Dolgu Uygulamaları

57.535 görüntülenme
8668 beğeni
Puan 4.00/5
Anasayfa / Cerrahisiz Estetik / Dolgu Enjeksiyonu

Dolgu Enjeksiyonu

Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi ve yüz hatlarının şekillendirilmesi için dünyada en çok tercih edilen uygulama olan Dolgu Enjeksiyonu ile ilgili tüm soru, talep ve ihtiyaçlarınızı Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar değerlendirmek üzere ☏ +90 (212) 257 1515 Pbx ✆ +90 (541) 334 3484 telefon numaralarımızı arayarak randevu talep edebilirsiniz.

Dolgu Enjeksiyonu Nedir?

Dolgu uygulamaları günümüzde vücudun hemen hemen her bölgesinde deformasyonların giderilmesi için kullanılabilen cerrahi olmayan estetik işlemlerdir. Hacmi kaybolmuş bölgeye gerekli hacmi kazandırmak, cildin pürüzsüz olmasını sağlamak ve yüz hatlarını düzeltmek için deri altına jel benzeri maddeleri enjekte etme uygulamalarıdır. Dünya genelinde hem kadınların hem de erkeklerin sıklıkla rağbet ettiği bu tedavi sayesinde kişiler çok daha genç ve estetik bir cilde sahip olurlar. Cerrahi bir işlem olmadan yapılan dolgu botoks enjeksiyonu, her geçen gün çok daha fazla kişi tarafından öğrenilerek tercih edilmektedir.Hangi Bölgelere Dolgu Enjeksiyonu Uygulanır?

Hacim kaybı, yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasının en büyük nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle burun ve ağız bölgesinde kendini gösteren bu durum dokular inceldikçe yanakların içe doğru çökmesine neden olur. Dermal dolgu malzemeleri sayesinde kırışıklıklar düzeltilerek dudakların dolgun hale gelir. Böylece hacim eksiklikleri giderilerek kişiye çok daha genç bir görünüm kazandırılır. Genellikle;

▬ Yüz sarkmalarının giderilmesi,
▬ Elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi,
▬ Burun kanatlarındaki veya dudak köşelerindeki kırışıklıkların giderilmesi,
▬ Ağız kenarından çeneye uzanan sarma çizgilerinin giderilmesi,
▬ Dudakların şekillendirilmesi veya dolgunlaştırılması,
▬ Dudak etrafındaki kırışıklıkların giderilmesi,
▬ Kaş arasındaki çizgilerin giderilmesi,
▬ Kaşa şekil verilmesi,
▬ Çene hattının düzeltilmesi,
▬ Burnun kaldırılması ve şekillendirilmesi,
▬ Akne veya yara izlerinin kapatılması gibi durumlarda uygulanır.


Dolgu Enjeksiyonu Niçin Kullanılır?

Genel olarak dolgu enjeksiyonu kırışıklıkların tedavisi için kullanılır. Bireyler tarafından en çok yüz bölgesinde “Dudak Dolgusu, Yanak Dolgusu, Elmacık Kemiği Dolgusu ve Çene Dolgusu” olarak tercih edilmektedir. Özellikle burun ve ağız çevresindeki çizgilerin giderilmesinde, içe doğru çökmüş olan yanaklara hacim kazandırılmasında, yüz simetrisinin düzeltilmesinde ve çenedeki kırışıklıkların giderilmesinde dolgu enjeksiyonuna başvurulmaktadır. Tek seansın yeterli olduğu bu uygulamada dolgu malzemeleri doğal ve güvenilir maddelerden oluşur. Genellikle lokal anestezi altında yapılan dolgu enjeksiyonunda, hacim kazandırılmak istenen bölgedeki derinin altına dolgu malzemesi enjekte edilir. Ortalama yarım saat süren bu işlem esnasında herhangi bir kesi yapılmasına gerek duyulmaz. Bu nedenle iz kalması gibi bir durum söz konusu değildir.

Dolgu Enjeksiyonu Malzemeleri Nelerdir?

Çok çeşitli dolgu malzemeleri mevcuttur. Bunların en çok tercih edilenleri;

● Hyalüronik Asit (HA)
● Otolog Yağ Enjeksiyonu

Hyalüronik Asit:
Hyalüronik asit, yüze enjekte edilen dolgu malzemeleri arasında en çok tercih edilen materyaldir. Bu malzemenin cildin altındaki dokulara enjekte edilmesiyle derin çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi sağlanır. Cildin kendi yapısında doğal olarak bulunan bu asit, ilerleyen yaşla birlikte azalır. Bu nedenle ciltte su kaybı yaşanarak kırışıklıkların oluşumu gündeme gelir. Günümüzde laboratuvar ortamında sentetik olarak üretilen hyalüronik asit, enjekte edildiği bölgelerin nem ve dolgunluk kazanmasını sağlar. Ayrıca kaslar üzerinde herhangi bir etkisi olmaması nedeniyle doğal görünümün korunmasını mümkün kılmaktadır.

Otolog Yağ Enjeksiyonu:
Kişinin kendi yağ dokusu kullanılarak elde edilen otolog yağ, filtreleme işlemi uygulandıktan sonra istenilen bölgeye enjekte edilerek hacim kaybı olan yerlerin doldurulması sağlanır. Bu yöntemde yağın kişiden alınabilmesi için cerrahi işlemin gerçekleştirilmesi gerekir.


Dolgu Enjeksiyonu Fiyatları

▬ Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı onaylı hastanelerin, estetik klinikleri ve tedavi merkezlerinin web sitelerinde dolgu enjeksiyonu işlemlerinin fiyatlarını belirtmeleri yasal değildir ve bu kurala uymayan resmi kurumlara cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Bu sebeple Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar, dolgu enjeksiyonu fiyatlarıyla ilgili site üzerinden bilgi verememektedir.

+90 212 257 1515+90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak, iletişim formu soru ilet alanını ya da online durumlarında canlı destek hattını kullanarak "dolgu enjeksiyonunun fiyatları ne kadar, 2020 yılında dolgu botoks fiyatları ortalama nedir" vb. gibi sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla dolgu uygulamalarıyla alakalı görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


Dolgu Enjeksiyonu Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ Genel olarak oldukça güvenli bir yöntem olan dolgu enjeksiyonunun yan etkisi çok nadir görülmektedir. Ender de olsa birkaç saat süresince hastanın işlem yapılan bölgesinde şişlik oluşabilmektedir. Ayrıca enjeksiyon bölgelerinde de kızarıklık vb. gibi alerjik reaksiyonların görülme ihtimali az da olsa mevcuttur.


▬ Enjeksiyonun sonuçları işlem sonrasında hasta tarafında hemen fark edilir durumdadır. Bazen hafif şişme ya da kızarıklık görülebilir ancak kısa sürede bunlar yok olur. Tedavi sonrası kişi günlük hayatına hemen geri dönebilmektedir. Tedavi sonrasında hastanın 5-7 gün sırt üstü yatmaması, aşırı sıcak ortamlardan, egzersiz ve mimik hareketlerinden uzak durması gereklidir.


▬ Dolgu enjeksiyonu sonrası görünüm genellikle doğal olur. Ancak kullanılan malzemenin kalitesi ve uygulayan kişinin tecrübesi oldukça önemlidir. Kaliteli bir malzemeyle güvenilir ellerde yapılan dolgu enjeksiyonunun etkisi 12 aya kadar devam eder. Operasyonun başarısı ve güvenilirliği deneyimli cerrah seçimiyle de bağlantılıdır.


▬ Hamile ve emziren annelerin yanı sıra cildinde enfeksiyon ve iltihaplanma olan kişilere dolgu enjeksiyonu uygulanmaz. Ayrıca tetkikler sonrası dolgu maddelerine duyarlılığı ortaya çıkan kişilere de bu uygulama yapılmamaktadır.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR