Prof. Dr. Şükrü Yazar

32.178 görüntülenme
81727 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Plastik Cerrahi / Ayaktan Ele Parmak Nakli

Ayaktan Ele Parmak Nakli

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile ayaktan ele parmak nakli işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı kliniğinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Ayaktan Ele Parmak Nakli Cerrahisi

Kaza ve travmalar sonucu kopmuş olan el ya da parmakların hemen yerine dikilmesi el cerrahisinin mikrocerrahi yöntemini kullanarak yaptığı bir uygulamadır. Yani bu gibi durumlarda mikrocerrahi yöntemi el cerrahisinin ayrılmaz bir parçasıdır ancak bazı durumlarda parmakların tekrar yerine dikilmesi mümkün olmamaktadır. İşte burada da parmak nakli yöntemi devreye girmektedir.

Hangi Durumlarda Parmak Nakli Yapılır?

✧ El parmakları kopmuş ve zamanında yerine dikilememişse
✧ Eksik parmakla doğmuş çocuklarda
✧ Kazalarda, kopan parmak uygun şekil ve koşulda taşınmamışsa
✧ El nakledilemeyecek kadar kötü yaralanmışsa


Bu durumlarda hastaya günlük aktivitelerinde rahatlıkla kullanabilecek kadar fonksiyon ve daha iyi bir estetik görünüm sağlamak amacıyla ayak parmakları, eksik olan el parmaklarının yerine nakil edilebilir.Ayaktan ele parmak nakli ihtiyaç durumlarında Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı doktorlar mikrocerrahi tekniğine başvururlar. Bu teknik, el ve üst ekstremiteye ait sinir sıkışmaları, romatoid artrit ve diğer artritler nedeniyle gelişen şekil ve fonksiyon bozuklukları, parmak fazlalığı veya yapışkanlığı gibi doğumsal el anomaliler ve elde yanık sonucu oluşmuş yapışıklıklara da çözüm olanağı sunmaktadır. Mikrocerrahi tekniğinden, organın kayıp olan fonksiyonlarının yeniden kazandırılması amacıyla da yararlanılır. Örneğin travma sonucu elin parmaklarını hareket ettiren sinir kesildikten sonra tedavi edilmemişse oradaki kas işlevini yerine getiremez hale gelebilir. Bu durumda vücudun başka bir bölgesinden alınan kas, siniriyle birlikte o bölgeye transfer edilerek organın fonksiyonunu yeniden kazanması sağlanır.

Ayaktan Ele Parmak Nakli ve En Çok Merak Edilenler

▬ Parmak kayıplarının en sık görüldüğü olaylar nelerdir?

Parmak kayıplarının en büyük nedenini iş kazalarıdır. Bunun hemen ardından trafik kazaları ve yanığa bağlı olarak gelişen kayıplar geliyor. Diğer nedenlere bakıldığında ise tümörlere bağlı parmak alınması ve doğum anomalileri görülmektedir.

▬ Ayaktan ele parmak transferinde hangi parmak nereye nakledilir?

Komplike ve özellikli olan ayaktan ele parmak nakli operasyonları, kişinin iş ve sosyal hayata kazandırılmasında ve el fonksiyonlarının yeniden sağlanmasında son derece etkin bir yöntemdir. Bu yöntemle genellikle erişkinlerde eksik olan el başparmağının yerine ayak başparmağı nakil edilir. Çünkü ayak başparmağı hem güç, hem de boyut olarak el başparmağına daha uygundur. Çocuklarda ise el başparmağını oluşturmak için sıklıkla ayağın ikinci parmağı kullanılır. Çocuklarda yapılan naklin bir getirisi de nakledilen parmağın büyüme potansiyelinin olmasıdır. Çocuk geliştikçe nakledilen parmak gerek fonksiyon, gerek duyu, gerekse boyut açısından gelişerek diğer parmaklara uyumlu hale gelir.

▬ Ayaktan ele parmak nakli ameliyatları hangi süreçlerden oluşur?

Parmak naklinde öncelikli hedef el başparmaklarının oluşturulmasıdır. Plastik cerrahi uzmanı doktorların daha sonraki hedefi ise el başparmaklarına kavrama ve tutma fonksiyonlarında yardımcı olacak işaret ve orta parmakları oluşturulmaktır. Kaç parmak nakledileceğine parmakları kopan elin dominant ya da non-dominant olmasına veya kişinin mesleğine göre karar verilir. Eğer hasta sağ elini kullanılıyorsa ve sağ elin bütün parmakları kopmuşsa elin yeniden fonksiyonunu kazanabilmesi için baş, işaret ve orta parmaklar oluşturulur. Eğer daha az kullanılan el yaralanmışsa başparmak ve işaret parmağının oluşturulması yeterli olabilir.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı tüm doktorların parmak nakli işlemlerindeki asıl amaçları; hastaların günlük iş ve sosyal aktivitelerinde kimseye bağımlı olmadan yaşamalarını sağlamaktır.

Uzun süren ve oldukça komplike olan ayaktan ele parmak nakli operasyonlarına genellikle iki ekip girer. Birinci ekip mikrocerrahi yöntemlerini kullanarak nakledilecek olan ayak parmağını hazırlar. Aynı anda diğer ekip, ayak parmaklarının aktarılacağı elde; damarları, sinirleri, tendonları ve kemiği hazırlar. Daha sonra eldeki ve aktarılan parmaktaki kemik ve tendonlar tespit edilir. En son damarlar ve sinirler cerrahi mikroskop altında mikrocerrahi yöntemler kullanılarak birbirine dikilir. Bazen ayaktan aktarılan başparmak daha kalın olabilir, bu durumda ya aynı seansta ya da daha sonraki seanslarda kalın parmağa karşı parmağa uyacak şekilde inceltme işlemleri yapılabilir.

▬ Ayaktan ele parmak transferinin sonuçları nasıl olur?

Ayaktan ele yapılan parmak nakillerinde başarı oranları günümüz teknolojisiyle %95'lere kadar çıkmıştır. Burada cerrahi ekibin tecrübesi çok önemlidir. Bunun yanı sıra yaralanmanın şiddeti, doku ve damarların hasar derecesi de cerrahi başarıyı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Gerçekleştirilen nakil işlemleri, hastanın hayatına kazandıracağı fonksiyonlar düşünüldüğünde çok büyük bir değerdir.

Bazı kazalarda kişi iki elinin tüm parmaklarını da kaybedebilir. Bir anda ortaya çıkan bu kötü tablo kişinin psikolojik açıdan da yıkılmasına neden olur. Ancak parmak nakli sonrasında hasta çoğu hareket etme fonksiyonlarını kazanarak günlük işlerini kendi kendine yapabilir duruma gelir. Sonuç olarak parmakları kopan kişi, nakil sonrasında özgüvenini yeniden kazanarak sosyal hayatına geri döner.

▬ Ayaktan ele parmak nakli ne zaman yapılmalıdır?

Parmağı kopan bir kişinin operasyon için motivasyonu tam ise ve eldeki yaralanma ağır değilse yani kullanılacak olan dokular çok ezilmemiş ve zarar görmemişse yaralanmadan sonraki bir kaç gün içinde nakil işlemi yapılabilir. Erken dönem denilen ilk bir kaç hafta içinde nakil yapılmadıysa daha geç dönemde de duruma göre yapılabilir. Bu noktada önemli olan hastanın konuyla ilgili bilgilendirilip böyle bir çözümün varlığından haberdar edilmesidir. Çünkü nakil yapılması için belli bir zaman sınırı bulunmaz. Örneğin uzun yıllar önce parmaklarını kaybeden bir kişi için ayaktan ele parmak nakli bugün de çözüm olabilir.

Uzman doktorların ebeveynlere tavsiyesi genelde şöyle olur:

Bebeklerde parmak nakline ihtiyacın vuku olması durumlarında kesinlikle zaman kaybetmeyin. İleriki yaşlarda çocuklarda oluşabilecek psikolojik sorunların önüne geçmek için ayaktan ele parmak nakil işlemleri için hemen araştırma yapın.

Doğumsal anomalilerde nakil için ilk bir yıl beklenir. Bir yaşından sonra bebeklerde birden fazla parmağın taşınması gerekiyorsa nakil tek veya birkaç seansta tamamlanır. Uzman doktorlar, ebeveynlere çocuklarda ileride yaşanabilecek psikolojik sorunların önüne geçilmesi için nakil işlemlerinin okul çağına gelmeden yapılmasını tavsiye ederler.

▬ Hasta, ayağından eline parmak transferi tamamlandıktan sonra neler hisseder?

Günlük hayatımızda ellerimizin ve parmaklarımızın fonksiyonlarının pek farkında olmayabiliriz. Elleri ve parmakları olmayan kişilerin yaşadığı zorlukları, ellerimizi ve parmaklarımızı kullanarak yaptığımız ve olmadığında yapamayacağımız şeyleri 5 dakika kadar düşünerek anlayabiliriz. İşte bu zorlukları yaşan kişilerin parmak ya da parmaklarını kaybetmeden önceki yaşam kalitesine bir nakil işlemiyle geri döneceklerini bilmeleri inanılmaz derecede onları mutlu eder.

Tabiki bazen ameliyatlardan sonra erken dönemlerde dokuların iyileşmesiyle ya da fizik tedaviyle ilgili hastalar problemler yaşayabilmektedir ancak ayaktan ele yapılan parmak nakli işlemlerinin uzun vadedeki hastalar üzerindeki artıları çok çok çok daha değerlidir.


Ayaktan Ele Parmak Nakli Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane, estetik, sağlık ve tedavi merkezlerinin web sayfalarında ayaktan ele parmak nakli işlemlerinin fiyatlarını belirtmeleri yasaktır. Bu kurala uymayan tüm kurumlara cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı tüm doktorların ayaktan ele parmak nakli uygulama ve fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmesi için öncelikle hastayı muayene etmesi kesinlikle şarttır.

Nişantaşı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
+90 212 257 1515+90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak, iletişim formu soru ilet alanını kullanarak ya da online durumlarında canlı destek hattını tercih ederek "ayaktan ele parmak nakli fiyatları nedir, süreçler nasıl ilerliyor" vb. gibi tüm sorularınızı Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın asistanlarına ileterek bilgi alabilir ve hemen randevu isteyebilirsiniz.


▬ Eğer el ve ayak parmakları doğuştan olmayan kimselere nakil yapılabilir fakat bu nakil için yaş önemli bir kriterdir.


▬ Eldeki eksik parmakların onarılması için kullanılan yöntemlerden en basiti protez kullanılmasıdır ancak protezlerin el fonksiyonlarına ve hissetmeye katkısı olmamaktadır. Protezler hastaların sadece estetik kaygılarını bir ölçüde gidermektedir. Kemik uzatılması, parmak aralarının derinleştirilmesi, sağlam parmaklardan birinin eksik parmağın yerine kaydırılması gibi diğer klasik yöntemlerin de el fonksiyonlarına katkısı nakil işlemlerindeki gibi olmamaktadır. Bu gibi eksik parmakların onarım yöntemleri ayrıca tekrarlayan ameliyatlar gerektirdiği için hastalar tarafından pek tercih edilmemektedir.


▬ Ayak parmağından ele olan parmak nakillerinde hastaların en fazla endişe ettikleri konu, nakil gerçekleştikten sonra ayaklarda herhangi bir fonksiyon kaybı ya da yürümeyi engelleyici bir sorun yaşayıp yaşamayacakları olmaktadır. Bu operasyonlar sonrasında ayaklarda herhangi bir fonksiyon kaybı yaşanması beklenmez. Ancak bilinmesi gereken en önemli şey bir ayaktan en fazla 3 parmağın nakledilebilir olması durumudur. Bu durum da ayakta herhangi bir fonksiyon kaybına sebep olmamaktadır.

Erişkinlerde el başparmağı için genellikle ayak başparmağı alınırken, çocuklarda ikinci parmak alınmaktadır. Çünkü ikinci parmağın alınması çocuğun ayak gelişimini ve dolaysıyla yürümesini bozmaz. Ayrıca estetik olarak da alındığı genellikle fark edilmez. Hem erişkinde hem de çocukta işaret ve orta parmağını oluşturmak için genellikle ayağın ikinci veya üçüncü parmağı alınır. Bunlar ayrı ayrı da alınabildiği gibi aynı anda da alınabilir. Bu parmakların alındığı ayakta yürümeyi engelleyici herhangi bir fonksiyon kaybı yaşanmaz çünkü bu parmaklar, vücudun ağırlığını taşımakta ve normal ayakkabı giymede sorun yaratmamaktadırlar. Hastalar sadece, özellikle ayakların kullanıldığı bazı spor aktivitelerini yaparken sorunlar yaşayabilmektedir.

Ayak parmağından ele parmak nakillerinde hastaların en fazla merak ettikleri bir diğer konu ise el ve ayaklarının nasıl görüneceğine dair estetik kaygılar olur. Ayak başparmağının alınması tabii ki fark edilir ancak ikinci ya da üçüncü parmak alındığında bu eksiklik genellikle fark edilmez.


▬ Mikrocerrahi yöntemi kullanılarak ayak parmaklarının ele nakledilmesinden sonra parmağın yaşaması için 3-5 gün takip edilmesi gerekir. Ameliyattan sonraki ilk haftanın ardından 1-2 ay süren fizik tedavi sürecine başlanır. Yaklaşık 3-6 ay sonra da nakledilen parmaklar günlük aktivitelerde rahatlıkla kullanabilir. Daha ağır işler için 10-12 aylık bir sürenin geçmesi gerekir.


▬ Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın ayaktan ele parmak nakliyle ilgili yazılı ve görsel medyada yer alan haberlerinin tüm linkleri aşağıda yer almaktadır.

Ayaktan Ele Parmak Nakli (CNN Türk - 21.11.2005)
Videohttps://www.youtube.com/watch?v=6K0COLPhm1c

Ayaktan Ele Parmak Nakli (Türkiye Gazetesi - 25.08.2016)
Haberhttps://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/397012.aspx

Ayaktan Ele Parmak Nakli (Youtube Video - 19.12.2016)
Videohttps://www.youtube.com/watch?v=csgFZmz21HA

Parmağı Kopan Adama Ayak Parmağı Nakledildi (Haber 7 - 22.08.2016)
Haberhttp://www.haber7.com/saglik/haber/2087451-parmagi-kopan-adama-ayak-parmagi-nakledildi

Parmağı Kopan Recep Kaya'ya Ayak Parmağı Nakledildi (HaberTürk - 21.08.2016)
Haberhttps://www.haberturk.com/saglik/haber/1285448-parmagi-kopan-recep-kayaya-ayak-parmagi-nakledildi

Ayağından Alıp Ele Parmak Yaptılar (Posta Gazetesi - 24.09.2016)
Haberhttps://www.posta.com.tr/ayagindan-alip-eline-parmak-yaptilar-1222829

Mikrocerrahi ile İmkansızlar Gerçek Oluyor (Milliyet Gazetesi - 03.07.2018)
Haberhttp://www.milliyet.com.tr/pembenar/prof-dr-sukru-yazar/mikrocerrahi-ile-imkansizlar-gercek-oluyor-2700580

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR