Estetik Operasyonlar

68.980 görüntülenme
5731 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Plastik Cerrahi / Çift Çene Ameliyatı

Çift Çene Ameliyatı

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile çift çene ameliyatı cerrahi işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Çift Çene Ameliyatı Nedir?

Kişilerin üst ve alt çenelerinde yapılan ortognatik cerrahi olarak adlandırılan çift çene ameliyatı; diş, çene kemikleri ve diğer yumuşak-sert dokuların ideal anatomik yerine çekilmesi için yapılan müdahaleleri içerir. Bu operasyonlar estetik amaçlı yapılmazlar. Ancak üst çene ameliyatlarında hastanın burnunun ucunda olumlu ve olumsuz birçok değişiklikler olur ve bu değişikliklerin çeşitli işlemlerle büyük oranda hastaya uyumlu hale getirilmesi ve çenelerin normale getirilmesi ilgili hastaya daha estetik bir görüntü kazandırabilir.

Ortodontik tedavinin tek başına çene ve ısırma bozukluklarını düzeltemediği durumlarda cerrahi gerekir. Cerrahi, ortodontik tedavinin uzun vadeli sonuçlarının daha iyi olması için yandaş girişim olarak veya tedavi süresini kısaltmak amacıyla uygulanabilir. Çeneler yeni yerini aldıktan sonra ortodonti uzmanı, ısırma fonksiyonuna en iyi şeklini verebilir. Çene cerrahisi, bazı durumlarda ortodontinin yanı sıra farklı tedavilerle birlikte uygulanır.

Çene Cerrahisi Hangi Tedavilerde Uygulanır?

▬ Ortodontik tedavinin tek başına sorunu çözemediği durumlarda,
▬ Çene işlevinin geliştirilmesi amaçlandığında, (Isırmanın düzeltilmesi çoğu kişinin yemeklerini daha iyi çiğnemesini ve daha önce yiyemedikleri yemekleri yiyebilmelerini sağlar.)
▬ Uzun vadeli ortodontik tedavi sonuçlarının daha iyi ve kalıcı olması için,
▬ Tedavi süresinin kısalması için (Çene kemiğinin daha iyi bir anatomik yere taşınması ortodontik tedavi zamanını kısaltabilir.)
▬ Yüz görünümünün değiştirilmesinin istenması durumunda (Çenenin doğru yere yerleştirilmesi çoğu zaman yüzün daha iyi görünmesini sağlar.)
▬ Nefes almayı daha rahat sağlamak için, (Çene cerrahisi sonrası genellikle nefes alma daha rahat olur ve böylece hastada uyku apnesi yani uyurken solunumun geçici olarak durması problemi bulunuyorsa bu durum düzelmektedir.)
▬ Konuşmada iyileşme sağlamak için (Konuşma sorununu çözmek için cerrahinin konuşma terapisi ile kombine edilmesi gerekebilir. Damak yarığı olan kişilerde bu durum konuşmayı olumsuz etkileyebilir.)
▬ Çene ağrılarında azalma sağlamak için (Ağrıda azalma çoğu hastada sağlanabilmesine rağmen cerrahi sonrası ağrının giderilmesi veya azalması için herhangi bir garanti verilemez.)


Çift Çene Ameliyatı Merak Edilenler

Profesör Doktor Şükrü Yazar'a Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları


▬ Çene cerrahisi öncesi ortodonti uzmanı, ortodontik telleri hastanın dişlerine yerleştirir. Eğer düzeni kurmak için bir dişin çekilmesi gerekiyorsa çekme işlemi bu aşamada yapılır. Ortodonti uzmanı, cerrahi öncesi üst dişleri üst çenede ve alt dişleri alt çenede düzenli dizmeye çalışır. Bu tam anlamıyla cerrahi öncesi olmayabilir çünkü çeneler gereken yerlerinde olmadıkları sürece bu imkansızdır.

Ameliyattan bir kaç hafta önce ise şu işlemler gerçekleştirilir:
1- Ortodontist, hastanın alt ve üst dişlerine cerrahi tel ve kancalar yerleştirir. Bu teller içindeki küçük kanca veya tel halkalar, cerrahi sırasında dişlerin doğru yerde tutulabilmesini ve ameliyat sonrası dişlerin lastik halkalarla bağlanabilmesini sağlar.
2- Yeni resim, model, röntgen ve video görüntüler ameliyattan birkaç gün veya hafta önce tamamlanır. Tedavinin son ayrıntılarını belirleyen yeni kayıtlar alınır.
3- Çift çene ameliyatından önce operasyonla ilgili son ayrıntılar konuşulup hastanın soruları cevaplanır ve fizik muayene tamamlanır.


▬ Çene ameliyatı sonrasında hastanın yüzü şişebilir. İlk 24 saat içinde ağzında kesi yapılan yerlerden kan sızabilir. Yüzde ve yanaklarda şişlikler, morluklar olacaktır. Bazen bu şişlik ve morluklar ameliyatta yapılan işlemlere ve hastanın özelliklerine göre çok fazla olabilir. Hastanın ağzındaki ve yanaklarındaki şişliklerin bir kısmını engellemek için gece 2-3 yastıkla başını yükseltecek şekilde yatması gerekebilir.
▬ Hasta genelde ameliyat sonrası 1 veya 2 gün içinde taburcu edilir. Bu süre hastanın kendini nasıl hissettiğine, ameliyat sonrası ne kadar ödem ve şişliği olduğuna bağlıdır.
▬ Çift çene ameliyatı sonrasında hastanın dişlerinde destek teller ya da plastik splint (kırık kemik uçlarını, eklem çıkığını veya şekil bozukluğu gösteren vücut parçasını sabitlemek için kullanılan plastik veya alçıdan yapılan araç; atel) takılır. Bu splintler hastanın iyileşmesini sağlamak için dişlerini ve çenesini hareketsiz bir şekilde tutmaya, çenenin doğru şekilde yerleşmesine ve cerrahi bölgeyi korumaya yarar. Splint ihtiyacı ise kişiden kişiye farklılık gösterebilir.
▬ Ağız temizliği iyileşmeyi hızlandırdığı için son derecede önemlidir. Hasta, ağzını her yemekten sonra bol suyla çalkalamalı ve doktor tarafından verilen ilaç-gargara solüsyonunu kullanmalıdır. 3-5 gün sonra dişlerini ve diş tellerini temizlemek için çocuk diş fırçasıyla hassas bir şekilde fırçalayabilir. Hasta, diş temizliği sırasında dişetleri ve kesi yerlerinden uzak durmaya özen göstermelidir.
▬ Beslenme şekli, çift çene ameliyatı sonrası bakımında önemli bir yer alır. Duruma göre hastanın 1 hafta 10 gün kadar sıvı gıdalarla ve 2-3 ay kadar da çiğnemeden beslenmesi gerekebilir. Uzman doktor hastanın beslenmesiyle ilgili riayet etmesi gereken tüm kurallarla ilgili bilgi verecektir. Çiğnemeden beslenmeye devam etmek kemikle greftlenmiş alanın iyileşmesinde çok önemlidir. Bu bölgedeki aşırı hareketler hastanın iyileşme sürecini bozabilir ve uzatabilir.
▬ Çene cerrahisi sonrası ağız bölgesine atılan dikişler eriyebilen yapıdadır. Dikişleri temiz tutmak dışında özel bir bakıma ihtiyacı yoktur.
▬ Hasta tedavi sürecini evinde geçirdiği sürece yanında tel kesici ve lastik kesici bir makas bulundurmalıdır. Hastanın ağzı kitliyken (intermaksiller tespit varken) bulantı veya nefes darlığı olursa lastik ve teller hemen kesilmelidir.
▬ Hastanın çene ameliyatı sonrası yüzündeki şişliklerin inmesi zaman alır. 2-3 ay geçmesine rağmen şişliklerin halen var olması normal görülmelidir.


▬ Ödem (şişlik) durumları
▬ Cerrahi işlemlerinin kendisinden kaynaklanan hatalar, rahatsızlıklar ve ameliyat sonrası ağrı.
Kanama: Çene cerrahisi genellikle ağız içinden yapılan kesilerle gerçekleştirdiği için hastanın ağzının içinde ve burnunda kanamalar olabilir.


▬ Çene ameliyatı sonrasında erken ve geç dönemde hastanın ameliyat sonuçlarını etkileyebilecek farklı durumlar söz konusu olabilir. Ek cerrahi işlemlere gerek olabilecek risk ve komplikasyonlar (olumsuz sonuçlar) görülebilir ancak bunlar nadir olmaktadır.


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane, tedavi merkezi ve estetik kliniklerinin web sayfalarında çift çene ameliyatı fiyatlarını belirtmeleri yasal değildir ve bu kurala uymayanlara cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Bu sebeple çene ameliyatı fiyatlarını Nişantaşı Şükrü Yazar Estetik Kliniği olarak buradan iletebilmemiz maalesef mümkün değildir. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın çift çene ameliyatı uygulama ve fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmesi için hastanın mevcut sağlık durumunu analiz etmesi, şikayetlerini ve beklentilerini objektif olarak değerlendirmesi gereklidir. Hastanın muayene edilmesi ve ne gibi işlemlere ihtiyacı olduğunun belirlenmesi sonrasında da komple çene tedavisinin fiyatı netleşir.

☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da çevirim içi olduğunda canlı destek hattımızdan "çene tedavisi, çift çene ameliyatı fiyatları" vb. gibi sorularınızı ileterek bilgi alabilir ve ilgili uzman doktorla görüşmek istiyorum diyerek randevu isteyebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu yarınlar dileriz.


Diğer Estetik Hizmetleri

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın kusursuz estetik hizmetlerini keşfedin

Revizyon Burun Cerrahisi

Revizyon Burun Cerrahisi Nedir? Revizyon burun ameliyatı, muhtelif sebeplerden dolayı daha önceden yapılan b...

Revizyon Burun Cerrahisi
Fibroblast Tedavisi

Fibroblast Tedavisi Nedir? Hastanın kendi hücrelerinden alınan fibroblast hücrelerinin belirli işlemlerden g...

Fibroblast Tedavisi
Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği Nedir? Kulak kepçesindeki kıkırdak kısmın yeterince gelişmemesi ve kafatası ile oluştur...

Kepçe Kulak Estetiği
Burun Estetiği

Burun Estetiği Nedir? Kişilerin daha estetik bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmak ya da çeşitli travmalar...

Burun Estetiği
Kök Hücre Enjeksiyonu

Kök Hücre Enjeksiyonu Nedir? Kişinin kendi vücudundaki yağ dokularından elde edilen kök hücreler yardımıyla ...

Kök Hücre Enjeksiyonu
H100 Aşısı

H100 Aşısı Nedir? İki formüllü hyaluronik asit özelliği ile hem volüm içeren hem de cilde su ve nem veren an...

H100 Aşısı

Hasta Yorumları

Şükrü Yazar Kliniği'nin hasta görüşleri ve iyileşme hikayeleri

Blog


Estetik hakkında merak edilen tüm detaylar için yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme sahip olmayı hedefleyenler a...

24.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Nedir, Ne İçin Tercih Edilir? İlerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta deği...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki derisinin deformetisini gidermek için ...

09.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir? Kaynar su, elektrik, alev ya da kimyasal maddeler sebebiyle vücutta oluşan cilt tahribatına yanı...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmil...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR