Dudak ve Damak Yarıkları

23.168 görüntülenme
4571 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Plastik Cerrahi / Dudak-Damak Yarığı

Dudak-Damak Yarığı

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile dıdak-damak yarığı cerrahi işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Dudak & Damak Yarığı Nedir?

Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında muhtelif sebeplerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapılarının kusurlu birleşmesi durumuna dudak & damak yarığı denir.

Bebeklerde Dudak & Damak Yarığı Nasıl Oluşur?

Bebek anne karnındayken dudağının yapısını oluşturan hücrelerin birleşmesi 4. ya da 5. haftada başlarken 8. ya da 9. haftada damak yapısını oluşturan hücrelerin birleşmesi tamamlanır. Bebeğin gelişiminin 12. haftasına gelindiğinde ise dudak ve damak yapısının birleşmesi tamamlanır ancak kalıtsal ya da çevresel olduğu düşünülen nedenlerden dolayı yaklaşık her bin bebekte bir dudakla damağın normal birleşimi oluşamaz ve bu deformiteyle dünyaya gelen bir çocuğun tedavisi için cerrahi girişim gerekir.

Bebeklerde Dudak & Damak Yarığı Nasıl Oluşur?

→ Bebeklerde dudak ve damak yarığının oluşmasında genetik (kalıtsal) ve çevresel faktörlerin etkin olduğu düşünülmektedir.
→ Daha önce aile bireylerinde dudak ve damak yarığı oluştuysa yeni bebeklerde de çıkma ihtimali vardır ancak aile bireylerinde daha önce bu hastalık görülmemişse bile Trisomy D ve Trisomy E gibi sendromlarla ya da mutasyona uğramış genlerle de ortaya çıkabilmektedir.
→ Annenin gebeliğinin ilk üç ayında çevresel etkenlerle geçirdiği kızamıkçık enfeksiyonu, oligohidroamniyoz (anne karnındaki bebeğin amniyotik sıvının olması gerekenden az ya da tamamen eksik olması), B vitamini eksikliği, steroid antikonvülzan vb. ilaç kullanımlarının da sebep olabileceği bilinmelidir.

Dudak & Damak Yarığı Nasıl Tedavi Edilir?

Dudak ve damak yarığıyla doğan çocuklar, eşlik eden çeşitli problemler nedeniyle farklı uzmanlık dallarından alınacak yardıma ihtiyaç duyarlar. Estetik ve plastik cerrahinin yapacağı yarık onarımının yanı sıra diğer tedaviler de sürdürülmelidir. Çünkü hastanın beslenmesi, diş sağlığı, işitmesi, konuşması ve psikolojik gelişmesi açısından yaşı ilerledikçe çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle ailenin takım desteği alabileceği merkezlere başvurması önemlidir. Genel olarak bu tip bir takımda plastik cerrahın yanı sıra çocuk hastalıkları, kulak-burun-boğaz hastalıkları, konuşma ve işitme uzmanları, psikolog, genetik danışman, diyetisyen, hemşire ve sosyal danışman yer alır. Bu uzmanların hangisine, ne zaman başvurulacağı plastik cerrah tarafından koordine edilir.


Dudak-Damak Yarığı Merak Edilenler

Profesör Doktor Şükrü Yazar'a Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları


▬ Dudak ve damak yarığı ameliyatı bu konuda deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilirse iyi bir sonuca ulaşmak mümkündür. Ancak her operasyonda olduğu gibi, karşılaşılabilecek çeşitli risk ve komplikasyonlar mevcuttur. Dudak yarığı onarımı sonrasında en sık görülen problem, dudağın her iki yanındaki simetrinin sağlanamamasıdır. Dudak onarımındaki temel amaç, yarığın tek bir operasyonda kapatılmasıdır. Ancak bazı durumlarda ikinci bir işlem gerekli olabilir.

Damak yarığı onarımındaki temel amaç ise damaktaki açıklığın kapatılarak çocuğun beslenmesini ve düzgün konuşmasını sağlamaktır. Bu ameliyatlarda da, bazen çeşitli iyileşme problemleri ve konuşma bozuklukları ikinci bir girişimi gerektirir.


▬ Dudak yarıkları, üst dudaktaki küçük bir çentikten, burun tabanına uzanan tam bir yarığa kadar farklı yapılarda olabilir. Yarık tek taraflı olabildiği gibi, dudağın iki yanında da yer alabilir. Cerrahi girişim genellikle çocuk 6-12 haftalıkken gerçekleştirilir. Ameliyatta, yarığın iki yanına yapılacak kesiyi takiben kas onarımı gerçekleştirilir. Ağız mukozası ve cilt onarımı yapıldıktan sonra yarık kapanacaktır. Bu şekilde kas fonksiyon kazanacak ve normal dudak şekli oluşturulacaktır. Burunda oluşan deformite de bu girişimden fayda görür.


▬ Bebek, cerrahi sonrası huzursuz bir dönem geçirebilir. Bu dönemi atlatmak için çeşitli ilaçlar, hekim tarafından önerilir. Çocuğun ellerini ameliyat sahasından uzak tutmak için, bir süre dirseklerin bükülmesini önleyen bandajları kullanmak gerekir. Pansumanlar 1-2 gün sonra çıkarılır, cilt dikişleri ise 5 gün sonra alınır veya kullanılan materyale bağlı olarak kendiliğinden düşer. Çocuğun ilk birkaç hafta boyunca beslenmesi ile ilgili öneriler hekim tarafından bildirilir. Ameliyat izi, ilk birkaç haftalık dönemde daha kırmızı ve geniş bir hale gelecektir. Bu görünüm zamanla azalacak; ancak iz hiçbir zaman tamamen yok olmayacaktır. Birçok çocukta burun ve dudak bölgesindeki gölgelenmeler nedeniyle bu iz zorlukla görülebilir şekle dönüşür.


▬ Damak yarıkları, küçük dili etkileyen küçük bir çentik şeklinden, dudak bölgesine kadar uzan şekillerde çeşitlilik gösterir. Damak yarığı onarımı cerrah ile anestezistin kararı ve hastanın durumuna göre 10-12 aylar arasında yapılabilir. Cerrahi onarım sırasında, yarığın iki tarafında yapılan kesilerle, kenardaki dokular orta hatta doğru yaklaştırılmakta ve damak bütünlüğü sağlanmaktadır. Bu onarım sırasında yumuşak damak kasları da onarılarak, çocuğun doğru konuşması ve beslenmesi için gerekli zemin sağlanır.


▬ Ameliyat sonrası ilk 1-2 günde ilaçlarla rahatlıkla kontrol edilebilen huzursuzluk ve ağrı şikayetleri olabilir. Bu zaman diliminde çocuk ağızdan beslenmeye başlanmasına rağmen normal miktarlarda beslenemeyeceği için damar yoluyla sıvı verilerek gerekli destek sağlanır. İlk günlerde çocuğun ellerini ağzına götürmesini önlemek için dirseklerin bükülmesini önleyen bandajlar kullanılır. Ameliyat sonrası ilk birkaç haftada çocuğun beslenmesi için gerekli öneriler doktor tarafından bildirilir. Bu önerilere uyulması damağın sorunsuz iyileşmesi için gereklidir.


Diğer Estetik Hizmetleri

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın kusursuz estetik hizmetlerini keşfedin

Doğum Sonrası Estetiği

Doğum Sonrası Estetiği Nedir? Kadınların hamilelik sırasında aldığı kiloların bebeğin doğumundan sonra sarkm...

Doğum Sonrası Estetiği
Meme Estetiği

Meme Estetiği Nedir? Kadınların ideale yakın, ortalama standartlarda, kendi istedikleri boyutta ve şekilde g...

Meme Estetiği
Tüberöz Meme Estetiği

Tüberöz Meme Estetiği Nedir? Kadınların sorun olarak gördüğü meme büyüklüğü-küçüklüğü-sarkık olması ve meme ...

Tüberöz Meme Estetiği
Kaş Kaldırma

Kaş Kaldırma (Kaş Asma) Nedir? Kaşların yukarı doğru kalkık hale getirilmesi işlemine kaş asma ya da kaş kal...

Kaş Kaldırma
Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği Nedir? Göz kapaklarında kalıtsal nedenlerle ya da yaşlanmanın etkisiyle veya genç yaşlar...

Göz Kapağı Estetiği
Çene Ucu Törpüleme

Çene ucu estetiği için birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır. Cerrahi bir yöntem gerekmeksizin dolgu enjeksiyonu...

Çene Ucu Törpüleme

Hasta Yorumları

Şükrü Yazar Kliniği'nin hasta görüşleri ve iyileşme hikayeleri

Blog


Estetik hakkında merak edilen tüm detaylar için yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme sahip olmayı hedefleyenler a...

24.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Nedir, Ne İçin Tercih Edilir? İlerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta deği...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki derisinin deformetisini gidermek için ...

09.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir? Kaynar su, elektrik, alev ya da kimyasal maddeler sebebiyle vücutta oluşan cilt tahribatına yanı...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmil...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR