Burun Estetiği Nedir? (Video)

12.788 görüntülenme
7905 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Burun Estetiği

Burun Estetiği

Türkiye'nin Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile burun estetiği işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı'nda bulunan kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Kişilerin yüzlerinin daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlamak için ya da çeşitli travmalar sonrası bozulan burun anatomilerinin düzeltilmesi için plastik cerrahlar tarafından yapılan estetik cerrahi işlemlerin hepsi burun estetiğini tanımlamaktadır.Tıbben Rinoplasti adıyla da bilinen burun estetiği tüm dünyada en çok uygulanan tıbbi estetik müdahalelerden biridir. Bu cerrahi işlem sayesinde burnun şekli, uzunluğu ve genişliği değiştirilerek göze daha çok hitap eden estetik bir hale getirilebilir. Hem sağlık hem de estetik yönünden çok fazla tercih edilen bu yöntem yardımıyla hastalar daha güçlü bir burun kemerine sahip olabilir. Burunlarındaki doğuştan gelen ya da sonradan oluşmuş deformasyonları düzelttirebilir ve dudak ile burun arasındaki açıyı yeniden şekillendirebilir.

Önemli: Rinoplasti uygulaması düşünen kişilerde burun dokularının estetik operasyona uygun olup olmadığı estetik ameliyatını yapacak cerrah tarafından muayene esnasında kontrol edilmelidir. Yanlış bir müdahalenin oldukça belirgin sonuçlar doğuracağı burun estetiğiyle ilgili operasyonlar, daha önce burun estetiği yaptırmış mutlu hastalara sahip, alanında uzman deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.


Burun Estetiği Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Burun estetiği ameliyatı, estetik görüntüye ulaşmayı hedeflediği gibi kişilerin sağlıklarına kavuşmasını da hedefleyebilir. Yani burun estetiği hangi amaçlarla uygulanır sorusunun iki cevabı vardır;

▬ Birincisi, bu işlem burnunun şekli ve görünüşünden memnun olmayan kişilerce yaptırılan tamamen estetik odaklı müdahaledir.
▬ İkincisi ise burun tıkanıklığı gibi üst solunum yolları hastalıklarından mustarip kişilerin seçeneğidir. Rinoplasti sonrasında rahat bir şekilde nefes almaya başlarlar.

Bu iki durumda da, burun estetiği yaptırmış ve sonucundan memnun kalmış kişilerin hayatlarına daha özgüvenli bir şekilde devam ettikleri ve sosyal hayatlarında daha rahat ve mutlu oldukları gözlemlenmiştir.


Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı yani Rinoplasti açık ve kapalı olarak iki şekilde uygulanabilir. Günümüzde cerrahlar tarafından en çok tercih edilen yöntem kapalı rinoplastidir. Açık uygulamada burun ucuna kesi atılıp ameliyat gerçekleştirilirken kapalı uygulamada burun deliklerinden girilir. Bu uygulama küçük bir kamera yardımıyla desteklenir. Operasyon, yapılacak işlemin yoğunluğuna göre farklılık gösterse de genellikle 1-1,5 saat kadar sürer. Kapalı Rinoplasti'de ise burun içine atılan kendiliğinden kaynayan dikişler sayesinde operasyon sonrası hastanın işi kolaylaşır. Burun estetiği sonrası, evde tedavi ve pansuman gibi işlemlerle uğraşmak zorunda kalmaz.

Burun Estetiği Uygulamaları

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın Estetik İşlemleri

Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti) Nedir? Burun ucu estetiği operasyonları yalnızca burun ucundaki kıkırdaklara ...

Burun Ucu Estetiği
Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Burun Estetiği Nedir? Revizyon burun estetiği ameliyatı, muhtelif sebeplerden dolayı daha önce...

Revizyon Burun Ameliyatı
Fonksiyonel Burun Ameliyatı

Fonksiyonel Burun Ameliyatı Nedir? Burun ameliyatları denilince ilk akla gelen estetik operasyonlardır fakat...

Fonksiyonel Burun Ameliyatı
Burun Törpüleme

Burun Törpüleme Nedir? Burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların en çok yaşadığı sorun bu...

Burun Törpüleme

Burun Estetiği Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane ve estetik kliniklerinin internet sitelerinde burun estetiği fiyatlarını belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan resmi sağlık kurumlarına cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Bu sebeple estetik burun emaliyatı fiyatlarını Nişantaşı Şükrü Yazar Estetik Kliniği olarak web sayfamızda yayınlayamıyoruz. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın burun estetiğiyle ve fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmesi için hastanın mevcut sağlık durumunu analiz etmesi, burnundaki şikayetlerini ve beklentilerini dinleyerek hastayı muayene etmesi gereklidir.

Nişantaşı Estetik Uzmanı
+90 212 257 1515+90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da çevirim içi durumlarında canlı destek hattından "burun estetiği fiyatları ne kadar, estetik burun ameliyatı için neler yapmalıyız, süreçleri nasıl ilerliyor" vb. gibi tüm sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve Rinoplasti ile alakalı profesör doktorla görüşmek istiyorum diyerek randevu isteyebilirsiniz.


▬ Rinoplasti uygulamasının diğer tıbbi ve estetik işlemlerinde olduğu gibi farklı uygulama teknikleri vardır. Uzman doktorlar başarılı olmak ve doğru sonuca ulaşmak için farklı seçeneklere gidebilir. Burun estetiğinde dolgu uygulaması da doğru ameliyat için bu seçeneklerden bir tanesi olabilir. Özellikle estetik odaklı düşünen, burnunda büyük anatomik bozuklukları olmayan ve solunum problemleri yaşamayan hastalar için dolgu uygulaması tercih edilir. Dolgu uygulamasında basit bir enjeksiyon işlemi ile burundaki hafif deformasyonlu bölgelere (örneğin hafif bir burun kemeri) kıkırdak görevi görecek bir madde aktarılır. Böylece deforme olan kısım doldurularak giderilmiş olur.


▬ Tıpkı burun dolgusu gibi törpüleme yöntemi de Rinoplasti işleminde sıkça tercih edilen bir seçenektir. Burun estetiği işleminde törpüleme yöntemi, ağır solunum sorunu çeken hastalara değil, genellikle sadece estetik bir görünüş arayan kişilere uygulanır. Bu basit işlem esnasında burnun sivri noktaları, inceltme, çıkıntı ve fazlalıkları aşındırılarak küçültülür. Her ne kadar ameliyat esnasında yapılsa da kemiği kırma işlemi gerçekleşmediği için törpüleme sonrasında iyileşme süreci daha kısa olur. Burun törpüleme genellikle burun kemerinin tıraşlanarak yok edilmesi amacıyla yapılır. Burun kemerinin çok büyük olduğu durumlarda ise hastaya burun ameliyatı önerilebilir.


▬ Evet ameliyatsız burun estetiği işlemleri vardır. Bu işlemler ameliyat ipleriyle burun ucunun asılması ve burun sırtının çeşitli dolgu maddeleriyle doldurularak hacim kazandırılması işlemidir. Bu işlemde burundaki çıkıntı ve eğrilikler düzeltilmez sadece burnun bazı kısımları doldurulur. Bu yöntem sonrasında solunum sorunları çözülmez. Cerrahisiz burun estetiği yönteminde aslında dolgularla sadece göz yanılması sağlanmaktadır.


▬ Burun estetiği, uzman hekimler tarafından yapıldığında burun ucu düşmesi diye tabir edilen durum yaşanmaz. Modern burun ameliyatlarında burnun ön kısmı, greft denilen kıkırdaklarla desteklenir. Bu şekilde yapılan greft destekler, uzun zaman sonra oluşabilecek fizyolojik burun ucu düşmesini engellemektedir.


▬ Uzman doktorlar burun estetiği ameliyatları için hastanın kas ve kemik yapısının yeterli şekilde tamamlanmış olması durumuna bakarlar. Burun ameliyatları için resmi olarak Türkiye'de belirli bir yaş sınırı olmamasına rağmen kadınlarda 16, erkeklerde ise 18 yaş alt sınır olarak kabul edilir.


▬ Sinuzit rahatsızlığı olan hastaların burun estetiği olmasında bir sıkıntı yoktur. Ancak sinüzit şikayeti olan hastaların ilk önce bu rahatsızlığa neden olan durumlarını düzeltmeleri ve sonrasında ameliyat olmaları daha uygundur.


▬ Estetik burun ameliyatlarının hastaya avantaj sağlayabileceği herhangi bir zamanı ve mevsimi yoktur. Meslek durumuna göre çok sıcak havalarda bazı hastaların ameliyat sonrası yaşadığı problemler artmaktadır. Ancak yaz mevsiminin güneş ve etkilerine dikkat edildiğinde hiç sorun yaşamadan cerrahi burun işlemleri yapılabilir. Özellikle yaz mevsiminde burun estetiği yaptıracak olan hastalar, havuza ve denize doktor izniyle girebileceklerini bilmelidirler.


▬ Burundan nefes almayla ilgili sorunları olan ve burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların solunum sorunları, doktor muayenesi sonrası estetik operasyonla birlikte düzeltilmektedir.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir gö...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir ve Nasıl Geçer?

Marionette Çizgileri Nedir? İnsan vücudunun bütünsel anatomisinde y&u...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere...

02.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir ve Niçin Yapılır?

Vajinal Gençleştirme Nedir? Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle ...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içeris...

01.10.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR