Prof. Dr. Şükrü Yazar

100.772 görüntülenme
8772 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Cerrahisiz Estetik / Cilt Bakımı

Cilt Bakımı

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile cilt bakımı uygulama ve işlemleriyle ilgili İstanbul - Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu talep edebilirsiniz.

Cilt Bakımı Nedir?

Profesyonel cilt bakımı ürünleri veya cihazları yardımıyla cildin ihtiyaçlarına yönelik yapılan detaylı bakım işlemine cilt bakımı denilmektedir. Cildin yapısına uygun bir bakım işlemiyle;

▬ Siyah nokta ve sivilceler,
▬ Cilt lekeleri,
▬ Geniş gözenekler,
▬ Ciltteki cansız ve donuk görünüm,
▬ Ciltteki renk eşitsizlikleri önlenerek çok daha canlı ve taze bir görünüm elde edilir ve cildin zamana karşı direnci arttırılır.Çevresel koşullara sürekli maruz kalan cildin, her zaman mükemmel görünmesi imkânsızdır. Yaşla beraber olumsuz çevre şartlarının da etkisiyle cilt çabuk yıpranır ve lekelenir. Bu nedenle cilde ihtiyacı olan temel bakımların verilmesi oldukça önemlidir. Basit cilt bakımı evde yapılabildiği gibi detaylı ve daha efektif bakımlar cilt bakım merkezi uzmanlar tarafından yapılması daha uygundur.


Cilt Bakımı Kimlere Yapılır?

Cilt bakımı erkek veya kadın 25 yaşından itibaren herkesin yaptırması gereken bir uygulamadır. Belli dönemlerde kendini yenileyen cilt, 25-30 yaşından sonra artık bu işlemi yeterli derecede gerçekleştiremez. Bu nedenle ek uygulamalar yardımıyla cildin beslenmesi ve düzenli bakımının yapılması sağlanır. Cilt bakımına ne kadar erken dönemde başlanırsa, cildin canlı ve taze görünmesi o kadar rahat olur.

Cilt Bakımına Önem Vermesi Gereken Kişiler Kimlerdir?

✫ Düzensiz uyku alışkanlığı olanlar,
✫ Sigara ve alkol tüketenler,
✫ Aşırı stres altında çalışanlar,
✫ Hormonlarında ani değişiklik yaşayanlar,
✫ Hava kirliliğine maruz kalanlar,
✫ Yağlı yiyecekleri sık tüketenler,
✫ Az su içenler muhakkak cilt bakımına önem vermelidir.

Bu tür nedenler cildin erken yaşlanmasına, yıpranmasına ve ciltte istenmeyen sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu tür problemlerin yaşanmaması ya da mevcut problemlerin üstesinden gelinmesi ancak düzenli cilt bakımı yaptırmak ile mümkündür.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildin yapısına ve ihtiyacına göre değişiklik gösteren cilt bakımının, gerçekleştirilen standart uygulamaları genel olarak sırasıyla şu şekildedir:

◎ Öncelikle cilt temizlenir.
◎ Ardından peeling uygulaması yapılarak gözeneklerin açılması sağlanır. Böylece ölü derinin atılması kolaylaşır.
◎ Buhar banyosu yapılır ve cildin toksinlerden arınması sağlanır. Bu süreçte gözeneklerin daha da açılarak deri altındaki bölgenin temizlenmesi amaçlanır.
◎ Siyah noktaların cildi tahriş etmeden sıkılabilmesi ve yağ bezelerinin çıkarılabilmesi için özel bir bakım ürünü kullanılır. Bu süreçte buharla gözeneklerin nemli kalması sağlanır.
◎ Siyah noktaların boşaltılması işleminden sonra özel bakım ürünleri ile cilt dezenfekte edilerek steril hale getirilir.
◎ Cildin yapısına uygun ve cildin ihtiyaçlarını gidermek için ideal olan maske işlemi yapılır.
◎ Ortalama 20 dakika süren maske işleminin ardından özel kremlerle cilde masaj yapılır.
◎ Antioksidan ürünler yardımıyla maske temizlenerek cildin nemlendirilmesi sağlanır.
◎ Ardından ihtiyaca göre anti aging, leke kremi, akne kremi ya da serum kullanılır.
◎ Son olarak cilt tipine uygun bir nemlendirici masaj yapılarak cilde yedirilir ve güneş koruyucu sürülerek cildin korunması sağlanır.

Cilt bakımı öncesinde muhakkak cildin yapısıyla ilgili bilgilerin öğrenilmesi ve buna göre bakım işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Çok hassas bir nokta olan bu konu için;

→ Cildin yapısı,
→ Cildin nem miktarı,
→ Gözeneklerin durumu,
→ Cildin yağ oranı,
→ Ciltteki bozuklukların detayı gibi bilgiler değerlendirilmelidir.

Bu değerlendirme sonucuna göre hazırlanan cilt bakımıyla çok daha sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olunması kaçınılmazdır.


Cilt Bakımı Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane, estetik klinikleri ve tedavi merkezlerinin web sitelerinde cilt bakımı fiyatlarını belirtmeleri yasaktır. Bu kurala uymayan estetik ve tedavi merkezi tüm kliniklere cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Ayrıca estetik uzmanı doktorların cilt bakımı fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmesi için hastayı muayene ederek mevcut sağlık durumunu analiz etmesi, şikayetlerini ve beklentilerini değerlendirmesi gereklidir.

Prof. Dr. Şükrü Yazar Kimdir?
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "cilt bakımı fiyatları ne kadar, 2019 cilt bakımı ücretleri nedir, işlemler için neler yapmalıyız ve uygulama süreçleri nasıldır" vb. gibi sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve uzman doktorla cilt bakımı işlemleriyle ilgili görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Evde kişinin kendisinin yapmış olduğu günlük ve haftalık cilt bakımının dışında, cildin gençleştirilmesi ve canlandırılması adına profesyonel cilt bakımlarının da yaptırılması oldukça önemlidir. Bu bakımlar uzman doktorun bazı önemli tetkiklerinden sonra cildin yapısına ve ihtiyacına göre gerçekleştirilir.


▬ Genel olarak profesyonel cilt bakımlarının aylık ve yıllık rutinleri vardır. Bu bakımlar sayesinde cildin alt katmanlarına gerekli olan bakım ürünleri ulaştırılır ve cildin tazeliği devamlı hale getirilir. Bu bakımların profesyonel ellerde gerçekleştirilmesi ve cildin yapısına uygun olarak yapılması elzemdir.


▬ Etkli cilt bakımı işlemleri öncesinde uzman hekim mutlaka kapsamlı bir cilt analizi yaparak hangi ürünlerin kullanılacağına karar verir. Cilt bakımında doğru ürün kullanımı çok önemli bir unsurdur. Kişilerde cilt yaşı her zaman fiziksel yaşla aynı orantıda olmayabilir. Bu açıdan cilt bakımı kremleri, diğer destekleyici ürün ve uygulamalar için profesyonel ellerden destek alınması gerekliliği doğru ve başarılı cilt bakımı sonuçları için şarttır.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR