Prof. Dr. Şükrü YAZAR ile Dermabrazyon İşlemi

55.854 görüntülenme
6985 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Cerrahisiz Estetik / Dermabrazyon

Dermabrazyon

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar ile Dermabrazyon işlemleri hakkında Nişantaşı'nda Estetik Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Dermabrazyon Nedir?

Derideki düzensizlikleri, dikiş izlerini, lekeleri ve kırışıklıkları gidermek amacıyla özel bir motora bağlı olarak çalışan zımpara uçlar yardımıyla derinin en üst tabakasının mekanik olarak soyulması işlemine dermabrazyon denilmektedir. Bu işlemde soyma işlemi derindir ve epidermis olarak adlandırılan derinin üst tabakasının tamamı, dermis adı verilen alt tabakasının ise bir kısmı soyulur. Böylece alt tabakanın kalan kısmındaki hücreler sayesinde deri yenilenir ve çok daha pürüzsüz ve canlı bir yapıya sahip olur. Dermabrazyon sürecinde özel elmas uçlarla derinin soyulma işlemi yavaş ve kontrollü bir şekilde gerçekleşir.Dermabrazyon Nasıl Yapılır?

Dermabrazyon öncesi birtakım hususlarda dikkatli hareket edilmelidir. Şöyle ki;

▬ Muhakkak aspirin gibi kanı sulandıran ilaçlardan kaçınılmalıdır.
▬ Ayrıca sigara ve alkol tüketimine ara verilmelidir.
▬ Yüzde aktif halde herhangi bir sivilce varsa işlem ertelenmelidir.
▬ Bir süre E vitamini içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
▬ Yeterli su tüketimine özen gösterilmelidir.

Dermabrazyon uygulaması esnasında işlem yapılacak alanın durumuna göre lokal ya da genel anestezi uygulanır. Genellikle yüzün tamamına dermabrazyon işlemi yapılır. Aksi takdirde yüzde homojen bir renk elde edilemez ve ton farklılıkları oluşur. Yaklaşık 1,5 saat süren uygulama için çoğu durumda bir seans yeterli olsa bile, bazen sorunun büyüklüğüne göre birden fazla seans da gerekli olabilir.

Soyma işlemi için ucu elmas ya da tel zımpara olan taşı hızla çeviren bir motor kullanılır. Bu motor yardımıyla derinin üst tabakasının tamamı, gerekli olursa alt tabakanın bir kısmı soyulur. Dermabrazyon uygulamasının farklı uygulama şekilleri de bulunmaktadır.

Dermabrazyon Uygulamaları Nelerdir?

Mikrodermabrazyon Uygulaması
Mikrodermabrazyon, alüminyum oksit mikrokristalleri püskürten yüksek basınçlı cihazlarla cildin üst tabakasının soyulması işlemidir. Bu süreçte derinin altındaki sağlıklı doku aşama aşama ortaya çıkarılır. Böylece çok daha sağlıklı ve canlı bir cilt elde edilir. Birer hafta ara ile yapılması gereken seansların sayısı derinin durumuna göre değişiklik gösterir.

Salabrazyon Uygulaması
Salabrazyon, vücuttaki bir dövmenin çıkarılması amacıyla dövme üzerinde dermabrazyon uygulanarak bu bölgenin üzerine sofra tuzu bırakılması ve boyanın çıkarılması işlemidir. Bu süreçte tuz bu bölge üzerinde ne kadar uzun süre kalırsa işlem o kadar başarılı olur. Ancak yara izi kalma riski arttığı için işlemin muhakkak bir uzman tarafından yapılması gerekir.


Dermabrazyon Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastanelerde, estetik tedavi kliniklerinin ve merkezlerinin web sitelerinde Dermabrazyon işlemlerinin fiyatlarıyla alakalı bilgi belirtmeleri yasal değildir ve bu kurala uymayan resmi estetik kliniklerine cezai müeyyideler uygulamaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın Dermabrazyon fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmesi için hastayı öncelikle muayene ederek mevcut sağlık durumunu analiz etmesi ve beklentilerini objektif olarak değerlendirmesi gereklidir.

Nişantaşı Estetik
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "Dermabrazyon fiyatları nedir, Dermabrazyon uygulamalarında süreçler nasıl ilerliyor" vb. gibi özel sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla Dermabrazyon ile ilgili görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Dermabrazyon sonrası, yüze pansuman yapılır ya da bolca pomad sürülür. Yüzde dermabrazyon sonrası kızarıklık ve şişlik oluşabilir. Ancak bu geçicidir ve en geç birkaç gün içinde yok olur. Yemek yerken hafif ağrı hissedilebilir. Kabuklanma oluşabilir. Bu durumda kesinlikle kabuklara dokunulmamalıdır. Erkek hastalar birkaç gün tıraş olmaktan kaçınmalıdır. Hafif lekelenmeler oluşsa bile bunlar kısa sürede geçer. Ortalama bir hafta sonra hasta günlük hayatına dönebilir. İyileşme sürecinin tam olarak sona ermesi ise ortalama 6 ay sonra gerçekleşir. Dermabrazyon yaptıranlar bu süreçte güneş ışığından kaçınılmalıdır ve dışarı çıkıldığında muhakkak güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.


▬ Dermabrazyon her yaş grubuna uygulanabilir bir işlemdir. Ancak yaşlılarda iyileşme süreci daha uzun ve zorlu olur. Teni koyu olan kişilerde iz kalma riski daha yüksektir. Bu nedenle kesinlikle uzman ve deneyimli bir doktordan destek alınmalıdır. Ayrıca;

- Yüzünde enfeksiyon ya da uçuk gibi patolojiler olan kişilere dermabrazyon uygulanmamalıdır.
- İsotretinoin kullananlar bu işlemi yaptırmamalıdır.
- Herhangi bir şeye alerjik reaksiyon gösteren kişiler konuyla ilgili doktorla görüşmelidir.
- Yaz aylarında bu işlemin yapılması tercih edilmemelidir.


▬ Dermabrazyon uygulaması mekanik bir işlem olup lokal veya daha geniş bölgelere yapılıyorsa genel anestezi altında yapılır. Kimyasal soyma işlemlerinde ise anestezi uygulamaz. En derin kimyasal soyma uygulaması bile dermabrazyondaki kadar derin bir soyma yapamaz. Lazer soyma ise ışın kullanılarak yapılan bir işlem olup etkisi de sınırlıdır.


▬ Ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Genellikle uygulama sonrasında kişiler sosyal veya iş hayatlarına dönebilmektedir. Ancak çok az kişide 24 saat civarında sürebilen dermabrazyon sonrası kızarıklık olabilmektedir.


Hasta Yorumları

Değerli yorumlarınız için tüm ekibim adına teşekkür ediyorum.

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti) Nedir? Burun ucu estetiği operasyonları yalnızca burun ucundaki kıkırdaklara ...

Burun Ucu Estetiği
Meme Onarımı

Meme Rekonstrüksiyonu Nedir? Meme kanseri teşhisi konulmuş kadınların alınan memelerinin plastik ve rek...

Meme Onarımı
Çene Estetiği

Çene Estetiği Nedir? Çenenin küçük ya da büyük olması yanında gerid...

Çene Estetiği
Liposuction

Liposuction (Fazla Yağların Alınması) Karın, uyluk ve kalça gibi bölgelerde var olan diren&cced...

Liposuction

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

20.03.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere...

02.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

20.02.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR