Endoskopik Yüz Germe Ameliyatları

43.524 görüntülenme
2390 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Yüz Estetiği / Alın-Şakak Germe

Alın-Şakak Germe

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile alın &şakak germe estetik işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı Kliniği'nde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Alın ve Şakak Germe Nedir?

Alın ve şakaklarda çeşitli nedenlerle ya da yaşlanmanın etkisi ile ortaya çıkan kırışıklık giderilmesi için yapılan estetik işlemine alın ve şakak germe denilmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte alında ve şakakta yüzün diğer bölgelerinde olduğu gibi gevşeme ve sarkma yaşanır. Alın bölgesindeki enine olan mevcut çizgiler ve kaşlar arasındaki dikey çizgilerde ise derinleşme başlar. Bu nedenle zamanla kaşların aşağı doğru sarkması kaçınılmazdır. Kişiye yorgun ve mutsuz bir ifade veren bu durum kötü beslenme, sigara kullanımı, stres, hava kirliliği ve yetersiz cilt bakımı söz konusu olduğunda çok daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Bu tür problemler cerrahi olmayan yöntemlerle üstesinden gelinemeyecek kadar ilerlediği zaman alın ve şakak germe ameliyatı tavsiye edilir.

Alın ve Şakak Germe Ameliyat Teknikleri Nelerdir?

Aşağıda belirtilen durumlardan biri veya daha fazlasının olması durumunda alın ve şakak germe ameliyatı olunmasında fayda vardır.

- Alında yatay ve derin kırışıklıklar bulunuyorsa,
- İki kaşın arasında dikey ve derin kırışıklık varsa (yarık gibi görünen çizgi varsa),
- Kaşların normalde olması gereken durumdan daha aşağıda ise, olunmalıdır.

Alın ve şakak germe ameliyatı genel olarak 3 gruba ayrılır. Bunlar:
● Endoskopik germe,
● Deri altından germe,
● Koronal germedir.

Hastanın durumuna en uygun tekniğe doktor karar verir. Bazen bu teknikler bir arada da kullanılabilir.

Alın Şakak Germe Ameliyat Süreci Nasıl Gelişir?

Alın şakak germe operasyonu lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Ancak en fazla tercih edilen durum genel anestezi altında yapılmasıdır.

✓ Endoskopik Germe
Kaş düşüklüğünün hafif olduğu durumlarda daha çok bu teknik kullanılır. Doktorun tercihine göre genel anestezi, lokal anestezi ya da intravenöz sedasyon uygulanabilir. Operasyon ortalama 2 saat sürer. Saç çizgisi arkasında 4 ya da 5 küçük kesi yapılarak kaşları etkileyen kaslara müdahale edilir. Sonrasında cilt başın üzerine doğru kaldırılarak desteklenir. Endoskopik germe operasyonunda kalıcı düzeltme oranı yüksektir. Ayrıca kesiler küçüktür ve kafa derisinde de uyuşukluk olmaması avantajı bulunmaktadır. Ancak etkisinin kısa süreli olması, alın çizgisi geniş kişilerde saç çizgisinde geriye doğru çekme yaşanması dezavantajları arasındadır. Endoskopik alın germe operasyonu sonrasında ek olarak da şakak germe yapılması gerekebilinir. Kafatasına vida uygulaması bazı kişilerde rahatsızlık yaratabildiği için bu yöntemin hastalara net açıklanması önemlidir.

✓ Koronal Germe (Taç Germe)
Kaş düşüklüğü fazla olan hastalar için idealdir. Ameliyat için kafanın üst bölgesinden bir kulaktan diğerine doğru kesi açılır ve kırışıklığa neden olan kaslar ile alın kaslarına müdahale edilir. Fazla olan deri alınır. Etkisi endoskopik yönteme göre daha uzun süren bu operasyonda kaş çatma ve kırışıklığa neden olan tüm kaslara müdahale edilmektedir. Kalın telli saça sahip olanlarda yara izi görünmesi çok düşüktür. Ancak kesilerin açıldığı bölgelerde yaklaşık olarak 6 ay civarında uyuşukluk olması ve operasyonun yapıldığı alanda kaşınma görülmesi bu yöntemin dezavantajları arasındadır. Saç çizgisi düşük olan kişilerde tercih edilmeyen bu yöntem, ince telli saçı olan hastalarda yara izinin belli olmasına neden olur. Ancak vida kullanılmama olasılığı kişilerin bu operasyonu tercih etmesine neden olabilmektedir.

✓ Deri Altı Germe
Geniş alın için uygun olan bu yöntemde yapılan kesi saç çizgisinin altındadır. Kesi saç çizgisinin altında olduğu için deri alınırken saç çizgisi yukarı doğru çekilmez. Kaşıntı ve uyuşukluk görülmeyen bu yöntemde kırışıklıkların düzelme oranı da yüksektir. Deri alınırken saç çizgisi yukarı doğru da çekilmez. Ancak saç çizgisinde yara izinin belli olması bu yöntemin en büyük dezavantajıdır. Bu tarz alın germe yaptıranlar eğer sigara kullanıyorlarsa sorun yaşama olasılıkları yüksektir. Bu sebeple de sigarayı bırakmaları önerilmektedir.


Alın-Şakak Germe Merak Edilenler

Profesör Doktor Şükrü Yazar'a Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları


▬ Alın ve şakak germe ameliyatı öncesinde özellikle bazı konularda dikkatli olunmalıdır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

● Öncelikle merak edilen her konu doktorla konuşulmalı ve bütün beklentiler paylaşılmalıdır.
● Genel sağlık durumuyla ilgili bütün bilgiler doktora verilmelidir.
● Operasyondan yaklaşık iki hafta önce hem sigara hem de alkol kullanımına ara verilmelidir.
● Ameliyattan önceki bir hafta süresince aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan ve bitkisel takviyelerden uzak durulmalıdır.
● Uzun süreli kullanılan bir ilaç varsa, doktora bilgi verilmelidir.


▬ Genel anestezi uygulanan hastanın ameliyat sonrasında 1 gün hastanede kalması herhangi bir komplikasyonun yaşanmaması adına tavsiye edilir. Ameliyat sonrasında ilk on gün şişlik ve morarma olması normaldir. Bu sürecin rahat geçmesi için buz kompresi uygulanması faydalıdır. Ayrıca iki hafta süresince uyuşukluk ve gerginlik hissi yaşanabilir. Genellikle gözler, burun ve ağız açık kalacak şekilde sargı kullanılır. 2 gün sonra bu sargı açılarak genel kontrol ve pansuman işlemi yapılır. Dikişler ise yaklaşık bir hafta sonra alınır.

Hasta ortalama 2 hafta sonra normal yaşamına dönebilir ancak 2-2.5 ay süresince hastanın ağır aktivitelerden kaçınması ve güneşten korunması oldukça önemlidir. Hastanın yaşam tarzına ve bünyesine bağlı olarak ameliyatın etkisi 5 ila 10 arasında geçerliliğini korur.


▬ Alın ve şakak germe ameliyatı genellikle 40 yaş üstü kişilerde uygulanır. Ameliyatı engelleyici bir hastalık bulunmadığı sürece hem erkek hem de kadın hastalar için ideal bir çözüm yöntemidir. Eğer alın bölgesindeki çizgiler derinse, kaşlar gözlerin üzerine doğru sarkıksa ve kaşlar arasındaki dikey çizgiler belirginse bu operasyon sıklıkla tercih edilir.


▬ Bütün ameliyatlarda olduğu gibi alın ve şakak germe ameliyatında da bir takım komplikasyonların oluşması mümkündür. Nadir ortaya çıkan bu komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilir;

● Alın felci (genellikle geçici bir durumdur),
● Kaşlarda asimetri,
● Yara izinin olduğu yerde saç dökülmesi,
● Operasyondan birkaç ay sonra kaşların tekrar düşmesi,
● Yapay bir yüz ifadesi,
● Yara izi, şeklindedir.


▬ Dolgu, botoks gibi uygulamalarla güzel bir etki sağlanır. Ancak bu durum ameliyat sonucu kadar başarılı sonuçlar vermez.


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane, estetik klinikleri ve tedavi merkezlerinin web sayfalarında alın & şakak germe estetik işlemlerinin fiyatlarını belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan sağlık merkezlerine cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Yazar'ın alın ve şakak germe fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmesi için hastanın mevcut sağlık durumunu, şikayetlerini ve beklentilerini dinleyerek hastayı muayene etmesi gereklidir.

İrtibat Numaraları:
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "alın-şakak germe estetik fiyatları fiyatları nedir, neler yapmalıyız ve süreçler nasıl ilerliyor" vb. gibi sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilir ve profesörle görüşmek istediğinizi belirterek randevu isteyebilirsiniz.


Diğer Estetik Hizmetleri

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR'ın kusursuz estetik hizmetlerini keşfedin

Dolgu Enjeksiyonu

Dolgu Enjeksiyonu Nedir? Hacmi kaybolmuş bölgeye gerekli hacmi kazandırmak, cildin pürüzsüz olmasını sağlama...

Dolgu Enjeksiyonu
Genital Organ Onarımı

Genital Organ Onarımı Nedir? Erkeklerde kaza, yanma, kopma gibi dış etkenlerle penisin kaybedilmesi, kadınla...

Genital Organ Onarımı
Meme Büyütme

Meme Büyütme Estetiği Nedir? İmplant kullanılarak veya yağ enjekte edilerek meme boyutunun arttırılması ve ş...

Meme Büyütme
Cilt Kanseri

Cilt Kanseri Nedir? İnsanlarda anormal cilt hücrelerinin kontrolsüz büyümesine cilt kanseri denir. Deride ol...

Cilt Kanseri
Burun Törpüleme

Burun Törpüleme Nedir? Burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların en çok yaşadığı sorun burun kemiği kırıla...

Burun Törpüleme
Ayaktan Ele Parmak Nakli

Ayaktan Ele Parmak Nakli Cerrahi İşlemleri Mikrocerrahi, el cerrahisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu teknik,...

Ayaktan Ele Parmak Nakli

Hasta Yorumları

Şükrü Yazar Kliniği'nin hasta görüşleri ve iyileşme hikayeleri

Blog


Estetik hakkında merak edilen tüm detaylar için yazılar
Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin Estetik Cerrahi İşlemler

Erkekler İçin En Popüler Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir? Estetik bir görünüme sahip olmayı hedefleyenler a...

24.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Prosedürleri Nelerdir?

Vajinal Gençleştirme Nedir, Ne İçin Tercih Edilir? İlerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta deği...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Kol Germe Nedir ve Ne İçin Yapılır? Kolun üst pazu ve alt bölgesindeki derisinin deformetisini gidermek için ...

09.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir ve Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir? Kaynar su, elektrik, alev ya da kimyasal maddeler sebebiyle vücutta oluşan cilt tahribatına yanı...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kadınlar, hayatının her döneminde genç ve bakımlı görünmek ister. Ancak yirmil...

06.05.2019 Prof. Dr. Şükrü YAZAR