ve sarkmasını engeller.
● Sadece enjekte işlemi yapılan yerde etkilidir. Diğer bölgelerde herhangi bir fonksiyon gerçekleşmez.

Fibroblasti tedavisi genellikle doğumda veya kazalarda kişilerde meydana gelen dokuların kayıplarını gidermek ve yaşlanmayla beraber gelen kırışıklıkların estetik amaçlı düzeltilmesi işlemlerinde tercih edilmektedir.

Fibroblast Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibroblast hücre tedavisi öncesi, kişinin kendi kulağının arkasından, kolunun altından ya da kasık bölgesinden mercimek tanesi büyüklüğünde doku alınır. Nereden doku alınacak ise bu bölgeye öncesinde lokal anestezi uygulanır. Doktorun tercihine göre anestetik krem de kullanılabilir. Steril bir ortamda alınan doku, aseptik koşullarda soğuk zincir ile üretim için tam donanımlı bir laboratuara gönderilir.

Ortalama bir ay kadar sonra doku istenilen hücre yoğunluğuna ulaşır ve tekrar steril bir şekilde soğuk zincir ile doktora uygulama için geri gönderilir. Çoğaltılan hücreler, işlem yapılması için belirlenmiş olan bölgelere enjekte edilir. Tedavi için genellikle 3 seans gerekir ve her seansta hastaya 20 ile 40 milyon arası Fibroblast hücresi enjekte edilir. Böylece tedavi sonunda hastanın cildine ortalama 100 milyon Fibroblast hücresi verilmiş olur. Tedavi sonrası sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak ikinci seanstan sonra görülmeye başlanır. Bununla birlikte bazı hastalarda ilk seansın hemen ardından etkiler görülür. Tedavinin etkisi 12 ay süresince artar. Sonrasında ise ortalama 5 yıl kadar etkinliği devam eder.


Fibroblast Tedavisi Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı estetik merkezleri ve kliniklerinin web sitelerinde Fibroblast (kök hücre) tedavisi fiyatlarını belirtmeleri yasal değildir ve bu kurala uymayan estetik kliniklerine cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın Fibroblast tedavisi ücretleriyle ilgili net bilgiler verebilmesi için hastayı muayene ederek mevcut sağlık durumunu analiz etmesi, şikayetlerini ve beklentilerini değerlendirmesi gereklidir.

Nişantaşı Estetik
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "Fibroblast tedavisi fiyatları ne kadar, 2019 yılı ücretleri nedir, işlemler için neler yapmalıyız ve süreçler nasıl ilerliyor" vb. gibi merak ettiğiniz sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla Fibroblast tedavisi işlemleriyle ilgili görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Fibroblast tedavisinde kişinin kendisinden alınan hücreler kullanıldığı için neredeyse hiç yan etki yoktur. Sadece kişinin hassasiyetine bağlı olarak geçici kızarıklık, şişlik, morarma ya da kaşıntı görülebilir. Bu durumlar bir iki gün içinde kendiliğinden yok olur. Doğal olduğu için alerjik reaksiyon görülmez.


▬ Enjeksiyondan sonra hücreler yerlerine yerleşerek, elastin ve kollajen üretmeye başlarlar. Bu sebeple etkisini hemen görmek mümkün değildir. Ancak 2. enjeksiyondan sonra fark edilebilir bir iyileşme olacaktır. Özellikle de 4 ile 6 hafta sonrasında bu iyileşme daha belirgin hale gelir.


▬ Fibroblast tedavisi etkisi en az 4 ile 5 yıl sürmektedir. Eğer artan fibroblast hücreleri yeterli sayıda iseler ve gerekli saklama koşullarında saklandığından 4 veya 5 yıl sonra işlem tekrar edilebilir.


▬ 30’lu ve 40’lı yaşlar fibroblast tedavisi için en ideal yaşlardır. Çünkü bu yaşlar, uygulama için sonuçların en verimli olduğu dönemlerdir. Sonraki yaşlarda da uygulama yapılabilir ancak sonuçların ortaya çıkması için daha uzun süre gerekli olacaktır. Bununla birlikte söz konusu durum akne, yara, enfeksiyon nedeniyle oluşan bozulmaların giderilmesi ise tedavi için yaş sınırı gözetilmez ve her hastaya uygulanabilir.


Hasta Yorumları

Prof. Dr. Şükrü Yazar estetik kliniği hastalarının iyileşme hikayeleri

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Çene İmplantı

Çene İmplantı Nedir? Çene implantı, normal diş yapısına ve çene gelişimine sahip buluna...

Çene İmplantı
Çene Ucu Törpüleme

Çene Ucu Törpüleme Nedir? Hastalarda çenenin estetik görüntü aç...

Çene Ucu Törpüleme
Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti) Nedir? Burun ucu estetiği operasyonları yalnızca burun ucundaki kıkırdaklara ...

Burun Ucu Estetiği
Kulak Estetiği

Kulak Estetiği Nedir? İnsanlarda doğumsal ve kalıtımsal olarak kulağın olmaması veya kulakta sonradan meydan...

Kulak Estetiği

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

26.06.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

09.09.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki der...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR