Prof. Dr. Şükrü Yazar

45.898 görüntülenme
4764 beğeni
Puan 5.00/5
Anasayfa / Estetik Cerrahi / Yüz Estetiği / Alın-Şakak Germe

Alın-Şakak Germe

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR ile alın ve şakak germe estetik cerrahi işlemleriyle ilgili İstanbul Nişantaşı merkezinde görüşmek için randevu isteyebilirsiniz.

Alın ve Şakak Germe Nedir?

Alın ve şakaklarda çevresel faktörlerle ya da yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesi için yapılan estetik cerrahi işlemler alın ve şakak germe olarak tanımlanır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte alında ve şakakta yüzün diğer bölgelerinde olduğu gibi gevşemeler ve sarkmalar yaşanır. Alın bölgesindeki enine olan mevcut çizgiler ve kaşlar arasındaki dikey çizgilerde ise derinleşme başlar. Bu nedenle zamanla kaşların aşağı doğru sarkması kaçınılmazdır. Kişiye yorgun ve mutsuz bir ifade veren bu durum kötü beslenme, sigara kullanımı, stres, hava kirliliği ve yetersiz cilt bakımı söz konusu olduğunda çok daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Bu tür problemler cerrahi olmayan yöntemlerle üstesinden gelinemeyecek kadar ilerlediği zaman alın ve şakak germe ameliyatı tavsiye edilir.Alın ve Şakak Germe Ameliyat Teknikleri Nelerdir?

Aşağıda belirtilen durumlardan biri veya daha fazlasının olması durumunda alın ve şakak germe ameliyatı olunmasında fayda vardır.

→ Alında yatay ve derin kırışıklıklar bulunuyorsa,
→ İki kaşın arasında dikey ve derin kırışıklık varsa (yarık gibi görünen çizgi varsa),
→ Kaşların normalde olması gereken durumdan daha aşağıda ise, olunmalıdır.

Alın ve şakak germe ameliyatı genel olarak 3 gruba ayrılır.
● Endoskopik germe,
● Deri altından germe,
● Koronal germedir.

Hastanın durumuna en uygun tekniğe doktor karar verir. Bazen bu teknikler bir arada da kullanılabilir.

Alın Şakak Germe Ameliyat Süreci Nasıl Gelişir?

Alın şakak germe operasyonu lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Ancak uzman doktorlar genellikle genel anestezi altında ameliyatın yapılmasını tercih ederler.

Endoskopik Germe
Kaş düşüklüğünün hafif olduğu durumlarda daha çok bu teknik kullanılır. Doktorun tercihine göre genel anestezi, lokal anestezi ya da intravenöz sedasyon uygulanabilir. Operasyon ortalama 2 saat sürer. Saç çizgisi arkasında 4 ya da 5 küçük kesi yapılarak kaşları etkileyen kaslara müdahale edilir. Sonrasında cilt başın üzerine doğru kaldırılarak desteklenir. Endoskopik germe operasyonunda kalıcı düzeltme oranı yüksektir. Ayrıca kesiler küçüktür ve kafa derisinde de uyuşukluk olmaması avantajı bulunmaktadır. Ancak etkisinin kısa süreli olması, alın çizgisi geniş kişilerde saç çizgisinde geriye doğru çekme yaşanması dezavantajları arasındadır. Endoskopik alın germe operasyonu sonrasında ek olarak da şakak germe yapılması gerekebilinir. Kafatasına vida uygulaması bazı kişilerde rahatsızlık yaratabildiği için bu yöntemin hastalara net açıklanması önemlidir.

Koronal Germe (Taç Germe)
Kaş düşüklüğü fazla olan hastalar için idealdir. Ameliyat için kafanın üst bölgesinden bir kulaktan diğerine doğru kesi açılır ve kırışıklığa neden olan kaslar ile alın kaslarına müdahale edilir. Fazla olan deri alınır. Etkisi endoskopik yönteme göre daha uzun süren bu operasyonda kaş çatma ve kırışıklığa neden olan tüm kaslara müdahale edilmektedir. Kalın telli saça sahip olanlarda yara izi görünmesi çok düşüktür. Ancak kesilerin açıldığı bölgelerde yaklaşık olarak 6 ay civarında uyuşukluk olması ve operasyonun yapıldığı alanda kaşınma görülmesi bu yöntemin dezavantajları arasındadır. Saç çizgisi düşük olan kişilerde tercih edilmeyen bu yöntem, ince telli saçı olan hastalarda yara izinin belli olmasına neden olur. Ancak vida kullanılmama olasılığı kişilerin bu operasyonu tercih etmesine neden olabilmektedir.

Deri Altı Germe
Geniş alın için uygun olan bu yöntemde yapılan kesi saç çizgisinin altındadır. Kesi saç çizgisinin altında olduğu için deri alınırken saç çizgisi yukarı doğru çekilmez. Kaşıntı ve uyuşukluk görülmeyen bu yöntemde kırışıklıkların düzelme oranı da yüksektir. Deri alınırken saç çizgisi yukarı doğru da çekilmez. Ancak saç çizgisinde yara izinin belli olması bu yöntemin en büyük dezavantajıdır. Bu tarz alın germe yaptıranlar eğer sigara kullanıyorlarsa sorun yaşama olasılıkları yüksektir. Bu sebeple de sigarayı bırakmaları önerilmektedir.


Alın-Şakak Germe Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler


▬ T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı hastane, estetik klinikleri ve tedavi merkezlerinin web sayfalarında alın & şakak germe estetik işlemlerinin fiyatlarını belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan sağlık merkezlerine cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı doktorların alın ve şakak germe fiyatlarıyla ilgili net bilgiler verebilmesi için hastanın mevcut sağlık durumunu, şikayetlerini ve beklentilerini dinleyerek hastayı muayene etmesi gereklidir.

Plastik Cerrahi İstanbul Avrupa Yakası
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak ya da canlı destek hattından "alın-şakak germe estetik fiyatları fiyatları nedir, 2019 yılı estetik germe işlemlerinin fiyatları ortalama nedir, ameliyat süreçleri nasıl ilerliyor ve ücretleri ne kadar" vb. gibi sorularınızı Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın deneyimli hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilirsiniz.


▬ Alın ve şakak germe ameliyatı öncesinde özellikle bazı konularda dikkatli olunmalıdır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

● Öncelikle merak edilen her konu doktorla konuşulmalı ve bütün beklentiler paylaşılmalıdır.
● Genel sağlık durumuyla ilgili bütün bilgiler doktora verilmelidir.
● Operasyondan yaklaşık iki hafta önce hem sigara hem de alkol kullanımına ara verilmelidir.
● Ameliyattan önceki bir hafta süresince aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan ve bitkisel takviyelerden uzak durulmalıdır.
● Uzun süreli kullanılan bir ilaç varsa, doktora bilgi verilmelidir.


▬ Genel anestezi uygulanan hastanın ameliyat sonrasında 1 gün hastanede kalması herhangi bir komplikasyonun yaşanmaması adına tavsiye edilir. Ameliyat sonrasında ilk on gün şişlik ve morarma olması normaldir. Bu sürecin rahat geçmesi için buz kompresi uygulanması faydalıdır. Ayrıca iki hafta süresince uyuşukluk ve gerginlik hissi yaşanabilir. Genellikle gözler, burun ve ağız açık kalacak şekilde sargı kullanılır. 2 gün sonra bu sargı açılarak genel kontrol ve pansuman işlemi yapılır. Dikişler ise yaklaşık bir hafta sonra alınır.

Hasta ortalama 2 hafta sonra normal yaşamına dönebilir ancak 2-2.5 ay süresince hastanın ağır aktivitelerden kaçınması ve güneşten korunması oldukça önemlidir. Hastanın yaşam tarzına ve bünyesine bağlı olarak ameliyatın etkisi 5-10 yıl arasında geçerliliğini korur.


▬ Alın ve şakak germe ameliyatı genellikle 40 yaş üstü kişilerde uygulanır. Ameliyatı engelleyici bir hastalık bulunmadığı sürece hem erkek hem de kadın hastalar için ideal bir çözüm yöntemidir. Alın bölgesindeki çizgiler derin ise, kaşlar gözlerin üzerine doğru sarkıksa ve kaşlar arasındaki dikey çizgiler belirginse alın ve şakak germe estetik ameliyatları sıklıkla tercih edilir.


▬ Bütün ameliyatlarda olduğu gibi alın ve şakak germe ameliyatında da bir takım komplikasyonların oluşması mümkündür. Nadir ortaya çıkan bu komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilir;

● Alın felci (genellikle geçici bir durumdur),
● Kaşlarda asimetri,
● Yara izinin olduğu yerde saç dökülmesi,
● Operasyondan birkaç ay sonra kaşların tekrar düşmesi,
● Yapay bir yüz ifadesi,
● Yara izi, şeklindedir.


▬ Dolgu Enjeksiyonu ve botoks gibi uygulamalarla alın ve şakak bölgesinde kısa vadeli iyi bir etki sağlanabilir ancak bu durum cerrahi alın germe işlemleri kadar uzun ve başarılı sonuçlar vermez.

Tıkla ve keşfet:
Dolgu Enejksiyonu
Botoks

Blog


Estetik, Sağlık ve Güzelliğe Dair Özel Yazılar
Areola

Areola

Areola

Areola Nedir, Ne Demektir? Areola; göğüs ucu çevresindeki koyu renkli halkalar ola...

07.10.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması

Meme Sarkması Nedir? İnsanlar fıtratı gereği daima kusursuz bir görünüme sahip olm...

28.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Kadınlarda sütün üretildiği meme dokusunun içerisindeki lobüll...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mastektomi Nedir? Mastektomi, memede bulunan kanser dokusunun çıkarılması üzere ya...

13.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR
Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

Meme Estetiği Tıp Terimleri ve Sözlük Anlamları

A Ablactation: Bebeği sütten kesme Adjuvan Tedavi: Cerrahiden sonra cerrahiye ilave...

15.09.2020 Prof. Dr. Şükrü YAZAR