Prof. Dr. Şükrü Yazar

259.744 görüntülenme
48142 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Plastik Cerrahi / Doğumsal El Anomalileri

Doğumsal El Anomalileri

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar ile doğumsal el anomalileri tedavisiyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Doğumsal El Anomalisi Nedir?

Elde doğuştan gelen, el gelişimini etkileyen ve elin kullanımında belirgin problemlere neden olan deformitelere doğumsal el anomelileri (elin konjenital anomalileri) denir. Gelişen cerrahi tekniklerle beraber doğumsal el anomelileri çoğu erken yaşta, bazı bebeklerde normal gelişiminin tamamlamasıyla 2- 3 yaşında ve bazı hastalarda ise gebelikte de düzeltilir.

Bitişik El / Ayak Parmakları Anomalisi (Sindaktili) Nedir?

En sık görülen konjenital el anomalisi, bitişik el veya ayak parmakları anomalisi yani Sindaktili’dir. Bitişik el veya ayak parmakları elde ve bazen ayakta iki veya daha fazla parmak arasında perde oluşması veya tamamen birbirlerine yapışık olması durumudur. Anne karnında başlangıçta parmaklar birleşik olarak bulunur ve gelişim sırasında birleşik olan parmakların birbirinden ayrılmasıyla normal parmak oluşumu tamamlanır. Ancak bazen bebeklerde doğum öncesi gelişim sırasında bazı parmakların birbirlerinden ayrılması gerçekleşmez ve birbirlerine yapışık kalır. Bu da Sindaktili anomaliye sebep olur. Genetik olarak geçiş gösterebilen bu hastalığın çoğu doğumsal hastalıklardır ve tam olarak bu doğumsal el anomelilerin hangi sebepten kaynaklandığı günümüzde maalesef bilinemiyor.

Sindaktili (Bitişik El / Ayak Parmakları Anomalisi) Tipleri

→ Yan yana duran el/ayak parmakları kısmi olarak birbirlerine yapışık olabilir.
→ Bazı durumlarda el/ayak başlangıcından uç kısmına kadar parmak tüm uzunluğu boyunca yapışık olabilir.
→ Tüm uzunluğu boyunca yapışık olan olgularda iki parmağın tırnakları da yapışarak tek bir tırnak ile sonlanabilirler.
→ Bazı olgularda da parmakların derisiyle beraber kemikleri de birbirlerine yapışık olur. (Komplike Sindaktili)
→ Tüm uzunluğu boyunca yapışık olan olguların bazılarında ise parmakların sadece derileri birbirlerine yapışık olabilir (Basit Sindaktili).


Sindaktili bazen vücudun başka bölgelerini ilgilendiren doğumsal anomalilerle beraber görülebilir. Böyle bir durumdan şüphelenildiğinde ek incelemeler gerekli olur. Sindaktili'nin tanısı genellikle dışardan uzman plastik cerrahi hekimi tarafından yapılacak fizik muayene ile konur. Ancak bu anomalinin tipini belirlemek, yapışık olan dokuları (özellikle kemik) ortaya koymak ve tedaviyi belirlemek için el grafisi çekilmesi gereklidir. Sindaktili doğumsal bir anomali olduğu için, hastalar genellikle bebek veya çocuklardır. Bu nedenle genel anestezi tercih edilir. Erişkin hastalar için ise bölgesel uyuşturma yöntemleri kullanılabilir.

Sindaktili (Bitişik El / Ayak Parmakları Anomelisi) Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sindaktili'nin tedavisi, cerrahi olarak el ya da ayak parmakları arasındaki yapışıklığın açılmasyla gerçekleştirilir. Erken dönemde ele normal fonksiyonunu ve doğal görüntüsünü kazandırmak amacıyla hastanın hayatının ilk yıllarında Sindaktili ameliyatının yapılması önerilmektedir. Deri yapışıklığı cerrahisi, parmakların yapışık yüzlerinde çok sayıda yapılan 'Z' şeklindeki kesilerle gerçekleştirilir. Bu kesi ile oluşan küçük üçgen şeklindeki deri adaları, her bir parmaktaki açıklıları kapatmak için dikilir; ancak genellikle bu üçgen deri adaları parmakta oluşan deri açıklıklarını kapatmak için yetmez ve vücudun başka bir bölgesinden alınacak deri parçası (deri grefti) geriye kalan açıklıkları kapatmak için kullanılır. Bu deri genellikle çamaşır içerisinde kalan kasık bölgesinden alınır; ancak bu amaçla tercih edilen başka bölgeler de mevcuttur.


Doğumsal El Anomalileri Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ Sağlık Bakanlığı onaylı estetik merkezlerinin web sitelerinde doğumsal el anomalileri tedavi fiyatlarıyla ilgili bilgi vermeleri yasaktır.

Türkiye Plastik Cerrah
Doğumsal el anomalileri tedavisinin fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmek için hastanın durumunu objektif olarak değerlendirmek gereklidir. Doğumsal anomalilerle ve tedavileriyle alakalı tüm sorularınızı İstanbul Nişantaşı'nda bulunan Şükrü Yazar Estetik Kliniği hasta danışmanlarına sormak için mesai saatlerinde ☏ +90 212 257 1515 ya da +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayabilir ya da canlı destek hattından doğumsal el anomalilerle ilgili uzman doktorla görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz. Mesai saatleri dışında ise bu sayfada yer alan Şükrü Yazar Randevu Talebi formunda yer alan ilgili alanı doldurarak ya da info@sukruyazar.com.tr mail adresini kullanarak talebinizi iletebilirsiniz.


▬ Günümüzdeki birçok el cerrahisinde olduğu gibi Sindaktili ameliyatı sırasında da parmağın dolaşımını sağlayan damarlarda ve duyusunu sağlayan sinirlerde zedelenme olma ihtimali bulunur. Böyle bir durum bitişik el ya da ayak anomalisi ameliyatı sırasında fark edilebileceği gibi ameliyat sonrasında da fark edilebilir. Bu tür damar ve sinir yaralanmaları oldukça nadir olmakla birlikte geri dönüşü olmayan his kayıplarına, hatta parmak veya parmakların nekroz olarak kaybedilmesine neden olabilmektedir.


▬ Sindaktili ameliyatı sonrası erken dönemde el sıkı bir şekilde pansumanla kapalı tutulur. Daha sonra bu sargılar azaltılır ve uzman doktor tarafından önerilen egzersizlerin yapılması istenir. Ayrıca yine el ve ya ayak anomelisi ameliyatı sonrası dönemde fizik tedavi ve rehabilitasyon programına ihtiyaç duyulabilir. Cerrahiyle onarım genellikle başarılı sonuç verir. Yapışık iki parmak tek bir tırnağı paylaştığında iki normal görünümlü tırnak oluşturmak çoğunlukla zor olur. Bazı çocuklarda Sindaktili'nin şiddetine göre değişmekle birlikte ikincil bir cerrahiye gerek duyulabilir.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR