Prof. Dr. Şükrü YAZAR ile Doğumsal El Anomali Tedavisi

257.183 görüntülenme
45581 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Plastik Cerrahi / Doğumsal El Anomalileri

Doğumsal El Anomalileri

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar ile doğumsal el anomalileri tedavisiyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Doğumsal El Anomalisi Nedir?

Elde doğuştan gelen, el gelişimini etkileyen ve elin kullanımında belirgin problemlere neden olan deformitelere doğumsal el anomelileri (elin konjenital anomalileri) denir. Gelişen cerrahi tekniklerle beraber doğumsal el anomelileri çoğu erken yaşta, bazı bebeklerde normal gelişiminin tamamlamasıyla 2- 3 yaşında ve bazı hastalarda ise gebelikte de düzeltilir.

Bitişik El / Ayak Parmakları Anomalisi (Sindaktili) Nedir?

En sık görülen konjenital el anomalisi, bitişik el veya ayak parmakları anomalisi yani Sindaktili’dir. Bitişik el veya ayak parmakları elde ve bazen ayakta iki veya daha fazla parmak arasında perde oluşması veya tamamen birbirlerine yapışık olması durumudur. Anne karnında başlangıçta parmaklar birleşik olarak bulunur ve gelişim sırasında birleşik olan parmakların birbirinden ayrılmasıyla normal parmak oluşumu tamamlanır. Ancak bazen bebeklerde doğum öncesi gelişim sırasında bazı parmakların birbirlerinden ayrılması gerçekleşmez ve birbirlerine yapışık kalır. Bu da Sindaktili anomaliye sebep olur. Genetik olarak geçiş gösterebilen bu hastalığın çoğu doğumsal hastalıklardır ve tam olarak bu doğumsal el anomelilerin hangi sebepten kaynaklandığı günümüzde maalesef bilinemiyor.

Sindaktili (Bitişik El / Ayak Parmakları Anomalisi) Tipleri

→ Yan yana duran el/ayak parmakları kısmi olarak birbirlerine yapışık olabilir.
→ Bazı durumlarda el/ayak başlangıcından uç kısmına kadar parmak tüm uzunluğu boyunca yapışık olabilir.
→ Tüm uzunluğu boyunca yapışık olan olgularda iki parmağın tırnakları da yapışarak tek bir tırnak ile sonlanabilirler.
→ Bazı olgularda da parmakların derisiyle beraber kemikleri de birbirlerine yapışık olur. (Komplike Sindaktili)
→ Tüm uzunluğu boyunca yapışık olan olguların bazılarında ise parmakların sadece derileri birbirlerine yapışık olabilir (Basit Sindaktili).


Sindaktili bazen vücudun başka bölgelerini ilgilendiren doğumsal anomalilerle beraber görülebilir. Böyle bir durumdan şüphelenildiğinde ek incelemeler gerekli olur. Sindaktili'nin tanısı genellikle dışardan uzman plastik cerrahi hekimi tarafından yapılacak fizik muayene ile konur. Ancak bu anomalinin tipini belirlemek, yapışık olan dokuları (özellikle kemik) ortaya koymak ve tedaviyi belirlemek için el grafisi çekilmesi gereklidir. Sindaktili doğumsal bir anomali olduğu için, hastalar genellikle bebek veya çocuklardır. Bu nedenle genel anestezi tercih edilir. Erişkin hastalar için ise bölgesel uyuşturma yöntemleri kullanılabilir.

Sindaktili (Bitişik El / Ayak Parmakları Anomelisi) Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sindaktili'nin tedavisi, cerrahi olarak el ya da ayak parmakları arasındaki yapışıklığın açılmasyla gerçekleştirilir. Erken dönemde ele normal fonksiyonunu ve doğal görüntüsünü kazandırmak amacıyla hastanın hayatının ilk yıllarında Sindaktili ameliyatının yapılması önerilmektedir. Deri yapışıklığı cerrahisi, parmakların yapışık yüzlerinde çok sayıda yapılan 'Z' şeklindeki kesilerle gerçekleştirilir. Bu kesi ile oluşan küçük üçgen şeklindeki deri adaları, her bir parmaktaki açıklıları kapatmak için dikilir; ancak genellikle bu üçgen deri adaları parmakta oluşan deri açıklıklarını kapatmak için yetmez ve vücudun başka bir bölgesinden alınacak deri parçası (deri grefti) geriye kalan açıklıkları kapatmak için kullanılır. Bu deri genellikle çamaşır içerisinde kalan kasık bölgesinden alınır; ancak bu amaçla tercih edilen başka bölgeler de mevcuttur.


Doğumsal El Anomalileri Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ Sağlık Bakanlığı onaylı estetik merkezlerinin web sitelerinde doğumsal el anomalileri tedavi fiyatlarıyla ilgili bilgi vermeleri yasaktır.

Türkiye Plastik Cerrah
Doğumsal el anomalileri tedavisinin fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmek için hastanın durumunu objektif olarak değerlendirmek gereklidir. Doğumsal anomalilerle ve tedavileriyle alakalı tüm sorularınızı İstanbul Nişantaşı'nda bulunan Şükrü Yazar Estetik Kliniği hasta danışmanlarına sormak için mesai saatlerinde ☏ +90 212 257 1515 ya da +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayabilir ya da canlı destek hattından doğumsal el anomalilerle ilgili uzman doktorla görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz. Mesai saatleri dışında ise bu sayfada yer alan Şükrü Yazar Randevu Talebi formunda yer alan ilgili alanı doldurarak ya da [email protected] mail adresini kullanarak talebinizi iletebilirsiniz.


▬ Günümüzdeki birçok el cerrahisinde olduğu gibi Sindaktili ameliyatı sırasında da parmağın dolaşımını sağlayan damarlarda ve duyusunu sağlayan sinirlerde zedelenme olma ihtimali bulunur. Böyle bir durum bitişik el ya da ayak anomalisi ameliyatı sırasında fark edilebileceği gibi ameliyat sonrasında da fark edilebilir. Bu tür damar ve sinir yaralanmaları oldukça nadir olmakla birlikte geri dönüşü olmayan his kayıplarına, hatta parmak veya parmakların nekroz olarak kaybedilmesine neden olabilmektedir.


▬ Sindaktili ameliyatı sonrası erken dönemde el sıkı bir şekilde pansumanla kapalı tutulur. Daha sonra bu sargılar azaltılır ve uzman doktor tarafından önerilen egzersizlerin yapılması istenir. Ayrıca yine el ve ya ayak anomelisi ameliyatı sonrası dönemde fizik tedavi ve rehabilitasyon programına ihtiyaç duyulabilir. Cerrahiyle onarım genellikle başarılı sonuç verir. Yapışık iki parmak tek bir tırnağı paylaştığında iki normal görünümlü tırnak oluşturmak çoğunlukla zor olur. Bazı çocuklarda Sindaktili'nin şiddetine göre değişmekle birlikte ikincil bir cerrahiye gerek duyulabilir.


Hasta Yorumları

Prof. Dr. Şükrü Yazar estetik kliniği hastalarının iyileşme hikayeleri

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Çene Ucu Törpüleme

Çene Ucu Törpüleme Nedir? Hastalarda çenenin estetik görüntü aç...

Çene Ucu Törpüleme
Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Nedir? Kulaktaki kıkırdakların kafatasıyla oluşturduğu açının genişlemesi sonucund...

Kepçe Kulak Estetiği
Penis Estetiği

Penis Estetiği Nedir? Erkekler için güç, otarite ve cinsellik sembolü olan penis org...

Penis Estetiği
Genital Organ Onarımı

Genital Organ Onarımı Nedir? Erkeklerde kaza, yanma, kopma gibi dış etkenlerle penisin kaybedilmesi, kadınla...

Genital Organ Onarımı

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

26.06.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

09.09.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki der...

15.08.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR