Tip-Plasti Burun Ucu Estetiği Nedir? (Video)

58.885 görüntülenme
1865 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Burun Estetiği / Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile burun ucu estetiği işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti) Nedir?

Burun ucu estetiği operasyonları yalnızca burun ucundaki kıkırdaklara yapılan müdahele ve düzeltme işlemidir. Burun kemiğinin anatomik yapısının normal olduğu ancak burnun ucundaki kıkırdakların burunla dudak arasındaki estetik asimetrik açıları bozduğu durumlarda yüksek, kalın, uzun, geniş, sarkık vb. gibi muhtelif burun ucu deformite şekil bozukluklarını düzeltmek için plastik cerrahlar tarafından yapılan estetik cerrahi işlemlere burun ucu estetiği denir.
Burun Ucunun Genel Yapısı Nasıldır?

Burun yüzün ortasında yer alan ve bakıldığında ise dikkati en çok çeken koku alma organıdır. Burun ucu ise (özellikle burun estetiği yapan hekimler ve burnuna estetik yaptıran hastalar tarafından bilinir) yüzdeki görüntüyü değişteren bir etkiye sahiptir.

Burun ucu; (tıp literatöründe nazal tip denir) burun alt 1/3 piramidinin en belirgin bölgesidir. Nazal tip, iki kıkırdağın en çıkıntılı noktaları (domları), domlar arası yumuşak dokular, ligamentler ve ligamentlerin üzerini örten deri tarafından oluşur.


Burun ucu, burnun kanatlarını yapan iki adet -n- harfi şeklindeki kıkırdağın en üst birleşme noktasıdır. Burun estetiği açısından bu bölge çok önem taşımaktadır. Burun kıkırdaklarının yüksekliği, açıları ve genişliği estetik açıdan oldukça ehemmiyet taşır. Muhtelif burun cinsleri vardır ve geçmişten gelen karakteristik özellikler de taşımaktadır. En ince cilt burun kökünde yer alır ve burun ucuna doğru geldikçe kalınlaşır. Burun ucuna doğru geldikçe de cilt içi sabese bezlerinin yoğunluğu ve sayısı artmaktadır. Yani burundaki en kalın cilt burun ucunda yer alır. Rinoplasti (burun estetiği) her aşamada doğrudan dış görünüşü etkilediğinden önemlidir ve burun ucu (nazal tip) ameliyatları da burun estetiğinin önemli bir parçasıdır.

Estetik Burun Ucu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetik ameliyatları, kapalı burun estetiği tekniği kullanılarak burnun iç kısmından kesilerle hastanın durumuna göre plastik cerrahların kararıyla sedasyon veya lokal/genel anesteziyle 30-60 dk. sürede yapılır. Tek başına burnun uç bölgesine yapılabilir ancak burnun diğer kısımlarıyla da estetik düzen ahenkini sağlayabilmesi için ameliyat öncesinde uzman hekim tarafından iyi bir planlama yapılması gereklidir.

Doktor tespiti sonucu hastanın burun ucunda kıkırdak eksikliği varsa burun içinden alınan greft kıkırdak destekler, burun ucundaki tamamlanması gereken yerlere konularak hastanın burun ucu estetik operasyonu sonuçlandırılır. Uzman hekimin analizi sonucu burun derisi kalın olan hastaların burun ucu estetiği ameliyatlarında yumuşak doku işlemleri (burun derisi inceltme) de yapılabilmektedir.

Burun ucu estetik ameliyatlarında plastik cerrah, hastanın nasal septum bölgesine (burun delikleri arasındaki bölme) işlem yaptıysa sonrasında klasik bez tampon yerine hastanın burnundan daha rahat nefes almasına olanak sağlayan silikon yaprakçıkları ve burun dışı kalıbını tercih eder. Bazı durumlarda ise uzman hekim eriyen dikiş dediğimiz teknikler kullanarak, burun ucu zımbası (septal strep) aletiyle tampon kullanmadan burun ucu estetiği operasyonunu tamamlar.


Burun Ucu Estetiği Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı resmi hastanelerin ve estetik kliniklerinin internet sitelerinde burun ucu estetiği fiyatlarıyla alakalı rakam belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan resmi kurum ve kuruluşlara cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın burun ucu estetiğiyle ve fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmesi için öncelikle hastayı muayene ederek mevcut sağlık durumunu analiz etmesi ve daha sonra da burun ucundaki şikayetlerini ve beklentilerini dinledikten sonra yapılacak işlemlere karar vermesi gereklidir.

Estetik Cerrahi Uzmanı
Şükrü Yazar Estetik Kliniği'ni ☏ +90 212 257 1515+90 541 334 3484 telefon numaralarını kullanarak arayabilir ya da çevirim içi durumlarında canlı destek hattından "burun ucu estetiği fiyatları ne kadar, 2019 yılında burun ucu estetik işlemlerinde kampanyanız var mıdır, estetik burun ucu ameliyatına hazırlanmak için neler yapmalıyız, süreçler nasıl ilerliyor" vb. gibi tüm sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilirsiniz.


▬ Burun ucu estetiği cerrahi işlemlerinde ve sonrasında hastada nefes alma sorunu olmaz.


▬ Kıkırdak greftler Tip-Plasti operasyonlarında hastanın burun uç bölgesinde istenilen estetik görünümü sağlamak amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. İnce bir cilt yapısı olan hastalarda uzun zaman sonra uzman doktor tarafından ameliyat planlaması içinde öngörülmezse greftler görünür hale gelebilir. Bu konuyla ilgili önemli araştırmalar yapılarak bulgular elde edildi. Tüm detaylarıyla incelemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Araştırma ► Nazal Tip-Plasti'de Ezilmiş Kıkırdak Greft Deneyimleri


▬ Burnun dış kısmına özel bandajlar kullanılır ancak daha kapsamlı burun ucu estetik operasyonlarında plastik atel konur. Özel bandajlar ve atel 5-10 gün içirisinde doktor kontrolüyle alınır.


Hasta Yorumları

Prof. Dr. Şükrü Yazar estetik kliniği hastalarının iyileşme hikayeleri

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Dermabrazyon

Dermabrazyon Nedir? Derideki düzensizlikleri, dikiş izlerini, lekeleri ve kırışıklıkları gidermek amacı...

Dermabrazyon
Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Burun Estetiği Nedir? Revizyon burun estetiği ameliyatı, muhtelif sebeplerden dolayı daha önce...

Revizyon Burun Ameliyatı
PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plasma) Nedir? Son yıllarda cilt gençleştirme işlemleri için geliştirilen z...

PRP Tedavisi
Meme Ucu Estetiği

Meme Ucu Estetiği Nedir? Kadınların meme ucu, meme başı ve areola kısımlarının genişliği (meme ucunun &ccedi...

Meme Ucu Estetiği

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere...

02.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR