Dolgu Uygulamaları

56.244 görüntülenme
7377 beğeni
Puan 4.00/5
Anasayfa / Cerrahisiz Estetik / Dolgu Enjeksiyonu

Dolgu Enjeksiyonu

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile dolgu enjeksiyonu işlemleriyle ilgili İstanbul - Nişantaşı estetik merkezinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Dolgu Enjeksiyonu Nedir?

Hacmi kaybolmuş bölgeye gerekli hacmi kazandırmak, cildin pürüzsüz olmasını sağlamak ve yüz hatlarını düzeltmek için deri altına jel benzeri maddeleri enjekte etme işlemlerine dolgu enjeksiyonu denilmektedir. Dünya genelinde hem kadınların hem de erkeklerin sıklıkla rağbet ettiği bu tedavi sayesinde kişiler çok daha genç ve estetik bir cilde sahip olurlar. Cerrahi bir işlem olmadan yapılan dolgu botoks enjeksiyonu, her geçen gün çok daha fazla kişi tarafından öğrenilerek tercih edilmektedir.Hangi Bölgelere Dolgu Enjeksiyonu Uygulanır?

Hacim kaybı, diğer yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasının en büyük nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle burun ve ağız bölgesinde kendini gösteren bu durum dokular inceldikçe yanakların içe doğru çökmesine neden olur. Dermal dolgu malzemeleri sayesinde kırışıklıklar düzeltilerek dudakların dolgun hale gelir. Böylece hacim eksiklikleri giderilerek kişiye çok daha genç bir görünüm kazandırılır. Dolgu enjeksiyonu;

▬ Yüz sarkmalarının giderilmesi,
▬ Elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi,
▬ Burun kanatlarındaki veya dudak köşelerindeki kırışıklıkların giderilmesi,
▬ Ağız kenarından çeneye uzanan sarma çizgilerinin giderilmesi,
▬ Dudakların şekillendirilmesi veya dolgunlaştırılması,
▬ Dudak etrafındaki kırışıklıkların giderilmesi,
▬ Kaş arasındaki çizgilerin giderilmesi,
▬ Kaşa şekil verilmesi,
▬ Çene hattının düzeltilmesi,
▬ Burnun kaldırılması ve şekillendirilmesi,
▬ Akne veya yara izlerinin kapatılması gibi durumlarda uygulanır.


Dolgu Enjeksiyonu Niçin Kullanılır?

Genel olarak dolgu enjeksiyonu kırışıklıkların tedavisi için kullanılır. Özellikle burun ve ağız çevresindeki çizgilerin giderilmesinde, içe doğru çökmüş olan yanaklara hacim kazandırılmasında, yüz simetrisinin düzeltilmesinde ve çenedeki kırışıklıkların giderilmesinde dolgu enjeksiyonuna başvurulmaktadır. Tek seansın yeterli olduğu bu uygulamada dolgu malzemeleri doğal ve güvenilir maddelerden oluşur. Genellikle lokal anestezi altında yapılan dolgu enjeksiyonunda, hacim kazandırılmak istenen bölgedeki derinin altına dolgu malzemesi enjekte edilir. Ortalama yarım saat süren bu işlem esnasında herhangi bir kesi yapılmasına gerek duyulmaz. Bu nedenle iz kalması gibi bir durum söz konusu değildir.

Dolgu Enjeksiyonu Malzemeleri Nelerdir?

Çok çeşitli dolgu malzemeleri mevcuttur. Bunların en çok tercih edilenleri;

● Hyalüronik Asit (HA)
● Kalsiyum Hidroksilapatit (CaHA)
● Otolog Yağ Enjeksiyonu

Hyalüronik Asit:
Hyalüronik asit, yüze enjekte edilen dolgu malzemeleri arasında en çok tercih edilen materyaldir. Bu malzemenin cildin altındaki dokulara enjekte edilmesiyle derin çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi sağlanır. Cildin kendi yapısında doğal olarak bulunan bu asit, ilerleyen yaşla birlikte azalır. Bu nedenle ciltte su kaybı yaşanarak kırışıklıkların oluşumu gündeme gelir. Günümüzde laboratuvar ortamında sentetik olarak üretilen hyalüronik asit, enjekte edildiği bölgelerin nem ve dolgunluk kazanmasını sağlar. Ayrıca kaslar üzerinde herhangi bir etkisi olmaması nedeniyle doğal görünümün korunmasını mümkün kılmaktadır.

Kalsiyum Hidroksilapatit:
Mikroskopik kürelerden oluşan bu dolgu malzemesi genellikle derin uygulama yapılacak olan bölgeler için idealdir. Ağrılı bir uygulama olması nedeniyle lokal anestezi altında yapılır. Bu malzemenin diğerlerinden en büyük farkı geri döndürülebilir etkisinin olmasıdır.

Otolog Yağ Enjeksiyonu:
Kişinin kendi yağ dokusu kullanılarak elde edilen otolog yağ, filtreleme işlemi uygulandıktan sonra istenilen bölgeye enjekte edilerek hacim kaybı olan yerlerin doldurulması sağlanır. Bu yöntemde yağın kişiden alınabilmesi için cerrahi işlemin gerçekleştirilmesi gerekir.


Dolgu Enjeksiyonu Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı onaylı hastanelerin, estetik klinikleri ve tedavi merkezlerinin web sitelerinde dolgu enjeksiyonu işlemlerinin fiyatlarını belirtmeleri yasal değildir ve bu kurala uymayan resmi kurumlara cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Bu sebeple Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar, dolgu enjeksiyonu fiyatlarıyla ilgili site üzerinden bilgi verememektedir.

Nişantaşı Estetik
+90 212 257 1515+90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak, iletişim formu soru ilet alanını ya da online durumlarında canlı destek hattını kullanarak "dolgu enjeksiyonunun fiyatları ne kadar, 2019 yılında dolgu botoks fiyatları ortalama nedir" vb. gibi sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla dolgu enjeksiyonuyla alakalı görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Genel olarak oldukça güvenli bir yöntem olan dolgu enjeksiyonunun yan etkisi çok nadir görülmektedir. Ender de olsa birkaç saat süresince hastanın işlem yapılan bölgesinde şişlik oluşabilmektedir. Ayrıca enjeksiyon bölgelerinde de kızarıklık vb. gibi alerjik reaksiyonların görülme ihtimali az da olsa mevcuttur.


▬ Enjeksiyonun sonuçları işlem sonrasında hasta tarafında hemen fark edilir durumdadır. Bazen hafif şişme ya da kızarıklık görülebilir ancak kısa sürede bunlar yok olur. Tedavi sonrası kişi günlük hayatına hemen geri dönebilmektedir. Tedavi sonrasında hastanın 5-7 gün sırt üstü yatmaması, aşırı sıcak ortamlardan, egzersiz ve mimik hareketlerinden uzak durması gereklidir.


▬ Dolgu enjeksiyonu sonrası görünüm genellikle doğal olur. Ancak kullanılan malzemenin kalitesi ve uygulayan kişinin tecrübesi oldukça önemlidir. Kaliteli bir malzemeyle güvenilir ellerde yapılan dolgu enjeksiyonunun etkisi 12 aya kadar devam eder. Operasyonun başarısı ve güvenilirliği deneyimli cerrah seçimiyle de bağlantılıdır.


▬ Hamile ve emziren annelerin yanı sıra cildinde enfeksiyon ve iltihaplanma olan kişilere dolgu enjeksiyonu uygulanmaz. Ayrıca tetkikler sonrası dolgu maddelerine duyarlılığı ortaya çıkan kişilere de bu uygulama yapılmamaktadır.


Hasta Yorumları

Değerli yorumlarınız için tüm ekibim adına teşekkür ediyorum.

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Dermabrazyon

Dermabrazyon Nedir? Derideki tüm düzensizlikleri, lekeleri, kırışıklıkları, sivilce ve dikiş izlerini giderm...

Dermabrazyon
Ayaktan Ele Parmak Nakli

Ayaktan Ele Parmak Nakli Cerrahisi Kaza ve travmalar sonucu kopmuş olan el ya da parmakların hemen yerine di...

Ayaktan Ele Parmak Nakli
Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Karpal Tünel; bilekte, tendonların ve elin ana sinirlerinden olan median siniri...

Karpal Tünel Sendromu
Yüz Germe

Yüz Germe Nedir? Yüzde ve boyunda oluşan gözle görülebilir yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için yap...

Yüz Germe

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde yüz bölgesindeki...

19.05.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

19.05.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme s...

19.05.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

19.05.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle yapısı değ...

19.05.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR