Diyetisyen Özden Kaçar ile GAPS Diyeti Günlüğü

100.491 görüntülenme
6403 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Cerrahisiz Estetik / Beslenme Diyet

Beslenme Diyet

Diyetisyen Özden Kaçar 1991 yılında Sakarya’da doğdu. 2009 yılında Akyazı Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 2009-2011 yılları arasında Ege Üniversitesi Matematik Bölümü’nde okudu. Ege Üniversitesi’nden ayrılarak 2011-2015 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden onur derecesiyle mezun oldu.

Özden Kaçar Kimdir?
Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı

Diyetisyen Özden Kaçar 1991 yılında Sakarya’da doğdu. 2009 yılında Akyazı Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 2009-2011 yılları arasında Ege Üniversitesi Matematik Bölümü’nde okudu. Ege Üniversitesi’nden ayrılarak 2011-2015 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden onur derecesiyle mezun oldu. Yeditepe Üniversitesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde yan dal eğitimine katıldı, fakat mezuniyet tarihi uzayacağı için yan dal programını sonlandırdı. Üniversite eğitimi boyunca Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi, Emsey Hastanesi, Siyami Ersek Kalp Damar ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yeditepe Üniversitesi Sanitas ve Bahçelievler Medical Park Hastaneleri’nde stajını tamamladı.

Seminerler, Kongreler ve Sosyal Sorumluluk Projeleri

■ İstanbul Anadolu Yakasındaki Ergenlerin Beslenme Durumunun Saptanması (2014),
■ Gauss Koleji İlköğretim Öğrencilerine Sağlıklı Beslenme (2014)
■ Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Kampüs Projesi Bahar Şenliğinde Beslenme (2014) eğitimlerini gerçekleştirdi.
■ 2015-2016 yılları arasında kısa bir süre Ataşehir’de özel bir terapi merkezinde, sonrasında Bağdat Caddesi ve Nişantaşı’nda hizmet veren özel bir poliklinikte diyetisyen olarak görev yaptı. Aynı zamanda her geçen gün geliştirmekte olduğu diyet koçluğu programının öncüsü oldu.
■ 2016 Kasım ayından 2019 yılına kadar Arestetik Estetik Kliniği ekibinin bir üyesi olarak Nişantaşı'nda diyet tedavisi çalışmalarını sürdürdü.
■ Şimdi Nişantaşı'nda Prof. Dr. Şükrü Yazar kliniğinde profesyonel hizmetlerine devam etmektedir.

Üniversite eğitiminde Girişimcilik Klubü Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı ve Tiyatro Klubü’ne katılarak Bahar Noktası oyununda rol aldı. Ayrıca folklor, basketbol, tenis, yüzme ve tiyatro eğitimleri aldı. Şu anda işten arta kalan zamanlarında 3 yıldır asistanlığını yaptığı Yeşim Yıldız Kalaycıoğlu ve Güngör İblikçi’nin kurucusu olduğu Yaşayan Atölye’de Gravür Resim Sanatı ile ilgilenmekte, crossfit yapmakta ve Reiki üzerine eğitim almaktadır.

Diyetisyen Özden Kaçar İletişim Bilgileri

İstanbul Adres:
Harbiye Mahallesi, Valikonağı Caddesi, Marmara Apt. No:16 D:2
Nişantaşı-Teşvikiye, İstanbul / Türkiye ☏ +90 (212) 257 1515


Sakarya Adres:
Bahçelievler Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No:12/207
Serdivan-Sakarya (Bacca Restoran Üstü) ☏ +90 (532) 173 0914


Beslenme Diyet Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ İki durum söz konusu: 1.si günlük almanız gereken enerjinin üzerine çıkmışsınızdır, 2. olarak ise çok yanlış beslenerek vücut sisteminizi bozmuşsunuzdur. Beslenmede yaptığımız bu tarz hatalar gün gün birikerek ilerleyen dönemde bize büyük problemler olarak karşımıza çıkar. Zayıflama çayları sağlıklı beslenerek kilo vermeyi hedefleyen kişilerin asla başvurmaması gereken yöntemlerden.. Başlarda vitamin mineral kaybı ile kendisini gösterip saç ve tırnak kalitesini bozar. Uzun süreli kullanımlarda bağırsak tembelliğine, kabızlığa, vitamin-mineral eksikliğine ve sonuçta yapılan diyetlerden sonuç alamama şeklinde karşımıza çıkar.


▬ Online diyet, şehir dışında yaşayan veya kliniğe gelmek için vakit bulamayan kişilere uygulanan bir diyet yöntemidir. Whatsapp veya Skype üzerinden beslenme uzmanlarının danışanlarının kan değerlerine, kilosuna, yaşam şekline göre beslenme programı uygulanması online diyete örnektir.


▬ Ani tatlı istekleri genellikle az beslenen, enerjisi çok kısıtlanmış diyet programı uygulayan, premens döneminde olan kişilerde veya öğünlerin atlandığı günlerde yaşanır. Öncelikle sorunu belirleyerek bir yol haritası çizmek daha doğru olacaktır. Uygulanan diyet programına uygun sağlıklı, kolay erişilebilecek ve pratik tatlı alternatifleriyle sorunu çözmek oldukça kolaydır.


▬ Size özgü hazırlanmış bir beslenme programıyla kilo almanız imkansız değil. Belli başlı tüyolarla kilo almak mümkündür.


▬ Kadın veya erkeklere özgü belirlenmiş bilimsel bir ideal kilo yoktur. Her ideal kilo değer aralığı kişinin yaş ve boy ölçülerine göre belirlenebilir.


▬ Zayıflama diyetlerinde bazı dönemlerde kilo verme durabilir. Bu süreçte farklı diyet tedavileri ve egzersiz periyodu değişikliği uygulanarak sürecin hızlanması hedeflenir ve böylece kilo vermek imkansız olmaktan çıkar.


▬ Baharatlar diyet sürecimizde tercih edebileceğimiz desteklerdendir. Metabolizmamızın harekete geçmesine ve sağlığımızın iyileşmesine yardımcı olan baharatlarla diyeti desteklemek ve aroma katmak kilo vermemize yardımcı olur.


▬ Diyet parmak izi gibidir ve tamamen kişiye özgü hazırlanmış olması çok önemli. Kişinin anamnezi alınarak ihtiyacına yönelik, günlük yaşamı, yaptığı egzersiz çeşidi göz önünde bulundurularak beslenme programı uygulamak gerekir. Kişi 3 öğün yaparak da hedefine ulaşabilir, 6 öğün yaparak da! Ara öğünler ana öğünlerde miktarın kaçmaması ve kan şekerinin dengeli kalabilmesi için tercih edilir.


▬ Bölgesel zayıflamak üzerine oluşturulabilecek bilimsel bir diyet programı maalesef yok. Kişinin kilo fazlası hangi bölgeden olursa kilo verimi o bölgelerden sağlanır. Tabi bu süreçte doğru diyet tedavisi uygulanması gerekir. Diyet yapılırken öncelikle yüz ve kollar inceliyor (halk tabiriyle yüz süzülüyorsa), bel ve kalça bölgesinde herhangi bir değişiklik yoksa yanlış diyet uygulanıyor denebilir.


▬ Doğumdan sonraki ilk 2 aylık süreçte zayıflama diyeti önerilmez. 2. ayın sonunda annenin bebeğini emzirme durumuna ve süresine göre hem anne sütünü artırmaya yönelik annenin depolarının dolması sağlanacak şekilde sağlıklı beslenme programı uygulanır. Emzirmek başlı başına bir cardio egzersizi olduğu için annenin bu süreçte kendini kısıtlamaması oldukça önemlidir fakat anne sütünün artması için ağır yağlı gıdalar ve şerbetli tatlılar yerine sağlıklı besin tercihlerini doğru miktarda tüketmek gerekir.


▬ Diyet yaptığınız süreçte, ekmek grubu besinlere karşı intoleransınız veya alerjen bir etki durumunuz yoksa tüm besin gruplarından faydalanmak gerekir. Ekmek grubu da bu besin grubunun içindedir. Ekmeği tamamen hayatımızdan çıkarmak diyet sürecinde yaptığımız hatalardan biridir.


▬ Kahve içeriğinde bulunan kafein sayesinde metabolizmanızın hareketlenmesine yardımcıdır. Bu durum da kilo vermenize katkı sağlar. Tercih edilen kahvenin doğru olmasına dikkat etmek gerekir.


▬ Kilo kaybını hedeflediğimiz diyetlerde kişinin düzenli spor yapabiliyor olması kilo vermede avantaj oluşturur. Fakat kişinin spor yapmaya vakti yok ve herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak spor yapması yasaklanmışsa kişiye uygun beslenme programı oluşturarak hedefe ulaşmak mümkün. Zayıflama sürecinde beslenme %70 etkilerken spor %30 oranında yardımcı olur.


▬ Çözülebilir kahveler diyet sürecinde de günlük yaşamda da tercih edilmemeli. Sürekli tüketimi trigliserid ve LDL değerinizin artmasına sebep olabilir. Bunun yerine demleme yöntemiyle elde edilen filtre kahve tercih edilmelidir.


▬ Meyvenin içerisinde bulunan früktoz (meyve şekeri) sofralarımızda bulunan şekerden oldukça farklıdır. Vücudumuzun meyve şekerini metabolize etmesi ve meyvedeki vitamin-mineralden faydalanması diyete engel değil aksine fayda sağlar. Diyet yapılan süreçte hastalıklara bağlı olarak uygulanan metodlara göre bazı dönemlerde meyve kısa süreliğine kısıtlanabilir veya hayattan çıkartılabilir. Kişiye uygun uygulanan beslenme programına göre diyetisyeninizle karar vermeniz gerekir.


▬ Kişi ne zaman kendisini iyi hissediyorsa sabah veya akşam sporu planlanabilir. Önemli olan ana yemekten 2 saat sonra, ara öğünlerden de 1 saat sonrasında spor yapmış olmak daha verimli sonuç almaya, performansın artmasına olanak sağlar.


▬ Beslenme, kilo verme sürecinde %70 oranında etkili iken spor %30 etkilidir. Kilo vermeye engel herhangi bir metabolik rahatsızlık yoksa tabi ki kilo verilir.


▬ Kliniğimizde kullandığımız tartı cihazı sayesinde yağ kalitesinden kilo kaybının olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Bunun dışında evde kullanabileceğiniz en garanti metod ise mezura yöntemidir. Her hafta düzenli olarak sabah tuvalete çıktıktan sonra bel ve kalça çevrenizi aynı bölgelerden mezura ile ölçüm yapın. Her 2 cm’lik fark size 1 kg. değerinde yağ kalitesinden kaybı verecektir.


▬ Herhangi bir sağlık probleminiz olmadığı halde uzun süreli kilo veremiyorsanız diyet yaparken yanlış yaptığınız bir takım hatalar vardır. Danışanlarıma diyet yolculuğumuzda uyguladığım takip yöntemi sayesinde bu tarz hataları tespit ederek çok güzel sonuçlar alıyoruz. Önerim diyetisyeninizin takibinde olduğunuz bir diyet tedavisi uygulamanızdır.


Hasta Yorumları

Değerli yorumlarınız için tüm ekibim adına teşekkür ediyorum.

Cemal Bayar 07.01.2020
Beslenme Alışkanlığı ve Spor

Spor yaparken aynı zamanda vücuduma kazandırabileceğim bir beslenme alışkanlığı var mıdır diye araştırma yapıyordum. Olmaz olur mu, yıllardır yanlış bilgilerle kendimize eziyet edip durmuşuz. Nişantaşı bölgesinde ikamet ediyorum dolayısıyla Nişantaşı'nın en iyi diyetisyeni ve beslenme uzmanını arıyordum. Şu an 3 aylık süreçte memnuniyetimi nasıl ifade edebileceğimi bilemediğim diyetisyen Özden Kaçar Hanım'ı buldum. Buradan bir yorumla kendisine ayrıca minnet duygumu ifade etmek istedim. Kendisine uzaktan beslenmeyle ilgili verdiği önerileri ve tüm destekleri için çok çok çook teşekkür ediyorum.

Diğer Estetik Tedaviler

Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın cerrahi estetik işlemleri ve ameliyatsız estetik uygulamaları

El Estetiği

El Estetiği Nedir? Ellerimiz yaşamımız boyunca en çok yıpranan ve vücudumuzda yaşlılık belirtiler...

El Estetiği
Çift Çene Ameliyatı

Çift Çene Ameliyatı Nedir? Kişilerin üst ve alt çenelerinde yapılan ortognatik cerrahi olarak adl...

Çift Çene Ameliyatı
Genital Organ Onarımı

Genital Organ Onarımı Nedir? Erkeklerde kaza, yanma, kopma gibi dış etkenlerle penisin kaybedilme...

Genital Organ Onarımı
Baş-Boyun Cerrahisi

Baş & Boyun Cerrahisi Nedir? Baş ve boyun bölgesinde kanser, iş kazaları ve ateşli silahlarla...

Baş-Boyun Cerrahisi

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR