Dudak ve Damak Yarıkları

23.476 görüntülenme
4879 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Plastik Cerrahi / Dudak-Damak Yarığı

Dudak-Damak Yarığı

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile dıdak-damak yarığı cerrahi işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Dudak & Damak Yarığı Anomalisi Nedir?

Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında muhtelif sebeplerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapılarının kusurlu birleşmesi durumu tıp dilinde dudak & damak yarığı anomalisi olarak adlandırılır.Dudak & Damak Yarığı Anomalisi Nasıl Oluşur?

Bebek anne karnındayken dudağının yapısını oluşturan hücrelerin birleşmesi 4. ya da 5. haftada başlarken 8. ya da 9. haftada damak yapısını oluşturan hücrelerin birleşmesi tamamlanır. Bebeğin gelişiminin 12. haftasına gelindiğinde ise dudak ve damak yapısının birleşmesi tamamlanır ancak kalıtsal ya da çevresel olduğu düşünülen nedenlerden dolayı yaklaşık her bin bebekte bir dudakla damağın normal birleşimi oluşamaz ve bu deformiteyle dünyaya gelen bir çocuğun tedavisi için cerrahi girişim gerekir.

Bebeklerde Dudak & Damak Yarığı Nasıl Oluşur?

→ Bebeklerde dudak ve damak yarığının oluşmasında genetik (kalıtsal) ve çevresel faktörlerin etkin olduğu düşünülmektedir.
→ Daha önce aile bireylerinde dudak ve damak yarığı oluştuysa yeni bebeklerde de çıkma ihtimali vardır ancak aile bireylerinde daha önce bu hastalık görülmemişse bile Trisomy D ve Trisomy E gibi sendromlarla ya da mutasyona uğramış genlerle de ortaya çıkabilmektedir.
→ Annenin gebeliğinin ilk üç ayında çevresel etkenlerle geçirdiği kızamıkçık enfeksiyonu, oligohidroamniyoz (anne karnındaki bebeğin amniyotik sıvının olması gerekenden az ya da tamamen eksik olması), B vitamini eksikliği, steroid antikonvülzan vb. ilaç kullanımlarının da sebep olabileceği bilinmelidir.

Dudak & Damak Yarığı (Tavşan Dudak) Nasıl Tedavi Edilir?

Dudak ve damak yarığıyla doğan çocuklar, eşlik eden çeşitli problemler nedeniyle farklı uzmanlık dallarından alınacak yardıma ihtiyaç duyarlar. Estetik ve plastik cerrahinin yapacağı yarık onarımının yanı sıra diğer tedaviler de sürdürülmelidir. Çünkü hastanın beslenmesi, diş sağlığı, işitmesi, konuşması ve psikolojik gelişmesi açısından yaşı ilerledikçe çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle ailenin takım desteği alabileceği merkezlere başvurması önemlidir. Genel olarak bu tip bir takımda plastik cerrahın yanı sıra çocuk hastalıkları, kulak-burun-boğaz hastalıkları, konuşma ve işitme uzmanları, psikolog, genetik danışman, diyetisyen, hemşire ve sosyal danışman yer alır. Bu uzmanların hangisine, ne zaman başvurulacağı plastik cerrah tarafından koordine edilir.


Dudak-Damak Yarığı Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı estetik merkezleri ve kliniklerinin web sitelerinde dudak & damak yarığı ameliyatı ve tedavisinin fiyatlarını belirtmeleri yasal değildir ve bu kurala riayet etmeyen estetik merkezlerine cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın dudak & damak yarığı tedavi işlemlerinin ücretleriyle ilgili net bilgiler verebilmesi için ilgili bebeği-hastayı muayene etmesi gereklidir.

İstanbul Plastik Cerrahi Uzmanı
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "damak-dudak yarıklarının tedavi fiyatları ne kadar, ameliyat öncesi ebeveynler olarak neler yapmalıyız ve süreçler nasıl ilerliyor" vb. gibi merak ettiğiniz tüm sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla dudak / damak yarıklarının tedavisiyle ilgili görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Dudak ve damak yarığı ameliyatı bu konuda deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilirse iyi bir sonuca ulaşmak mümkündür. Ancak her operasyonda olduğu gibi, karşılaşılabilecek çeşitli risk ve komplikasyonlar mevcuttur. Dudak yarığı onarımı sonrasında en sık görülen problem, dudağın her iki yanındaki simetrinin sağlanamamasıdır. Dudak onarımındaki temel amaç, yarığın tek bir operasyonda kapatılmasıdır. Ancak bazı durumlarda ikinci bir işlem gerekli olabilir.

Damak yarığı onarımındaki temel amaç ise damaktaki açıklığın kapatılarak çocuğun beslenmesini ve düzgün konuşmasını sağlamaktır. Bu ameliyatlarda da, bazen çeşitli iyileşme problemleri ve konuşma bozuklukları ikinci bir girişimi gerektirir.


▬ Dudak yarıkları, üst dudaktaki küçük bir çentikten, burun tabanına uzanan tam bir yarığa kadar farklı yapılarda olabilir. Yarık tek taraflı olabildiği gibi, dudağın iki yanında da yer alabilir. Cerrahi girişim genellikle çocuk 6-12 haftalıkken gerçekleştirilir. Ameliyatta, yarığın iki yanına yapılacak kesiyi takiben kas onarımı gerçekleştirilir. Ağız mukozası ve cilt onarımı yapıldıktan sonra yarık kapanacaktır. Bu şekilde kas fonksiyon kazanacak ve normal dudak şekli oluşturulacaktır. Burunda oluşan deformite de bu girişimden fayda görür.


▬ Bebek, cerrahi sonrası huzursuz bir dönem geçirebilir. Bu dönemi atlatmak için çeşitli ilaçlar, hekim tarafından önerilir. Çocuğun ellerini ameliyat sahasından uzak tutmak için, bir süre dirseklerin bükülmesini önleyen bandajları kullanmak gerekir. Pansumanlar 1-2 gün sonra çıkarılır, cilt dikişleri ise 5 gün sonra alınır veya kullanılan materyale bağlı olarak kendiliğinden düşer. Çocuğun ilk birkaç hafta boyunca beslenmesi ile ilgili öneriler hekim tarafından bildirilir. Ameliyat izi, ilk birkaç haftalık dönemde daha kırmızı ve geniş bir hale gelecektir. Bu görünüm zamanla azalacak; ancak iz hiçbir zaman tamamen yok olmayacaktır. Birçok çocukta burun ve dudak bölgesindeki gölgelenmeler nedeniyle bu iz zorlukla görülebilir şekle dönüşür.


▬ Damak yarıkları, küçük dili etkileyen küçük bir çentik şeklinden dudak bölgesine kadar uzayan şekillerde çeşitlilik gösterir. Damak yarığı onarımı uzman cerrahın kararıyla hastanın durumuna göre 10-12. aylar arasında yapılabilir. Cerrahi onarım sırasında damak yarığının iki tarafında yapılan kesilerle kenardaki dokular orta hatta doğru yaklaştırılmakta ve damak bütünlüğü sağlanmaktadır. Bu onarım sırasında yumuşak damak kasları da onarılarak çocuğun doğru konuşması ve beslenmesi için gerekli zemin sağlanır.


▬ Ameliyat sonrası ilk 1-2 günde ilaçlarla rahatlıkla kontrol edilebilen huzursuzluk ve ağrı şikayetleri olabilir. Bu zaman diliminde çocuk ağızdan beslenmeye başlanmasına rağmen normal miktarlarda beslenemeyeceği için damar yoluyla sıvı verilerek gerekli destek sağlanır. İlk günlerde çocuğun ellerini ağzına götürmesini önlemek için dirseklerin bükülmesini önleyen bandajlar kullanılır. Ameliyat sonrası ilk birkaç haftada çocuğun beslenmesi için gerekli öneriler doktor tarafından bildirilir. Bu önerilere uyulması damağın sorunsuz iyileşmesi için gereklidir.


Hasta Yorumları

Prof. Dr. Şükrü Yazar estetik kliniği hastalarının iyileşme hikayeleri

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Karpal Tünel; bilekte, tendonların ve elin ana sinirlerinden olan med...

Karpal Tünel Sendromu
Çift Çene Ameliyatı

Çift Çene Ameliyatı Nedir? Kişilerin üst ve alt çenelerinde yapılan ortognatik cer...

Çift Çene Ameliyatı
Yüz Kırıklıkları

Yüz (Maksilla, Zigoma, Orbita) Kırığı Nedir? Yüz kırıkları; ev, iş ve trafik kazaları nedeniyle ol...

Yüz Kırıklıkları
Beslenme Diyet

Özden Kaçar Kimdir? Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Diyetisyen Özden Kaçar 1991 yılın...

Beslenme Diyet

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

26.06.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

09.09.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki der...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR