Prof. Dr. Şükrü Yazar

69.047 görüntülenme
4798 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Plastik Cerrahi / Baş-Boyun Cerrahisi

Baş-Boyun Cerrahisi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile baş-boyun cerrahisi işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı merkezinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Baş & Boyun Cerrahisi Nedir?

Baş ve boyun bölgesinde kanser, iş kazaları ve ateşli silahlarla oluşabilecek yaralanmalar gibi durumların uzman plastik cerrahi doktor tarafından yapılması planlanan tedavisi ve yöntemlerinin hepsiyle ilgilenen tıp bilimine baş & boyun cerrahisi denir.Baş & Boyun Bölgesinde
Mikrocerrahi Yöntemiyle Rekonstrüksiyon

Örnek: Çene Bölgesi Tümörü
Baş ve boyun bölgesindek pek çok organ mikrocerrahi tekniğiyle onarılabilir ya da yeniden oluşturulabilir. Örneğin tümör nedeniyle alt çenenin tümü veya bir kısmının cerrahi işlemle alınması gerekebilir. Bu işlem sonucunda çene bölgesinde oluşan büyük doku kaybı nedeniyle hastanın yaşam kalitesi ciddi boyutlarda bozulur. Bu noktada mikrocerrahi devreye girer. Mikrocerrahi ile bacak, kasık veya sırt bölgesinden kemik, cilt ve bunları besleyen damarlar birlikte alınarak doku kaybı olan bölgeye nakledilir ve çene onarılır. Aktarılan bu yeni dokuların beslenmesi için o bölgedeki damarlarla aktarılan dokuların damarları mikroskop altında kan dolaşımını sağlayacak şekilde uç uca dikilir.

Örnek: Ateşli Yaralanmalar
Ateşli silahlarla oluşan yaralanmalar sonucunda burunla üst ve alt çenenin yok olması da insanın tüm yaşantısını altüst edilebilir. Bu gibi durumlarda aynı anda koldan, kalçadan ve bacaktan yüz bölgesine doku nakli yapılabilir.

Örnek: Yemek Borusu
Mikrocerrahi yöntemiyle ayrıca koldaki deri tüp haline getirilerek tümör nedeniyle yitirilen yemek borusu onarılabilir. Kaza veya tümör nedeniyle yüz felci olan bir hastada bu bölgeye hareket kazandırmak amacıyla kas ve sinir aynı anda taşınır. Böylece zaman içinde felçli bölgeye fonksiyon kazandırılabilir.

Örnek: Romberg Hastalığı
Yüz bölgesini tutan Romberg hastalığında ise yüzün yumuşak dokuları, tüm yağ dokusu ve kemik dokularıyla birlikte erir. Bu tek taraflı ya da iki taraflı olabilmektedir. Bu hastalarda sırt ya da karın derisi üzerindeki bölüm inceltilerek dolgu olarak kullanır. Bu işlemde de yine mikrocerrahi yönteminden yararlanılır. Böylece hastanın yüzündeki çöküntü giderilebilir.


Baş-Boyun Cerrahisi Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ Baş ve boyun cerrahi işlemleriyle ilgili fiyatların ortaya çıkması ilk etapta oldukça zordur. Hastayı ve yakınlarını ameliyat öncesi fiyatlarla ilgili bilgilendirmek için uzman doktorun yapılacak işlemleri belirlemesi gereklidir.

Nişantaşı Plastik Cerrahi Uzmanı
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "baş / boyun cerrahi işlemleriyle ilgili fiyat almak istiyorum, ameliyat fiyatları nedir, ödemeler nasıl yapılıyor" vb. gibi sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve proföser doktorla görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.

Not: Sağlık Bakanlığı onaylı hastane, estetik ve sağlık merkezlerinin web sitelerinde baş & boyun cerrahi işlemleriyle alakalı fiyat açıklamaları yasaktır, bu yasal prosedüre uymayan estetik kliniklerine cezai müeyyideler uygulanmaktadır.


▬ Baş-boyun-yüz cildi kanserleri, tiroid bezinin cerrahi işlemleri, tükürük bezlerinin cerrahi tedavileri, travma cerrahileri, kafatası cerrahileri, yüz plastik ve rekonstrüktif cerrahisi, cerrahi burun tedavileri uzmanlık alanlarıdır.


▬ Baş-boyun cerrahisi, boyunda oluşan boyun fıtığı, boyun tutulması, boyunda düzleşme vb. gibi omurga problemleriyle ve boyundaki damar sorunlarıyla ilgilenmez.


▬ Baş-boyun cerrahisi; saçlı deri ve yüz cildi, göz kapakları ve göz çukuru, burun boşlukları ve sinüsler, kafa tabanı, dudaklar, ağız boşluğu, yutak ve yemek borusu, gırtlak ve nefes borusunun üst kesimi, boyun lenf bezleri, tiroid ve paratiroid bezleri, tükürük bezleri, sinir kökenli tümörler, yumuşak doku tümörleri, yüz kemik tümörleri ve odontojenik lezyonlar vb. gibi doku ve organların tedavisi işlemleriyle ilgilenir.


▬ Baş-boyun cerrahisi; tiroid, gırtlak, yutak, ağız ve burun içi, tükürük bezi, yüz cildi, saçlı deri ve tüm bu kanserlerin boyuna sıçradığı durumlara sebep olan kötü huylu kanserlerle ve töroid nodülleri, boyun içinde oluşan damarsal-sinirsel tümörler, paratiroid bezi tümörü ve tükürük bezlerinin iyi huylu tümörlerinin tedavileriyle ilgilenir.

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR