Prof. Dr. Şükrü Yazar

16.368 görüntülenme
11485 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Burun Estetiği

Burun Estetiği

Türkiye'nin Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile burun estetiği işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı'nda bulunan kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Kişilerin burunlarının görüntüsünden memnun olmamaları durumunda tercih ettikleri estetik ameliyatlardır. Bu ameliyatı yaptırmak isteyenlerin kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Kişilerin yüzlerinin daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlamak için ya da çeşitli travmalar sonrası bozulan burun anatomilerinin düzeltilmesi için plastik cerrahlar tarafından yapılan estetik cerrahi işlemlerin hepsi burun estetiğini tanımlamaktadır.Tıbben Rinoplasti adıyla da bilinen burun estetiği tüm dünyada en çok uygulanan tıbbi estetik müdahalelerden biridir. Bu cerrahi işlem sayesinde burnun şekli, uzunluğu ve genişliği değiştirilerek göze daha çok hitap eden estetik bir hale getirilebilir. Hem sağlık hem de estetik yönünden kadınlar ve erkekler tarafından tercih edilen burun estetiği operasyonuyla hastalar, daha güçlü bir burun kemerine sahip olabilir ve burunlarındaki doğuştan gelen ya da sonradan oluşmuş deformasyonları düzelttirebilir ya da dudak ile burun arasındaki açıyı yeniden şekillendirebilirler.

Önemli: Rinoplasti uygulaması düşünen kişilerde burun dokularının estetik operasyona uygun olup olmadığı estetik ameliyatını yapacak cerrah tarafından muayene esnasında kontrol edilmelidir. Yanlış bir müdahalenin oldukça belirgin sonuçlar doğuracağı burun estetiğiyle ilgili operasyonlar, daha önce burun estetiği yaptırmış mutlu hastalara sahip, alanında uzman deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.


Burun Estetiği Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Burun estetiği ameliyatı, estetik görüntüye ulaşmayı hedeflediği gibi kişilerin sağlıklarına kavuşmasını da hedefleyebilir. Yani burun estetiği hangi amaçlarla uygulanır sorusunun iki cevabı vardır;

▬ Birincisi, bu işlem burnunun şekli ve görünüşünden memnun olmayan kişilerce yaptırılan tamamen estetik odaklı müdahaledir.
▬ İkincisi ise burun tıkanıklığı gibi üst solunum yolları hastalıklarından muzdarip kişilerin seçeneğidir. Rinoplasti sonrasında rahat bir şekilde nefes almaya başlarlar.

Bu iki durumda da, burun estetiği yaptırmış ve sonucundan memnun kalmış kişilerin hayatlarına daha özgüvenli bir şekilde devam ettikleri ve sosyal hayatlarında daha rahat ve mutlu oldukları gözlemlenmiştir.


Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı yani Rinoplasti açık ve kapalı olarak iki şekilde uygulanabilir. Günümüzde uzman cerrahlar tarafından en çok tercih edilen yöntem kapalı rinoplastidir. Açık uygulamada burun ucuna kesi atılıp ameliyat gerçekleştirilirken kapalı uygulamada burun deliklerinden girilir. Bu uygulama küçük bir kamera yardımıyla desteklenir. Operasyon, yapılacak işlemin yoğunluğuna göre farklılık gösterse de genellikle 1-1,5 saat kadar sürer. Kapalı Rinoplasti'de ise burun içine atılan kendiliğinden kaynayan dikişler sayesinde operasyon sonrası hastanın işi kolaylaşır. Burun estetiği sonrası, evde tedavi ve pansuman gibi işlemlerle uğraşmak zorunda kalmaz.

Burun Estetiği Ameliyatları

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR

Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti) Nedir? Yüz görünümü açısından büyük önem taşıyan burun kemiğinin a...

Burun Ucu Estetiği
Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Burun Estetiği Nedir? Revizyon burun estetiği ameliyatı, muhtelif sebeplerden dolayı dah...

Revizyon Burun Ameliyatı
Fonksiyonel Burun Ameliyatı

Fonksiyonel Burun Ameliyatı Nedir? Burun ameliyatları denilince ilk akla gelen estetik operasyonl...

Fonksiyonel Burun Ameliyatı
Burun Törpüleme

Burun Törpüleme Nedir? Estetik bir buruna sahip olmak isteyen kişilerin en çok korktuğu konularda...

Burun Törpüleme

Burun Estetiği Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane ve estetik kliniklerinin internet sitelerinde burun estetiği fiyatlarını belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan resmi sağlık kurumlarına cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Bu sebeple estetik burun emaliyatı fiyatlarını Nişantaşı Şükrü Yazar Estetik Kliniği olarak web sayfamızda yayınlayamıyoruz. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın burun estetiğiyle ve fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmesi için hastanın mevcut sağlık durumunu analiz etmesi, burnundaki şikayetlerini ve beklentilerini dinleyerek hastayı muayene etmesi gereklidir.

Nişantaşı Estetik ve Plastik Cerrah
+90 212 257 1515+90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da çevirim içi durumlarında canlı destek hattından "burun estetiği fiyatları ne kadar, estetik burun ameliyatı için neler yapmalıyız, süreçleri nasıl ilerliyor" vb. gibi tüm sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve Rinoplasti ile alakalı profesör doktorla görüşmek istiyorum diyerek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Rinoplasti uygulamasının diğer tıbbi ve estetik işlemlerinde olduğu gibi farklı uygulama teknikleri vardır. Uzman doktorlar başarılı olmak ve doğru sonuca ulaşmak için farklı seçeneklere gidebilir. Burun estetiğinde dolgu uygulaması da doğru ameliyat için bu seçeneklerden bir tanesi olabilir. Özellikle estetik odaklı düşünen, burnunda büyük anatomik bozuklukları olmayan ve solunum problemleri yaşamayan hastalar için dolgu uygulaması tercih edilir. Dolgu uygulamasında basit bir enjeksiyon işlemi ile burundaki hafif deformasyonlu bölgelere (örneğin hafif bir burun kemeri) kıkırdak görevi görecek bir madde aktarılır. Böylece deforme olan kısım doldurularak giderilmiş olur.


▬ Tıpkı burun dolgusu gibi törpüleme yöntemi de Rinoplasti işleminde sıkça tercih edilen bir seçenektir. Burun estetiği işleminde törpüleme yöntemi, ağır solunum sorunu çeken hastalara değil, genellikle sadece estetik bir görünüş arayan kişilere uygulanır. Bu basit işlem esnasında burnun sivri noktaları, inceltme, çıkıntı ve fazlalıkları aşındırılarak küçültülür. Her ne kadar ameliyat esnasında yapılsa da kemiği kırma işlemi gerçekleşmediği için törpüleme sonrasında iyileşme süreci daha kısa olur. Burun törpüleme genellikle burun kemerinin tıraşlanarak yok edilmesi amacıyla yapılır. Burun kemerinin çok büyük olduğu durumlarda ise hastaya burun ameliyatı önerilebilir.


▬ Evet ameliyatsız burun estetiği işlemleri vardır. Bu işlemler ameliyat ipleriyle burun ucunun asılması ve burun sırtının çeşitli dolgu maddeleriyle doldurularak hacim kazandırılması işlemidir. Bu işlemde burundaki çıkıntı ve eğrilikler düzeltilmez sadece burnun bazı kısımları doldurulur. Bu yöntem sonrasında solunum sorunları çözülmez. Cerrahisiz burun estetiği yönteminde aslında dolgularla sadece göz yanılması sağlanmaktadır.


▬ Burun estetiği, uzman hekimler tarafından yapıldığında burun ucu düşmesi diye tabir edilen durum yaşanmaz. Modern burun ameliyatlarında burnun ön kısmı, greft denilen kıkırdaklarla desteklenir. Bu şekilde yapılan greft destekler, uzun zaman sonra oluşabilecek fizyolojik burun ucu düşmesini engellemektedir.


▬ Uzman doktorlar burun estetiği ameliyatları için hastanın kas ve kemik yapısının yeterli şekilde tamamlanmış olması durumuna bakarlar. Burun ameliyatları için resmi olarak Türkiye'de belirli bir yaş sınırı olmamasına rağmen kadınlarda 16, erkeklerde ise 18 yaş alt sınır olarak kabul edilir.


▬ Sinuzit rahatsızlığı olan hastaların burun estetiği olmasında bir sıkıntı yoktur. Ancak sinüzit şikayeti olan hastaların ilk önce bu rahatsızlığa neden olan durumlarını düzeltmeleri ve sonrasında ameliyat olmaları daha uygundur.


▬ Estetik burun ameliyatlarının hastaya avantaj sağlayabileceği herhangi bir zamanı ve mevsimi yoktur. Meslek durumuna göre çok sıcak havalarda bazı hastaların ameliyat sonrası yaşadığı problemler artmaktadır. Ancak yaz mevsiminin güneş ve etkilerine dikkat edildiğinde hiç sorun yaşamadan cerrahi burun işlemleri yapılabilir. Özellikle yaz mevsiminde burun estetiği yaptıracak olan hastalar, havuza ve denize doktor izniyle girebileceklerini bilmelidirler.


▬ Burundan nefes almayla ilgili sorunları olan ve burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların solunum sorunları, doktor muayenesi sonrası estetik operasyonla birlikte düzeltilmektedir.


Hasta Yorumları

Değerli yorumlarınız için tüm ekibim adına teşekkür ediyorum.

Emine Kayra 30.07.2020
İyi ki Prof. Dr. Şükrü Yazar Var

Bugün burun estetiği ameliyatımın birinci ayı. Ben çok mutluyum ve iyi ki sizin gibi değerli bir insanı tanımışım. Bir çok insanın hayatına dokunuyorsunuz, bende onlardan biri olmanın mutluluğunu paylaşayım istedim. İyi ki varsınız Şükrü Hocam. Ailenize çok selamlar, sevgiler. İyi tatiller.

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

Dermabrazyon

Dermabrazyon Nedir ve Ne İşe Yarar? Ciltteki tüm düzensizlikleri, lekeleri, kırışıklıkları, sivil...

Dermabrazyon
Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Kişilerin burunlarının görüntüsünden memnun olmamaları durumun...

Burun Estetiği
Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Burun Estetiği Nedir? Revizyon burun estetiği ameliyatı, muhtelif sebeplerden dolayı dah...

Revizyon Burun Ameliyatı
Boyun Estetiği

Boyun Estetiği Nedir? Yüz ve boyundaki genç kontürlerin kaybedilmesi yani yaşlılık, kalıtım, çevr...

Boyun Estetiği

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR